Veteránem se pomalu stávají běžná auta. 30 let slaví třetí VW Golf i první Opel Astra

Jan Matoušek Jan Matoušek
3. 1. 2021 6:32
Hranice pro to, aby mohlo být auto považováno za veterán a dostat, při splnění celé řady podmínek, veteránské značky, je 30 let. Letos se tak do této hranice dostávají auta vyrobená v roce 1991. A to znamená i modely, které lze dodnes běžně vídat na silnicích nebo v autobazarech. Vybrali jsme některá zajímavá auta, která letos slaví třicátiny. Podívejte se do galerie.
Foto: Honda

Honda Civic EG

Před třiceti lety, konkrétně ve druhé polovině roku 1991, debutovala pátá generace Hondy Civic, která má interní označení EG. Bylo to v době, kdy ještě třídveřový kompaktní hatchback nebylo zapovězené teritorium, s pěticí dveří se tak tento Civic vlastně ani nikdy nepředstavil. Nabídku doplňovaly ještě sedan a o něco později přijelo i kupé, 30 let má ale letos pouze hatchback. Oproti předchůdci se auto zakulatilo, zvětšilo se a celkově působilo výrazně modernějším dojmem. Pod kapotou byly benzinové čtyřválce s objemem 1,5 a 1,6 litru, výkon dosahoval až k úrovni 118 kW. Slabší třináctistovka nabídku doplnila později. Narazit však v inzerci na exemplář páté generace z počátku výroby je poměrně složité.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy