Česká ekonomika

30. 6. 2020 6:39

Poslanci mohou podávat úpravy k prohloubení schodku rozpočtu

Poslanci dostanou možnost podávat pozměňovací návrhy k vládní rozpočtové novele, jež zvyšuje letošní schodek na 500 miliard korun. Předloha zamíří po úterním druhém čtení ve sněmovně do závěrečného schvalování. Mělo by se uskutečnit příští týden ve středu. Rozpočtový výbor už dřív přijetí novely doporučil.

Výbor podpořil minulý týden jedinou poslaneckou úpravu. Podal ji premiér Andrej Babiš (ANO) a mění rozdělení dodatečných peněz. Snižuje zejména navržený objem vládní rozpočtové rezervy. Peníze z ní převádí do výdajů některých rozpočtových kapitol.

Zdroj: ČTK
28. 6. 2020 15:23

Schodek rozpočtu očekávám vysoký i příští rok, říká ministryně Schillerová

Česká ekonomika by musela ročně růst až o 11 procent, aby se státní rozpočet ve střednědobém výhledu vrátil ke schodkům kolem 40 až 50 miliard. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to v neděli řekla v České televizi. Česká národní banka očekává pro příští rok růst české ekonomiky o čtyři procenta, Evropská komise o pět procent. Schodek rozpočtu v příštím roce podle ministryně bude "vyšší", ale konkrétní číslo uvést nechtěla. Vláda nemá v plánu zvyšovat daně, uvedla.

Původně schválený schodek pro letošek byl 40 miliard korun, ale vláda ho kvůli dopadům epidemie koronaviru musela zvýšit nejprve na 200 a poté na 300 miliard korun. Nyní sněmovna projednává vládní návrh na jeho zvýšení až na 500 miliard korun. "Já si prostě myslím, že to bude vyšší deficit, já nechci říct žádné číslo, bylo by to neprofesionální," uvedla. Dodala, že pro to nemá nyní žádné podklady.

Zdroj: ČTK