Veteránem se pomalu stávají běžná auta. 30 let slaví třetí VW Golf i první Opel Astra

Jan Matoušek Jan Matoušek
3. 1. 2021 6:32
Hranice pro to, aby mohlo být auto považováno za veterán a dostat, při splnění celé řady podmínek, veteránské značky, je 30 let. Letos se tak do této hranice dostávají auta vyrobená v roce 1991. A to znamená i modely, které lze dodnes běžně vídat na silnicích nebo v autobazarech. Vybrali jsme některá zajímavá auta, která letos slaví třicátiny. Podívejte se do galerie.
Foto: Honda

Honda Civic EG

Před třiceti lety, konkrétně ve druhé polovině roku 1991, debutovala pátá generace Hondy Civic, která má interní označení EG. Bylo to v době, kdy ještě třídveřový kompaktní hatchback nebylo zapovězené teritorium, s pěticí dveří se tak tento Civic vlastně ani nikdy nepředstavil. Nabídku doplňovaly ještě sedan a o něco později přijelo i kupé, 30 let má ale letos pouze hatchback. Oproti předchůdci se auto zakulatilo, zvětšilo se a celkově působilo výrazně modernějším dojmem. Pod kapotou byly benzinové čtyřválce s objemem 1,5 a 1,6 litru, výkon dosahoval až k úrovni 118 kW. Slabší třináctistovka nabídku doplnila později. Narazit však v inzerci na exemplář páté generace z počátku výroby je poměrně složité.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Cena bitcoinu poprvé od začátku března klesla pod 50 tisíc dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od 8. března sestoupila pod hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun). Kolem 8:00 SELČ se bitcoin podle obchodní platformy CoinDesk prodával za zhruba 49 600 dolarů. Za posledních 24 hodin tak ztrácel kolem devíti procent.

V průběhu dnešního obchodování cena bitcoinu klesla až na zhruba 48 400 dolarů. Minulý týden se přitom vyšplhala až na rekordní maximum v blízkosti 65 tisíc dolarů. K dnešnímu poklesu podle agentury Reuters přispěly spekulace, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů povede k omezení investic do digitálních aktiv.

Někteří obchodníci a analytici však předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Minulý týden zájem o bitcoin podpořil vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Zdroj: ČTK
Další zprávy