Gaza

Do Pásma Gazy proudí po jedenácti dnech bojů humanitární pomoc

Do palestinského Pásma Gazy přijely první kamiony s humanitární pomocí. Mnoho z nich patří agenturám OSN a projíždějí hraničním přechodem, který Izrael otevřel. Stále je dodržováno příměří, které začalo po jedenácti dnech bojů mezi palestinským Hamásem a Izraelem platit v pátek ráno.

Konvoje nákladních aut s potravinami, palivem, léky a zdravotnickým materiálem proudí do Gazy přechodem Kerem Šalom. Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisová řekla, že zdravotnická zařízení v Gaze jsou zahlcena ošetřováním raněných, jichž je přes 1900.

Zdroj: ČTK

V noci pokračovaly střety mezi Izraelem a palestinským Hamásem, žádná zranění ani škody tentokrát hlášeny nebyly

Izraelské letectvo v noci opět útočilo na cíle v Pásmu Gazy a Palestinci pokračovali v odpalování raket přes hranici enklávy. Podle agentury Reuters tak nic nenasvědčuje tomu, že by se znepřátelené strany chystaly v nejbližší době uzavřít příměří, přestože zahraniční představitelé volají po ukončení bojů, které trvají již přes týden.

Nízko nad Pásmem Gazy se v noci pohybovala letadla, která bránila lidem v klidném spánku, popsal zpravodaj agentury AFP. Naopak z enklávy zamířily na Izrael další střely a v Ašdodu, Tel Avivu a oblastech poblíž hranice s Gazou se rozezněly varovné sirény. Žádná zranění ani škody ale tentokrát hlášeny nebyly.

Od 10. dubna zahynulo při útocích nejméně 217 Palestinců včetně 63 dětí, uvádějí úřady v Gaze. Podle izraelské policie palestinské rakety usmrtily 12 lidí včetně dvou dětí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat