Generální štáb Armády ČR

Novým prvním zástupcem náčelníka generálního štábu se stal Střecha

Novým prvním zástupcem náčelníka generálního štábu se v úterý stal generálmajor Ivo Střecha. Ve funkci nahradil generálporučíka Jaromíra Zůnu, který bude působit ve vojenské diplomacii. Sdělila to Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Střecha (56 let), o kterém ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvažovala jako o novém náčelníkovi generálního štábu, dosud působil jako ředitel sekce rozvoje sil ministerstva obrany. Ve funkci se tak zabýval mimo jiné modernizací armády a tedy i důležitými modernizačními projekty.

Střecha od roku 1984 postupně zastával funkce od úrovně velitele čety u tankového a mechanizovaného vojska, v letech 2008 až 2011 velel 7. mechanizované brigádě. Působil například také jako zástupce velitele pozemních sil. Nasazený byl v misích v Kosovu a v Afghánistánu

Zdroj: ČTK

Prezident jmenoval náčelníkem generálního štábu Řehku

Náčelníkem generálního štábu armády bude od července dosavadní ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a bývalý velitel armádních speciálních sil Karel Řehka. Do funkce ho ve středu na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Řehka ve funkci vystřídá Aleše Opatu, kterého prezident ke konci června odvolal.

Vláda Řehkovu nominaci schválila začátkem června. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o ní předtím s prezidentem jednala. Poté řekla, že Zeman s návrhem souhlasí. O několik dnů později nominaci projednal sněmovní branný výbor. Splnila se tak zákonná podmínka ke jmenování. Černochová už dříve řekla, že Řehkovým zadáním bude dokončení modernizace armády, bude se muset zabývat také českým předsednictvím v Radě EU a následky války na Ukrajině. Řehkovu zkušenost z NÚKIB považuje ministryně za výhodu kvůli hrozbám a boji v kyberprostoru.

Zdroj: ČTK
Pokračovat