Česká ekonomika

18. 6. 2021 17:54

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
15. 6. 2021 14:48

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
11. 6. 2021 12:24

Bývalá vagonka Legios jde podruhé do konkursu, dluží 1,1 miliardy

Věřitelé firmy Heavy Machinery Services (HMS) v pátek rozhodli, že firma už podruhé skončí v konkurzu. Hlasování o reorganizaci při jednání na Krajském soudu v Českých Budějovicích nikdo nenavrhl. Věřitelé by tak mohli po letech dostat peníze za pohledávky. Firma je v insolvenci, dluží asi 1,1 miliardy Kč, řekla insolvenční správkyně Petra Hýsková.

O řešení úpadku se muselo hlasovat poté, co Nejvyšší soud vrátil před půl rokem případ lounského výrobce vagonů na začátek, když zrušil původní verdikt o konkurzu. Na schůzi byli v pátek zástupci věřitelů s pohledávkami za 761 milionů Kč. Hýsková již dříve uvedla, že soud by měl znovu vyhlásit konkurz. Reorganizace podle ní není možná, protože vagonka už nemá provoz ani zaměstnance. Loni její areál koupila Traťová strojní společnost za 750,7 milionu Kč. Správkyně závod prodala v insolvenčním řízení.

Zdroj: ČTK
10. 6. 2021 8:20

Aktivistky obsadily rypadla na Teplicku a Chomutovsku, požadují konec těžby

Skupina aktivistek ve čtvrtek brzy ráno obsadila dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a Nástup-Tušimice na Chomutovsku. Uvedly, že žádají rychlý a spravedlivý konec uhlí. Podle jejich vyjádření každým dnem, kdy se uhlí těží, uniká příležitost lidem v uhelných regionech zajistit důstojnou budoucnost. Severočeské doly, kterým velkostroje patří, musely na obsazených strojích zastavit práce, řekl mluvčí společnosti Lukáš Kopecký.

"S každým dalším dnem vypouštíme do atmosféry stále více skleníkových plynů, které budou klima ohřívat po mnoho desetiletí," uvedly aktivistky.

Policie je na místě a situaci monitoruje, řekl Kopecký. Podle něj aktivistky obsadily stroje těžící písky a jíly. "Rypadla jsou na prvním řezu, jsou v podstatě nejblíž nebo nejvýš v dole," doplnil mluvčí. Dodal, že kromě policie ohlásila společnost obsazení rypadel i Českému báňskému úřadu.

Zdroj: ČTK
8. 6. 2021 13:03

Sněmovna by měla mít v rozpočtu 1,5 miliardy korun, o 63 milionů meziročně víc

Rozpočet Poslanecké sněmovny by se měl v příštím roce zvýšit proti letošní schválené částce o 63 milionů korun na 1501,9 milionu korun. Upravený návrh základních ukazatelů rozpočtu dnes schválil sněmovní rozpočtový výbor. S původním návrhem s výdaji 1523 milionů nesouhlasilo ministerstvo financí, kterému se nelíbil požadovaný objem peněz na platy zaměstnanců sněmovní kanceláře. Pro návrh základních ukazatelů rozpočtu hlasovalo všech devět přítomných poslanců.

Nynější návrh výdajů už je výsledkem jednání s ministerstvem financí, uvedl sněmovní kancléř Jan Morávek. Požadavek na vyšší růst objemu peněz na platy zaměstnanců již dříve zdůvodňoval mimo jiné analýzou srovnávající platy v jiných institucích. Po dohodě s MF se objem peněz na platy zaměstnanců zvýší o deset milionů korun a peněz na související příslušenství o 3,58 milionu korun.

Zdroj: ČTK
7. 6. 2021 19:05

Polsko by mělo za nezastavení těžby v Turówě platit, tvrdí vláda. Chce se ale uzavřít dohodu

Ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) mají sjednat mezivládní dohodu s Polskem ohledně hnědouhelného dolu Turów, který je předmětem sporů. Schválila to v pondělí vláda, oznámil Brabec na tiskové konferenci. Smlouva podle něj bude obsahovat nejen finanční kompenzace.

Zároveň kabinet uložil vládnímu zmocněnci pro zastupování České republiky před Soudním dvorem EU Martinu Smolkovi, aby navrhl uložení penále Polsku ve výši pět milionů eur (zhruba 127 milionů korun) denně kvůli tomu, že v rozporu s uloženým předběžným opatřením bezodkladně nezastavila těžbu hnědého uhlí v dole.

Soud EU v květnu Polsku na žádost České republiky nařídil, aby okamžitě přerušilo veškeré práce v dole nedaleko českých hranic. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale veřejně oznámil, že Polsko nařízení "samozřejmě nedodrží", neboť by pro jeho zemi mělo velmi negativní důsledky.

Zdroj: ČTK