Se zimní bundou se z bezpečnostního pásu může stát zabiják. Ukazují to crash testy

Martin Přibyl Martin Přibyl
10. 12. 2019 12:47
Sednout ráno do promrzlého auta na ulici není žádná slast. Topení chvilku trvá, než začne pořádně fungovat, vyhřívaná sedadla nemá každý, a tak řada lidí klidně sedne za volant v tlusté zimní bundě a upoutá nabalené dítě do sedačky. Jenže pozor: bezpečnostní pás, který by jinak při havárii měl posádce zachránit život, ji v takovém případě může těžce zranit nebo zabít.
Jaký je rozdíl, když pás vede přes bundu? Podívejte se na záběry z crash testu. | Video: ADAC

"Obzvlášť u dětí může při podobné havárii dojít k těžkým, i smrtelným zraněním," popisuje rizika technik rakouského autoklubu ÖAMTC Steffan Kerbl. Problémem není jen to, že je řidič v silné bundě neohrabaný a špatně se mu reaguje v krizové situaci. Zásadní je špatné vedení bezpečnostního pásu.

Podle Kerbla by v případě dospělého člověka měla spodní část pásu vést okolo kyčelní kosti, u dětí přes stehna. Pokud je ale človek navlečen do tlusté bundy, vedení pásu se posouvá výš a ten tak často probíhá přes spodní část břicha a snadno může sklouznout.

Následky mohou být těžké podle ÖAMTC již při nehodě v rychlosti okolo 20 km/h, i při ostrém brzdění v krizové situaci může dojít k lehkým zraněním. Spodní část bezpečnostního pásu se v takovém případě ostře zaboří do břicha a může poranit měkké tkáně vnitřních orgánů, jako je střevo, játra nebo slezina. Následovat může vnitřní krvácení.

Řešení je vlastně jednoduché, při usednutí za volant si bundu sundejte. Pokud je vám zima, můžete si ji vykasat, pás zapnout pod ni a pak ji znovu stáhnout. Děti v sedačce se vyplatí poutat vždy bez bundy. V teple je udržíte pomocí deky, kterou lze doma předehřát.

Ani další zimní vybavení není v zimě ideální. Taková hluboko naražená čepice udrží venku hlavu v teple, ale v autě omezuje výhled, to samé se dá říci o vysoko vytažené šále. 

Takřka bezpodmínečně byste si po usednutí za volant měli sundat rukavice. Volant v nich může klouzat, pokud jsou tlusté, omezují výrazně také potřebný cit. ÖAMTC doporučuje i správnou volbu obuvi - některé "baculaté" boty jsou neohrabané a komplikují přístup k pedálům a správnou práci s nimi.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy