Foto: Čím se vozil náklad za socialismu? Zavzpomínejte na 1203, LIAZ, tatrovky i Multicary

Praga V3S patří k nejtypičtějším československým nákladním automobilům.
Kopřivnická Tatra vyrobila ve své historii celou řadu nákladních automobilů. Model T 111 se poprvé představil již během války a vyráběl se až do roku 1962. Vznikl v celé řadě verzí.
Kultovní status si na poli těžkých nákladních vozidel vybudovala Tatra 138, která nahradila Tatru 111. Nejtypičtějším provedením je sklápěč, naopak tento tahač s přívěsem se řadí do kategorie netypických variant.
Na T 138 navázala Tatra 148. Oba modely byly v mnoha ohledech stejné či podobné. Ostatně, příliš se na první pohled neliší ani design. Nejtypičtější verzí je opět sklápěč, k čemuž přispěla i populární dětská plastová hračka.
Ta vznikla i v podobě Tatry 815, dalšího pokračovatele linie těžkých nákladních aut československého výrobce. Vůz dostal páteřový rám a varianty až s pohonem 12x12. Vůz byl několikrát modernizován a právě díky tomu se ve výrobě udržel až do dnešních dnů. Posloužil také jako základ pro řadu vojenských, expedičních a především dakarských speciálů.
Foto: ČTK
Jan Matoušek Jan Matoušek
9. 2. 2018 9:17
Nejen osobní automobily se proháněly po silnicích zemí bývalého východního bloku. Stejně jako dnes, i tehdy se musel přepravovat náklad či drobnější zboží. A vedle železnic či vodních toků se k tomu využívaly také silnice a nákladní, případně užitkové automobily. V následující galerii najdete průřez těmito vozidly nejen z Československa, ale také Sovětského svazu nebo NDR.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy