Česká ekonomika

8. 6. 2021 13:03

Sněmovna by měla mít v rozpočtu 1,5 miliardy korun, o 63 milionů meziročně víc

Rozpočet Poslanecké sněmovny by se měl v příštím roce zvýšit proti letošní schválené částce o 63 milionů korun na 1501,9 milionu korun. Upravený návrh základních ukazatelů rozpočtu dnes schválil sněmovní rozpočtový výbor. S původním návrhem s výdaji 1523 milionů nesouhlasilo ministerstvo financí, kterému se nelíbil požadovaný objem peněz na platy zaměstnanců sněmovní kanceláře. Pro návrh základních ukazatelů rozpočtu hlasovalo všech devět přítomných poslanců.

Nynější návrh výdajů už je výsledkem jednání s ministerstvem financí, uvedl sněmovní kancléř Jan Morávek. Požadavek na vyšší růst objemu peněz na platy zaměstnanců již dříve zdůvodňoval mimo jiné analýzou srovnávající platy v jiných institucích. Po dohodě s MF se objem peněz na platy zaměstnanců zvýší o deset milionů korun a peněz na související příslušenství o 3,58 milionu korun.

Zdroj: ČTK
7. 6. 2021 19:05

Polsko by mělo za nezastavení těžby v Turówě platit, tvrdí vláda. Chce se ale uzavřít dohodu

Ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) mají sjednat mezivládní dohodu s Polskem ohledně hnědouhelného dolu Turów, který je předmětem sporů. Schválila to v pondělí vláda, oznámil Brabec na tiskové konferenci. Smlouva podle něj bude obsahovat nejen finanční kompenzace.

Zároveň kabinet uložil vládnímu zmocněnci pro zastupování České republiky před Soudním dvorem EU Martinu Smolkovi, aby navrhl uložení penále Polsku ve výši pět milionů eur (zhruba 127 milionů korun) denně kvůli tomu, že v rozporu s uloženým předběžným opatřením bezodkladně nezastavila těžbu hnědého uhlí v dole.

Soud EU v květnu Polsku na žádost České republiky nařídil, aby okamžitě přerušilo veškeré práce v dole nedaleko českých hranic. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale veřejně oznámil, že Polsko nařízení "samozřejmě nedodrží", neboť by pro jeho zemi mělo velmi negativní důsledky.

Zdroj: ČTK
5. 6. 2021 7:55

Podporu loni dostávalo 35 procent nezaměstnaných, průměrně měli 8534 korun

Podporu v nezaměstnanosti dostává v Česku 35 procent lidí bez práce. Podíl loni klesl. Člověk bez místa pobíral měsíčně v průměru 8534 korun. Na tuto částku nedosáhlo 58 procent uchazečů o zaměstnání. Nejčastěji loni lidé měli buď víc než 11 501 korun, nebo mezi 3501 a 4500 korunami. Vyplývá to z analýzy vývoje zaměstnanosti za loňský rok, kterou připravilo ministerstvo práce. S výsledky by se měla v pondělí seznámit vláda.

Podpora odpovídá určitému procentu z výdělku. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) před rokem po nástupu epidemie řekla, že při skokovém růstu nezaměstnanosti navrhne navýšení částky. Podíl lidí bez práce se ale zvedl v minulém roce mírně. V průměru dosahoval 3,5 procenta, meziročně byl tak vyšší o 0,7 procentního bodu. Na konci prosince činila nezaměstnanost 4,0 procenta. Úřady evidovaly 292 500 uchazečů o zaměstnání. O rok dřív jich bylo o 76 500 méně, nezaměstnanost tehdy dosahovala 2,9 procenta. Na podpory stát v minulém roce vydal 10,57 miliardy korun. Meziročně je částka o 30 procent vyšší, tedy o 2,42 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
20. 5. 2021 8:16

Skupina PPF zesnulého Petra Kellnera se loni propadla do ztráty 7,42 miliardy korun

Skupina PPF zesnulého Petra Kellnera vykázala loni ztrátu 291 milionů eur (7,42 miliardy Kč), zatímco o rok dříve dosáhla čistého zisku 1,005 miliardy eur (25,5 miliardy Kč). PPF dosáhla ve druhém pololetí zisku 93 milionů eur (2,4 miliardy Kč), zatímco v tom prvním byla ve ztrátě 384 milionů eur (9,5 miliardy Kč). Návrat k ziskovosti během koronavirové pandemie umožnilo největší tuzemské investiční skupině rozkročení do různých oborů a regionů, řekl její mluvčí Leoš Rousek.

"Negativní ekonomické prostředí způsobené pandemií se soustředilo v odvětví spotřebitelského úvěrování. V rámci finanční divize skupiny se naopak výrazná odolnost vůči vnějším šokům a současně schopnost dalšího růstu projevila v korporátním i retailovém bankovnictví," uvedla finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková. Je zároveň členkou nově zřízeného čtyřčlenného řídicího výboru skupiny. Byl ustaven po březnové tragické smrti zakladatele a hlavního akcionáře PPF Kellnera.

Zdroj: ČTK