hasiči

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK

Hasiči v noci přečerpali kyselinu v Bludovicích, bylo jí více než 20 tun

Více než 20 tun kyseliny chlorovodíkové bylo zřejmě v poškozené cisterně, z níž v pondělí odpoledne část chemikálie unikla v novojičínské části Bludovice. Hasiči v noci kyselinu přečerpali, hotovo měli po půlnoci, uvedli v tiskové zprávě. Kvůli úniku byla uzavřena silnice I/57 a z domů v okruhu přes 100 metrů evakuováno více než 30 lidí. Podle policejního webu bude silnice uzavřena zhruba do dnešních 11:00.

Hasiči se o události dozvěděli v pondělí po 16:00. Na místě zasahovalo 14 jednotek, obyvatele varovali hasiči mobilní sirénou a město místním rozhlasem. Nikdo nebyl zraněn.

"Nasazeny byly jednotky se speciální předurčeností pro zásah s únikem chemických látek, s velkoobjemovými cisternami kvůli potřebě uniklou kyselinu ředit a jednotky určené pro obsluhu mobilních sirén pro varování obyvatelstva," uvedl mluvčí krajských hasičů Jakub Kozák.

Zdroj: ČTK

Při požáru nemocnice v Severní Makedonii zemřelo nejméně 14 lidí

Nejméně 14 lidských životů si vyžádal požár, který v noci na čtvrtek vypukl v nemocnici pro pacienty s covidem-19 v převážně albánském městě Tetovo v Severní Makedonii.

"Dosud je potvrzeno 14 obětí, jsou ale i neoficiální informace, že tento počet může ještě vzrůst na více než 30 mrtvých vzhledem k tomu, že se terén ještě prohledává," napsal server Vesnik. Mezi oběťmi jsou podle něj pacienti, jejich příbuzní i zdravotnický personál. Obdobně informuje o neštěstí televize Sitel.

Předchozí bilance neštěstí podle ministra zdravotnictví činila deset obětí, ale ministr Venko Filipče dodal, že tento počet ještě může stoupnout. Podle předběžných odhadů bylo v době propuknutí požáru v budově přes 100 lidí.

Neštěstí předcházel výbuch, první plameny se objevily ve 21 hodin. Hasičům se podařilo dostat oheň pod kontrolu přibližně za hodinu. Během hašení z budovy vynášeli pacienty, které zdravotníci převáželi do nemocnic v 50 kilometrů vzdáleném Skopje.

Zdroj: ČTK

Hasiči dostanou z rozpočtu o 1,5 miliardy navíc na investice a nové příslušníky

Hasiči dostanou příští rok ze státního rozpočtu zhruba 14 miliardy korun, což je o 1,5 miliardy více ve srovnání s původním návrhem. V pondělí se na tom dohodla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Zhruba jednu miliardu využijí hasiči na investice, jako je například nákup techniky. Další peníze pak jsou určeny na nábor nových hasičů. České televizi Schillerová řekla, že hasiči budou dostávat peníze na 300 nových hasičů každoročně od roku 2022. Podle Vlčka dlouhodobě ve sboru chybí 1500 hasičů.

Základní parametry rozpočtu vláda schválila na počátku června, a to se schodkem 390 miliard korun. Schillerová v tomto týdnu pokračuje v jednáních s jednotlivými ministry o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ministryně dříve uvedla, že rezort 24. srpna zveřejní novou makroekonomickou prognózu, na základě které by měl úřad návrh státního rozpočtu na příští rok upravit. Zároveň upozornila, že do říjnových parlamentních voleb nestihne sněmovna zřejmě rozpočet schválit, a to ani v prvním čtení. Po volbách proto bude muset návrh podle ministryně vláda opět schválit a předložit poslancům.

Zdroj: ČTK

Požár u Saint-Tropez se přestal šířit, hasiči nabádají k obezřetnosti kvůli silnému větru

Francouzští hasiči zamezili dalšímu šíření požáru u Saint-Tropez na Azurovém pobřeží do vnitrozemí. V sobotu kvůli větru vyzvali k obezřetnosti během víkendu, informovala agentura AFP. Oheň totiž stále není zcela pod kontrolou.

Letos nejzávažnější požár ve Francii způsobil smrt dvou lidí a spálil tisíce hektarů lesa. "Není pod kontrolou, budeme nadále hasit na okrajích," řekl AFP šéf hasičů z departementu Var Florent Dossetti. "Na stabilizaci budeme potřebovat den," dodal.

Hasiči podle něj položí na okrajích požárů bariéru z látek, které zpomalují postup ohně. Hrozí, že požár rozfouká západní vítr, který zesílí odpoledne, a zejména v neděli. Počet osob nasazených na boj s ohněm byl nicméně snížen na 800 z dřívějších 1200.

"Veřejnosti bychom chtěli vzkázat, že pokud se požár znovu rozhoří, můžeme čelit ohni o stejné intenzitě jako v předchozích dnech," rozvedl Dossetti. "Pomalu se vrátíme k normálu, ale ještě budeme potřebovat několik dní práce," uzavřel.

Požár se začal šířit z dosud nezjištěné příčiny z dálničního odpočívadla. Shořelo 7100 hektarů lesa, vinic a nízkého dřevinného porostu. Zničena byla polovina přírodní rezervace Maures.

Zdroj: ČTK

Požáry v Albánii mají první oběť, Česko posílá na pomoc hasičský vrtulník

Lesní požáry v Albánii mají první oběť. Ve vesnici poblíž města Gjirokastra zemřel postarší muž, který přes výzvy úřadů odmítl opustit svůj hořící dům. Informovala o tom místní média. Pomoc nabídla také Česká republika, která do balkánské země přesouvá hasičský vrtulník. Po vlně veder, kdy teploty vysoko přesahovaly 40 stupňů Celsia, vypukly požáry i na mnoha dalších místech Balkánu.

Neštěstí se odehrálo v úterý večer v jihoalbánské obci Asim Zeneli. Manželka 64letého zemřelého a další osoba utrpěly zranění byly převezeny do nemocnice, uvedla agentura ATSh s odvoláním na policii.

Podle televize Klan již devátým dnem hoří na spoře obydleném poloostrově Karaburun, plameny tu v noci na dnešek ohrožovaly námořní základnu Pashaliman. Oheň se nyní pozvolna přesouvá do hojně navštěvovaného národního parku Llogara. Hoří i na několika místech střední a severní Albánie.

"Česká republika dala k dispozici specializovaný hasičský vrtulník, aby pomohl Albánii v boji s požáry," uvedlo dnes na twitteru české velvyslanectví v Tiraně. Společná jednotka hasičů a policistů odletí ve čtvrtek v 6:00, přičemž působit by měla v Albánii sedm dní.

Zdroj: ČTK
Pokračovat