Praha - Zapomněli jste zaplatit poplatek za nemocnici nebo pokutu za jízdu načerno. Po letech k vám nečekaně přijde exekutor a místo dluhu v řádu maximálně stovek korun musíte najednou platit desetinásobek. Takové nebezpečí se od Nového roku přinejmenším omezí.
Novela občanského soudního řádu a exekučního řádu totiž zpřísní pravidla pro činnost exekutorů. Jednou ze zásadních novinek je takzvaná předžalobní výzva.
Ta má zamezit praxi, kdy se dlužníci o svých závazcích údajně dovídají až v momentě, kdy jejich relativně nízký dluh několikanásobně vzrostl.
"Novinka odstraní přílišnou tvrdost a umožní, aby byli výrazně postiženi opravdu pouze ti, kteří věděli, že dluží, měli šanci zaplatit, a přesto dobrovolně nezaplatili," řekl při projednávání novely její navrhovatel, bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS.
Poslední šance
Podle dosavadní právní úpravy nemá věřitel povinnost informovat dlužníka před tím, než uplatní svůj nárok u soudu. Zejména u relativně drobných dluhů - například za jízdu načerno v městské dopravě - se pak stává, že se lidé o nezaplacené částce dozvědí až po letech.
Ano - neměli jezdit načerno, měli dluh hned zaplatit, případně se měli postarat o přebírání pošty při stěhování, nicméně v mnoha případech narostl dluh na několikanásobnou výši poměrně snadno a nepřiměřeně. Na tom se shodovali jak ministerstvo spravedlnosti, tak neziskové organizace jako Člověk v tísni. Upozorňovaly, že dosavadní úprava může být některými věřiteli nebo "vymahači" i úmyslně zneužívána.
Od ledna 2013 by měl věřitel oficiálně kontaktovat dlužníka ještě před podáním návrhu na zahájení exekučního řízení a vyzvat ho, aby dluh zaplatil. Takovou "poslední výzvu" musí zaslat nejméně sedm dnů před podáním návrhu na zahájení exekučního řízení.
Pokud tak věřitel neučiní, exekuci to sice nezabrání, ale nebude mít nárok na proplacení nákladů řízení. V praxi by tedy věřitel přišel řádově o několik tisíc korun, zjednodušeně řečeno by se vymahačům nezaplatila odměna.
"Neznamená to tedy, že předžalobní výzvu bude muset věřitel zasílat vždy. Výzva je na místě jen tehdy, pokud věřitel bude chtít vymoci zpět i peníze, které použil na soudní vymáhání dluhu," říká prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.
Hlídejte si poštu
Dlužníci by přitom neměli mírnější úpravy zneužívat a tvrdit, že upomínku nedostali. Novela totiž nehovoří o doručení, nýbrž o zaslání.
Stačí tedy, pokud věřitel prokáže, že ve stanoveném termínu odeslal výzvu na poslední známou adresu dlužníka.
"Základem je odpovědné přebírání zásilek. Jestliže dlužím a nebydlím na adrese trvalého bydliště, nevyzvedávám si poštu, ignoruji upomínky a nerespektuji rozhodnutí soudu, vystavuji se riziku exekuce," upozorňuje Prošek.
Soudy, stejně jako soudní exekutoři, doručují korespondenci na adresu zaevidovanou v Centrální evidenci obyvatel. "Platí takzvaná fikce doručení - i když si dlužník zásilku fakticky nepřevezme, považuje se po uplynutí desetidenní lhůty za doručenou," dodává šéf Exekutorské komory.
Přestože dosud není předžalobní výzva od věřitele povinná, dostává dlužník i podle současných pravidel řadu upozornění - zejména rozhodnutí soudu -, a pokud na něj nereaguje, dostane včas usnesení o nařízení exekuce.
"U lidí, kteří nebydlí na adrese trvalého pobytu nebo si nepřebírají poštu, tedy ani předžalobní výzva nic nezmění," domnívá se Prošek.