Za rasově motivovaný žhářský útok na ubytovnu v Aši půjde dvojice na sedm let do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 12. 2015 13:43
Za více než tři roky starý žhářský útok na ubytovnu v Aši, obývanou převážně Romy, vyměřil soud za rasově motivovaný čin Tomášovi Kopeckému a Michalovi Poláčkovi šest let a devět měsíců vězení. Za pokus vraždy jim hrozil až výjimečný trest. Při útoku nebyl nikdo zraněn. Podle obžaloby spáchali čin jako členové neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia a její dceřiné militantní organizace Combat 18. Jejich zakladatel Jan Balík dostal tři roky a osm měsíců vězení. Dalších šest lidí odešlo od soudu s podmíněnými tresty.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Plzeň - Za více než tři roky starý žhářský útok na ubytovnu v Aši, obývanou převážně Romy, vyměřil v pondělí Krajský soud v Plzni tři nepodmíněné tresty. Za rasově motivovaný čin odsoudil Tomáše Kopeckého a Michala Poláčka k šesti letům a devíti měsícům vězení. Za pokus vraždy jim hrozil až výjimečný trest.

Rozsudek zatím není pravomocný, Kopecký se na místě odvolal, advokát Poláčka i státní zástupce si nechali lhůtu na rozhodnutí.

Výběr žhářských útoků na romská obydlí

  • 24. července 2002 - Dvě zápalné láhve vhodili tři neznámí žháři do domu Romů v Karviné-Hranicích. Jedna zasáhla stěnu domu a parapet okna, druhá prolétla otevřeným oknem. Obyvatelé požár uhasili.
  • 30. června 2007 - Neznámí žháři hodili zápalnou láhev do domku romské rodiny ve Vrbně pod Pradědem. V domě bylo pět lidí, dva dospělí a tři děti. Nikomu se nic nestalo.
  • 21. září 2008 - Od zápalné láhve, kterou někdo hodil do přízemního bytu romské rodiny v Bruntále, začalo hořet vybavení kuchyně. V bytě v té době spalo pět lidí, nikdo nebyl zraněn.
  • 19. dubna 2009 - Žháři zaútočili na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Do domu vhodili tři zápalné láhve. Při požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji ani ne dvouletá dívka, která utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla. Z pokusu o rasově motivovanou vraždu byla obžalována čtveřice pravicových extremistů. Pachatele v březnu 2011 soud poslal na 20 až 22 let do vězení a verdikt potvrdil loni v prosinci i Nejvyšší soud.
  • 24. května 2009 - Ve Zdibech u Prahy zaútočili žháři na romskou rodinu. Na dům hodili dvě zápalné láhve. Nikomu se nic nestalo.
  • 24. září 2009 - Televize Prima uvedla, že v jihomoravském Mikulově hodili útočníci zápalnou láhev na dům Romů. Nikomu se nic nestalo. Prima neuvedla, kdy se událost stala.
  • 14. března 2010 - Po útoku zápalnou lahví na dům romské rodiny v ostravské osadě Bedřiška nebyl nikdo zraněn. Podle vyšetřování nebyl důvodem rasismus, ale sousedské spory.
  • 3. dubna 2010 - Na vstupní chodbu činžovního domu v Rybářské ulici v Opavě někdo vhodil dvě zápalné láhve, které však nehořely. Nikdo nebyl zraněn, v domě podle informací ČTK žili Romové.
  • 11. července 2011 - V Býchorech na Kolínsku někdo hodil do obydleného domu, kde žili Romové, zapálenou pochodeň. Nikdo nebyl zraněn. Z útoku byla letos v lednu obžalována čtveřice mužů, která šla kolem domu z extremistického koncertu.
  • 10. srpna 2011 - V Krtech na Rakovnicku někdo zaútočil zápalnou láhví na domek obývaný Romy. Hořící láhev se podařilo okamžitě uhasit, jeden člověk utrpěl lehké zranění.
  • 26. února 2012 - Dva neznámí muži dnes v noci hodili několik zápalných lahví na ubytovnu v Aši. Nikomu se nic nestalo, vzhledem k tomu, že v objektu bydlí také romští obyvatelé, vyšetřuje policie případ pro podezření z pobecného ohrožení s rasovým podtextem.

Podle soudu hodili v noci 26. února 2012 do dvou bytů ubytovny zápalné lahve. V domě bylo tehdy 18 lidí, včetně osmi dětí. Nikomu se nic nestalo, protože požár se obyvatelům podařilo uhasit. Podle obžaloby se Kopecký a Poláček dopustili skutku jako členové neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia a její dceřiné militantní organizace Combat 18.

Za zakladatele a vůdce těchto organizací označil soud pětadvacetiletého Jana Balíka, který se žhářského útoku na ubytovnu nezúčastnil. Za rasistickou a neonacistickou aktivitu, šíření těchto ideologií a za další skutky ho soud odsoudil ke třem letům a osmi měsícům vězení.

Další čtyři muži a jedna žena, kteří se zpovídali hlavně z rasově motivovaných skutků, odešli od soudu s podmíněnými tresty. Podle spisu i oni podporovali a propagovali radikální skupiny, různou měrou se podíleli na distribuci nahrávek nacistických kapel, oděvů a předmětů, vyzývali k násilí proti Romům, stáli i za posprejováním několika míst v Mariánských Lázních či za zapálením srubu v Praze.

Předměty s rasistickými motivy

Petr Haník, který podle žalobce vyráběl předměty s rasistickými a nacistickými motivy a symboly, byl zproštěn obžaloby. Rozsudek si dnes v jednací síni vyslechli jen dva obžalovaní.

Balík byl odsouzen za rasově motivované aktivity. Podle soudu založil a vedl Blood & Honour Division Bohemia a militantní skupinu Combat 18 Bohemia a inicioval vznik její buňky Sudety, vyhledával členy, psal a zřizoval internetové stránky.

V hledání členů a výběru členských příspěvků mu podle soudu pomáhala Petra Lepová. Balík v reakcích na webu mimo jiné také schvaloval žhářský útok na Romy ve Vítkově na Opavsku. Podle soudu rovněž prodával trika, mikiny, CD, DVD a další předměty s tematikou neonacistických skupin a aktivit.

Obyvatele ubytovny, kteří se domáhali odškodnění za nemajetkovou újmu, odkázal soud na občanskoprávní řízení. Jejich zmocněnce Markuse Papa to sice mrzí, s verdiktem je ale spokojen.

"Soud rozhodl moudře, nejsem spokojený s tím, že nebyly zohledněny nároky poškozených, ale celkově je to velký úspěch. Poprvé byla odsouzena skupina neonacistů za členství v organizované skupině ve spojení se závažným trestným činem," řekl.

Podle soudu po předchozí domluvě natankoval Kopecký u benzinky 2,4 litru benzinu, poté si společně s Poláčkem po cestě k ubytovně opatřili skleněné lahve, vzali hadry na knoty a zhotovili dvě zápalné lahve.

Chtěli ztížit útěk z domu

Prostor kolem dveří do ubytovny polili benzinem, aby ztížili útěk z domu, a poté tam vhodili zápalné lahve. Kopecký do okna bytu, v němž byl sluchově postižený muž, Poláček do druhého bytu se dvěma obyvateli. Jedna z lahví nebyla zapálená a požár tak nezpůsobila, podle předsedy senátu si ale oba museli být vědomi toho, co může benzin způsobit.

I když oběma mužům hrozil až výjimečný trest, použití takové sazby by bylo nepřiměřeně přísné, řekl soudce. "Není pochyb o tom, že obžalovaní byli vedeni rasovou pohnutkou a jednali proti více lidem," připustil.

I když si museli být oba vědomi, že lidé uvnitř bytů, kam vhodili lahve, mohou zemřít, a museli s tím být smířeni, soud se domnívá, že nejednali s přímým úmyslem vraždit. Oba se ke skutku přiznali a spolupracovali. Kopecký se pokusil i o částečné odškodnění.

"Obžalovaní se podle všeho dopustili činu v určité etapě svého života, kdy se přiklonili, inklinovali k neonacismu. To období netrvalo dlouho a obžalovaní podle všeho už takové postoje opustili. Od předchozí etapy života se distancovali, řádně pracují," shrnul soudce.

Uložené vězení tak pro ně má být trestem, ale současně by nemělo znamenat jejich "sociální popravu", řekl předseda senátu.

 

Právě se děje

Další zprávy