Gaza

Nejméně 21 lidí zahynulo při požáru budovy v palestinském Pásmu Gazy

Nejméně 21 lidí zahynulo a další utrpěli zranění při požáru budovy v palestinském Pásmu Gazy, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na místní zdravotníky. Podle záběrů, které se objevily na sociálních sítích, začala hořet celá rezidenční budova v uprchlickém táboře Džabálija, který leží na severu Pásma.

Svědci popsali, že slyšeli křik, ale nemohli se k obětem dostat a pomoci jim, protože byly plameny příliš silné. Příčina neštěstí se vyšetřuje. Podle islamistického hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vládne, byly v objektu uskladněny pohonné hmoty. Hasičům se podle Hamásu už podařilo dostat požár pod kontrolu.

Nemocnice v Džabálije potvrdila dvacet úmrtí, sedm mrtvých jsou podle ní děti. Podle Hamásu je mrtvých 21.

Džabálija je největším z osmi uprchlických táborů v Pásmu Gazy, kde celkem žijí dva miliony Palestinců. Pásmo je pod izraelskou blokádou kvůli tomu, že mu vládne Izraeli nepřátelské hnutí Hamás. Izrael kontroluje veškerý import a vyřazuje z něj zboží zneužitelné k protiizraelským činnostem. Palestinci se z Pásma dostanou jenom s izraelským povolením přes přechody do Izraele. Mohou také vyjíždět přechodem do Egypta, avšak Egypt rovněž uplatňuje uzávěru a otevírá přechod sporadicky.

Zdroj: ČTK

V Izraeli dopadla raketa vystřelená z Pásma Gazy, druhá za tento týden

Na jihu Izraele ve středu dopadla raketa odpálená z palestinského Pásma Gazy, informovala izraelská armáda. Agentura AP připomíná, že jde o druhý takový útok za tento týden v situaci, kdy napětí v regionu vzrostlo kvůli násilnostem v Jeruzalémě. Podle policie raketa mírně poškodila jeden dům, ale nikoho nezranila. K útoku se nikdo nepřihlásil.

Izraelská policie dříve během středy překazila pochod izraelských ultranacionalistů naplánovaný k Damašské bráně na kraji jeruzalémského Starého Města. Jeho pořadatelé uvedli, že jim jde o "navrácení pocitu bezpečí na ulice Jeruzaléma". Izraelští vládní politici ho označili za provokaci. Podobná akce byla před rokem jedním z faktorů, proč se mezi Izraelem a Hamásem rozhořela jedenáctidenní válka. Po ní zůstalo na straně Izraele 13 mrtvých a v Gaze více než 250.

Nová vlna násilností, která v poslední době zasáhla Izrael a jím okupovaná palestinská území, vzbudila obavy ohledně hrozby dalšího konfliktu. Od března izraelské bezpečnostní síly zabily na Západním břehu 29 Palestinců, při útocích arabských radikálů na ulicích izraelských měst zemřelo 14 lidí.

Zdroj: ČTK

Do Pásma Gazy proudí po jedenácti dnech bojů humanitární pomoc

Do palestinského Pásma Gazy přijely první kamiony s humanitární pomocí. Mnoho z nich patří agenturám OSN a projíždějí hraničním přechodem, který Izrael otevřel. Stále je dodržováno příměří, které začalo po jedenácti dnech bojů mezi palestinským Hamásem a Izraelem platit v pátek ráno.

Konvoje nákladních aut s potravinami, palivem, léky a zdravotnickým materiálem proudí do Gazy přechodem Kerem Šalom. Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisová řekla, že zdravotnická zařízení v Gaze jsou zahlcena ošetřováním raněných, jichž je přes 1900.

Zdroj: ČTK

V noci pokračovaly střety mezi Izraelem a palestinským Hamásem, žádná zranění ani škody tentokrát hlášeny nebyly

Izraelské letectvo v noci opět útočilo na cíle v Pásmu Gazy a Palestinci pokračovali v odpalování raket přes hranici enklávy. Podle agentury Reuters tak nic nenasvědčuje tomu, že by se znepřátelené strany chystaly v nejbližší době uzavřít příměří, přestože zahraniční představitelé volají po ukončení bojů, které trvají již přes týden.

Nízko nad Pásmem Gazy se v noci pohybovala letadla, která bránila lidem v klidném spánku, popsal zpravodaj agentury AFP. Naopak z enklávy zamířily na Izrael další střely a v Ašdodu, Tel Avivu a oblastech poblíž hranice s Gazou se rozezněly varovné sirény. Žádná zranění ani škody ale tentokrát hlášeny nebyly.

Od 10. dubna zahynulo při útocích nejméně 217 Palestinců včetně 63 dětí, uvádějí úřady v Gaze. Podle izraelské policie palestinské rakety usmrtily 12 lidí včetně dvou dětí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat