Kreml

Kreml: Rusko je démonizováno za přesun vojsk po vlastním území

Rusko je podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova démonizováno za to, že přesouvá vojska po vlastním území. Mezi Ruskem a Západem v poslední době panuje napětí kvůli tomu, že Moskva shromažďuje u hranic s Ukrajinou velké počty vojáků. O situaci tento týden během videokonference jednal ruský prezident Vladimir Putin se svým americkým protějškem Joem Bidenem.

Peskov v rozhovoru pro televizní program Rossija 1, odvysílaném v neděli, uvedl, že Putin Bidenovi řekl, že ruští vojáci pro nikoho nepředstavují nebezpečí. Putin také dal šéfovi Bílého domu najevo, že by se s ním "opravdu chtěl" sejít osobně. Po jednání však podle Peskova nemá Putin důvod k optimismu, protože mezi Ruskem a Spojenými státy přetrvávají zásadní rozdíly v pohledu na to, co jsou nepřekročitelné meze.

Ukrajina obviňuje Rusko, že u jejích hranic shromáždilo desítky tisíc vojáků v přípravě možné rozsáhlé vojenské ofenzivy. Moskva popírá, že by měla takové plány. Biden podle svých slov při úterním rozhovoru Putina varoval, že pokud Rusko podnikne invazi na Ukrajinu, "strašlivě za to zaplatí" a bude čelit ničivým ekonomickým následkům.

Oba prezidenti se už jednou osobně sešli, bylo to v červnu v Ženevě.

Zdroj: ČTK
Pokračovat