Za nevytvoření uličky pro záchranku měsíc bez auta: V Německu zpřísňují postihy

Martin Přibyl Martin Přibyl
26. 2. 2020 16:30
Spolkové ministerstvo dopravy chce přísnější postihy pro řidiče, kteří porušují pravidla. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout především ti, kteří si nelámou hlavu s parkováním. Za nevytvoření uličky pro vozidla záchranných složek v koloně na dálnici bude dokonce hrozit měsíční odpočinek od volantu.
Záchranářská ulička na německé dálnici.
Záchranářská ulička na německé dálnici. | Foto: Shutterstock

Nová německá pravidla o provozu na pozemních komunikacích si v první řadě posvítí na ty, kdo porušují pravidla o parkování. Postih za neoprávněné stání na místě pro tělesně postižené se zvedne z 35 eur (880 korun) na 55 (1380 korun). Stejný postih bude hrozit i za odstavení vozidla na místě určeném pro nabíjení elektroaut. Norma navíc zavádí jejich správné značení.

Tlak na parkovací hříšníky má pomoci i cyklistům nebo chodcům. V již schváleném návrhu je také navýšení pokuty za stání na vyznačeném pruhu pro cyklisty nebo na stezce pro pěší cyklisty. Zatímco dnes takové stání může vyjít na patnáct eur (380 korun), v budoucnu se pokuta zvedne až na sto eur (přes dva a půl tisíce). To samé platí i pro parkování v druhé řadě.

Policie bude za toto porušení zákona dokonce moci řidiči přidělit jeden trestný bod. To v případě, že svým chováním ohrozí chodce nebo cyklisty, něco poškodí nebo bude na místě stát více než jednu hodinu.

Do třetice všeho parkování se pak má v Německu zvednout pokuta za stání v nepřehledných nebo úzkých úsecích. Místo současných patnácti má provinilec zaplatit až 35 eur (880 korun). A dojde rovněž k navýšení pokuty za obecné porušení zákazu stání nebo zastavení, rovněž z patnácti na 25 eur (630 korun).

Drsné postihy by měly nově platit pro ty, kteří v koloně nevytvoří uličku pro záchranná vozidla. I v případě, že si řidič není vědom nehody na konci zácpy, musí se podle pravidla pravé ruky stáhnout ke straně, jinak mu hrozí pokuta ve výši 200 až 320 eur (tedy pěti až osmi tisíc korun) a kromě dvou trestných bodů může dostat i měsíční zákaz řízení. To samé platí i pro ty, již sami uličku neoprávněně použijí.

Jak vytvořit správně záchranářskou uličku na dálnici? Snadno, naučte se používat pravidlo pravé ruky.
Jak vytvořit správně záchranářskou uličku na dálnici? Snadno, naučte se používat pravidlo pravé ruky. | Foto: Denis Chripák, ADAC

Povinnost vytvořit uličku pro vozidla záchranářů platí i v Česku a podle stejných pravidel. Řidiči by ji měli rovněž vytvářet automaticky, jakmile se doprava na dálnici zastaví nebo výrazně zpomalí. Pokuta je u nás stanovena na dva a půl tisíce korun.

Přísnější postihy než ty chystané v Německu mají v Rakousku. Tam hrozí za nevytvoření uličky pokuta v přepočtu až 18 000 korun, pokud by ale řidič omezil auta záchranářů, může zaplatit až 2160 eur, tedy přes 54 tisíc korun.

Německo kromě zvýšení pokut rozšíří i použití měsíčního zákazu řízení. Trestat jím nechce jen nevytvoření záchranářské uličky, ale jeho nasazení rozšíří také v souvislosti s překračováním rychlosti. V obci si ho řidič nově vyslouží za to, že pojede o 21 kilometrů za hodinu více, než je povoleno. V novém zákoně se má rovněž zesílit zákaz použití mobilních aplikací, které řidiče varují před radary nebo policejními hlídkami.

Pokud chystané změny v Německu někomu usnadní život na silnicích, jsou to cyklisté. Kromě přísnějších postihů za parkování na vyhrazených pruzích je v zákoně nově definován bezpečný odstup při předjíždění. Ve městě bude muset být mezi předjíždějícím autem a cyklistou 1,5 metru, mimo dva metry. Předjíždění cyklistů a motorkářů půjde v Německu dokonce výslovně zakázat speciální dopravní značkou.

Kvůli cyklistům budou muset také nákladní vozidla nad 3,5 tuny dodržet velice nízkou rychlost při odbočení doprava. Neměla by překročit 11 kilometrů za hodinu. To proto, aby šofér i chodec nebo cyklista mohli včas reagovat, pokud se zranitelný účastník dopravy ocitne v mrtvém úhlu náklaďáku.

Příspěvkem k plynulosti cyklistické dopravy by pak měla být zelená šipka, která jezdcům na kole umožní odbočit doprava, když na světlech svítí červená.

Změny německých pravidel silničního provozu byly v polovině února schváleny Spolkovou radou a podle tamního ministerstva dopravy by měly vejít v platnost co nejdříve.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy