Ivan Bartoš

Oznamovatelé se mají dočkat ochrany. Podle Pirátů a protikorupčních organizací je zákon nedostatečný

Vláda schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů protiprávní činnosti. Po jednání kabinetu to oznámil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Navzdory názoru kritiků, mezi něž patřili i koaliční Piráti, nemá zákon platit pro přestupky ani anonymní oznámení. Podle Blažka to neznamená, že by se zaměstnavatelé anonymními oznámeními neměli zabývat. Jde podle něj o návrh, který má šanci projít jednáním ve sněmovně i Senátu. Nevyloučil možné budoucí novelizace.

Ministr připomněl, že Česko má s předložením zákona už roční skluz a že dosud žádný návrh nenašel v parlamentu podporu. Dvouletá lhůta pro převod evropské směrnice do českého práva vypršela v prosinci 2021. Na to se odkázal i šéf Pirátů Ivan Bartoš. Před jednáním kabinetu řekl, že nynější návrh je horší než předloha připravená minulou vládou. Na tiskové konferenci nicméně konstatoval, že předloha jde nad rámec požadavků Evropské unie, i když by si Piráti přáli jiné parametry. Piráti podle Bartoše pro předlohu nehlasovali. Je podle něj ale možné, že se návrh zákona změní ještě při projednávání poslanci. 

"Jdeme správně nad rámec evropských požadavků, náš názor byl jít ještě cestou ohlašovatelných skutečností," uvedl Bartoš. Novou podobu zákona o ochraně oznamovatelů v září kritizovaly protikorupční organizace. Hrozí podle nich, že oznamovatelé protiprávní činnosti nebudou i nadále dostatečně chráněni před odvetou zaměstnavatelů. Ministerstvu spravedlnosti vytýkaly, že se zákon nemá vztahovat na jakýkoliv trestný čin nebo přestupek a že obsahuje omezení ochrany u anonymních oznámení. Úpravy návrhu v tomto duchu doporučila minulý týden rada vlády pro potírání korupce.

Snaha o legislativní úpravu tzv. whistleblowingu se v Česku objevila opakovaně, žádný z dosud předložených návrhů ale nebyl přijat. Návrh podle Blažka uloží podnikům nad 50 zaměstnanců, aby stanovili pracovníka, který bude agendu spravovat. Další oznámení bude shromažďovat a přerozdělovat příslušným úřadům či orgánům nově vzniklý odbor na ministerstvu spravedlnosti.

Zákon o ochraně oznamovatelů schválila vláda, koaliční Piráti návrh kritizují

Vláda schválila návrh zákona o ochraně oznamovatelů protiprávní činnosti, oznámil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) po jednání kabinetu. Navzdory názoru kritiků návrhu, mezi které patřili i koaliční Piráti, nemá zákon platit pro přestupky ani anonymní oznámení. Podle Blažka to neznamená, že by se zaměstnavatelé anonymními oznámeními neměli zabývat. Jde podle něj o návrh, který má šanci projít jednáním ve sněmovně i senátu. Nevyloučil možné budoucí novelizace.

Ministr připomněl, že Česko má s předložením zákona už roční skluz a že dosud žádný návrh nenašel v parlamentu podporu. Právní úprava vychází z evropské směrnice o ochraně oznamovatelů z října 2019. Dvouletá lhůta pro transpozici této směrnice vypršela 17. prosince 2021. Na to se odkázal i šéf Pirátů Ivan Bartoš. Před jednáním kabinetu řekl, že nynější návrh je horší než předloha připravená minulou vládou.

Na tiskové konferenci nicméně konstatoval, že předloha jde nad rámec požadavků Evropské unie, i když by si Piráti přáli jiné parametry. Piráti podle Bartoše pro předlohu nehlasovali. Je podle něj ale možné, že se návrh zákona změní ještě při projednávání poslanci. Uvedl to na dotaz, zda vládní koalice může ve sněmovně počítat s hlasy čtyř Pirátů.

Zdroj: ČTK

Vláda schválila návrh zákona, který umožní vznik Digitální a informační agentury

Vláda schválila návrh zákona umožňující zřízení Digitální a informační agentury. Má být ústředním orgánem státní správy. K návrhu předloženému místopředsedou vlády pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) bylo 145 připomínek. Kabinetu byl dokument podán s jedním rozporem uplatněným ministerstvem financí kvůli dodatečným požadavkům na státní rozpočet, vyplývá z vládních materiálů.

Důvodem vzniku agentury je podle dokumentů neuspokojivý stav veřejné správy. Zajistit má nadresortní sdílení digitálních služeb veřejné správy, aby bylo možné účinně a flexibilně zajišťovat jejich vývoj i kybernetické bezpečnostní zájmy Česka. Sídlit má v Praze.

Cílem je také propojit informační systémy veřejné správy a jednodušeji poskytovat služby lidem po celé republice. Agentura má vzniknout k 1. lednu příštího roku, reálně zahájit činnost by měla až od začátku dubna, aby byl dostatek času na nutné převody a přípravy. V přechodném období bude ústředním orgánem státní správy ve vymezených oblastech nadále ministerstvo vnitra.

Zdroj: ČTK

Česko společně s dalšími státy požádá Evropskou komisi o finanční pomoc. Jedná se o země nejvíce zasažené uprchlickou krizí

Česko a dalších osm států nejvíce zasažených uprchlickou krizí v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině požádá podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) Evropskou komisi o finanční pomoc. Do konce dubna předloží návrh 14 opatření, která mají pomoci řešit současné potřeby jednotlivých zemí. Cílem je zajistit účinné využití existujících i dodatečných evropských zdrojů, k čemuž je nutná úprava dosavadních podmínek. Ministerstvo pro místní rozvoj to uvedlo v tiskové zprávě.

Návrh společně podle Bartoše připravily země Visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, dále Bulharsko, Rumunsko a pobaltské státy. "Ve společném dopise ministrů těchto našich devíti států vyzveme Evropskou komisi, aby prodloužila čas na dokončení projektů, tedy umožnila příjemcům dotací proplatit způsobilé výdaje až o rok později, a více rozvolnila dílčí pravidla v končícím programovém období," uvedl Bartoš.

Dalším bodem je podle něj požadavek na rychlé schválení programů v novém programovém období 2021 až 2027, aby bylo možné co nejdříve začít proplácet projekty, které pomohou uprchlíkům.

Zdroj: ČTK

Bartoš sestavil poradní tým pro digitalizaci, bude mu radit 11 lidí

Místopředsedovi vlády pro digitalizaci Ivanovi Bartošovi (Piráti) bude radit jedenáctičlenný expertní tým. Skupina poradců v rámci Českého digitálního týmu poskytne zkušenosti z inovací, digitální transformace a modernizace. Iniciativa má zejména přispět ke zlepšení efektivity fungování státní správy a urychlení celkového procesu digitální transformace. Ministr to dnes oznámil na tiskové konferenci.

I přes soubory různých opatření se Česko v mezinárodních žebříčcích hodnocení úrovně digitalizace a e-governmentu stále drží v průměru, v mnohých případech i podprůměru zemí EU. V této souvislosti bude jednou z priorit činností Českého digitálního týmu snaha vyrovnat se standardům zemí, jakými jsou například Dánsko, Estonsko, Velká Británie, Austrálie či Tchaj-wan, kteří jsou v oblasti digitalizace skutečnými lídry.

Zdroj: ČTK

Česko včas splní podmínky pro čerpání z mimořádného fondu EU, řekl Bartoš

Česko podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše dokáže do poloviny roku splnit podmínky pro čerpání peněz z mimořádného fondu obnovy Evropské unie. Předseda Pirátů to v úterý řekl novinářům na závěr své první návštěvy Bruselu, kde jednal mimo jiné s eurokomisaři odpovědnými za strukturální fondy a rozpočet.

České úřady podle Bartoše zvládnou vyhovět požadavkům spojeným s potíráním korupce a střetu zájmů, v otázce obtížně stíhatelných dalších faktických podmínek může podle něj Praze pomoci další dialog s komisí. Její činitelé během setkání ukázali vstřícnost, dodal Bartoš.

Česko může z balíku o celkovém objemu na 800 miliard eur (téměř 20 bilionů korun) určeného na podporu ekonomik stižených koronavirovou krizí inkasovat více než 180 miliard korun. Loni v září již Praha obdržela prvních 23 miliard. Aby mohla začít čerpat i další peníze, musí nejprve vyřešit systémové nedostatky spojené s bojem proti střetům zájmů vrcholných politiků. Ty komise v Česku odhalila v souvislosti s případem bývalého premiéra Andreje Babiše, který byl podle bruselských auditorů ve střetu zájmů kvůli trvajícím vazbám na holding Agrofert, který vložil do svěřenských fondů.

Bartoš je po bruselských jednáních přesvědčen, že Česko několik zbývajících požadavků spojených s tímto tématem stihne splnit do poloviny roku, jak stanovila komise.

Zdroj: ČTK

Bartoš v Bruselu mluvil o digitálních prioritách Česka v čele EU

K jednáním o digitálních prioritách českého předsednictví Evropské unie dorazil v pondělí do Bruselu místopředseda české vlády odpovědný za digitalizaci Ivan Bartoš. Česko ve druhé polovině roku čeká vůdčí role při vyjednáváních o některých důležitých pravidlech spojených s digitální identitou, fungováním sociálních sítí či umělé inteligence.

Pokud by se současnému francouzskému předsednictví nepodařilo dotáhnout do konce vyjednávání mezi členskými státy a Evropským parlamentem o klíčových normách, které mimo jiné zpřísňují pravidla fungování velkých internetových platforem, bude osud jednání v rukou Česka. Podle Bartoše jsou pravidla pro digitální trhy a služby potřebná, protože jimi EU dohání proměnu fungování internetu a celé společnosti v posledních letech, na kterou evropské normy zatím nereagovaly. Podobně je to se zavedením elektronické peněženky a digitální identity, jejichž podrobnosti se budou ladit během českého vedení sedmadvacítky.

Naproti tomu regulace využívání umělé inteligence, kterou chce Česko v čele unie rovněž posunout vpřed, patří podle vicepremiéra k tématům, kde by EU mohla reagovat již na začátku očekávaného boomu.

Zdroj: ČTK

Bartoš nechce dopustit centralizaci stavebnictví, stavební zákon se odkládá

S částečným odkladem zřízení státní stavební správy a se vznikem speciálního stavebního úřadu počítá návrh zákona o odkladu účinnosti nového stavebního zákona. Materiál ve středu schválila vláda, informoval na tiskové konferenci po jednání vlády ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Podle předkládací zprávy navržený zákon nový stavební kodex neruší, pouze částečně odkládá.

"Předkládám vládě tuto malou novelu, která nechá běžet ty věci, o kterých jsme přesvědčeni, že jsou správné, což je vznik Speciálního stavebního úřadu na konci roku, který bude řešit nadregionální stavby, komunikace, plynovody. Prostě ty složité stavby, které přesahují kompetenci i hranice těch jednotlivých regionů," řekl již dříve Bartoš.

Do konce tohoto roku zároveň Bartoš chce, aby sněmovna probrala věcnou novelu stavebního zákona jako takovou. Až ta bude podle ministra mít za cíl zcela zvrátit vznik Nejvyššího stavebního úřadu. Centralizaci, která se podle Bartoše ukázala jako špatná i v případě Národní sportovní agentury, nechce dopustit.

"My toto chceme nahradit integrací procesů - jádrem má být digitalizace. Úředníci, občané či firmy, kteří staví, budou do systému přistupovat vzdáleně, bude zachován princip jeden proces jedno razítko, ale ponecháme ty stavební úřady v obcích tedy blíže tomu řešenému problému," dodal ministr.

Zdroj: ČTK

Státy by měly sdílet zkušenosti ohledně kyberbezpečnosti, řekl Bartoš po jednání s eurokomisařkou

Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) diskutoval s eurokomisařkou Margrethe Vestagerovou o prioritách českého předsednictví v Radě EU, které nastane v druhé polovině roku, elektronické identitě, kybernetické bezpečnosti nebo transatlantické spolupráci. Řekl to na tiskové konferenci. Podle Vestagerové bude Česko EU předsedat v době, kdy bude schvalována důležitá legislativa týkající se umělé inteligence nebo způsobu, jakým je nakládáno s daty občanů EU.

Otázka kybernetické bezpečnosti podle Bartoše trápila Česko i v době koronaviru. Má za důležité, aby jednotlivé členské země EU k tématu přistupovaly zodpovědně nejen dobrou legislativou, ale i faktickým řešením bezpečnosti občanů i EU jako celku. "Můžeme sdílet zkušenosti, lidské zdroje a i v rámci vzájemné spolupráce můžeme reálnému nebezpečí čelit v budoucnu společně," poznamenal.

Co se týče umělé inteligence, vidí v ní Česko podle Bartoše obrovský potenciál, zároveň ale neopomíjí její případnou nebezpečnost. Je tak nutné nastavit podmínky, které otevřou benefity využití umělé inteligence například v obchodu, ale zároveň zachovají určité limity, aby technologie nemohla být zneužita.

Zdroj: ČTK
Pokračovat