Foto: S čím se závodilo v socialistickém bloku? Monstra pro skupinu B zastínil polský Frankenstein

Škoda 130 RS za volantem s norským pilotem Johnem Hauglandem.
Škoda 966 Supersport vznikla v padesátých letech ve třech kusech. Ty měly zážehovou jedenáctistovku s karburátorem nebo kompresorem, od roku 1953 se pod kapotu dostala zážehová patnáctistovka. Právě s tímto motorem se dvěma kompresory byl v roce 1953 stanoven československý rychlostní rekord 197,8 km/h. Dodnes se dochoval jediný exemplář, vystavovaný po renovaci v muzeu Škoda.
Škoda 200 RS byla prvním mladoboleslavským modelem s pro sportovní deriváty typickou dvojicí písmen v názvu. Pod kapotou speciálu byl dvoulitr o výkonu 120 kW, převodovka pocházela i od Porsche. Vedle 200 RS vznikla i slabší 180 RS se zážehovou osmnáctistovkou. Velkých úspěchů vůz nedosáhl a postupně jej nahradila 130 RS.
Nejslavnějším závodním vozem z Československa je Škoda 130 RS. Její třináctistovka pod kapotou dosahovala výkonu až 103 kW, úspěchy navíc vůz nezískal jen na rychlostních zkouškách světových rallye, ale tak na závodních okruzích.
Když 130 RS vypršela homologace, začala automobilka pracovat na soutěžním nástupci. Tím se stala v roce 1985 Škoda 130 LR, která byla vyvíjena podle pravidel skupiny B (vzniklo i 200 homologačních silničních speciálů). Po sérii tragických událostí ale FIA kategorii zrušila. Z technických parametrů zmiňme především zážehovou třináctistovku o výkonu 96 kW, odlehčenou karosérii a pohon zadních kol. Na snímku je vedle vozu také norský pilot John Haugland, který byl továrním jezdcem mladoboleslavské automobilky.
Foto: Škoda Auto
Jan Matoušek Jan Matoušek
28. 1. 2018 7:27
Trabant, Warburg, Volha, Lada. Běžně si s těmito vozy nejspíše nespojíte účast na rallyových "erzetách", závodních okruzích nebo terénních zlomech. Opak je však pravdou a i vozy z bývalého východního bloku se často a poměrně úspěšně zúčastňovaly slavných závodů. Za železnou oponou dokonce vzniklo několik projektů podle pravidel kultovní skupiny B ve světové rallye. V následující galerii si můžete připomenout některé závodní projekty socialistických značek. A často šlo o velmi zajímavé stroje.
 

Právě se děje

před 2 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy