antisemitismus

Loni se odehrálo 1128 antisemitských incidentů, o 30 procent víc než v roce 2020

Federace židovských obcí v Česku loni zaznamenala 1128 antisemitských incidentů, zejména nenávistných projevů na internetu. Je to o 254 více než předloni. Případy antisemitsky motivovaného násilí jsou v Česku stále ojedinělé, za loňský rok evidovala organizace jediné fyzické napadení. Uvedla to na středeční tiskové konferenci.

Nenávistné projevy na internetu - články, příspěvky na sociálních sítích, anonymní komentáře a diskusní příspěvky - tvoří 98 procent všech zaznamenaných incidentů. "Nárůst výskytu souvisí s celkovou atmosférou ve společnosti, kterou stejně jako v roce 2020 významně ovlivňovala pandemie nemoci covid-19," sdělil předseda federace Petr Papoušek.

Za znepokojivý trend označila organizace zvýšený počet evidovaných projevů vyhrožování, schvalování, ospravedlňování či vyzývání k fyzické agresi. "Ačkoliv se počet těchto incidentů stále pohybuje v řádu nižších desítek, jejich meziroční nárůst je skoro dvojnásobný," upozornila. Doplnila, že v Česku loni - podobně jako v zahraničí - výrazně vzrostly antisemitské výpady ze strany příznivců extrémní pravice.

Zdroj: ČTK

Nový rakouský ministr vnitra se brání nařčením z antisemitismu

Nový rakouský ministr vnitra Gerhard Karner odmítl obvinění z antisemitismu, které vůči němu vznesla skupina prominentních umělců a zástupců židovských studentů. Podle ní by měl ministr odstoupit. Kritici v posledních dnech odsuzují také Karnerův postoj k muzeu věnovanému bývalému fašistickému kancléři Engelbertu Dollfussovi, uvedla agentura APA.

V Česku přibývá antisemitských projevů, hlavně na internetu

Federace židovských obcí v ČR (FŽO) loni zaznamenala o 180 více antisemitských projevů než předloni, bylo jich 874 . Většinu tvořily nenávistné projevy na internetu, násilný incident s antisemitským motivem evidovala obec jeden. Výskyt konspiračních teorií spojených s antisemitismem enormně vzrostl v souvislosti s koronavirovou pandemií. Vyplývá to z tiskové zprávy organizace.

"Drtivá většina všech zaznamenaných antisemitských incidentů - 98 procent - tvoří projevy nenávisti na internetu: články, příspěvky na sociálních sítích, anonymní komentáře a diskusní příspěvky," uvedla FŽO u příležitosti vydání výroční zprávy o projevech antisemitismu za loňský rok.

Šest dalších incidentů kvalifikovala obec jako vyhrožování násilným činem, obtěžování nebo urážky konkrétního člověka kvůli jeho skutečnému či domnělému židovství. Jeden další případ se týkal znehodnocení židovského majetku. V těchto kategoriích byl počet zaznamenaných incidentů stejný nebo nižší než v letech 2018 a 2019.

Nárůst nejrůznějších konspiračních mýtů s antisemitským podtextem a souvisejících s koronavirem označila obec za celosvětový fenomén.

Zdroj: ČTK

V Bavorsku se vyslovili pro zachování protižidovských reliéfů na památkách

Protižidovské reliéfy na bavorských památkách by měly zůstat na svém místě, jejich historie by měla být ale jasně a viditelně vysvětlená. Shodli se na tom zástupci bavorských úřadů, židovské komunity a křesťanských církví, informovala agentura DPA. Kontroverzní jsou hlavně reliéfy známé jako Judensau, tedy Židova či židovská svině.

V Bavorsku se na historických budovách, nejčastěji na kostelech, nachází podle DPA asi tucet středověkých protižidovských reliéfů či chrličů. Nalézt je lze například na kostelech v Řezně či Norimberku. Kamenné prvky zobrazují Židy, kteří pijí ze struků prasnice či s ní obcují. Prase je v judaismu považováno za nečisté zvíře.

V poslední době se začaly ozývat hlasy volající po odstranění těchto stovky let starých protižidovských plastik. Například soud ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko se zabýval žalobou, která požadovala snesení reliéfu z kostela ve městě Wittenbergu. Na počátku letošního roku žalobu soud odmítl s tím, že je pískovcová plastika ze 13. století součástí památky, a nemá tak urážlivý charakter.

Zdroj: ČTK

U synagogy v Hamburku někdo vážně zranil studenta, německá média píší o antisemitském útoku

Německá policie oznámila, že zatkla muže, který v neděli u synagogy v severoněmeckém Hamburku vážně zranil židovského studenta. Informovala o tom agentura Reuters. Židé nyní slaví sedmidenní svátek sukot, svátek stánků, který letos končí 9. října. Nedělní incident se odehrál skoro rok poté, co ve východoněmeckém Halle v den židovského svátku jom kippur střelec, který se hlásil ke krajní pravici, u synagogy zabil dva lidi.

Podle policie 29letý podezřelý jednal sám, a další ohrožení související s tímto útokem tak nehrozí. Přesný motiv je podle úřadů zatím nejasný. Než útočníka zastavila ochranka synagogy, stihl studentovi způsobit vážné zranění hlavy. Devětadvacetiletá oběť útoku byla převezena do nemocnice. Podle deníku Süddeutsche Zeitung a veřejnoprávní televize ARD byl motiv jasně antisemitský.

Také ministr zahraničí Heiko Maas útok označil za antisemitský a vyzval Němce k větší občanské odvaze. "Toto není izolovaný incident, je to odporný antisemitismus a všichni se mu musíme postavit," uvedl šéf diplomacie na twitteru.

Zdroj: ČTK
Pokračovat