Lidem se otevřely Brdy, chybějí značky i signál. Buďte opatrní, vyzývají turisté

ČTK ČTK
1. 1. 2016 13:45
Vojenský újezd Brdy ve Středočeském a v Plzeňském kraji s koncem prosince zanikl. Armádní prostor nahradila chráněná krajinná oblast, jež je, byť zatím jen zčásti, přístupná veřejnosti včetně turistů. K Novému roku se navíc zmenšila i čtveřice dalších újezdů, a to Boletice, Březina, Hradiště a Libavá.
Někdejší vojenské území Brd postupně pročišťují pyrotechnici.
Někdejší vojenské území Brd postupně pročišťují pyrotechnici. | Foto: Jan Langer

Příbram  - Lidem se počínaje 1. lednem 2015 otevřely Brdy, z dosavadního vojenského újezdu se stala chráněná krajinná oblast. Návštěvníci by ale měli být opatrní. Na nově zpřístupněném území zatím chybí značení pro turisty. Lidé by se měli držet na hlavních cestách, upozorňuje předseda rady značení Klubu českých turistů Karel Markvart. K Novému roku se navíc zmenšila i čtveřice dalších újezdů, a to Boletice, Březina, Hradiště a Libavá.

"Nemyslím si, že turistické mapy, které jsou na trhu, mají cestní síť dobře zakreslenou, lidé se taky často v mapách nemusejí dost dobře vyznat. Nejhorší je, že jsou tam docela velká území, kde není ještě signál mobilních operátorů," upozornil Markvart. Turistům mířícím do Brd by proto doporučil, aby se drželi vozových zpevněných cest a raději nechodili volně lesem. "Je tam několik dopadových ploch s rašeliništi, tak bych vůbec nedoporučoval chodit mimo lesní cesty," řekl Markvart.

Nejdřív pyrotechnici, pak značkaři

Značit se podle Markvarta začnou trasy v lokalitách, kde skončila pyrotechnická očista, což se zatím netýká centrální části Brd. "My můžeme začít až někdy koncem března, začátkem dubna, když na to bude slušné počasí," uvedl Markvart. Ve Spáleném Poříčí se podle něj 5. ledna sejdou starostové a zástupci CHKO a klubu turistů, mluvit se má právě o tom, které trasy přijdou na řadu jako první.

Podle Markvarta by mělo jít třeba o cestu k Padrťským rybníkům, do letní sezony by se podle něj mohla vyznačit i trasa po brdském hřebeni. Práce mají skončit v roce 2017 podle toho, jak rychle bude postupovat čistění prostoru od munice. Termín mají vojáci do konce příštího roku.

Pěším a cykloturistům se zatím otevřelo 20 až 30 procent území bývalého armádního prostoru. Veškeré plochy, kde už nebude působit armáda, budou pro veřejnost otevřené, až skončí povrchový pyrotechnický průzkum. Nepřístupné bude trvale posádkové cvičiště v trojúhelníku Jince - Zaječov - Obecnice na ploše kolem 50 kilometrů čtverečních. Rozloha celé CHKO je 345 kilometrů čtverečních, z toho 260 kilometrů zabíral zrušený vojenský újezd.

Péči o přírodu v Brdech ode dneška zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, konkrétně její středočeské pracoviště. To pečuje i o přírodu v CHKO Blaník, Český kras a Křivoklátsko a má celkem 43 zaměstnanců. "Věnuje se také řadě dalších činností - například administraci dotačních programů. Odborné znalosti všech těchto zaměstnanců jsou využívány operativně tam, kde je jejich práce v rámci regionu středních Čech nejvíce potřeba," uvedla mluvčí agentury Karolína Šůlová. Své kanceláře má v Praze, Louňovicích pod Blaníkem, Karlštejně, Zbečně a nově v Příbrami, Jincích a ve Spáleném Poříčí.

Na celém území CHKO Brdy platí zákaz vjezdu motorových vozidel, výjimku mohou udělit Vojenské lesy a statky ČR. Režim na vodních nádržích a dalších vodních zdrojích zůstává nezměněn, platí tedy nadále zákaz vstupu do prvního stupně ochranného pásma vodních zdrojů.

Další újezdy se zmenšily, vznikly nové obce

Vojenský újezd Hradištěse ode dneška zmenšil o 15 procent. Na vyčleněných územích vzniknou i dvě nové obce, Bražec a Doupovské Hradiště. Další osady budou přičleněny k stávajícím obcím v okolí újezdu. Pro obyvatele, kteří žili dosud ve vojenském prostoru, to přinese hodně změn.


"Myslím, že obyvatelé mají spíše obavy. Doteď si tu lidé žili v klidu a všechno, co potřebovali, tam jim újezdní úřad zařídil. Neměli tady žádný soukromý majetek a nyní si budou moci domy, kde bydlí, odkoupit, pokud budou chtít. Jenže málokdo má na to našetřeno," sdělila Jarmila Bošková, která v újezdu žije a byla také předsedkyní přípravného výboru.

Kromě Bražce s 224 obyvateli a Doupovského Hradiště se 148 lidmi se rozrostou obce v okolí o části území dosavadního újezdu. Nová území dostanou Verušičky, Kyselka, Okounov, Podbořanský Rohozec, Radonice, Stráž nad Ohří, Valeč a Vojkovice. Největší území (nad 600 hektarů) získají Verušičky a Valeč.

Vojenský újezd Boletice je od Nového roku přibližně o čtvrtinu menší. Armáda opouští jeho jižní část a v lokalitě vznikne nová obec Polná na Šumavě. Vojenský újezd Boletice se nově rozkládá na 16 559 hektarech místo původních 21 953 hektarů, řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Prostor, který používají pro různé výcvikové operace české i zahraniční armády, tak opustí i 330 lidí. Ti žili v místních osadách vojenského újezdu.

K Polné na Šumavě bude patřit místní část Květušín. Boletice přejdou pod správu Kájova a Třebovice s Křišťanovem se stanou součástí obce Ktiš. Rozhodli o tom obyvatelé osad v referendu, které se konalo před čtyřmi roky. "Samozřejmě že někteří lidé si asi tehdy i nyní přáli, abychom se neosamostatnili a přiřadili se k jiné obci. Ale já naše rozhodnutí vidím pozitivně," řekla Eva Štíchová, která v Polné vede přípravný výbor. Ten pomáhá s transformací osady na obec.

Vojáci očekávají, že já budu ve stresových situacích pevný, odolný, že jim dodám sílu, aby i oni tu situaci zvládli, říká o svém působení v zahraničních misích hlavní vojenský kaplan Jaroslav Kníchal | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy