Mimořádná zpráva

Foto: 28 socialistických aut po změně režimu. Proč nedokázala konkurovat?

Moskvič řady 2142, zde jako kupé Duet, byl posledním pokusem ruské automobilky o přežití. Neúspěšný.
Ačkoliv byla Felicia v podstatě jen hodně zmodernizovaný Favorit, stala se pro Škodovku symbolem. Šlo totiž o první vůz, vyvíjený pod taktovkou koncernu Volkswagen, díky kterému mladoboleslavská značka nedopadla jako někteří ruští konkurenti. Z nabídky Felicie stojí za zmínku tato verze Fun se dvěma vysouvacími zadními sedadly a výrazným designem. Vznikla jen v asi čtyřech tisících kusech.
Slovenská automobilová produkce v 90. letech strádala. Prostory BAZ koupil Volkswagen a TAZ se i tehdy snažil stavět na již notně zastaralé Škodě 1203. Ta přitom vznikla v roce 1968. V Trnavě ale dál stavěli vlastní modifikaci s označením TAZ 1500 se zážehovou patnáctistovkou či 1900 D s naftovou devatenáctistovkou. Kvůli slabém odbytu produkce vozu skončila v roce 1999.
Ačkoliv limuzínu T613 Tatra představila už v 70. letech, ještě do poloviny 90. let spoléhala ve svém výrobním programu na její modifikované varianty. A ani model T700, který kopřivnická značka představila v roce 1996, není úplně nový. I když to na první pohled nemusí vypadat, auto se vzduchem chlazeným osmiválcem vzadu je jen posledním vývojovým stadiem T613. Stala se také poslední vyrobenou osobní Tatrou, a to v počtu jen lehce přes 60 kusů.
Po neúspěšných snahách o výrobu společného vozu s Mladou Boleslaví ponechala cvikovská automobilka Sachsenring ve výrobě Trabant 601 i v 80. letech. V roce 1989 přišla modernizace vozu s duroplastovou karoserií a pod kapotu se místo dvoutaktu dostal licenční čtyřtakt z Volkswagenu Polo. Jméno se změnilo na Trabant 1.1 a od předchůdce vůz odlišovaly také jiná maska chladiče, silnější brzdy či úpravy podvozku. Automobilka se s autem snažila uspět i začátkem 90. let, v konkurenci modernějších strojů ale Trabant neměl šanci. Výroba skončila v roce 1991 a továrna dnes patří koncernu VW.
Foto: Výrobci
Jan Matoušek Jan Matoušek
Aktualizováno 1. 12. 2020 0:00
Přelom osmdesátých a devadesátých let znamenal pro východní blok výraznou politickou změnu. Komunistické režimy napříč jednotlivými státy se začaly pomalu hroutit a ušetřeno nezůstalo ani mocenské centrum v Moskvě. Pro automobilky to znamenalo možnost transformovat se a volně prodávat i svá auta na trzích v západní Evropě.

Mnohdy ale o taková auta nebyl zájem ani na domácích trzích. Východní Němci, Sověti nebo Poláci totiž i na konci 80. let vyráběli technicky zastaralá auta a kvůli nedostatku peněz je nedokázali začátkem 90. let přizpůsobit novým podmínkám. S čím jednotlivé značky chtěly bojovat pro Fordům, Opelům nebo Renaultům, se podívejte v následující galerii. 

 

Právě se děje

před 43 minutami

Na ISS se opět porouchal generátor kyslíku, posádce podle ruské kosmické agentury nehrozí nebezpečí

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se opět porouchal ruský generátor kyslíku Elektron-VM. Podle agentury TASS o tom informoval ruské pozemní středisko řízení letů (CUP) člen nynější posádky orbitálního komplexu Sergej Ryžikov.

Podle komunikace zaznamenané na stránce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ruský kosmonaut CUP sdělil, že informace o selhání "Elektronu" se objevila v 18:18 moskevského času (16:18 SEČ). Zařízení je nainstalované v modulu Zvezda ruské sekce stanice.

Ruská kosmická agentura Roskosmos už v minulosti při podobných událostech ujistila, že posádce dvacet let staré stanice nehrozí žádné nebezpečí. Roskosmos agentuře Interfax nyní sdělil, že po opravách zařízení na palubě a restartu počítačů by systém měl znovu fungovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krmenčík dal třetí gól za PAOK Soluň, tentokrát v poháru

Český fotbalista Michael Krmenčík vstřelil třetí soutěžní gól za PAOK Soluň. Reprezentační útočník přispěl k domácímu vítězství 5:0 nad Larissou v úvodním osmifinále Řeckého poháru, k brance přidal ještě asistenci.

Sedmadvacetiletý Krmenčík, který v PAOK od ledna hostuje z belgických Brugg, už v deváté minutě připravil vedoucí zásah pro Christose Tzolise. Někdejší plzeňský hráč na začátku druhého poločasu zvýšil střelou zblízka na 3:0 a navázal na nedělní ligový gól proti OFI Kréta. Krmenčíkovi na tři branky v novém působišti stačilo pět zápasů.

Další zprávy