Drobný přivýdělek i směna kryptoměn. Kdy musí zaměstnanec podat daňové přiznání sám

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
12. 2. 2022 18:53
Za většinu zaměstnanců vyřizují roční daňové záležitosti mzdové účetní ve firmách. A mají na to už jen pár dní - přesněji do 15. února. V některých případech si ale musejí daně řešit zaměstnanci sami. O které případy se jedná a na co si dát pozor, ukazujeme v dalším díle našeho letošního daňového seriálu.
Daňové přiznání, ilustrační foto.
Daňové přiznání, ilustrační foto. | Foto: ČTK

Nejpozději do 15. února musejí zaměstnanci odevzdat do mzdové účtárny všechny podklady nezbytné pro uplatnění odečitatelných položek a slev na dani. Roční daňové zúčtování za ně provede zaměstnavatel.

"V ročním zúčtování daně se vypočítá roční daňová povinnost. Zaměstnanci uplatňující nezdanitelné položky, daňovou slevu školkovné nebo slevu na manželku či manžela mají roční daňovou povinnost nižší, než odpovídá zaplaceným daňovým zálohám," vysvětluje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars. 

Kladný rozdíl mezi měsíčními odvody a ročním zúčtováním zaměstnanci obdrží ve výplatě formou daňového přeplatku.

  • Daňové odpočty snižují roční daňový základ a jsou vyjmenované v paragrafu 15 zákona o dani z příjmů. 

"Mezi daňové odpočty patří při splnění zákonných podmínek odpočty úroků z úvěru na bydlení, dary, vklady na životní pojištění, vklady na doplňkové penzijní spoření či penzijní připojištění, příspěvky odborové organizaci a úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání," vyjmenovává Gabriela Ivanco z Mazars.

  • Maximální daňový odpočet úroků z úvěru na řešení vlastního bydlení se od roku 2021 snížil na 150 tisíc korun. Pokud ale došlo k obstarání bytové potřeby před rokem 2021, na tyto úroky z úvěru se vztahuje původní maximální limit ve výši 300 tisíc korun. 
  • U vkladů na smlouvu o životním pojištění je to 24 tisíc korun. Stejná maximální částka pak platí u penzijních smluv, kde se však hodnotí vlastní vklady nad 12 tisíc korun a pro maximální daňový odpočet tak souhrnné roční vklady na smlouvu musejí činit 36 tisíc korun a více. 

"U finančních produktů umožňujících daňový odpočet se pro první rok uplatnění odpočtu dokládá mzdové účetní příslušná smlouva, každoročně poté potvrzení banky, pojišťovny či penzijní společnosti. Smlouva se v dalších letech dokládá jen při změně," dodává Ivanco.

Sleva na manželku či manžela činí 24 840 korun, na držitele průkazu ZTP/P je dvojnásobná. Podmínkou však je, že partner neměl roční vlastní rozhodné příjmy vyšší než 68 tisíc korun, přičemž například rodičovský příspěvek se do těchto příjmů nepočítá. K tomu je nutné dodat čestné prohlášení.

Školkovné na každé dítě za rok 2021 lze uplatnit maximálně v částce 15 200 korun. Nárok prokáže příslušným potvrzením od školky.

Lze si také uplatnit snížení daňového základu až do výše 30 procent, pokud zaměstnanci darovali v loňském roce částku nad jeden tisíc korun na veřejně prospěšné činnosti a mají na to potvrzení.

"Je to výrazný bonus, a proto doporučujeme tuto možnost využít. Potvrzení o daru vám buď automaticky, nebo na vyžádání vystaví každá seriózně pracující nezisková organizace. Potvrzení by mělo obsahovat jméno dárce, jeho trvalé bydliště, datum narození a také datum přijetí daru organizací a účel, na který dar byl nebo bude využit," říká daňová poradkyně Miroslava Nebuželská z 22HLAV.

Možnosti snížit si daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 procent platila na dva roky do 31. prosince 2021. "Dostupná data z ministerstva financí ukazují, že záměr povzbudit firmy a individuální dárce a mecenáše, aby své dary kvůli covidu neredukovali, byl úspěšný. Objem soukromých darů se daří držet na podobné úrovni jako v letech před pandemií," dodává Nebuželská.

  • Růžový papír je možné podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele. Pokud během roku změníte zaměstnavatele, můžete prohlášení v nové práci podepsat znovu.

"Komplikovanější situace nastává v okamžiku, kdy má člověk souběžně několik brigád, anebo si přivydělává dohodami vedle zaměstnání. Pak se doporučuje prohlášení podepsat u zaměstnavatele popřípadě u té dohody, kde vyděláváte nejvíce peněz. U něj pak uplatní slevy na dani a daňová zvýhodnění," říká Zdeňka Cmíralová, daňové expertka ze společnosti Solitea.

Ostatní zaměstnavatelé, kde pracujete na dohodu, odvedou zpravidla takzvanou srážkovou daň. "Pokud jste loni u žádného zaměstnavatele růžové prohlášení nevyplnili, přestože jste měli na slevy na dani nárok, lze formulář podat i zpětně a požádat o vrácení přeplatků na dani. Termín odevzdání je stejný, tedy do 15. února," dodává Cmíralová.

Když podává zaměstnanec růžový formulář sám

Jsou ovšem situace, kdy musí daňové přiznání podat i zaměstnanci sami. Například když pracují pro více zaměstnavatelů současně, mají příjmy z pronájmu nemovitostí nebo mají ostatní příjmy vyšší než šest tisíc korun za rok. 

Pokud si tedy člověk přivydělává ve volném čase například šitím nebo drobnými řemeslnými pracemi, musí podávat daňové přiznání sám. 

"Platí to také v případě, kdy zaměstnanec například prodá automobil za kratší dobu než za jeden rok od jeho koupi, byť se ztrátou, či cenné papíry za více než 100 tisíc korun ročně i s jen malým ziskem. Nebo když smění kryptoměny za nový telefon," uvádí příklady Monika Lodrová, daňová poradkyně ze společnosti BDO Česká republika.

Upozorňuje, že dalšími často opomíjenými důvody pro podání daňového přiznání jsou například ukončení penzijního či životního pojištění, na které byly čerpány daňové výhody, obchody s cennými papíry či zisky plynoucí z cenných papírů v zahraničí, transakce s kryptoměnami, jako jsou směny za jiné kryptoměny či NFT, směny za zboží. 

  • Pokud zaměstnanec nepodá daňové přiznání, i když měl, hrozí mu pokuta za opožděné tvrzení daně, tedy pokuta za pozdní podání daňového přiznání.

"Ta se počítá z celkové daně a může tak být poměrně vysoká. Pokud uvedením daných příjmů vznikne také nedoplatek daně, hrozí osobám sankce ve formě úroku z prodlení zhruba 12 procent daňového nedoplatku za rok," varuje Monika Lodrová. 

Jak vyplnit daňové přiznání

Je možné vyplnit formulář, který naleznete na stránkách finanční správy, případně je k dispozici na každém finančním úřadě, a ten pak je třeba doručit na finanční úřad osobně nebo poštou, a to nejpozději do 1. dubna 2022. 

Další možností je podat daňové přiznání elektronicky přes online finanční úřad například přes bankovní identitu nebo online daňovou kalkulačku Aktuálně.cz. Výsledkem je soubor PDF s vyplněnými údaji ke stažení. I ten si buď vytisknete, podepíšete a doručíte osobně nebo poštou na finanční úřad, nebo jej podáte elektronicky (datová schránka, elektronický podpis).

Při elektronickém podání je lhůta pro podání o jeden měsíc prodloužena, tedy do 2. května 2022. Daň z příjmů musí být zaplacena nejpozději v den podání daňového přiznání. Přehledy o příjmech a výdajích za rok 2021 se na sociální správu i na zdravotní pojišťovnu musejí odevzdat nejpozději měsíc od podání přiznání, tedy do 2. května, respektive do 1. června. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ten Hag má první posilu, do United přichází bek z Feyenoordu

První letní posilou fotbalistů Manchesteru United se stal nizozemský obránce Feyenoordu Tyrell Malacia, který s šestým týmem uplynulé sezony anglické ligy podepsal čtyřletou smlouvu s možnou opcí na další rok. Podle britských médií zaplatili United za dvaadvacetiletého reprezentanta zhruba 13 milionů liber (asi 374 milionů korun), případné bonusy se můžou vyšplhat na dalších 1,7 milionu (asi 49 milionů).

Malacia, který má surinamskou matku a otce z Curacaa, prošel akademií Feyenoordu. Za jeho áčko debutoval v prosinci 2017 v utkání Ligy mistrů s Neapolí. Loni dostal pozvánku do národního týmu Curacaa i do nizozemské reprezentace. Vybral si evropský tým, zatím v něm má na kontě pět zápasů.

V uplynulé sezoně patřil s 50 zápasy k nejvytíženějším hráčům Feyenoordu, jemuž pomohl k třetímu místu v lize a postupu do finále Evropské konferenční ligy. V United, které před sezonou převzal nizozemský trenér Erik ten Hag, by měl Malacia bojovat o místo v základní sestavě s Lukem Shawem a Alexem Tellesem.

Další zprávy