hasiči

Tarify bezpečnostních sborů se zvednou o deset a sedmnáct procent

Příslušníkům bezpečnostních sborů by se měly v příštím roce zvednout tarify neboli základy výdělku o desetinu, u prvních dvou tarifních tříd o sedmnáct procent. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra. Podle předkladatelů je třeba zvýšit konkurenceschopnost bezpečnostních sborů na pracovním trhu, navýšení má také zabránit odchodu zkušených příslušníků.

Policisté, hasiči, příslušníci vězeňské služby a celníci, kteří jsou ve služebním poměru méně než tři roky, by měli mít podle návrhu v první tarifní třídě v základu 23 300 korun, ve druhé 25 070 korun. Po každých třech letech ve služebním poměru se částka zvyšuje. Tarifní výdělek nezahrnuje osobní a další příplatky. Při započtení příplatků například v druhé tarifní třídě by měl plat podle návrhu vnitra přesáhnout 30 tisíc korun.

Průměrná měsíční mzda v Česku stoupla podle údajů Českého statistického úřadu ve druhém letošním čtvrtletí meziročně o 1696 korun na 40 086 korun hrubého.

Zdroj: ČTK

Po požáru domu v Novém Boru našli hasiči mrtvé tělo, zda jde o majitele, prokáže pitva

Středeční požár roubeného domu v Novém Boru - Arnultovicích má druhou oběť. Kriminalisté společně s hasiči ve čtvrtek nalezli uvnitř v prvním patře lidské tělo bez známek života zasypané sutinami. Zda jde o pohřešovaného 73letého obyvatele roubenky, zatím nelze potvrdit. Ukáže to až pitva, řekla regionální mluvčí policie Ivana Baláková.

"Nařídíme provést soudní pitvu nejen za účelem zjištění příčiny smrti, ale i o ověření jeho totožnosti," dodala. Při požáru zemřel ve středu i devětatřicetiletý dobrovolný hasič, když se na něj zřítil strop.

Zdroj: ČTK

Hasiči dostali pod kontrolu požár v benešovském obchodě, zásah bude trvat celou noc

Hasiči dnes odpoledne vyjeli k požáru v obchodě v centru Benešova, vyhlásili čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň poplachu. Zásah potrvá celou noc. Před 22:00 ale dostali hasiči požár pod kontrolu. Uvedli to na svém Twitteru. Výše způsobené škody ani příčina požáru zatím nebyly určeny, sdělila mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Záchranáři ošetřili dvě ženy, které se nadýchaly zplodin, a jednoho lehce zraněného hasiče. Jednoho člověka hasiči z budovy evakuovali po žebříku. Na místě zasahují desítky hasičů, přijel též statik. Chemická laboratoř nenaměřila škodlivé zplodiny, i tak by lidé nyní neměli větrat.

Událost byla hlášena před 16:15 v obchodě s oblečením nad prodejnou Billa. "Záchranná služba ošetřila dvě ženy, ponechala je na místě. Lehce zraněn byl i jeden hasič," uvedla Zemanová. Podle mluvčí krajské záchranné služby Moniky Novákové měl povrchové popálení ruky.

Hasiči nejdříve vyhlásili třetí stupeň poplachu, později ho zvýšili na čtvrtý. Požár likvidují pomocí výškové techniky z jedné strany budovy. Uvnitř podle Zemanové zatím nezasahují. Celá budova je podle ní zakouřená, hasiči museli vypnout přívody plynu a elektřiny. Chemická laboratoř z Kamenice na místě nadále měří stav ovzduší. I když přístroje neukázaly výskyt škodlivin, lidé by nyní neměli větrat. Podporu hasičů na místě zajišťují i pracovníci Českého červeného kříže.

Zdroj: ČTK

Při požáru v nočním klubu v Rusku zemřelo 13 lidí

Při požáru v nočním klubu v ruském městě Kostroma zemřelo v noci na dnešek 13 lidí, oznámily podle ruského servisu BBC úřady. Ráno záchranáři hovořili o 15 mrtvých, ale později se tato bilance zmenšila. Vyšetřovatelé se přiklánějí k verzi, že požár vznikl poté, co jeden z hostů vystřelil v uzavřené místnosti ze signální pistole. Policie už zadržela dva podezřelé.

Devět lidí utrpělo při požáru zranění, někteří z nich mají popáleniny prvního stupně. Čtyři osoby jsou nezvěstné. Požár v podniku Polygon propukl kolem v 02:30 místního času (00:30 SEČ) a rozšířil se na plochu 3500 metrů čtverečních. Uhasit se ho podařilo až zhruba po pěti hodinách. Střecha klubu se zcela zřítila.

Plameny zachvátily podnik nejspíše poté, co se někteří hosté dostali do konfliktu a jeden z nich pak vystřelil ze signální pistole do stropu. Podezřelým je podle informací médií 23letý voják Stanislav Ionkin, který se vrátil z bojů na Ukrajině, napsala zpravodajská stanice BBC.

Hosté klubu popsali, že požár se rozšířil bleskově. Nejprve začal hořet strop, na kterém postupně vzplála LED svítidla. Stačilo jen pár sekund, aby se místnost, kde se v tu dobu nacházely stovky lidí, naplnila dýmem.

Zdroj: ČTK

Po požáru bytu v pražských Řepích hasiči zachránili šest lidí a psa

Pět lidí skončilo v péči záchranářů při sobotním požáru v pražských Řepích. Plameny tam v podvečer zasáhly byt ve druhém patře panelového domu v Laudově ulici. Hasiči, kteří s požárem bojovali i za použití výškové techniky, zachránili šest lidí a psa. Vyplývá to z informací pražských hasičů a zdravotnické záchranné služby. Škodu hasiči předběžně vyčíslili na milion korun.

O požáru v panelovém domě informovali hasiči na twitteru kolem 17:30, o půl hodiny později ohlásili, že ho mají pod kontrolou. Požár podle nich zasáhl byt v plném rozsahu, evakuovali celkem osm lidí. 

Všechny zachráněné obyvatele domu ošetřili zdravotníci na místě. "U čtyř z nich zajišťujeme tepelný komfort, jeden z nich trpící astmatem je preventivně vyšetřován. Lékař, který byl na místo také vyslán, nakonec nebyl potřeba a vrací se na základnu," uvedli po 18:00 záchranáři na twitteru. 

Při požáru na letišti Osičiny na Kolínsku zahynul člověk, škoda je 11 milionů korun

Jeden člověk zahynul dnes při požáru na letišti Osičiny na Kolínsku. Předběžný odhad škody činí 11 milionů korun, z toho sedm na budově a čtyři na leteckém vybavení. Jak požár vznikl, zatím není jasné. Zřejmě šlo o manévr ultralehkého letadla poblíž hangáru a následný pád, příčinu určí odborníci z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Oheň, který zasáhl letadlo a halu, dostali hasiči pod kontrolu, snížený je i poplachový stupeň, řekli policejní mluvčí Barbora Schneeweissová a mluvčí středočeských hasičů Tomáš Bakalář.

Hasiči k požáru vyjížděli v 15:15. Zasahovaly desítky hasičů. Z hangáru hasiči vynesli kolem 16:00 torzo lidského těla, informovala mluvčí středočeské záchranné služby Monika Nováková. Totožnost mrtvého nebylo možné na místě určit. "Bude nařízena soudní pitva," uvedla policejní mluvčí. Požár zasáhl hangár v plném rozsahu, vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř, kolem 17:00 jej velitel snížil na druhý a část jednotek hasičů mohla odjet.

Podle prvotních informací byl nejdříve nahlášen pád letadla, další oznámení se týkalo karambolu při přistávacím manévru. Veškeré okolnosti prověří na místě vyšetřovatelé z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, nyní už by měli být na místě. Jak dlouho potrvá dohašování, bude záležet i na průběhu vyšetřování, není vyloučeno, že likvidaci požáru hasiči vyhlásí až ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK

Vlaky na koridoru u Poříčan pojedou po jedné koleji ve středu ráno či dopoledne

Provoz na hlavním železničním koridoru u Poříčan na Kolínsku, kde v pondělí odpoledne vykolejil nákladní vlak, by se měl zčásti obnovit ve středu ráno či dopoledne. Vlaky by tam měly začít jezdit po jedné koleji, řekla mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) odpoledne předpokládal, že to bude už úterý v noci. Vyprošťování vozů - lokomotivy a dvou cisteren - ale podle Pistoriusové potrvá celou noc.

Do úterníhovečera hasiči přečerpávali z havarovaných cisteren toxický benzen. Rychlíky nyní jezdí odklonem přes Lysou nad Labem, regionální přepravu pomáhají zajistit autobusy, řada spojů má zpoždění, některé byly zrušeny.

Nákladní vlak vykolejil v pondělí po 17:00. Lokomotiva skončila na boku a mimo koleje se ocitly i dvě cisterny s toxickým benzenem, který je výbušný a hořlavý. Příčinu havárie vyšetřuje Drážní inspekce, podle níž vlak nedovoleně projel návěstidlo zakazující jízdu. Škoda je podle prvních odhadů čtyři miliony korun, z toho 1,5 milionu na trati a 2,5 milionu na vlaku. Dva lidé, kteří byli ve vlaku, se lehce zranili. Souprava patří dopravci ČD Cargo.

Hasiči z cisteren přečerpávali benzen. V noci na úterý bylo odpojeno a převezeno 14 cisteren do Kolína, na místě zůstaly jen dva havarované vozy. Dnes kolem 14:00 skončilo přečerpávání látky z první cisterny, hned následovala příprava a spuštění čerpání z druhé, to skončilo po 20:00. Na místě nyní pracuje těžká technika na odklízení vozů, jsou tam dva kolejové a jeden pásový jeřáb. Přistavené jsou i plošinové vozy, na kterých budou části vlaku přepraveny pryč. Podle Pistoriusové je kvůli bezpečnosti těžké techniky vypnuté trakční vedení, vlaky nyní nemohou místem projet. "Čas zprovoznění jedné koleje budeme ještě upřesňovat podle postupu prací," doplnila.

Zdroj: ČTK

Vláda uvolnila přes 225 milionů na odměny a náklady za hašení v Českém Švýcarsku

Více než 225 milionů korun uvolnila vláda hasičům, policistům a dalším subjektům na odměny a další náklady spojené s nedávným zásahem proti rozsáhlému požáru v národním parku České Švýcarsko. Po zasedání kabinetu to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Požár, který podle policie vznikl pravděpodobně v Malinovém dole, se rozhořel 24. července. U dosud největšího lesního požáru v Česku zasahovalo nepřetržitě po dobu tří týdnů přes 6300 profesionálních a dobrovolných hasičů a 92 příslušníků letecké policie, uvedlo vnitro. Požár likvidovaly složky integrovaného záchranného systému na ploše 1100 hektarů a využily k tomu přes čtyři sta kusů techniky včetně letecké.

Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí ocenil pět desítek zástupců záchranných složek, které se na hašení podílely. "Požár ve Hřensku u nás rozsahem, použitou technikou i nasazením hasičů a policistů neměl obdoby," uvedl Rakušan. Mimořádné náklady i nasazení chce kabinet všem zasahujícím složkám kompenzovat.

Zdroj: ČTK

Premiér Fiala ocenil hasiče a další, kteří zasahovali v Českém Švýcarsku

Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí ocenil pět desítek zástupců záchranných složek, které se podílely na hašení nedávného rozsáhlého požáru v Národním parku České Švýcarsko. Šlo o nejrozsáhlejší lesní požár v novodobé historii Česka. Ocenění obdrželi nejen hasiči, ale i vojáci nebo policisté a také zástupci samospráv, například starosta Hřenska Zdeněk Pánek. Z rukou premiéra a za účasti mimo jiné ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nebo ministryně obrany Jany Černochové (ODS) dostali pamětní list a pamětní špendlík ve tvaru českého lva.

"Není bohužel v našich silách, abychom osobně vyjádřili poděkování stovkám lidí, kteří ke zdolání požáru přispěli, proto oceňujeme alespoň vybrané zástupce zasahujících složek," řekl premiér. "Byla to těžká zkouška. Zkouška, kterou v tomto rozsahu naši hasiči a další složky ještě nezažili," zdůraznil. Připomněl i význam zahraniční pomoci a zapůjčené techniky. "Myslím, že naše kvalita našeho Integrovaného záchranného systému a schopnosti vás, schopnosti těch, kteří pomáhají lidem v těch nejzávažnějších situacích, je jeden z důležitých ukazatelů vyspělosti naší země," poznamenal. 

Zdroj: ČTK

Na náklady hasičů ohledně požáru v Českém Švýcarsku půjde 300 milionu korun

Vláda poskytne hasičům a policistům na náklady související s hašením rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku přes 300 milionů korun, a to včetně odměn. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Budou podle něho nutné také peněžité náhrady za poničenou techniku dobrovolných hasičů.

"Částka přes 100 milionů korun bude určena přímo na odměny," řekl Rakušan. Metodiku rozdělení peněz navrhl podle něho generální ředitel hasičského sboru Vladimír Vlček, vychází z času stráveného u zásahu. "Bude se to týkat jak profesionálních, tak dobrovolných hasičů," poznamenal ministr. Dalších zhruba 200 milionů půjde podle něho na veškeré "materiální, logistické náklady" profesionálních a dobrovolných hasičů.

Na částce se Rakušan dohodl s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). Stát dá peníze z rozpočtové rezervy.

Zdroj: ČTK

Hasiči mají požár hal u Prahy pod kontrolou, počet zasahujících hasičů se snížil

Rozsáhlý požár dvou skladovacích hal a odpadu v obci Záryby nedaleko Prahy mají hasiči pod kontrolou, je lokalizován a část jednotek se může vrátit na základny. Po půlnoci to řekl mluvčí středočeských hasičů Tomáš Bakalář.

Hořet začalo v pondělí kolem 18:15, na místo se postupně sjelo přes 20 jednotek a hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu. Nedaleké stáje, kde jsou koně, se podařilo před ohněm uchránit. Nádrže s naftou, které na místě rovněž byly, hasiči přesunuli na bezpečné místo. Nikdo se nezranil ani nemusel být evakuován, odborníci ve vzduchu nezjistili zvýšené koncentrace škodlivin.

"Jde o požár dvou skladovacích hal a odpadu na volném prostranství," uvedl Bakalář. Na místě byla i chemická jednotka, v Zárybách odborníci žádné škodliviny nenaměřili. Na místě požáru zaznamenali podlimitní hodnoty oxidu dusíku a čpavku.

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně, nejzávažnější je čtvrtý neboli zvláštní, vyhlašovaný při mimořádných situacích.

Zdroj: ČTK

V Českém Švýcarsku se stále objevují místa, kde je v půdě vysoká teplota

Drony objevují v Českém Švýcarsku i 25 dnů od začátku nejrozsáhlejšího lesního požáru v dějinách České republiky stále v terénu horká místa. Nachází se u Pravčické brány, Stříbrných stěn, nad soutěskami, u Borového dolu a nad Hřenskem. Hasiči je ošetřují, uvedl ve středu na twitteru mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

"Prodloužili jsme vedení vody v okolí Pravčické brány. Jednotlivé sektory mají na starosti revírníci národního parku, kteří koordinují nasmlouvané dobrovolné hasiče v dohlídkách," upřesnil Marvan.

Požár se rozhořel 24. července, v pátek hasiči zásah ukončili předáním posledního hašeného úseku správě národního parku. Na několika stanovištích jsou dohlídky, které si správa zajistila u jednotek dobrovolných hasičů. Na Mezní Louce vznikla provizorní zbrojnice, kde je cirka 40 profesionálních hasičů. Od sobotního rána se mohou do evakuované obce Hřensko a jejích částí Mezná a Mezní Louky vracet místní, nutná je ale povolenka.

Zdroj: ČTK

V Jablonci nad Nisou shořel areál Slunečních lázní z roku 1927

V Jablonci nad Nisou shořela ve středu ráno větší část areálu Slunečních lázní u přehrady Mšeno, stát zůstala zhruba třetina. Příčiny a škody zatím hasiči neznají, řekl mluvčí libereckých hasičů David Kořínek. Objekty z roku 1927 byly ve špatném stavu, už několik let se ve městě vedly diskuse, zda historické stavby zrekonstruovat nebo zbourat a postavit na jejich místě moderní budovu.

Na operační středisko byl požár na břehu přehrady ohlášen kolem 4:45. "První jednotka tam byla deset minut před pátou, to už byl požár v plném rozsahu, okolo 5:30 byla lokalizace. Teď ještě na místě vyhledávají skrytá ohniska a dohašují je, už se ani nerozebírají konstrukce, to už je udělané," popsal zásah Kořínek. Vodu brali hasiči z nedaleké přehrady, z objektu také vynesli propanbutanové lahve. "Zachránit se podařilo dvě dračí lodě," dodal mluvčí.

Sluneční lázně vznikly na břehu přehrady v roce 1927, kromě občerstvení nabízely sluneční louku ohraničenou ohradou a rozdělenou na dámskou a pánskou část. Vcházet se na ni dalo jen přes převlékací kabiny. Areál patří městu, jeho stav byl ale žalostný. Před několika lety zpracoval architekt Petr Stolín projekt minimalistické budovy, která měla zchátralý areál Slunečních lázní nahradit. Lehká stavba ze dřeva s průsvitnými stěnami měla nabídnout odpočinek a soukromí ve stínu zahradního atria i širší rozhled na přehradu z horní terasy, vyvolala ale odpor části veřejnosti.

Zdroj: ČTK

Na dohašování požárů ve Francii míří posily i ze zámořských území

S dohašováním požáru u francouzského Bordeaux dál pomáhá 360 hasičů ze zahraničí, do oblasti míří také posila z Francouzské Polynésie a z Réunionu a Mayotte, francouzských území v Indickém oceánu, píše AFP. Od začátku léta v souvislosti s požáry francouzské úřady zadržely 26 lidí pro podezření ze žhářství, uvedla stanice BMF TV.

V departementu Gironde u Bordeaux 650 hasičů vyhledává a likviduje stále se objevující malá ohniska. Od července tu shořelo 7400 hektarů zeleně. I teď hoří pod zemí, v rašelinové půdě, uvedl Laurent Pham z hasičského sboru v Gironde. Oheň se podle něj sice už nešíří, ale stále ještě není zcela pod kontrolou. Obavy panují kvůli předpovědi vysokých teplot na příští týden.

Pham ocenil pomoc zahraničních kolegů. Do Francie přijelo 146 hasičů z Polska s 21 kusy techniky, 141 z Německa a Rakouska a také 77 z Rumunska. Z Polynésie má v úterý večer dorazit 21 hasičů.

V oblasti už hořelo v polovině července, plameny zde opět vzplály 9. srpna. Zatímco u prvního požáru vyšetřovatelé mají podezření na úmyslné zapálení, u druhého požáru "nic nenasvědčuje kriminálnímu původu", uvedla prokuratura v Bordeaux.

Zdroj: ČTK

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na Twitteru o tom informoval mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná. Mluvčí správy národního parku Tomáš Salov uvedl, že od pátku se v parku objevilo několik míst, která byla potřeba dohasit, hasiči například podchytili jedno takové místo na pravém břehu Edmundovy soutěsky.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc. Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan uvedl, že se střídají po 24 hodinách.

Rezervaci střeží policie i strážci, hlídají, aby do míst, kde hořelo, nevnikli narušitelé. "Nezaznamenali jsme vážnější incidenty. Lidé nevstupují, kam nemají," řekl Salov s tím, že o víkendu přistihli dobrovolní strážci tři výletníky, kteří se chtěli vydat za Šaunštejn, kde už pro ně může být pohyb nebezpečný. Ministerstvo životního prostředí prodloužilo v pátek omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko až do konce prázdnin. Přes noc je park zcela zavřený, od 21. hodiny do ranních 6 hodin je tam vstup zakázán.

Zdroj: ČTK
Pokračovat