Brdy

Státní zástupkyně obžalovala pyrotechnika za loňský smrtelný výbuch v Brdech

Rokycanská státní zástupkyně dnes podala obžalobu na armádního pyrotechnika kvůli loňskému výbuchu munice v Brdech, při němž utrpěl jeden voják smrtelné zranění. Informovala o tom na svém webu Česká televize, které podání obžaloby potvrdila státní zástupkyně Ivana Dragúnová z Okresního státního zastupitelství v Rokycanech. Pyrotechnika letos v březnu obvinila Vojenská policie z obecného ohrožení z nedbalosti. U soudu mu hrozí až pětiletý trest.

Munice vybuchla loni 20. července dopoledne v Chráněné krajinné oblasti Brdy na dopadové ploše Kolvín v bývalém výcvikovém prostoru, kde vojáci dělali hloubkový pyrotechnický průzkum. Těžké zranění tehdy utrpěli dva vojáci z 15. ženijního pluku v Bechyni, jeden z nich po dvou týdnech zemřel.

Zdroj: ČTK

Vojenská policie obvinila pyrotechnika z loňského výbuchu munice při asanaci v Brdech

Za loňský výbuch munice v Brdech obvinila Vojenská policie z obecného ohrožení z nedbalosti armádního pyrotechnika, informoval server Novinky.cz s odkazem na dozorující státní zástupkyni případu Ivanu Dragúnovou. Při červencovém výbuchu munice při asanačních pracích utrpěli těžké zranění dva vojáci, jeden z nich později zemřel.

"Pyrotechnikovi, který měl tehdy asanační práce na starosti, je kladeno za vinu, že porušil předpisy při manipulaci s municí. Šlo o porušení důležité povinnosti vyplývající z jeho pracovního postavení," cituje server žalobkyni.

Zdroj: ČTK

Výbuch v Brdech vyšetřují policisté jako těžké ublížení na zdraví

Výbuch munice, který v úterý dopoledne v Chráněné krajinné oblasti Brdy, v bývalém výcvikovém prostoru, těžce zranil dva vojáky, vyšetřuje vojenská policie pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti spáchaného dosud neznámým pachatelem. Řekla to mluvčí vojenské policie Nikola Rimkevič Hájková. Protože vyšetřování případu je v počáteční fázi, nebude vojenská policie zatím sdělovat další informace. Také mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková s ohledem na zraněné vojáky a jejich rodiny další informace o stavu vojáků neuvedla.

Vojáci utrpěli těžká zranění v úterý kolem 10:00 při výbuchu munice, když čistili prostor dopadové plochy Kolvín. Vojáci na bývalých dopadových plochách dělají hloubkový pyrotechnický průzkum. Mluvčí záchranné služby Plzeňského kraje Mária Svobodová v úterý uvedla, že jeden muž utrpěl devastující poranění končetin, druhý byl popálený na horní části těla. Vrtulníkem a sanitkou je záchranáři přepravili do plzeňské fakultní nemocnice. Jejich stav označila v úterý mluvčí nemocnice za vážný.

Zdroj: ČTK
Pokračovat