Výjimečná Tatra T600, kterou neměli rádi ve Škodovce. To osud Tatraplanu zpečetilo

Petr Korbel
30. 9. 2018 7:01
Prototyp Tatry 600 se vzduchem chlazeným motorem vzadu představil kopřivnický podnik na pražském autosalonu v říjnu 1947, o rok později, tedy před 70 lety, se zvolna rozebíhala jeho výroba. Tatraplan to ale neměl snadné. Zavzpomínejte na jeho historii.
Foto: Jan Matoušek

Před sedmdesáti roky se začala zvolna rozebíhat výroba automobilů Tatra 600 Tatraplan. Prototyp se vzduchem chlazeným motorem vzadu představil kopřivnický podnik na pražském autosalonu v říjnu 1947 a plán pro rok 1948 počítal s produkcí 2100 automobilů. Celý záměr se však potýkal s potížemi a do konce roku 1948 se podařilo smontovat jen 70 "sériových" Tatraplanů.

 

Právě se děje

před 14 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy