Autoprůmysl na divokém kolotoči. V roce 2020 se předpovědi minuly s realitou

Eva Srpová Eva Srpová
28. 12. 2020 6:08
Jaký byl rok 2020 ve světě autoprůmyslu? Výrazně jiný, než jsme ho na jeho počátku očekávali. Vybíráme ty nejzajímavější události, které se letos staly, a to zejména v souvislosti s domácím trhem.
Foto: Shutterstock

Začátek roku 2020 nenaznačoval nijak dramatické prognózy. Většina automobilek při bilanci hospodářských výsledků za rok 2019 sice oznámila buď stagnaci v prodejích a ziscích, nebo jen poměrně mírný pokles, ekonomika ale neočekávala drastický pád.

 

Právě se děje

před 46 minutami

U Itálie se objevil plejtvákovec šedý, odborníky to ohromilo

V Itálii už týden vzbuzuje obrovské pozdvižení plejtvákovec šedý, který se objevil u tamního pobřeží. Kytovec, jehož domovem je Tichý oceán, se podle odborníků vrátil do Atlantiku poprvé po 300 letech. Ochránci přírody jej postupně pozorovali v Neapolském zálivu, u ostrova Ponza a naposledy poblíž Fiumicina nedalo Říma, napsala dnes agentura DPA.

Plejtvákovci šedí dříve v Atlantiku žili, ale byli vyhubeni lovci a poslední tři staletí se podle vědců vyskytovali výhradně u pacifického pobřeží Severní Ameriky a u břehů severovýchodní Asie. Nyní se odborníci dohadují, jak se mladý jedinec do Středozemního moře, které je součástí Atlantiku, dostal a zda lze vzácný úkaz považovat za důkaz, že se tato velryba natrvalo vrací do Atlantického oceánu.

Možné vysvětlení toho, že se plejtvákovec objevil u Itálie, je dvojí. Podle některých vědců není vyloučeno, že díky tání ledu v Arktidě mohla velryba do Atlantiku doplavat. Jiní mají za to, že vzhledem k jejímu věku se nejspíš v Atlantickém oceánu už narodila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy