zima

Německu bude při současné spotřebě chybět v zimě plyn, varoval regulátor

Současná spotřeba zemního plynu v Německu je příliš vysoká na to, aby se země dokázala v zimním období vyhnout nedostatku této suroviny. Podle agentury DPA to ve čtvrtek uvedl šéf německého regulačního úřadu Bundesnetzagentur Klaus Müller, který zároveň vyzval občany k šetření.

"Spotřeba plynu v posledních týdnech stoupla až příliš," uvedl Müller. V týdnu od 26. září jeho úřad eviduje nárůst spotřeby domácností a malých podniků o deset procent v porovnání s průměrem za poslední čtyři roky. V případě průmyslu činí nárůst dvě procenta.

Müller zdůraznil, že Německo se v zimě jen stěží vyhne nedostatku plynu, pokud v soukromém, obchodním a průmyslovém sektoru nedosáhne alespoň 20procentní úspory. "Situace může být velmi vážná, pokud spotřebu výrazně nesnížíme," dodal.

Domácnosti a menší podniky se na spotřebě plynu v Německu podílejí přibližně ze 40 procent. Zbývajících 60 procent připadá na velké průmyslové podniky.

Zdroj: ČTK

Český sever čeká další mrazivá noc

Další mrazivá noc čeká sever a severovýchod Česka. Teploty tam mohou v noci na pondělí klesnout pod minus 12 stupňů Celsia. Meteorologové varovali, že hrozí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. V Jizerských horách dnes naměřili skoro minus 27 stupňů.

Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu se týká celého Moravskoslezského kraje, Jesenicka a Šumperska v Olomouckém kraji a regionů Broumov, Náchod, Trutnov, Vrchlabí v Královéhradeckém kraji. Platí od dnešních 20:00 do pondělních 09:00.

Lidé by se během mrazivého počasí měli chránit teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku. "Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb," dodali meteorologové.

Zdroj: ČTK

Do Česka se vrací zima, na Štědrý den přijde ale opět obleva

V Česku se ochladí, od pondělí až do čtvrtka budou odpolední teploty většinou kolem nuly. Na Štědrý den se ale začne oteplovat, sněžení přejde v déšť. Na Boží hod a na Štěpána nebude v nížinách mrznout ani ráno, maximální teploty se odpoledne vyšplhají k sedmi stupňům Celsia. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí a vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na Facebooku.

"V noci na dnešek naše území přešla studená fronta a za ní k nám proudí studený vzduch od severu. Ode dneška až do čtvrtka budou odpolední teploty většinou kolem nuly a nedostanou se výš než na dva stupně Celsia," uvedli meteorologové. V noci pak bude mrznout, ojediněle klesne teplota na minus deset stupňů Celsia. Sněhové přeháňky se mohou objevit i v nížinách, dnes bude sněžit hlavně na horách.

Od pátku, kdy je Štědrý den, se začne pozvolna oteplovat. "Pokud se někde v nížinách udrží sníh, tak přes vánoční svátky roztaje," uvedli meteorologové. Upozornili, že v noci na pátek se může tvořit při mrznoucím dešti i ledovka. Ve sváteční dny očekávají déšť. Na Štědrý den bude ještě ze začátku sněžit, ale hranice sněžení se bude postupně posouvat až do 1100 metrů nad mořem. V sobotu a v neděli bude ale pršet i na horách. Po svátcích se pak začne opět pomalu ochlazovat.

Zdroj: ČTK
Pokračovat