Ubytovnu zasáhly zápalné lahve, policie posiluje hlídky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 2. 2012 12:25
Dva neznámí muži v noci zaútočili na ubytovnu v Aši, nikomu se nic nestalo
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Policie ČR

- Dva neznámí muži v noci na neděli hodili několik zápalných lahví na ubytovnu v Aši na Chebsku. Nikomu se nic nestalo. "Vzhledem k tomu, že v objektu bydlí také romští obyvatelé, vyšetřuje policie případ pro podezření z obecného ohrožení s rasovým podtextem.," řekl krajský policejní mluvčí Pavel Valenta.

Policie už kvůli žhářství povolala do Aše posily z Chebu, které budou monitorovat situaci několik dnů.

Výběr žhářských útoků na romská obydlí

 • 24. července 2002 - Dvě zápalné láhve vhodili tři neznámí žháři do domu Romů v Karviné-Hranicích. Jedna zasáhla stěnu domu a parapet okna, druhá prolétla otevřeným oknem. Obyvatelé požár uhasili.
 • 30. června 2007 - Neznámí žháři hodili zápalnou láhev do domku romské rodiny ve Vrbně pod Pradědem. V domě bylo pět lidí, dva dospělí a tři děti. Nikomu se nic nestalo.
 • 21. září 2008 - Od zápalné láhve, kterou někdo hodil do přízemního bytu romské rodiny v Bruntále, začalo hořet vybavení kuchyně. V bytě v té době spalo pět lidí, nikdo nebyl zraněn.
 • 19. dubna 2009 - Žháři zaútočili na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Do domu vhodili tři zápalné láhve. Při požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji ani ne dvouletá dívka, která utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla. Z pokusu o rasově motivovanou vraždu byla obžalována čtveřice pravicových extremistů. Pachatele v březnu 2011 soud poslal na 20 až 22 let do vězení a verdikt potvrdil loni v prosinci i Nejvyšší soud.
 • 24. května 2009 - Ve Zdibech u Prahy zaútočili žháři na romskou rodinu. Na dům hodili dvě zápalné láhve. Nikomu se nic nestalo.
 • 24. září 2009 - Televize Prima uvedla, že v jihomoravském Mikulově hodili útočníci zápalnou láhev na dům Romů. Nikomu se nic nestalo. Prima neuvedla, kdy se událost stala.
 • 14. března 2010 - Po útoku zápalnou lahví na dům romské rodiny v ostravské osadě Bedřiška nebyl nikdo zraněn. Podle vyšetřování nebyl důvodem rasismus, ale sousedské spory.
 • 3. dubna 2010 - Na vstupní chodbu činžovního domu v Rybářské ulici v Opavě někdo vhodil dvě zápalné láhve, které však nehořely. Nikdo nebyl zraněn, v domě podle informací ČTK žili Romové.
 • 11. července 2011 - V Býchorech na Kolínsku někdo hodil do obydleného domu, kde žili Romové, zapálenou pochodeň. Nikdo nebyl zraněn. Z útoku byla letos v lednu obžalována čtveřice mužů, která šla kolem domu z extremistického koncertu.
 • 10. srpna 2011 - V Krtech na Rakovnicku někdo zaútočil zápalnou láhví na domek obývaný Romy. Hořící láhev se podařilo okamžitě uhasit, jeden člověk utrpěl lehké zranění.
 • 26. února 2012 - Dva neznámí muži dnes v noci hodili několik zápalných lahví na ubytovnu v Aši. Nikomu se nic nestalo, vzhledem k tomu, že v objektu bydlí také romští obyvatelé, vyšetřuje policie případ pro podezření z pobecného ohrožení s rasovým podtextem.

"V místě je klid, okolo samostatného domu poblíž nádraží, projíždějí policejní vozy. U soukromé ubytovny nikdo nepostává, ulice je úplně prázdná. Ubytovaní Romové pouze odhánějí fotografy z médií," řekl v neděli v poledne ČTK svědek na místě. Na domě je jedno ohořelé okno a jeho vnější sklo je rozbité. Okouřené jsou také vstupní dveře do objektu.

"Událost se stala kolem 02:30. Pachatelé vysocí zhruba 180 centimetrů zaútočili na asi třípodlažní objekt v Nádražní ulici. Policie po nich velmi intenzivně pátrá," uvedl mluvčí.

Zápalných lahví bylo několik, přesný počet mluvčí ale neuvedl. Vinou útoku ohořela část fasády i rámy oken v bytu, kde spali nájemníci, dovnitř se ale lahve nedostaly. Na místě zasahovali hasiči.

Pachatelé od ubytovny utekli směrem k Palackého ulici. "Kriminalisté přijmou jakoukoliv informaci na linku 158," dodal mluvčí.

Ubytovna podle Valenty vypadá spíše jako rodinný dům, není příliš velká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 22 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy