Tuzexové sny na čtyřech kolech. Západní auta chtěl za socialismu každý, málokdo na ně měl

Fiat Uno byl populární nejen ve světě, ale také v Československu.
Austin Allegro příliš krásy nepobral, v 70. letech byl ale dostupný i československým zákazníkům. Ani ne čtyřmetrový hatchback stojí na snímku vedle bílého Chrysleru 180.
Přes Tuzex bylo prodáno i několik málo kusů Citroënu GS. Evropské auto roku 1971 bylo ve své době designovou i technickou špičkou - nabídlo hydropneumatické odpružení a uvažovalo se i o užití rotačního motoru.
Prvním jihokorejském vozem u nás, dávno před úspěchem Hyundai a Kie, bylo krátce před pádem komunismu Daewoo Racer. To bylo technicky příbuzné s Opelem Kadett, na nějž odkazoval i design hatchbacku nebo sedanu. Auto se navíc objevilo i v Mototechně.
Jedním z prvních aut ze západní Evropy, které se prodávalo přes Tuzex, byl v Československu Fiat 500. Slabost pro roztomilý design a obratnost ve městě zkrátka neměli jen Italové.
Foto: Fiat
Jan Matoušek Jan Matoušek
21. 2. 2018 7:27
Většina Čechoslováků si mezi automobily mohla vybírat nanejvýš z výrobků východního bloku. Kdo nechtěl Škodu, mohl zvolit Dacii, Ladu, Moskvič, Trabant nebo Wartburg. Přesto se na silnicích dala potkat i vozidla ze západní Evropy či dokonce z Asie. Nabízel je Tuzex, kde se dalo koupit zboží v běžné obchodní síti jinak nedostupné. Platilo se většinou bony, které se směňovaly za zahraniční valuty. Několik modelů západních značek se však objevilo i v Mototechně. V následující galerii najdete výběr nejznámějších automobilů ze zemí mimo východní blok, o nichž nejeden motorista v Československu snil.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Jihomoravští hasiči kvůli bouřkám zasahovali u 50 událostí, hlavně u spadlých stromů

Jihomoravští hasiči dnes večer v souvislosti s bouřkami dosud zasahovali u více než 50 událostí. Nejčastěji to jsou stromy, které spadly na silnici. Hasiči také odčerpávali vodu ze zatopeného rodinného domu. Zhruba od 20:30 vyjíždějí převážně na Znojemsko, poté se bouřka přesunula na Brněnsko.

"Kromě popadaných stromů jsme zajistili také jednu nalomenou májku a pomáhali u dopravní nehody, kde auta narazila do spadlého stromu. Mělo by to být bez zranění. Naštěstí zatím není nic vážného," řekl zhruba ve 21:45 mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Kolem 22:00 začali hasiči evidovat první případy v Brně.

Pro Jihomoravský kraj platí podle webu meteorologů výstraha před velmi silnými bouřkami, někdy i s přívalovými srážkami, celou noc. Pondělní ráno a dopoledne by mělo být klidné, výstraha opět platí od odpoledne až do noci na úterý. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy