Daňové slevy snižují přímo vypočtenou daň z příjmu. Daňové odpočty snižují daňový základ - každá tisícikoruna přináší daňovou úsporu ve výši 150 korun. Jaké slevy a odpočty mohou lidé využít?
Sleva na poplatníka
Základní sleva na poplatníka za rok 2023 činí 30 840 korun. "Nárok na slevu na poplatníka má každý. Celá částka 30 840 korun přímo snižuje vaši případnou daňovou povinnost. Pokud je však vaše daňová povinnost nižší než celá sleva na poplatníka, zbytek částky vám nebude vrácen ve formě přeplatku. Tak funguje jen daňový bonus," upozornila provozní ředitelka NeoTax Nikola Žítková.
Sleva na děti a školkovné
Školkovné za loňský rok činí za každé dítě 17 300 korun. Za rok 2022 to bylo o 1100 korun méně.
"K přiznání nezapomeňte přiložit potvrzení ze školky. Abyste měli nárok na slevu, školka musí splňovat definici předškolního zařízení dle zákona," připomněla Žítková.
Vypočtenou daň z příjmu významně snižuje i daňové zvýhodnění na děti. Roční daňové zvýhodnění je:
- na první dítě 15 204 korun
- na druhé dítě 22 320
- na třetí a další dítě 27 840 korun
- jestliže je dítě držitelem průkazu ZTP/P, tak je dvojnásobně vysoké
"Daňový bonus je v podstatě jediné daňové zvýhodnění, které můžete dostat ve formě přeplatku na dani zpátky na rozdíl od ostatních slev. Pokud je částka za daňový bonus vyšší než vaše daňová povinnost, vznikne vám přeplatek. Nárok na něj máte v případě, že váš roční příjem ze zaměstnání či z podnikání přesahuje 103 800 korun," uvedla Žítková.
Sleva na vyživovanou manželku či manžela
Bydlíte-li ve společné domácnosti s manželem či manželkou a váš protějšek neměl v loňském roce výraznější příjmy, využijete slevu až 24 840 korun, respektive 2070 korun za každý takový měsíc.
"Slevu na manžela či manželku si můžete uplatnit v případě, že jeho příjem nepřesáhl 68 000 korun za rok. Do této částky se počítají příjmy ze zaměstnání, podnikání, ale i mateřská. Naopak do příjmů se nepočítá rodičovský příspěvek či jiné dávky státní sociální podpory. Pokud má manžel či manželka průkaz ZTP, sleva je dvojnásobná, tedy 49 680 korun," upřesnila Žítková.
Úroky z úvěrů na bydlení
Maximální daňový odpočet úroků z úvěru na řešení vlastního bydlení je pro rok 2023 stanoven na 150 tisíc korun. Pokud ale došlo k obstarání bytové potřeby před rokem 2021, na tyto úroky z úvěru se vztahuje původní maximální limit ve výši 300 tisíc korun.
Penzijní a životní pojištění
Pokud máte penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření a přispíváte si na něj více než 1000 korun měsíčně, můžete si snížit základ daně.
"Od základu daně si můžete maximálně odečíst 24 tisíc korun. Konečná částka odpočtu pak závisí na tom, kolik jste si reálně přispěli. Do daňového přiznání pak uvedete částku poníženou o státní příspěvek na penzijní připojištění, tedy o 1000 korun méně za každý měsíc spoření. Celkem si tedy můžete snížit daň o 3600 korun," doplnila provozní ředitelka NeoTax.
O stejnou částku může být roční daň nižší i v případě životního pojištění, pokud splňujete podmínky pro uplatnění.
"Banka či jiná instituce vám vždy automaticky na začátku roku pošle potvrzení, kde budete mít uvedeno, jak vysokou částku si v daňovém přiznání můžete nakonec uplatnit. Pokud vám nic neposlala, pravděpodobně podmínky nesplňujete, ale nebojte si to u nich ověřit," radí Žítková.
Zkoušky z dalšího vzdělávání a odbory
Až o tři tisíce korun je možné snížit základ daně o zaplacené členské příspěvky odborové organizaci.
Úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání snižují základ maximálně o 10 tisíc korun, u lidí se zdravotním postižením o 13 tisíc korun a u lidí s těžším zdravotním postižením o 15 tisíc korun.
"Letos je poslední šance, kdy si můžete uplatnit v přiznání zaplacené členské příspěvky odborům nebo úhradu za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Tyto slevy byly od roku 2024 zrušeny," popsala Žítková.
Dary
Dary patří mezi nezdanitelné položky snižující daňový základ. Každá tisícikoruna poskytnutá formou daru přináší daňovou úsporu ve výši 150 korun a lidem s daňovým základem nad 1 935 552 korun dokonce ve výši 230 korun.
Žítková upozornila, že k daňovému přiznání je třeba přiložit darovací smlouvu, jinak slevu není možné uplatnit.
Aby bylo možné snížit si roční daňový základ o dary, musí být splněny zákonné podmínky, tedy účel, příjemce a částka daru. Mezi legislativou podporované účely daru patří zejména humanitární a charitativní účely, věda, kultura, školství, sociální účely, zdravotní nebo ekologické účely.
S ohledem na možnost daňového odpočtu je nutné dar poskytnout příjemci uvedenému v zákoně o dani z příjmu, v praxi tedy nejčastěji právnickým osobám se sídlem v Česku nebo v zemích EU.
U darů pro Ukrajinu i letos platí mimořádně navýšený limit pro odečet darů až na 30 procent základu daně, pokud poskytnuté dary činí minimálně dvě procenta základu daně nebo 1000 korun.
Dar poskytnutý na zveřejněný účet Velvyslanectví Ukrajiny v Česku lze přitom podle Finanční správy prokázat výpisem z účtu, případně ústřižkem složenky.