Veteránem se pomalu stávají běžná auta. 30 let slaví třetí VW Golf i první Opel Astra

Jan Matoušek Jan Matoušek
3. 1. 2021 6:32
Hranice pro to, aby mohlo být auto považováno za veterán a dostat, při splnění celé řady podmínek, veteránské značky, je 30 let. Letos se tak do této hranice dostávají auta vyrobená v roce 1991. A to znamená i modely, které lze dodnes běžně vídat na silnicích nebo v autobazarech. Vybrali jsme některá zajímavá auta, která letos slaví třicátiny. Podívejte se do galerie.
Foto: Audi

Audi 80 B4

Na podzim roku 1991 se představila poslední generace Audi 80 s interním označením B4. Šlo o výraznou modernizaci předchozí B3 a zároveň poslední model se čtyřmi kruhy střední třídy bez označení A4. Standardně nabídka obsahovala karoserie sedan a kombi (to se představilo v roce 1992), příbuzné byly i verze s karoserií kupé a kabriolet. Pod kapotou modelů z prvního roku výroby lze narazit na benzinové čtyř-, pěti- nebo šestiválce, respektive naftovou devatenáctistovku. Samozřejmostí byl i pohon všech kol Quattro. V průběhu dalších let výroby se objevily i různé sportovní speciality, za zmínku stojí především Audi RS2 Avant, které má však zapsán rok výroby 1994 a na možnost veteránských značek si tak musí ještě chvíli počkat.

Narazit na nabídku sedanu z roku 1991 není až takový problém, ceny však mají značně rozdílnou výši podle počtu najetých kilometrů i stavu. V německé inzerci, kde je nabídka nepoměrně širší než v Česku, je tak možné narazit například na kousky za ceny v přepočtu kolem 11 tisíc korun, ale i více než 150 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy