Volební programy pod lupou. Daně půjdou nahoru, strany to voličům tají, tvrdí experti

Anna Dohnalová Barbora Doubravová Anna Dohnalová, Barbora Doubravová
13. 9. 2021 6:04
Do voleb zbývá pouhý měsíc a většina stran a koalic už představila své programy. Deník Aktuálně.cz je nechal analyzovat odborníky. Většina uskupení v nich nemluví o nutnosti zvyšovat daně. Hnutí ANO i koalici Spolu vytýkají v oblasti veřejných financí populismus. "A místo řešení epidemie mají strany prostor na osvědčené sliby, jako je navyšování důchodů," říká analytička Michaela Kudrnáčová.

Hlavní a největší výzvou, které bude nová vláda čelit, je podle oslovených odborníků oblast veřejných financí. "Současná vláda reagovala na pandemii tím, že dramaticky zvýšila deficit státního rozpočtu. Takovou politiku nelze moc dlouho prodlužovat. Nepochybně přijde čas na splácení dnes dělaných dluhů, což bude nepříjemné pro každou budoucí vládu, ať už bude její složení jakékoliv," říká Tomáš Kostelecký ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Podle sociologa a politologa Ondřeje Císaře ale i přesto nebude předvolebním debatám toto téma dominovat - podobně jako jiné důležité oblasti, jako jsou například projevy změny klimatu. Mnohem důležitější podle něj je momentálně postoj k premiéru Andreji Babišovi (ANO) než konkrétní programy. "Některé strany se snaží vznášet důležitá témata, ale hlavní politický konflikt se vede o Babiše, a to i díky tomu, jak komunikují opoziční bloky. Myslím, že se na tom moc v dalších dnech během debat nezmění," očekává Císař. 

I podle sociologa Daniela Prokopa tak pro hodně lidí nebudou volby o obsahu, ale o politickém střetu. "Je to škoda. Když se vše točí kolem personálií, tak výsledným dojmem jsou pro spoustu lidí jen politické hádky. Důsledkem může být jejich odchod k nejvíce anti-establishmentovým stranám, které se proti demokratické polistopadové politice zcela vymezují," uvažuje Prokop. 

Jedním z velkých témat, kterému se strany ve svých programech dostatečně nevěnují, je podle odborníků epidemie koronaviru. "Přistupují k ní, jako kdyby se už jednalo o vyřešený problém, tak to ale zdaleka není. Divím se tomu, protože vysoké počty nemocných a obětí a tvrdá omezení platily ještě před několika měsíci," podotýká analytička Michaela Kudrnáčová. 

S tvrzením, že je mezi politiky současně spíše okrajovým tématem, souhlasí i Kostelecký, podle kterého by to tak ale nemělo zůstat. "O zkušenosti naší země se zvládáním či nezvládáním pandemie covidu by určitě stálo před volbami debatovat. Ani ne tak proto, aby se mohly strany navzájem obviňovat z toho či onoho postoje během pandemie, ale především proto, abychom se jako společnost z krizové situace poučili a byli schopni jiné krizové situace zvládat mnohem lépe," navrhuje. 

Kudrnáčová ale upozorňuje na to, že k tématu covidu strany přistupují opatrně z toho důvodu, že tuší, že si chce společnost od problémů souvisejících s epidemií odpočinout. 

Prokop dodává, že napříč průzkumy nejvíce mezi lidmi před volbami rezonuje otázka celkového stavu zdravotnictví a udržitelnosti rozpočtu. "Jde o legitimní témata, ale diskuse o nich je docela plytká a strany nabízející falešná řešení, to je vidět u Spolu i ANO," míní. 

Foto: Shutterstock

Kratší cesta k lékaři je populismus, není to nejpodstatnější

Program hnutí ANO podle zdravotnického manažera z kliniky Program Health Plus Oldřicha Šubrta obsahuje všechny podstatné body. Namítá ale, že ač jsou body jako komplexní elektronizace či podpora primární péče potřebné, měly být zavedeny už dávno.

Piráti a STAN nastiňují hlavně vizi k řešení nedostupnosti péče v regionech. Koalice píše, že chce lidem zkrátit cestu k lékaři. Podle odborníků to však nepatří k předním úkolům, na které by se měla příští vláda soustředit. Tento slib navíc označují za populistický.

“Hodně se v tomto bodě projevuje lokální vliv starostů, ale nebezpečné je, že investice do hustší zdravotnické sítě mohou stát mnoho prostředků, ale kvalita se nezvýší. Podstatné je mít dost urgentních míst a dobrý management,” upozorňuje manažer Šubrt.

Program koalice Spolu pak označuje Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku jako nedůvěryhodný. “Tento program slibuje vše, aniž by alespoň naznačoval, jak toho dosáhnout. Člověk by si myslel, že se jedná o levicově-populistické uskupení, když deklarují, že bude dostupnost, kvalita, více lékařů, prevence, prostě vše, na co si vzpomeneme. Oceňuji však třeba bod o možnosti doplňkového připojištění na zdravotní a sociální služby,” říká Doležal.  

Volební vize SPD v oblasti zdravotnictví Šubrt označuje za snahu o populistickou zkratku. “SPD prakticky říká: 'My vás ochráníme, zlepšíme prevenci, stomatologii, vše, co vás trápí,'” popisuje odborník a kritizuje, že chybí jakékoliv vysvětlení, jak zlepšení dosáhnout.  

Sociální demokraté zase ve svém programu připomínají, že délka života závisí do značné míry na tom, v jak bohatém regionu se lidé narodí. A zdůrazňují tak nerovný přístup ke kvalitní péči. Šubrt ale upozorňuje, že strana nepopisuje, jak vyrovnání rozdílů dosáhnout. ”Ani jejich ministři pro to v minulosti moc neudělali,” míní.

ČSSD v jednom ze slibů uvádí, že zavede možnost týdenního pobytu v lázních pro každého seniora staršího 65 let. “Lázně přece nemají nic společného s věkem, ale s kondicí. Náklady na zbytečné lázně pro zdravého sedmdesátníka se slušným důchodem znamenají odebrání potřebných peněz nemocnému,” kritizuje Šubrt.

Doležal dále za negativní považuje například sociálnědemokratické plány na další razantní navyšování platů zdravotníků, a to o 50 procent do roku 2025. Domnívá se totiž, že na to nebudou peníze.

Program KSČM a hnutí Přísaha má pak podle Šubrta společný znak, a tím je varování před hrozbou. “Nevím, kde Přísaha nalezla reálnou hrozbu v privatizaci nemocnic a omezení dostupnosti základní péče, asi se jinou hrozbu nepodařilo najít,” říká odborník. Zastavení privatizace nemocnic plánují i komunisté.

 

Právě se děje

Další zprávy