Troubíte? Tak to si počkáte. V Indii vymysleli semafor, který trestá rámusící řidiče

Martin Přibyl Martin Přibyl
10. 2. 2020 16:02
"Vítejte v hlavním městě klaksonů," začíná virální video, kterým bombajská policie prezentuje svůj pokus, jak zklidnit a především ztišit dopravu v indickém městě. Na základě podle všeho zažitého řidičského mýtu tamní šoféři při příjezdu na červenou troubí, aby jim dříve padla zelená. 
Troubení aut v Bombaji | Video: Mumbai Police

Výsledkem je neskutečný kravál, který v přeplněném městě s hustou dopravou, podle společnosti Tomtom dokonce čtvrtou nejhustší dopravou na světě, tvoří kolorit u každé větší křižovatky.

Policie se proto troubící řidiče rozhodla vytrestat. Na vybrané semafory nainstalovala hlukoměry, a pokud zvuk klaksonů překročí 85 decibelů, tak se automaticky prodlouží červená fáze. Pokud rachot neutichne, dojde k tomu znova a znova… Nejenže tak nervózní šofér zelenou nepřivolá, ale navíc si prodlouží čekání.

"Bohužel, je to takový náš zvyk, mnoho Bombajců se v podobně nezodpovědném troubení doslova vyžívá. Jenže tím jen přispívají k hlučnosti v ulicích, která poškozuje lidský sluch, zvyšuje krevní tlak, zvyšuje stres a celkově zhoršuje dopravu," cituje britský The Guardian bombajského policejního komisaře Madhukara Pandeye.

Podle Pandeye o problému všichni vědí, ale nikdo s ním nechce nic dělat. "Naším pokusem tak možná zlepšíme řidičskou disciplínu a do ulic přineseme neutroubenou, tichou a nestresující dopravu," prohlásil.

Celý pokus probíhal v Bombaji v listopadu a prosinci a již se mluví o tom, že by se podobná zařízení mohla rozšířit i do dalších indických měst. Ostatně hustá doprava ztěžuje život i v dalších centrech: Bangalúru, Puné nebo Novém Dillí. 

Používání klaksonu je v Indii takovým národním sportem, že německé Audi v roce 2012 dokonce pro indický trh nasadilo speciální klaksony. Ten původní evropský prý v autě vydržel jen dva týdny.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Z bezpečnostní agentury DISA unikly údaje o klientech, mezi ně přitom může patřit i americký prezident a zaměstnanci Bílého domu

Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta, viceprezidenta i jejich zaměstnanců ohlásila narušení své sítě a únik údajů o klientech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, jež měla možnost nahlédnout do dopisu, který agentura rozeslala těm, kterých se únik týká.

V dopise datovaném 11. únorem se uvádí, že mezi loňským květnem a červencem se při prolomení systému mohly ocitnout v ohrožení údaje o číslech sociálního pojištění a další osobní informace.

Bílý dům podle Reuters nereagoval na žádost o komentář. V dopise se neuvádí přesně, jaká část sítě agentury pro obranu informačních systémů byla porušena. Agentura, označovaná zkratkou DISA, se charakterizuje jako pracoviště bojové podpory ministerstva obrany. Zaměstnává 8000 lidí, mezi nimiž jsou civilisté i vojáci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy