raketa

Dělostřelectvo KLDR odpálilo stovky střel u námořní hranice s Jižní Koreou

Severokorejské dělostřelectvo v úterý odpálilo stovky střel v blízkosti námořní hranice s Jižní Koreou. Střílelo den poté, co Soul zahájil každoroční vojenské cvičení, jehož cílem je připravit se na možné severokorejské hrozby.

Jak informovala agentura AP, odpálila KLDR asi 100 střel u západního pobřeží a 150 u východního. Jihokorejská armáda opakovaně odvysílala výzvu, aby KLDR přestala s palbou. Žádné zprávy o násilí mezi oběma Korejemi se neobjevily.

Jihokorejská armáda uvedla, že střely nedopadly do jihokorejských teritoriálních vod, ale do nárazníkové zóny, kterou obě Koreje vytvořily na základě dohody z roku 2018. Je to už podruhé, co Severní Korea odpálila střely do nárazníkových zón od minulého pátku, kdy vypálila stovky střel.

Jihokorejská armáda uvedla, že Severní Korea musí zastavit provokace, které podkopávají mír a stabilitu na Korejském poloostrově. Dodala, že ve spolupráci se Spojenými státy posiluje svou vojenskou připravenost a bedlivě sleduje severokorejské kroky.

Zdroj: ČTK

KLDR podle Jižní Koreje odpálila do moře východně od svého území balistickou střelu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dohlížel na odpálení dvou strategických raket dlouhého doletu. Hlava KLDR ocenila, že je země schopna spolehlivě a efektivně využít své jaderné zbraně, což mělo vypálení raket demonstrovat. Vedení jihokorejské armády později informovalo, že Severní Korea odpálila blíže neurčenou balistickou střelu do moře východně od svého území a že její vojenské letouny se přiblížily k hranici mezi oběma zeměmi.

Kim podle severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA uvedl, že test raket dlouhého doletu byl jasným varováním nepřátelům. Dodal, že KLDR by měla "dále rozšiřovat operační sféru svých jaderných strategických ozbrojených sil, aby mohla kdykoli odvrátit jakoukoli zásadní vojenskou či válečnou krizi a převzít iniciativu".

Dvě ve středu odpálené rakety letěly necelé tři hodiny a zasáhly cíl vzdálený 2000 kilometrů, uvedla KCNA.

Zdroj: ČTK

NASA kvůli tropické bouři znovu odložila start nové rakety k Měsíci

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli nepříznivému počasí zrušil na úterý plánované vypuštění rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion k Měsíci. Jedná se o již třetí odklad startu testovací mise, kterou budou v případě úspěchu následovat cesty na Měsíc s posádkou. 

Po předchozích technických problémech rakety je tentokrát důvodem zrušení startu tropická bouře Ian, která podle prognóz v pondělí zesílí na hurikán a udeří na pobřeží Floridy. V předpokládané dráze hurikánu se nachází také Kennedyho vesmírné středisko, odkud má raketa odstartovat. V neděli padne rozhodnutí, zda se bezmála sto metrů vysoká raketa odveze ze startovací rampy a přesune se do hangáru.

Zdroj: ČTK

USA ve středu provedou test mezikontinentální balistické rakety

Americká armáda ve středu zkušebně odpálí mezikontinentální balistickou raketu, oznámil v úterý Pentagon a dodal, že o tom předem informoval Rusko. Mluvčí amerického ministerstva obrany test podle agentury Reuters označil za rutinní s tím, že má ukázat připravenost americké armády v oblasti mezikontinentálních balistických střel.

Americká armáda v polovině srpna provedla test mezikontinentální balistické rakety Minuteman III. Zkouška se měla původně uskutečnit v dubnu, byla ale odložena, aby mezi USA a Ruskem nevzrostlo napětí necelé dva měsíce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Později byl test odložen podruhé kvůli napětí v Tchajwanském průlivu po návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.

Raketa Minuteman III je schopná nést několik jaderných hlavic najednou, má dolet přes 9660 kilometrů a rychlost až 24 tisíc kilometrů za hodinu. Výrobcem je společnost Boeing a raketa je klíčovou součástí amerického strategického arzenálu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat