antisemitismus

V Bavorsku se vyslovili pro zachování protižidovských reliéfů na památkách

Protižidovské reliéfy na bavorských památkách by měly zůstat na svém místě, jejich historie by měla být ale jasně a viditelně vysvětlená. Shodli se na tom zástupci bavorských úřadů, židovské komunity a křesťanských církví, informovala agentura DPA. Kontroverzní jsou hlavně reliéfy známé jako Judensau, tedy Židova či židovská svině.

V Bavorsku se na historických budovách, nejčastěji na kostelech, nachází podle DPA asi tucet středověkých protižidovských reliéfů či chrličů. Nalézt je lze například na kostelech v Řezně či Norimberku. Kamenné prvky zobrazují Židy, kteří pijí ze struků prasnice či s ní obcují. Prase je v judaismu považováno za nečisté zvíře.

V poslední době se začaly ozývat hlasy volající po odstranění těchto stovky let starých protižidovských plastik. Například soud ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko se zabýval žalobou, která požadovala snesení reliéfu z kostela ve městě Wittenbergu. Na počátku letošního roku žalobu soud odmítl s tím, že je pískovcová plastika ze 13. století součástí památky, a nemá tak urážlivý charakter.

Zdroj: ČTK

U synagogy v Hamburku někdo vážně zranil studenta, německá média píší o antisemitském útoku

Německá policie oznámila, že zatkla muže, který v neděli u synagogy v severoněmeckém Hamburku vážně zranil židovského studenta. Informovala o tom agentura Reuters. Židé nyní slaví sedmidenní svátek sukot, svátek stánků, který letos končí 9. října. Nedělní incident se odehrál skoro rok poté, co ve východoněmeckém Halle v den židovského svátku jom kippur střelec, který se hlásil ke krajní pravici, u synagogy zabil dva lidi.

Podle policie 29letý podezřelý jednal sám, a další ohrožení související s tímto útokem tak nehrozí. Přesný motiv je podle úřadů zatím nejasný. Než útočníka zastavila ochranka synagogy, stihl studentovi způsobit vážné zranění hlavy. Devětadvacetiletá oběť útoku byla převezena do nemocnice. Podle deníku Süddeutsche Zeitung a veřejnoprávní televize ARD byl motiv jasně antisemitský.

Také ministr zahraničí Heiko Maas útok označil za antisemitský a vyzval Němce k větší občanské odvaze. "Toto není izolovaný incident, je to odporný antisemitismus a všichni se mu musíme postavit," uvedl šéf diplomacie na twitteru.

Zdroj: ČTK

Tisíce lidí v Berlíně pochodovaly proti antisemitismu kvůli útoku na synagogu

Tisíce lidí se v neděli v Berlíně připojily k protestnímu pochodu proti antisemitismu. Demonstrace byla reakcí na středeční útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde sedmadvacetiletý Němec Stephan Balliet zastřelil dva lidi. K činu se Balliet přiznal a uvedl, že motivem byly nenávist vůči Židům a krajně pravicové názory. Už v sobotu večer se v několika německých městech konaly menší protesty proti krajní pravici.

Zdroj: ČTK
Pokračovat