Tatra, Praga a spol. Jak zmizely značky tuzemských osobních aut? Přežila jen jedna

Petr Korbel
16. 3. 2019 7:04
Z dlouhé řady českých značek osobních vozů přežila jen Škoda. Většina srovnatelně velkých evropských států však dopadla mnohem hůř. A třeba ve Velké Británii, jež bývala největším evropským výrobcem osobních automobilů, zanikly desítky značek, z nichž mnohé byly – na rozdíl od zmizelých českých – světoznámé. Podívejte se, jak tuzemské značky osobních aut odcházely ze světa a jak vypadaly jejich poslední modely.
Foto: Auta5p.eu

RAF

Libereckou automobilku RAF založil textilní magnát a motoristický nadšenec Theodor von Liebeg v roce 1907. Cílem bylo, aby automobilka s německy hovořícím vedením konkurovala české firmě Laurin a Klement, jež začala osobní automobily vyrábět v nedaleké Mladé Boleslavi již v roce 1905. Vozy RAF se vyznačovaly zajímavou konstrukcí a elegancí, byly však příliš drahé a "laurinkám" čelit nedokázaly. Mladoboleslavská společnost proto v roce 1913 liberecký RAF převzala. Poslední model RAF 18/50 HP s bezventilovým (šoupátkovým) motorem systému Knight pak vyráběla pod označením Laurin a Klement RK až do roku 1916.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy