Slovenská parlamentní delegace je v Moskvě. Třetí slovenská návštěva během tří měsíců.
Evropská unie poskytne Ukrajině další humanitární pomoc v hodnotě 148 milionů eur (3,7 miliardy korun). Informovala o tom Evropská komise.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, tento online přenos z technických důvodů končí. Situaci na Ukrajině ale sledujeme dál. Nejnovější informace najdete zde.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku na Záporoží vyzval v příspěvku na platformě X k vyvinutí tlaku na Rusko kvůli jeho teroru. Podle něj Rusové na Záporoží zaútočili leteckými bombami a šlo o úmyslný útok. "Není nic krutějšího než shodit bomby na město s vědomím, že budou trpět civilisté," uvedl Zelenskyj v příspěvku, k němuž připojil i video zachycující následky útoku.
Ruský vzdušný úder na ukrajinské město Záporoží si ve středu podle nově zveřejněné bilance vyžádal 13 mrtvých a 113 zraněných, z nichž deset je ve vážném stavu. Dnes ráno o tom podle webu RBK-Ukrajina informoval šéf oblastní správy Ivan Fedorov.
"Zemřelo 13 lidí. Zdravotní pomoc dostalo 113 lidí včetně 13letého dítěte. Aktuálně je v nemocnici 59, z nichž je deset ve vážném stavu," uvedl Fedorov. "To jsou následky včerejšího ruského útoku na Záporoží," dodal.
Po útoku vypukl požár ve velké administrativní budově, který se podařilo uhasit. Celkem byly při úderu poškozeny čtyři budovy, zhruba tři desítky aut a tramvaj. Úřady uvedly, že záchranné práce již skončily.
Zprávy ze čtvrtka 9. ledna
Prezidenti Ukrajiny a Moldavska Volodymyr Zelenskyj a Maia Sanduová se dnes v telefonickém rozhovoru dohodli na společném řešení energetické krize v Moldavsku včetně Podněstří. Kyjev je připraven separatistickému regionu poskytnout zejména své uhlí, vyplývá z prohlášení obou stran, o nichž informovala agentura Reuters.
Podněstří dlouho spoléhalo na dodávky ruského zemního plynu, ale jeho tok do regionu přes Ukrajinu byl zastaven 1. ledna, protože Ukrajina se rozhodla neobnovit dohodu o tranzitu přes své území.
Úřad ukrajinského generálního prokurátora uvedl, že poškozeny při útoku byly výškové bytové domy, průmyslový objekt a další infrastruktura. Trosky zasáhly tramvaj a autobus s cestujícími.
Úterní ruský nálet na město Záporoží na východě Ukrajiny si vyžádal nejméně třináct mrtvých a osmnáct zraněných. Oznámil to šéf správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov.
"Ruské ozbrojené síly zintenzivnily své operace s cílem zabrat další území na východě Ukrajiny, což tvrdě dopadá na civilisty ve frontových oblastech, zejména v Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti," uvedla zástupkyně Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Nada Nášifová v prohlášení k vývoji od loňského září.
Vyšší počet obětí v posledních měsících OSN vysvětluje používáním dronů, střel dlouhého doletu a klouzavých bomb.
Podle OSN bylo na Ukrajině za téměř tři roky války zabito více než 12 300 civilistů. Organizace to uvedla ve své nové zprávě.
Téměř 30 tisíc Ukrajinců získalo od začátku loňského roku status nezvěstných - jde o vojáky i civilisty. Celkem se pohřešuje 59 tisíc Ukrajinců. S odvoláním na ukrajinského zmocněnce pro otázky pohřešovaných za zvláštních okolností Artura Dobroserdova to napsal server Ukrajinska pravda.
Ukrajinské drony zasáhly ruský sklad leteckého paliva u letiště Engels-2. Z něj vzlétají bombardéry k útokům na Ukrajinu.
České pivovary uvádějí, že své pivo do Ruska nevyvážejí. Většina z nich vývoz do Ruska přerušila ihned po počátku ruské invaze na Ukrajinu z roku 2022. Vyplývá to z odpovědí pivovarů, které oslovila agentura ČTK. Ruská agentura RIA Novosti v pondělí s odkazem na své statistiky informovala, že nejvíce piva do Ruska loni dodávali a nejvíce na něm vydělávali Němci a Češi. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) hodnota do Ruska vyvezeného piva loni od ledna do října činila přes 819 milionů korun, což je zhruba o 63 milionů více proti stejnému období roku 2021. Některé pivovary uvedly, že se české pivo může do Ruska dostat pod privátními značkami či přeprodejem.
Ukrajinská armáda v posledním dnu minulého roku dosáhla historického úspěchu, když se jí námořním dronem Magura V5 poprvé podařilo sestřelit ruské vojenské cíle ve vzduchu.
Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zachytila a zničila 32 ukrajinských dronů nad sedmi oblastmi Ruské federace a nad Azovským mořem, uvedlo podle agentur ruské ministerstvo obrany. Útoku ruských dronů naopak podle místních úřadů čelil v noci Kyjev a letecký poplach byl vyhlášen také v dalších osmi ukrajinských regionech, napsal ruskojazyčný server BBC. Oběti ani jedna ze stran konfliktu nehlásí.
Zprávy ze středy 8. ledna
Nastupující americký prezident Donald Trump chce, aby členské země Severoatlantické aliance prudce zvýšily své výdaje na obranu a dávaly na ni pět procent hrubého domácího produktu (HDP). Dosavadní cil je přitom na úrovni dvou procent HDP, a ani tak ho všechny alianční státy nesplňují.
Zmocněnec zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu Keith Kellogg odložil cestu do Kyjeva a dalších evropských metropolí na dobu po inauguraci nového šéfa Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na lidi obeznámené s plánováním cesty. Dnes to potvrdil šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
Ukrajinská armáda zasáhla velitelské centrum ruských ozbrojených sil v Kurské oblasti, oznámil ukrajinský generální štáb. "Podnikli jsme přesný úder na velitelské stanoviště 810. samostatné brigády námořní pěchoty ruské armády poblíž obce Belaja v Kurské oblasti," uvedl na svém účtu na Telegramu ukrajinský generální štáb.
Co řekl Alexandr Lukašenko Volodymyru Zelenskému po začátku války?
Velení ukrajinské armády oznámilo v úterý nové vojenské operace v ruské Kurské oblasti. Ofenziva začala v neděli, ale dosud ji Kyjev nekomentoval.
Slovenský premiér Robert Fico a ministryně hospodářství Denisa Saková budou ve čtvrtek jednat v Bruselu s představiteli Evropské komise o zastavení tranzitu zemního plynu přes Ukrajinu na Slovensko.
Mluvčí Oddílu speciálních sil Ukrajiny (OSS) uvedl, že ukrajinští vojáci zabili v ruské Kurské oblasti třináct severokorejských vojáků. Z toho pět Severokorejců zlikvidovaly drony.
Ukrajinští vojáci bojující na frontové linii popřeli, že by ruská armáda kontrolovala město Kurachove, jehož dobytí v pondělí oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. Podle serveru RBK Ukraine ale Rusové systematicky ničí všechny budovy ve městě, aby se ukrajinští obránci neměli kde skrýt. Ukrajinská armáda drží západní okraj Kurachove včetně elektrárny, řekl mluvčí ukrajinského vojenského uskupení Chortycja Viktor Trehubov.
Slovenský premiér Robert Fico a ministryně hospodářství Denisa Saková budou ve čtvrtek jednat v Bruselu s představiteli Evropské komise o zastavení tranzitu zemního plynu přes Ukrajinu na Slovensko.
Většina Ukrajinců, 52 procent, stále důvěřuje svému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, který vede zemi, jež už téměř tři roky čelí ruské invazi. Jejich podpora ale za poslední rok výrazně klesla. Vyplývá to z průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu (KIIS), o němž informovala agentura AFP.
Polsko je připraveno zásobovat Ukrajinu elektřinou, pokud Slovensko své dodávky ukončí. Oznámila to ministryně pro klima a životní prostředí Paulina Hennig-Klosková. "Učiníme tak, pokud nás o to Ukrajina požádá," řekla ministryně v polské televizi. Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Kyjevu ukončením slovenských dodávek elektřiny poté, co Ukrajina 1. ledna ukončila tranzit ruského plynu na Slovensko přes své území.
Ukrajinské letectvo ohlásilo sestřelení 28 ruských dronů v noci na dnešek. Dalších deset bezpilotních strojů, které označilo za imitace dronů, podle něj zmizelo z radarů, aniž způsobilo škody, přičemž tři z nich zamířily směrem zpět do Ruska. Ruské ministerstvo obrany ráno na Telegramu informovalo o zničení jednoho ukrajinského bezpilotního letounu nad Belgorodskou oblastí.
Zprávy z úterý 7. ledna
Při bojích v ruské Kurské oblasti, kam ukrajinská armáda vpadla přesně před pěti měsíci, zemřelo okolo 15 tisíc ruských vojáků. Řekl to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle něhož se Kyjevu podařilo vytvořit v oblasti nárazníkovou zónu a přimět Moskvu přesunout tam síly, které jí chybějí k útokům na ukrajinském území.
Dva podmořské kabely mezi Finskem a Estonskem, které v prosinci poškodila možná sabotáž, už jsou opraveny. S odvoláním na finského operátora Elisa to napsala agentura AFP. Finské úřady v souvislosti s incidentem zadržely ropný tanker Eagle S. Ten podezřívají z toho, že je součástí takzvané stínové flotily Ruska. "Opravy proběhly dnes," řekl AFP vedoucí bezpečnostního oddělení společnosti Elisa Jaakko Wallenius.
Další dva drony útočily podle agentury Ukrinform v Chersonu odpoledne, přičemž zasáhly dvě osobní auta, v nichž zranily dva muže. Třetí bezpilotní stroj zranil muže v obci Veletenske jihozápadně od Chersonu. Všichni tři byli převezeni do nemocnic s různě závažnými zraněními. Tvrzení bojujících stran nelze v podmínkách válečného konfliktu nezávisle ověřit.
Při útoku ruského dronu na linkový autobus v ukrajinské Chersonské oblasti zemřel jeden člověk a devět dalších utrpělo zranění. Uvedl to dnes v podvečer šéf místní správy Oleksandr Prokudin, který na svém telegramovém kanálu zveřejnil video zasaženého autobusu. Ukrajinská média informují i o dalších útocích v této oblasti na jihu země, při nichž byli zraněni nejméně tři lidé.
Ukrajina mlčí o nové ofenzivě v ruské Kurské oblasti, která začala v neděli. Jako jediný se o ní oficiálně zmínil ve dvou větách poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak.
Evropská komise podle úřadu slovenské vlády zrušila úterní jednání zástupců Slovenska, Ukrajiny a EK o zastavení tranzitu plynu. Oznámil to úřad slovenské vlády.
Ukrajina zastává realistickou pozici ohledně možných budoucích vyjednávání s Ruskem. Rolí Spojených států bude přimět ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zasedl k jednacímu stolu. Oznámil to francouzský prezident Emmanuel Macron.
Bezpečnostní záruky pro Kyjev budou účinné pouze v případě, že je poskytnou Spojené státy. V rozhovoru s americkým podcasterem Lexem Fridmanem to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Očekává, že se brzy po inauguraci 20. ledna setká s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Ukrajinské vedení vyšetřuje neúspěch 155. brigády, kterou částečně vycvičila a vyzbrojila Francie.
O víkendu Rusové bombardovali Sumskou oblast na severu Ukrajiny.
Rusko v noci na dnešek na Ukrajinu zaútočilo 128 drony, informovalo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana jich 79 zneškodnila a sestřelila také dvě letecké řízené střely Ch-59.
Moskva oznámila dobytí ukrajinského města Kurachove v Doněcké oblasti. Kyjev se k tomu zatím nevyjádřil, podle ukrajinských médií se ale ve městě o víkendu skutečně odehrávaly boje. Kurachove mělo před válkou dvacet tisíc obyvatel.
Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo dobytí východoukrajinského města Kurachove, které se nachází v Doněcké oblasti. Informovala o tom ruská státní tisková agentura TASS, zatímco Kyjev tuto informaci nepotvrdil. Ukrajinský server RBK-Ukrajina s odvoláním na ukrajinské vojenské zdroje dnes ráno napsal, že ruské invazní jednotky útočí v Kurachove.
Postavení ukrajinské armády v ruské Kurské oblasti bude důležité při případných mírových jednáních mezi Kyjevem a Moskvou. Na tiskové konferenci v jihokorejském Soulu to dnes podle agentury AFP řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken. Ukrajina se ruské vojenské agresi brání už třetím rokem a loni v srpnu překvapivě pronikla do Kurské oblasti a nadále kontroluje její část.
Bezpečnostní záruky pro Kyjev budou účinné pouze v případě, že je poskytnou Spojené státy. V rozhovoru s americkým podcastem Lexe Fridmana to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který rovněž vyjádřil naději, že se brzy po inauguraci 20. ledna setká s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Zprávy z pondělí 6. ledna
Ruské ministerstvo obrany podle agentury Reuters uvedlo, že protiútok ukrajinských sil směrem na osadu Berdin začal okolo 9:00 ráno místního času (7:00 SEČ). Byl prý odražen s přispěním ruského letectva a dělostřelectva a "zničeny byly dva tanky, ženijní vozidlo a sedm obrněných vozidel". Později ruské ministerstvo obrany bilanci zničených ukrajinských obrněných vozidel zvýšilo na 12.
Německý kancléř Olaf Scholz se podle poslance opoziční konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Rodericha Kiesewettera ještě před únorovými volbami chystá navštívit ruského prezident Vladimira Putina.
Scholz Kiesewetterovo vyjádření označil za nemístné a za lež. Spolková vláda už také podle zpravodajské relace Tagesschau pohrozila právními kroky.
Výbuch vážně zranil ruského vojenského velitele Konstantina Nagajka, který se podle Kyjeva v roce 2023 podílel na raketovém útoku na ukrajinskou vesnici Hroza. Útok tehdy zabil 59 civilistů, včetně jednoho dítěte. Napsal o tom zpravodajský web Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinskou vojenskou rozvědku (HUR).
Devětadvacetiletý Nagajko 3. ledna utrpěl zranění při výbuchu v ruském městě Šuja v Ivanovské oblasti, uvádí server. V té době byl ve službě u své vojenské jednotky. Šrapnely zasáhly téměř všechny velitelovy orgány, zejména mozek a voják pak podstoupil operaci lebky.
Podle zpráv ruských blogerů, kteří podporují invazi Moskvy na Ukrajinu, ale také kriticky informují o ruských neúspěších a komplikacích, nejnovější ukrajinský útok donutil ruská vojska k defenzivě. Znepřátelené strany podle nich používají dělostřelectvo i menší zbraně. Ukrajina podle nich do bojů nasadila obrněná vozidla ze Západu.
Ukrajinské síly dnes zaútočily v ruské Kurské oblasti, uvádí agentury i ukrajinská média. Ukrajinský útok potvrdilo také ruské ministerstvo obrany. Operaci zmínil na internetu též šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak, rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) ale upozornila, že informace o dění v ruské oblasti, jejíž část od loňského srpna ovládají ukrajinské síly, není možné ověřit z nezávislých zdrojů.
Ruský server Meduza působící v lotyšském exilu se zmiňuje o útoku ukrajinských vojáků u města Sudža směrem na vesnici Bolšoje Soldatskoje za použití velkého množství vojenské techniky. Ruská vojska na postupující ukrajinské jednotky střílí z dalekonosných zbraní a snaží se útok odrazit, píše Meduza s odvoláním na sdělení proruských válečných blogerů na platformě Telegram.
Ruské ministerstvo obrany podle agentury Reuters uvedlo, že protiútok ukrajinských sil směrem na osadu Berdin začal okolo 9:00 ráno místního času (7:00 SEČ). Byl prý odražen s přispěním ruského letectva a dělostřelectva a "zničeny byly dva tanky, ženijní vozidlo a sedm obrněných vozidel".
Rusko oznámilo, že přes noc zneškodnilo útočné bezpilotní letouny nad pěti ruskými regiony. Nad Rostovskou oblastí sestřelilo 37 dronů, nad Brjanskou 20, další dva nad Voroněžskou oblastí a po jednom nad Belgorodskou a Orelskou oblastí.
V důsledku pádu sestřeleného dronu v Taganrogu na břehu Azovského moře a ve vesnici v Rostovské oblasti byly poškozeny zdi obytných budov a několik aut, uvedl podle BBC účet Beware,News na platformě Telegram.
Ukrajinská obrana v noci na dnešek sestřelila 61 ze 103 dronů, kterými na Ukrajinu zaútočili Rusové, uvedly podle agentury Reuters vzdušné síly bránící se země. Rusko nad svým územím sestřelilo stejný počet ukrajinských dronů, napsal web stanice BBC s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Na žádné straně nebyly hlášeny oběti.
Ukrajinské letectvo oznámilo, že 42 ruských dronů se ztratilo, pravděpodobně díky aktivním protiopatřením elektronického boje.
Fronta nyní dělí východoukrajinské město Toreck na polovinu, ruská a ukrajinská armáda tam spolu tvrdě bojují o každý dům, píše Ukrajinska pravda.
Zprávy z neděle 5. ledna
Ruské a severokorejské jednotky utrpěly v posledních dnech v ruské Kurské oblasti v boji s ukrajinskými silami těžké ztráty. V pravidelném večerním projevu to dnes prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Agentura Reuters poznamenala, že Zelenskyj ztráty nepřátelských vojáků nijak neupřesnil.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho armáda za posledních 24 hodin sestřelila osm amerických raket ATACMS vypálených Ukrajinou na ruské území. Agentura AFP v této souvislosti upozornila, že Moskva útok těmito raketami ve válce s Ukrajinou označuje za červenou linii, která by neměla být překročena. "Prostředky protivzdušné obrany sestřelily osm operačně taktických raket ATACMS americké výroby a 72 bezpilotních letounů," oznámilo ruské ministerstvo obrany.
Ukrajinská armáda použila americké rakety ATACMS například také v první polovině prosince, kdy jimi ostřelovala vojenské letiště Taganrog na jihozápadě Ruska. O několik dní později ruská armáda v odvetě podnikla jeden z největších útoků na ukrajinskou energetiku, při kterém nasadila asi devadesát raket a střel a skoro 200 dronů.
Ukrajina může od listopadu díky souhlasu Washingtonu a Londýna používat americké rakety ATACMS a britské střely Storm Shadow k úderům na cíle na ruském území. V reakci na takové útoky ruská armáda v listopadu odpálila proti Ukrajině i jednu z nejnovějších raket středního doletu nazvanou Orešnik (Líska), která může nést jadernou nálož a má dosah tisíce kilometrů.
Ruské ministerstvo obrany podle ruskojazyčné verze BBC oznámilo, že armáda v noci zničila 16 ukrajinských dronů vyslaných na Leningradskou, Brjanskou, Smolenskou, Belgorodskou a Pskovskou oblast. O případných škodách způsobených ukrajinským útokem nejsou informace k dispozici. Nad Leningradskou oblastí zničila ruská armáda podle oblastního gubernátora Alexandra Drozděnka čtyři drony poblíž Lužské zátoky ve Finském zálivu, jejichž cílem byl možná přístav Usť-Luga. Ten leží asi 110 kilometrů od mezinárodního letiště Pulkovo v ruském Petrohradě, které dnes ráno asi na dvě a půl hodiny z bezpečnostních důvodů přerušilo provoz.
Navzdory vysokým ztrátám ruská armáda na východě Ukrajiny pokračuje v dobývání dalších území. Podle agentury DPA, která se odvolává na vojenský blog DeepState, považovaný za blízký ukrajinské armádě, se ukrajinští obránci museli vzdát dalších tří obcí u města Pokrovsk, důležitého logistického uzlu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, o který se bojuje už měsíce.
Podle blogu DeepState obsadili Rusové obce Dačenske, Novyj Trud a Vovkove, které leží několik kilometrů jižně od Pokrovska. Oficiální situační zpráva ukrajinského generálního štábu z pátečního večera tvrdila, že o Novyj Trud se stále vedou boje.
Rusko ovšem podle zdroje z ukrajinské armády ztratilo jen v pátek na pokrovském úseku fronty přes 300 vojáků, kteří padli či byli zraněni. Tyto informace nelze nezávisle ověřit, ale o velkých ruských ztrátách se hovoří již několik měsíců.
Zprávy ze soboty 4. ledna
Ke konci loňského roku se zvýšil počet Ukrajinců, kteří jsou ochotni učinit územní ústupky v zájmu míru. Zároveň se snížil podíl těch, kteří jsou kategoricky proti jakýmkoliv ústupkům. Vyplývá to z prosincového průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu (KIIS). Zatímco v říjnu bylo územní ústupky připraveno učinit 32 procent účastníků průzkumu, v prosinci se tak vyjádřilo 38 procent dotázaných. Naopak za žádných okolností by se v říjnu území nevzdalo 58 procent tázaných Ukrajinců, zatímco ke konci roku jich bylo 51 procent.
Mazut, který minulý měsíc unikl do moře z poškozených ruských tankerů v Kerčském průlivu, se objevil v podobě ropné skvrny u Sevastopolu na okupovaném Krymu. Oznámil to gubernátor Michail Razvožajev.
Mezi Ruskem a Finskem přituhuje.
Ruský soud nařídil internetovému vyhledávači Yandex, přezdívanému ruský Google, nezveřejňovat mapy a fotografie ropné rafinerie kvůli opakovaným útokům ukrajinských dronů. Soud neoznámil, o jakou rafinerii se jedná. Ukrajina podniká dronové údery na rafinerie a zásobníky s cílem ztížit ruské armádě zásobování palivem.
Příští americký prezident Donald Trump by mohl být rozhodující pro výsledek ruské války proti Ukrajině, je schopen ruského prezidenta Vladimira Putina zastavit. Ve vysílání ukrajinských televizí to ve čtvrtek řekl prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Republikán Trump se do Bílého domu vrátí 20. ledna a v současné době panuje nejistota ohledně další americké pomoci Kyjevu pod jeho vedením země.
Ukrajina zahájila vyšetřování hlášených případů dezerce a zneužití moci týkajících se 155. mechanizované brigády pojmenované po Anně Kyjevské, jejíž členy z části vycvičila a vybavila Francie. Napsaly to agentury AFP a Ukrinform s odvoláním na mluvčí ukrajinského Státního úřadu pro vyšetřování (SBI) Teťjanu Sapjanovou.
Zprávy z pátku 3. ledna
Za směšné považuje šéf ukrajinského Centra pro energetický výzkum Oleksandr Charčenko výhrůžky slovenského premiéra Roberta Fica, který nevyloučil v odvetě za ukončení tranzitu ruského plynu pozastavit Kyjevu dodávky elektřiny. Charčenko to řekl v dnes zveřejněném rozhovoru s německým magazínem Der Spiegel s tím, že slovenský dovoz je možné snadno nahradit importem z Polska či Rumunska.
"Ficovy výhrůžky jsou pro mě k smíchu. Takovým krokem by Slovensko poškodilo jen sebe, protože by přišlo o příjmy z exportu elektřiny na Ukrajinu. K tomu je Slovensko jako člen EU vázáno unijními pravidly a dohodami, nemůže tak smlouvy jednoduše porušovat," řekl Charčenko.
Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině vedle zastavení dodávek elektřiny také snížením podpory Ukrajinců, kteří se zdržují na Slovensku. Učinil tak v dnešním vyjádření na sociální síti a v reakci na středeční zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu po vypršení příslušného kontraktu mezi ruským podnikem Gazprom a ukrajinským Naftohazem. Zastavení tranzitu Fico označil za sabotáž ze strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do moldavského separatistického regionu Podněstří si tam vynutilo uzavření všech průmyslových podniků kromě výrobců potravin. S odvoláním na místního činitele to dnes napsala agentura Reuters. V regionu, kde žije přibližně 450 tisíc obyvatel, jsou už od středy přerušené dodávky tepla a teplé vody do domácností.
Finský provozovatel energetické sítě Fingrid podal u helsinského soudu žádost o zabavení ropného tankeru Eagle S. Firma se tímto krokem snaží zajistit pohledávku na náhradu škod spojených s poškozením podmořského energetického kabelu Estlink 2. S odvoláním na dnešní sdělení firmy o tom informovala agentura Reuters.
Ukrajinská armáda dnes ohlásila zásah ruského vojenského velitelství v obci Marjino v ruské Kurské oblasti. Informovala o tom agentura Reuters. "Tyto údery naruší možnosti Ruské federace páchat teroristické činy na nevinných ukrajinských civilistech," uvedla ukrajinská armáda na síti Telegram. Dodala, že útoky na ruské velitelské stanoviště byly provedeny vysoce přesnými zbraněmi.
Ukrajina se chystá obnovit diplomatické vztahy se Sýrií, kde se na počátku prosince zhroutil režim autoritářského prezidenta Bašára Asada. Dnes to podle agentury Reuters oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Připravujeme se obnovit diplomatické vztahy se Sýrií a obnovit spolupráci v mezinárodních organizacích," řekl Zelenskyj.
Rusové se pokoušejí obklíčit Pokrovsk, aby přiměli ukrajinskou posádku ke stažení. Napsala to agentura Unian s odvoláním na jednoho z důstojníků bránících město.
O dopadech zastavení tranzitu ruského plynu do Evropy přes ukrajinské území bude v pátek na svém mimořádném zasedání jednat pracovní skupina pro energetiku v rámci Rady EU, tedy experti z příslušných ministerstev zemí EU či ze Stálých zastoupení při Evropské unii. Jednání pracovní skupiny, která je přípravným orgánem Rady EU, se uskuteční prostřednictvím videokonference. Před drastickými dopady zastavení tranzitu plynu varoval zejména slovenský premiér Robert Fico. Podle zdrojů ČTK by se měla příští týden v úterý konat i schůzka zástupců Slovenska, Evropské komise a Ukrajiny.
Ukrajina obnoví diplomatické vztahy se Sýrií, oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj. V Sýrii na konci roku padl režim diktátora Bašára Asada, který byl závislý na ruské vojenské pomoci.
Slovensko dosud na českou nabídku přepravních kapacit plynu neodpovědělo, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu.
Hlavní dodavatel zemního plynu na Slovensku SPP uvedl, že využívá alternativní kontrakty na dovoz plynu. Dodávky přes Ukrajinu skončily ve středu.
Kouř nad řekou Dněpr v Kyjevě po ruském dronovém útoku.
Ruské jednotky vstoupily do vesnice Novovasylivka, která leží jižně od města Pokrovsk. Podle portálu DeepState ruská pěchota masivně útočí s tanky. "Jsou již v podstatě v celé vesnici," uvádí portál s odkazem na zdroj z ukrajinské armády. Město Pokrovsk je důležitou křižovatkou v Doněcké oblasti, ale ukrajinská obrana tam zatím stále drží.
Co čeká Ukrajinu v roce 2025? S čím přijde Donald Trump?
Dva lidé zemřeli a dalších sedm utrpělo zranění při dronovém útoku, který proti Kyjevu v prvních hodinách nového roku podniklo Rusko. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Podle ministra školství a vědy Oksena Lisového při útoku zahynul manželský pár vědců. "Bohužel v důsledku útoku nepřátelského dronu zahynul významný neurobiolog Ihor Zyma a jeho manželka - vědkyně, doktorka biologických věd Olesja Sokurová," napsal Lisovyj na facebooku. Dvojice podle něj téměř celý život věnovala vědě, léta pracovala v ústavu biologie a medicíny na univerzitě Tarase Ševčenka. "Rusko je absolutní zlo," dodal ministr.
Ukrajinská protivzdušná obrana ohlásila sestřelení více než 60 ruských dronů v noci na středu, další čtyři desítky se podle ní ztratily z radarů a nezasáhly své cíle.
Zprávy ze čtvrtka 2. ledna
Jako jednu z největších porážek Moskvy označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnešní ukončení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Naprostá většina evropských zemí se změně podle vyjádření ukrajinské hlavy státu úspěšně přizpůsobila.
"Když (ruský prezident Vladimir) Putin před více než 25 lety převzal moc v Rusku, přečerpalo se ročně přes Ukrajinu do Evropy více než 130 miliard metrů krychlových plynu. Dnes je tranzit ruského plynu roven nule. To je jedna z největších porážek Moskvy," uvedl na platformě Telegram Zelenskyj.
Rusko podle jeho vyjádření přišlo o "jeden z nejatraktivnějších a geograficky nejdostupnějších trhů" kvůli tomu, že se uchýlilo "k používání energie coby zbraně a k energetickému vydírání partnerů". "Vzhledem k okolnostem se naprostá většina evropských zemí těmto změnám úspěšně přizpůsobila. Naším společným úkolem je dnes podpořit Moldavsko v jeho energetické transformaci," dodal prezident.
"Musíme také překonat hysterii některých evropských politiků, kteří dávají přednost mafiánským schématům s Moskvou před transparentní energetickou politikou," uvedl dále Zelenskyj, aniž by zmínil konkrétní jména.
V moldavském separatistickém regionu Podněstří, kde žije přibližně 450 tisíc obyvatel, jsou přerušené dodávky tepla a teplé vody do domácností. Agentura Reuters píše, že se tak stalo poté, co Rusko přestalo dodávat plyn do střední a východní Evropy přes Ukrajinu.
"Není topení ani teplá voda," řekla agentuře nejmenovaná pracovnice místní energetické společnosti Tirasteploenergo a dodala, že neví, jak dlouho bude situace trvat. Energetická firma na svém webu napsala, že odstávka platí od 07:00 místního času (06:00 SEČ), ale některých zařízení - jako jsou nemocnice - se netýká.
"Pro udržení tepla v místnosti utěsněte štěrbiny v oknech a balkonových dveřích, zakryjte je dekami nebo silnými závěsy. Umístěte všechny členy rodiny v jednom pokoji a další místnosti dočasně uzavřete," vzkázalo Tirasteploenergo obyvatelům Podněstří a doporučilo jim, aby se teple oblékli. Poradilo jim také, jak nejlépe domácnosti vytápět elektrickými topnými tělesy. "K vytápění je zakázáno používat plynové nebo elektrické sporáky - může to vést k tragédii," varovala firma.
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) řekl, že přestože loni byly zásoby plynu v této době podstatně větší, nemusí se domácnosti ani firmy obávat nedostatku plynu.
Podle něj jsou české zásobníky s plynem momentálně naplněny zhruba z 63 procent. "Například ke konci roku 2021 byly zásobníky naplněny přibližně z poloviny, spotřeba byla o třetinu vyšší než letos a žádné komplikace nenastaly. Navíc zimní spotřeba není pokrývána pouze ze zásobníků a se schváleným zrušením německého poplatku se dá v druhé polovině sezony očekávat, že se těžba ze zásobníků sníží," uvedl Vlček v tiskové zprávě provozovatele podzemních zásobníků zemního plynu Gas Storage CZ.
Přímé ekonomické ztráty z ukončení tranzitu přes Ukrajinu ponesou Rusko, Ukrajina a dosavadní odběratelé ruského plynu, řekl analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.
Slovensko je podle něj v nejobtížnější pozici z hlediska okamžité náhrady. Přesto ani pro Slováky riziko fyzického nedostatku plynu nehrozí. Zároveň si ale Gavor také myslí, že se přerušení tranzitu může dotknout i Česka.
"Středoevropské energetické trhy a tím i velkoobchodní ceny jsou propojené, a když z nich zmizí nabídka levnějšího ruského plynu v objemu kolem 15 miliard metrů krychlových za rok, tedy zhruba dvojnásobek roční spotřeby Česka, tak se to samozřejmě projeví nárůstem ceny v celém regionu, nejen na Slovensku," řekl Gavor. Dodal, že domácnosti na rozdíl od průmyslových výrobců změnu hned nepocítí.
"Díky našim dřívějším krokům, strategickým investicím, robustní infrastruktuře a zajištění alternativních dodávek plynu nebude mít zastavení tranzitu vliv na Česko. Vývoj cen plynu na velkoobchodních trzích bedlivě sledujeme a jsme v pravidelném kontaktu s obchodníky," sdělil mluvčí českého ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošáhlík.
Česká diplomacie bude i nadále pevně stát na straně Ukrajinců, protože mír začíná tím, že agresor ponese odpovědnost, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský.
"Na Nový rok, v čase míru a naděje, si Rusko zvolilo násilí, zaútočilo na Kyjev a připravilo o život nevinného člověka. Takže tady je moje předsevzetí: česká diplomacie bude i nadále pevně stát na straně Ukrajinců - protože mír začíná tím, že agresor ponese odpovědnost," napsal.
Šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski označil konec tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu za další vítězství po rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Připomněl, že Rusko utratilo miliardy za plynovod Nord Stream, vedoucí po dně Baltského moře, aby obešlo Ukrajinu a "vydíralo východní Evropu hrozbou uzavření kohoutku s plynem". "Kdo jinému jámu kopá…," poznamenal Sikorski na sociální síti X na adresu Ruska.
Z přepravních statistik společnosti Net4Gas vyplývá, že drtivá většina plynu dovezeného do Česka v závěru loňského roku přitekla z východu, především z Ruska.
Zatímco po převážnou část roku byla většina dodávek do Česka ze západu, od začátku listopadu prudce vzrostly dodávky ze Slovenska, které v posledních dvou měsících tvořily kolem 95 procent. Odtud přitom podle odborníků proudí zejména ruský plyn. Důvodem je také podle dříve oslovených analytiků nižší cena, dovoz přes Německo prodražují přepravní poplatky.
Zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu dopadne pouze na Slovensko, řekl zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničních věcí pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Ostatní evropské státy včetně Česka si zajistily dodávky plynu jiným způsobem, uvedl pro Český rozhlas.
Česko je podle Bartuška schopné nahradit dodávky plynu z Ruska od roku 2022. Ten do Česka putuje například z Nizozemska či Norska, stát má ale také uzavřené smlouvy například s Alžírskem. "Pokud sem tekl ruský plyn, třeba minulou nebo tuto zimu, tak protože byl mimořádně levný. Ten plyn může být dražší než ruský plyn, ale v zásadě nečekáme žádné zvláštní problémy," dodal.
Polsko přebírá předsednictví EU, zaměří se na bezpečnost a Ukrajinu. Očekává se, že by Polsko, které je velkým spojencem Kyjeva, mohlo hrát významnou roli. V únoru uplynou tři roky od zahájení ruské agrese a v plánu je v této době přijetí již šestnáctého balíku unijních sankcí, který by měl být vůči Moskvě velmi tvrdý a výrazně Rusko zasáhnout.
Polský premiér Donald Tusk v polovině prosince uvedl, že jednal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem o možnosti rozmístění zahraničních vojáků na Ukrajině v případě příměří, nicméně dodal, že Varšava v současnosti "žádné takové akce neplánuje".
Předseda polské vlády rovněž řekl, že mírová jednání s Ukrajinou by mohla začít "v zimě tohoto roku". "Naše předsednictví (EU) bude zejména spoluzodpovědné za to, jak bude vypadat politická scéna, možná i za to, jak bude vypadat situace během (mírových) jednání," uvedl. V souvislosti s případnými rozhovory je základní vzkaz Varšavy jasný: žádná mírová jednání o Ukrajině bez Ukrajiny.
Evropská komise připomněla, že "zastavení dodávek přes Ukrajinu je situace, která se očekávala" a "EU je na ni připravená". Plynárenská infrastruktura v sedmadvacítce je natolik flexibilní, aby plyn pro střední a východní Evropu odjinud než z Ruska dovedla alternativními cestami, prohlásila komise.
"Zastavení tranzitu bude mít drastické dopady na nás všechny v Evropské unii, ale ne na Ruskou federaci," řekl slovenský premiér Robert Fico v novoročním projevu.
Opakovaně varoval, že kvůli ukončení tranzitu přijde Slovensko o stovky milionů eur z poplatků za tranzit a že krok Kyjeva bude znamenat vyšší ceny za dovoz plynu odjinud než z Ruska. Podle Fica stoupnou také ceny plynu a elektrické energie v Evropě. Ficova vláda jako jedna z mála v Evropské unii udržuje kontakty s ruským vedením navzdory tomu, že Moskva už skoro tři roky vede válku proti Ukrajině.
Slovenský přepravce plynu Eustream potvrdil, že tok suroviny z Ukrajiny na Slovensko se zastavil. Slovenské ministerstvo hospodářství v úterý ujistilo, že Slovensko je na zastavení tranzitu plynu přes Ukrajinu připravené.
Čtyři lidé v Kyjevě utrpěli zranění při dronovém útoku, který v prvních hodinách nového roku podniklo Rusko. Ukrajinské letectvo v noci na středu varovalo, že se ke Kyjevu blíží drony, a krátce poté se nad metropolí rozezněly exploze, píše agentura Reuters. Na jednom místě úlomky ruského dronu zasáhly obytný dům a částečně poničily jeho dvě horní patra. Budova začala hořet.
Rozhodnutí Kyjeva neprodloužit dohodu o tranzitu ruského plynu ostře kritizuje slovenský premiér Robert Fico. Ten minulý týden pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně přerušení dodávek elektřiny, pokud Kyjev tranzit ruského zemního plynu na Slovensko zastaví.
Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu do Evropské unie a do Moldavska, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na operátora plynovodů. Stalo se tak po ukončení pětiletého kontraktu mezi společnostmi Gazprom a Naftohaz.
Ruský Gazprom podle agentury Reuters potvrdil, že vývoz plynu do Evropy přes Ukrajinu skončil v 6:00 středoevropského času, protože dohoda o tranzitu vypršela. Ukončení tranzitu ohlásilo také ukrajinské ministerstvo energetiky, a to s odvoláním na "národní bezpečnost", napsal Reuters. "Zastavili jsme tranzit ruského plynu. To je historická událost," prohlásil ministr energetiky Herman Haluščenko.
Kyjev delší dobu avizoval, že dohodu o tranzitu ruské ropy nehodlá prodloužit. Své rozhodnutí zdůvodňuje ozbrojeným konfliktem s Ruskem, které prodejem surovin částečně financuje své válečné tažení na Ukrajině. Moskva v důsledku invaze na Ukrajinu přišla o svou dominantní pozici v dodávkách plynu do Evropské unie. Ztráta levných dodávek ruského plynu přitom přispěla ke zpomalení hospodářského růstu a vzestupu inflace v EU, napsal Reuters.
Záporožská a Oděská oblast na jihu Ukrajiny se během noci na středu staly terčem ruských útoků, uvedly regionální úřady. Novoroční nálety ruských dronů pokračují, varují podle serveru BBC News zpravodajské kanály na sociálních sítích a ukrajinské letectvo, které zodpovídá za protivzdušnou obranu.
Zprávy ze středy 1. ledna 2025
Ukrajina udělá v novém roce 2025 vše, aby zastavila Rusko a ukončila válku, uvedl ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj. V novoročním projevu mimo jiné poděkoval za podporu zahraničním partnerům, a to i za českou muniční iniciativu.
"Ať se rok 2025 stane naším rokem, rokem Ukrajiny. Víme, že mír nám nikdo nedaruje. Ale uděláme vše, abychom zastavili Rusko a ukončili válku. To by si přál každý z nás," řekl Zelenskyj v projevu k národu, který se již 34 měsíců brání ruské agresi.
Ukrajinští vyšetřovatelé uvedli jméno ruského velitele, kterého podezírají, že vydal rozkaz zabíjet civilisty ve městě Buča u Kyjeva, okupovaném ruskými vojsky na počátku války proti Ukrajině. Uvedla to ukrajinská redakce britské stanice BBC. Jde o velitel průzkumné jednotky 76. výsadkové divize Arťoma Tarejeva. Je podezřelý, že vydal rozkaz zabíjet všechny v okolí trasy ruských sil. Na základě tohoto rozkazu ruští výsadkáři zastřelili Irynu Filkinovou a také více než deset dalších civilistů.
Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko pochybuje, že Fico splní hrozby o ukončení dodávek slovenské elektřiny, pokud Ukrajina ukončí tranzit ruského plynu. Řekl to v rozhovoru pro bruselský zpravodajský web Politico. "Slovensko by v případě splnění Ficových hrozeb přišlo o ukrajinské platby za slovenskou elektřinu a navíc by Ukrajina mohla pokrýt výpadek dodávkami elektřiny z Polska a Rumunska," uvedl ministr.
Tok ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu se ve středu zřejmě zastaví. Nasvědčují tomu data provozovatele ukrajinské přepravní sítě, uvedla agentura Reuters.
Finská policie podezřívá z poničení podmořského energetického kabelu mezi Finskem a Estonskem sedm členů posádky tankeru spojovaného s Ruskem.
Cena plynu pro evropský trh poprvé po více než roce přesáhla 50 eur za megawatthodinu. Přispělo k tomu vypršení tranzitní dohody s Ukrajinou. Dohoda přestane platit 1. ledna.
Ukrajinská armáda zasáhla při vzdušném útoku zásobníky s palivem v ruském Smolensku.
Rusko v posledních 25 letech dosáhlo velkých výsledků. Řekl to v novoročním projevu ruský prezident Vladimir Putin: z projevu cituje v předstihu ruská státní tisková agentura TASS. O agresi proti Ukrajině, která na jeho rozkaz začala v únoru 2022 a dosud trvá, se šéf Kremlu přímo nezmínil. Podle Putina byla první čtvrtina 21. století plná historických a významných událostí pro Rusko. "Stanovili jsme si velké cíle a dosáhli jsme jich a opakovaně jsme překonali překážky, protože jsme byli jednotní," řekl v projevu Putin. Podle něj je Rusko nyní "nezávislou, svobodnou a silnou" zemí. "Nyní, na prahu nového roku, přemýšlíme o budoucnosti. Jsme si jistí, že vše dobře dopadne," řekl dále Putin.
Podle propočtu agentury AFP na základě údajů amerického Institutu pro studium války ruská armáda letos dobyla 3985 kilometrů čtverečních ukrajinského území, což je velikost srovnatelná se Zlínským krajem. To je zhruba sedmkrát více než v roce 2023.
Podle agentury největší část území ruská armáda obsadila v říjnu a listopadu, dohromady to bylo přes 1300 kilometrů čtverečních. V prosinci to pak bylo 465 kilometrů čtverečních, tedy méně než ve dvou předchozích měsících.
Ukrajinská armáda má pod kontrolou skoro 500 kilometrů čtverečních ruské Kurské oblasti, kam ukrajinští vojáci vpadli v srpnu, píše AFP.
Ruské námořnictvo tvrdí, že za poslední den zničilo v Černém moři osm ukrajinských námořních dronů, napsala agentura TASS. Ukrajinská vojenská rozvědka dnes uvedla, že ukrajinský námořní dron zničil raketami ruský vrtulník Mi-8.
V ukrajinském hlavním městě Kyjevě byly dnes ráno slyšet výbuchy. Uvedla to agentura Reuters. Armáda předtím vyhlásila varování před raketovým útokem z Ruska. Také ruská strana tvrdí, že v noci čelila útokům ukrajinských bezpilotních prostředků. Ve Smolenské oblasti v souvislosti s tím začal hořet sklad s ropou.
Reportér agentury Reuters dnes kolem 07:00 SEČ slyšel v ukrajinském hlavním městě řadu explozí. Rozsah škod ani počet obětí nejsou jasné.
Čína a Rusko nadále postupují "ruku v ruce" po spravedlivé cestě neangažovanosti, nekonfrontace a neútočení na jakoukoli třetí stranu, přičemž Peking je odhodlán přispívat ke "světovému míru". V novoročním pozdravu adresovaném svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi to dnes uvedl čínský prezident Si Ťin-pching, informovaly agentury Reuters a AFP. Ruskému vládci popřál k Novému roku také severokorejský vůdce Kim Čong-un.
"Bez ohledu na vývoj mezinárodní situace bude Čína nadále pevně odhodlána prohlubovat globálním způsobem své reformy, podporovat modernizaci v čínském stylu a přispívat ke světovému míru," řekl Si ruskému prezidentovi podle zprávy zveřejněné státní televizí CCTV. Oficiální čínská média neupřesnila, zda spolu oba státníci hovořili telefonicky, podotkla AFP.
Si v novoročním přání Putinovi podle státní tiskové agentury Nová Čína dále řekl, že vzájemná důvěra a strategická koordinace mezi oběma zeměmi pod jejich vedením dosahuje čím dál vyšší úrovně a že hodlá pokračovat v prohlubování "nové éry" rusko-čínských vztahů, vyznačujících se trvale dobrým sousedstvím.
Bezpečnostní analytik Vlastislav Bříza v rozhovoru pro Aktuálně.cz předpovídá, co čeká Ukrajinu v nadcházejících dvanácti měsících, a odhaduje, jaké jsou šance na vyjednávání o příměří.
Zprávy z úterý 31. prosince
Spolkové státní zastupitelství obžalovalo trojici osob s německým i ruským občanstvím z přípravy sabotáží v Německu a ze špionáže pro Moskvu. Informovala o tom dnes agentura DPA. V centru případu je muž, který byl spolu s dalším obžalovaným zadržen letos v dubnu v Bavorsku a od té doby je ve vazbě.
Podle obžaloby jednal muž o sabotážních akcích na německém území s agentem ruské tajné služby. Při této příležitosti uvedl, že je ochoten provést žhářské a jiné útoky na průmyslové objekty a na armádou využívanou infrastrukturu v Německu. Snažil se také narušit vojenskou pomoc, kterou Německo poskytuje Ruskem napadené Ukrajině.
Rusko je podle ministra připraveno na mírová jednání, ale je prý třeba uvědomit si, že Moskvu uspokojí pouze právně závazné dohody, které odstraní prvotní příčiny konfliktu a které budou obsahovat mechanismus bránící porušení dohod. Tento mechanismus Lavrov ovšem blíže neosvětlil.
Moskvu neuspokojují návrhy zaznívající z týmu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně ukončení války Ruska proti Ukrajině. Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru s agenturou TASS, jehož text dnes zveřejnilo ruské ministerstvo zahraničí na svém webu. Ukrajina se již 34 měsíců brání ruské agresi, a to i díky rozsáhlé západní, především americké pomoci.
Moskva dosud nedostala žádné oficiální návrhy, navíc až do Trumpovy inaugurace 20. ledna veškerou politiku určuje stávající prezident Joe Biden, a tak pouze jeho vláda má pravomoci s Ruskem jménem Spojených států vyjednávat. Fakticky se však žádná jednání o Ukrajině nevedou, upozornil Lavrov.
"Soudě podle četných úniků informací a rozhovoru, který poskytl sám Trump časopisu Time, řeč je o 'zmrazení' bojových operací na frontové linii a předání další odpovědnosti za konfrontaci s Ruskem Evropanům. Nás samozřejmě neuspokojují návrhy zaznívající z týmu zvoleného prezidenta odložit ukrajinské členství v NATO o 20 let a také rozmístit na Ukrajině mírový kontingent 'britských a evropských sil'," prohlásil Lavrov.
Spojené státy poskytnou Ukrajině další bezpečnostní pomoc v hodnotě skoro 2,5 miliardy dolarů (60,3 miliardy Kč). V prohlášení to dnes oznámil končící americký prezident Joe Biden. Toho po čtyřleté pauze v Bílém domě 20. ledna vystřídá zvolený prezident Donald Trump.
"Na můj pokyn budou Spojené státy po zbytek mého působení v úřadu nadále neúnavně pracovat na posílení pozice Ukrajiny v této válce," uvedl Biden v prohlášení s odkazem na americkou pomoc Ukrajině, která se brání rozsáhlé ruské invazi od února 2022.
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) už avizoval, že po zrušení německého poplatku za tranzit plynu očekává, že budou tuzemští obchodníci opět více nakupovat plyn ze Západu. Ministr opakovaně zdůraznil, že ČR už není na ruském plynu závislá, zajištěny totiž má dodávky z Norska a zkapalněného zemního plynu (LNG) z nizozemského terminálu. Neměly by tak být ani ohroženy zásoby plynu v případě zastavení přepravy komodity přes Ukrajinu.
Navýšení dodávek ze Západu předpokládají i experti. "Zrušení povinnosti platit poplatek bude znamenat automatické snížení nákladů na dovoz plynu přes Německo přibližně o sedm procent. Tím se obchodníkům zatraktivní nákup plynu na evropském trhu či přímý dovoz LNG či norského plynu oproti dodávkám ruského plynu," uvedl řídící partner poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Kocůrek. Ceny plynu v Česku to ale podle analytiků výrazněji nezmění.
Drtivá většina plynu dovozeného do Česka v závěru letošního roku přitekla z Východu, především z Ruska. Zatímco po převážnou část roku byla většina dodávek do ČR ze Západu, od začátku listopadu prudce vzrostly dodávky ze Slovenska, které v posledních dvou měsících tvořily kolem 95 procent. Tímto směrem přitom podle odborníků proudí především ruský plyn. Vyplývá to z přepravních statistik společnosti Net4Gas. Tuzemské zásobníky plynu jsou nyní naplněny ze 65 procent, meziročně méně.
I v prosinci tak pokračuje trend z předchozího měsíce, kdy razantně stoupl podíl dodávek z Východu. Podle analytiků je hlavním důvodem aktuálně nižší cena ruského plynu na trhu, dovoz přes Německo prodražují přepravní poplatky. Německo by je ale od příštího roku mělo zrušit, před deseti dny to schválil tamní spolkový sněm. Poplatek za tranzit plynu byl zaveden v roce 2022. V současnosti činí 2,5 eura za megawatthodinu.
Ukrajinská protivzdušná obrana během noci sestřelila 21 ze 43 ruských dronů, dalších 22 dronů se zřítilo bez způsobení škod, uvedlo dnes ukrajinské letectvo. Ruské ministerstvo obrany dnes ráno informovalo o jednom ukrajinském dronu, sestřeleném nad pohraniční Belgorodskou oblastí, a úřady v Kurské oblasti, kam počátkem srpna vpadly ukrajinské jednotky, hlásí jednu sestřelenou ukrajinskou raketu.
Jednoho mrtvého a čtyři raněné si během uplynulých 24 hodin vyžádalo ruské ostřelování obcí v Chersonské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, napsal na sociální síti šéf oblastní správy Oleksandr Prokudin.
Slovenský premiér Robert Fico se otevřeným dopisem obrátil na představitele Evropské unie kvůli rozhodnutí Ukrajiny zastavit tranzit ruského plynu přes své území.
Ruské invazní síly tento týden zaútočily na Ukrajinu více než 370 drony, asi 280 řízenými leteckými bombami a 80 střelami různého typu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ruská energetická společnost Gazprom oznámila, že 1. ledna ráno zastaví dodávky zemního plynu do Moldavska. Jako důvod uvedla nesplácené dluhy. Moldavsko loni v referendu rozhodlo o zakotvení snahy vstoupit do Evropské unie v ústavě a v prezidentských volbách zvítězila proevropská kandidátka Maia Sanduová.
Kyjev se obrátil na evropské úřady kvůli vyjádřením slovenského premiéra Roberta Fica, jenž pohrozil zastavením dodávek elektřiny na Ukrajinu, pokud Kyjev po Novém roce zastaví tranzit ruského zemního plynu na Slovensko. Napsal to web RBK-Ukrajina s odvoláním na ministra energetiky Hermana Haluščenka, podle něhož by země Evropské unie měly dodržovat stávající pravidla.
"Opravdu bychom chtěli, aby každý v EU dodržoval normy a předpisy, které dnes existují," uvedl v ukrajinském televizním vysílání Haluščenko. "Napsal jsem dopis eurokomisaři pro energetiku, (evropské síti provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav) ENTSO-E a Energetickému společenství, abychom zajistili, že tyto otázky budou řešeny náležitě z hlediska souladu se zákonem," řekl ministr.
O dodržování evropských pravidel týkajících se energetiky hovořil ve svém poselství k národu v sobotu také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Pověřil jsem naše vládní činitele, aby společně s Evropskou komisí, s našimi dalšími partnery v Evropě, udělali vše pro zachování stability jednotného evropského energetického systému a pro dodržování evropských energetických pravidel," uvedl Zelenskyj.
Ukrajinský prezident v sobotu obvinil Fica z otevření druhé energetické fronty proti Ukrajině na pokyn ruského prezidenta Vladimira Putina. Reagoval tak na páteční vyjádření šéfa slovenské vlády, jenž pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně přerušení dodávek elektřiny, pokud Kyjev po Novém roce zastaví tranzit ruského zemního plynu na Slovensko.
Rusko bude muset upustit od svého moratoria na rozmísťování raket středního a krátkého doletu, řekl v neděli publikovaném rozhovoru s agenturou RIA Novosti ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Vrcholný diplomat zároveň obvinil Spojené státy z toho, že začaly po světě tyto zbraně rozmisťovat. Washington se k jeho prohlášení zatím nevyjádřil.
V roce 1987 tehdejší prezident Spojených států Ronald Reagan a sovětský vůdce Michail Gorbačov podepsali smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Úmluva signatářům zakazovala výrobu, zkoušky a rozmisťování pozemních raket a střel s plochou dráhou letu s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Omezení se týkalo rovněž odpalovacích zařízení.
V roce 2019 USA pod vedením tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa od smlouvy odstoupily, jako důvod uvedly porušování závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla, a následně potvrdila zánik úmluvy. Moskva zároveň tvrdí, že podmínky nadále dodržuje na základě jednostranného moratoria.
"Je zřejmé, že naše moratorium na rozmístění raket středního a krátkého doletu už prakticky není životaschopné a bude nutné ho opustit. USA arogantně ignorovaly varování Ruska a Číny a v praxi přešly k rozmisťování zbraní této třídy v různých oblastech světa," řekl nyní Lavrov.
Ruská strana je připravena posoudit jakékoli vážné a konkrétní návrhy na řešení ukrajinské krize. Uvedlo to ruské velvyslanectví v Praze na sociální síti v reakci na páteční výroky českého ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestr.).
Lipavský v pátek sdělil, že ruský prezident Vladimir Putin zatím všechny návrhy míru odmítl a místo toho denně posílá na Ukrajinu další útoky. Lipavský to uvedl poté, co jeho slovenský protějšek Juraj Blanár potvrdil, že Slovensko je připraveno hostit jednání o míru na Ukrajině.
"Ve skutečnosti je ruská strana, jak to opakovaně zdůrazňoval prezident Ruska, připravena posoudit jakékoliv vážné a konkrétní návrhy na řešení ukrajinské krize," stojí v prohlášení ruského velvyslanectví.
"Jsme otevřeni jakémukoliv jednání, bude-li o základních příčinách ukrajinské krize a zásadách, jež prezident Ruska pojmenoval dne 14. června t. r. na schůzce s vedením Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace," uvádí velvyslanectví a poukazuje na dřívější Putinova slova.
Za názorný příklad svého postoje pak uvádí, že prezident Putin hodnotí jako přijatelný návrh slovenského premiéra Roberta Fica poskytnout území své země pro případná jednání mezi Moskvou a Kyjevem.
Ukrajina obdržela první dodávku zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států. Uvedl to dnes vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. "Je to více než pouhá dodávka - je to strategický krok. Navzdory ruským snahám zničit v období války náš energetický systém jsme dosáhli dalšího vítězství na energetické frontě," napsal Jermak na sociální síti X.
Ukrajina byla závislá na ruském plynu, od roku 2015 však nekupuje plyn přímo od Moskvy, ale od západních obchodníků.
Moskva v reakci na poslední unijní balík protiruských sankcí "výrazně rozšířila" seznam představitelů Evropské unie a členských zemí, kteří mají zakázán vstup do Ruska. Na svém webu to uvedlo ruské ministerstvo zahraničí, aniž by specifikovalo, o koho jde.
Rusko patnáctý evropský sankční balík kritizovalo jako nelegitimní z hlediska mezinárodního práva. "Jejich jediným smysluplným výsledkem je další pokles autority EU v očích většiny států světa," vyjádřilo své přesvědčení o sankcích.
Ruský energetický gigant Gazprom zvýšil v letošním roce vývoz plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů o 13 procent na zhruba 32 miliard metrů krychlových. Vyplývá to z výpočtů agentury Reuters. To je o něco více, než činily dodávky do Číny, kam Gazprom dodal 31 miliard metrů krychlových plynu.
V prosinci je průměrný denní vývoz Gazpromu plynovody ve srovnání s listopadem stabilní, činí 91,3 milionu metrů krychlových. V meziročním srovnání však stoupl o sedm procent. Výpočet vychází z údajů evropské plynárenské přepravní skupiny Entsog a z denních zpráv Gazpromu o tranzitu přes Ukrajinu.
V prosinci celkové dodávky do EU podle předběžných údajů činily zhruba 2,8 miliardy metrů krychlových, z toho 1,5 miliardy metrů krychlových, tedy 49,2 milionu metrů krychlových denně, bylo dodáno přes Turecko.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil slovenského premiéra Roberta Fica z otevření druhé energetické fronty proti Ukrajině na pokyn ruského prezidenta Vladimira Putina. Na sociálních sítích tak Zelenskyj reagoval na páteční vyjádření šéfa slovenské vlády, který pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně zastavení dodávek elektřiny, pokud Kyjev po Novém roce zastaví tranzit ruského zemního plynu na Slovensko.
Ukrajinská armáda hlásí zničení vojenského objektu v ruské Orelské oblasti, kde invazní síly skladovaly drony Šáhed, jimiž útočí na Ukrajinu.
Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zabránila útoku na vysoce postaveného důstojníka ruského ministerstva obrany a válečného blogera. Napsala to dnes státní tisková agentura TASS, podle které bezpečnostní složky zadržely Rusa, jenž jednal na pokyn ukrajinské vojenské rozvědky HUR. Kyjev se k ruským obviněním zatím nevyjádřil a podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze nezávisle ověřit.
Rusko dělá všechno pro to, aby se severokorejští vojáci nedostali do ukrajinského zajetí. Staly se dokonce případy, kdy raněné vojáky jejich velitelé raději dobíjeli. Uvedl to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektrické energie, pokud Kyjev po Novém roce přeruší tranzit ruského zemního plynu na Slovensko.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k důkladnému vyšetření zřícení ázerbájdžánského letadla. Připomněl ruské lhaní o letu MH17, který sestřelila ruská raketa.
Ruský prezident Vladimir Putin zatím všechny návrhy míru odmítl. Místo toho denně posílá na Ukrajinu další útoky. Odpoledne to uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) poté, co jeho slovenský protějšek Juraj Blanár dnes potvrdil, že Slovensko je připraveno hostit jednání o míru na Ukrajině. S návrhem o den dříve vyjádřil souhlas i Putin. Ukrajina, která se třetím rokem brání ruské agresi, kritizovala cestu slovenského premiéra Roberta Fica do Moskvy, kde minulou neděli jednal s ruským prezidentem.
Ukrajina poslala 500 tun pšeničné mouky ve své první dodávce potravinové pomoci Sýrii, oznámil dnes podle agentury Reuters ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. Mouka je na cestě do Sýrie v rámci ukrajinského humanitárního programu Obilí z Ukrajiny ve spolupráci se Světovým potravinovým programem (WFP), uvedl Zelenskyj. Ukrajina patří k hlavním světovým producentům a vývozcům obilí a olejnin.
Ruské síly dobyly další dvě vesnice na východě Ukrajiny, oznámilo v pátek ruské ministerstvo obrany. Podle agentury Reuters také sdělilo, že v uplynulém týdnu sestřelilo čtyři rakety Storm Shadow vyrobené v Británii. Ukrajinská armáda pak informovala, že v noci na dnešek sestřelila 13 z 24 ruských dronů. Uvedla také, že zabila tři vysoké důstojníky ruské armády, napsal web deníku Ukrajinska pravda.
Na letišti v Grozném, kam ve středu mířilo ázerbájdžánské letadlo, byla hustá mlha a pilot se pokusil přistát dvakrát, cituje ruská tisková agentura TASS ruský letecký úřad Rosaviacija. Podle stejného zdroje kapitánovi stroje byla k přistání nabídnuta jiná letiště, ale rozhodl se letět do kazachstánského města Aktau. V jeho blízkosti se pak letadlo zřítilo. Zahynulo 38 lidí. Podle zdrojů agentury Reuters blízkých ázerbájdžánskému vyšetřování však nešlo o nehodu, ale stroj omylem sestřelila ruská protivzdušná obrana.
Rusko hlásí dobytí dvou ukrajinských vesnic. Ukrajina uvedla, že její síly sestřelily 13 ruských dronů a zabily tři ruské důstojníky, informují média.
Ázerbájdžánské aerolinky pozastavují lety do sedmi ruských měst, informují dnes ruská média. Děje se tak v reakci na středeční nehodu ázerbájdžánského letadla, které se zřítilo v Kazachstánu a které podle zdrojů agentury Reuters sestřelila ruská protivzdušná obrana. Podle Kremlu se příčina neštěstí stále vyšetřuje.
Agentura Interfax uvedla, že ázerbájdžánské aerolinie budou dál létat do šesti významných ruských měst, včetně Moskvy a Petrohradu.
Úlohou jaderných zbraní je, aby vystřízlivěli ti, kdo chtějí útočit na základní zájmy Ruska. Podle deníku Kommersant to uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Rusko podle něj zvažuje celou řadu možných kroků v oblasti jaderných testů. Ještě v září přitom z Moskvy zaznělo, že Rusko neprovede testy jaderných zbraní, pokud tak neučiní Spojené státy.
"Role jaderných zbraní v ruské bezpečnostní politice se v žádném případě nemění: tento nástroj je až do okamžiku hypotetického použití v krajních podmínkách sebeobrany určen k vystřízlivění těch, kteří se odvažují zasáhnout do základních zájmů našeho státu, těch, kteří balancují, jako se to děje nyní, na hraně přímého otevřeného ozbrojeného konfliktu s námi," řekl Rjabkov.
Ukrajinským jednotkám se podařilo zajmout jednoho z vojáků, které Severní Korea vyslala do Ruska, uvedla dnes podle agentury AFP jihokorejská zpravodajská služba. Vojáci z KLDR se podle Kyjeva na podzim zapojili do snahy Rusů získat zpět část Kurské oblasti obsazenou Ukrajinci v souvislosti s pokračující ruskou agresí na Ukrajině.
"V rámci výměny informací v reálném čase s tajnou službou spojenecké země bylo potvrzeno, že byl zajat zraněný severokorejský voják," cituje AFP z prohlášení jihokorejské rozvědky. O dalších okolnostech zajetí komuniké neinformovalo.
Slovensko je podle ruského prezidenta Vladimira Putina připravené hostit rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. Moskva podle něj není proti. O prohlášení Putina, jehož země už téměř tři roky vede válku proti Ukrajině, dnes informovala agentura Reuters s odvoláním na ruskou agenturu Interfax.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov předtím uvedl, že Moskva nevidí smysl ve slabém příměří, které by konflikt na Ukrajině jen zmrazilo, ale chce právně závaznou dohodu o trvalém míru, která by zajistila bezpečnost Ruska i jeho sousedů.
Slovenský premiér Robert Fico s Putinem jednal v neděli v Moskvě. Svou cestou do Ruska podnikl mezi představiteli západních zemí zcela výjimečný krok. Za tento postup jej kritizovala slovenská opozice, ale i Česko a Ukrajina.
Dronový útok na tržiště v centru ukrajinského města Nikopol na jihu země zranil osm lidí, oznámil ukrajinský úřad pro mimořádné situace. Zraněné z Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti, čtyři ženy a dva muže, ošetřili před převozem do nemocnice záchranáři a zdravotníci.
"Potřebujeme konečné právní dohody, které stanoví všechny podmínky pro zajištění bezpečnosti Ruské federace a samozřejmě legitimní bezpečnostní zájmy našich sousedů," řekl Lavrov. Dodal, že Moskva chce, aby právní dokumenty byly navrženy v takovém duchu a zajistily "nemožnost porušení těchto dohod".
Jakákoli mírová dohoda ohledně Ukrajiny musí garantovat bezpečnost Ruska. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Moskva podle něj nevidí smysl ve slabém příměří, které by konflikt na Ukrajině jen zmrazilo, ale chce právně závaznou dohodu o trvalém míru, která by zajistila bezpečnost Ruska i jeho sousedů.
"Příměří je cesta nikam," řekl Lavrov a dodal, že Moskva by se obávala, že takovýto slabý klid zbraní by Západ jen využil ke znovuvyzbrojení Ukrajiny.
Ukrajinská statistika dále mimo jiné uvádí, že z boje bylo za dobu války vyřazeno 780 860 vojáků bojujících na straně Ruska, z toho 1540 během uplynulého dne.
Ukrajina během noci na dnešek sestřelila 20 ze 31 dronů, které na sousední zemi vyslalo Rusko. Oznámila to dnes protivzdušná obrana země, která se brání ruské agresi. Zbylých 11 nezasáhlo své cíle díky aktivní činnosti ukrajinské armády, stojí v prohlášení.
Rusko tak už od počátku války, kterou rozpoutalo 24. února 2022, v napadené zemi přišlo o 20 971 bezpilotních letounů, vyplývá ze statistiky, kterou každé ráno aktualizuje generální štáb ukrajinské armády.
Ruská FSB podle TASS tvrdí, že zabránila sérii pokusů o atentáty na vysoce postavené zástupce ministerstva obrany. Prý je připravovala Ukrajina.
Za pondělním potopením ruské nákladní lodi Ursa Major ve Středozemním moři byl "teroristický čin", tvrdí firma Oboronlogistika, která ji vlastní a je napojena na ruské ministerstvo obrany. Informuje o tom dnes agentura Reuters s odkazem na ruskou státní agenturu RIA Novosti.
O potopení plavidla, které bylo spojované s vojenskými transporty do Sýrie, a proto bylo také zapsané na sankčním seznamu Spojených států, informovalo ruské ministerstvo zahraničí v úterý. Loď se podle něj dostala do problémů po výbuchu ve strojovně a potopila se v pondělí před půlnocí mezi Alžírskem a Španělskem, odkud naposledy vyslala signál. Dva lidé ze 16členné posádky jsou nezvěstní.
Po ukrajinském útoku na Lgov v ruské Kurské oblasti zemřeli čtyři lidé a dalších pět utrpělo zranění. Dnes to podle agentury Reuters oznámil úřadující oblastní gubernátor Alexandr Chinštejn. Kyjev uvedl, že ve Lgově bylo zasaženo velitelství jedné z ruských brigád. Jednoho mrtvého po úderu ukrajinského dronu ohlásila také severoosetská metropole Vladikavkaz na jihu Ruské federace. Rusko, které před takřka třemi lety vojensky napadlo Ukrajinu, tvrdí, že za posledních 24 hodin zničilo 119 ukrajinských dronů.
"Vážně poškozeny byly pětipodlažní obytná budova, dvoupodlažní obytná budova a jednopodlažní kosmetický salon," napsal Chinštejn na síti Telegram. Uvedl, že tlaková vlna po ukrajinském ostřelování zničila okna v okolních domech a poškodila přinejmenším 12 aut. "Poničena byla i část plynovodního potrubí," uvedl.
Ukrajina podle premiéra Denyse Šmyhala obdržela jednu miliardu dolarů (24,2 miliardy Kč) od USA z výnosů ze zmrazených ruských aktiv. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov to označil za krádež, napsala agentura Reuters.
"Děkujeme americkým partnerům a Světové bance za důležitý krok ke spravedlnosti. Očekáváme, že všechna ruská aktiva budou zkonfiskována a použita na rekonstrukci Ukrajiny," napsal Šmyhal na síti X. Poznamenal, že zmíněná miliarda dolarů je první tranší z navrhované americké pomocné půjčky o objemu 20 miliard dolarů (484 miliard Kč). Na splacení půjčky půjdou peníze výhradně z výnosů ze zmrazených ruských aktiv.
"Tyto peníze nám byly ukradeny. Všechny tyto rezervy jsou zablokované, a to zcela nelegálně. To je v rozporu se všemi normami a pravidly," řekl Peskov. Poznamenal, že Rusko bude svá práva hájit. Rusko přitom v rozporu s mezinárodním právem zaútočilo na Ukrajinu a anektovalo část jejího území.
"Dnes si (ruský prezident Vladimir) Putin záměrně vybral k útoku Vánoce. Co může být více nelidského? Přes 70 střel včetně balistických a více než sto útočných dronů," napsal Zelenskyj na síti Telegram. Uvedl, že po zásazích se některé regiony ocitly bez elektřiny. "Cílem je naše energie," dodal prezident, podle kterého ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila přes 50 střel.
"Ruská armáda od rána masivně útočí na region Dněpru. Snaží se zničit energetický systém regionu," napsal na Telegramu šéf vojenské správy Dněpropetrovské oblasti na středovýchodní Ukrajině Serhij Lysak.
Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko na Facebooku sdělil, že Rusko "masivně útočí na energetický sektor" a že provozovatel přenosové soustavy omezil dodávky elektřiny, aby minimalizoval dopady útoku.
Největší ukrajinská soukromá energetická společnost DTEK ráno uvedla, že Rusko zaútočilo na její elektrárny a vážně poškodilo jejich zařízení. "Za letošní rok jde o třináctý masivní útok na ukrajinský energetický sektor a desátý masivní útok na energetická zařízení firmy," uvedla společnost na Telegramu.
Agentura AFP připomíná, že Rusko masivní útok provedlo o Vánocích, které Ukrajina už druhým rokem slaví 25. prosince jako v západním světě, a nikoli 7. ledna podle juliánského kalendáře ruské pravoslavné církve.
Ukrajinské město Charkov čelilo ve středu ráno masivnímu raketovému útoku ze strany Ruska, uvedl starosta Ihor Terechov. Podle něj se při útoku zranili nejméně tři lidé. Rusko podle ukrajinských úřadů masivně útočí i na energetický sektor. Ruské úřady tvrdí, že v noci na dnešek zničilo skoro šest desítek ukrajinských bezpilotních prostředků.
"Balistické rakety stále míří na město. Zůstaňte v krytu," vyzval starosta Terechov obyvatele kolem 6:00 SEČ. Podle ukrajinských úřadů ruské letectvo podniklo na město a jeho okolí nejméně sedm úderů.
Ukrajinské letectvo oznámilo, že zaznamenalo vypálení ruských raket s plochou dráhou letu Kalibr z Černého moře. Ukrajinské ministerstvo energetiky tvrdí, že Rusko dnes uskutečnilo masivní útok na energetický sektor.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že během noci protivzdušná obrana zničila 59 bezpilotních prostředků v Belgorodské a Voroněžské oblasti, kde trosky poničily elektrické vedení a několik domů.
Zprávy ze středy 25. prosince
Jednoho člověka zabila a dalších 11 zranila ruská balistická střela, která zasáhla obytný dům v ukrajinském městě Kryvyj Rih. S odvoláním na tamní vojenskou správu to dnes uvedla agentura Reuters. Střela podle sdělení správy zasáhla čtyřpatrový obytný dům s 32 byty. V sutinách mohou být stále zasypaní lidé.
"Zatímco ostatní země světa slaví Vánoce, Ukrajinci dál trpí nekonečnými ruskými útoky," napsal na síti Telegram ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec. Tvrzení stran konfliktu ve válečných podmínkách nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
Rusko za uplynulých 24 hodin zaútočilo na Ukrajinu 60 drony. Ukrajinská obrana podle portálu deníku Ukrajinska pravda oznámila, že takřka všechny bezpilotní letouny zlikvidovala. Ukrajina rovněž hlásí, že za poslední den přišlo Rusko o 1630 vojáků, kteří v bojích padli, nebo utrpěli zranění.
Rusko vyslalo na Ukrajinu drony Šáhed a bezpilotní letouny dalších typů. Na 36 jich obrana sestřelila nad Poltavou, Sumami, Charkovem, Kyjevem či Záporožím. Dalších 23 bezpilotních letounů zmizelo z radarů poté, co obrana přistoupila k dalším protiopatřením. Ve vzduchu tak zůstal jediný stroj. Informace o škodách ale nejsou hlášeny.
Soud v Moskvě poslal amerického občana ruského původu Eugena (Jevgenije) Spectora na 15 let do vězení za špionáž. Dnes o tom informovala agentura RIA Novosti. V kauze mu hrozilo až 20 let za mřížemi. Nynější verdikt je v kombinaci s předchozím trestem, uvedl soud. V roce 2021 poslal soud Spectora na 3,5 roku do vězení kvůli úplatkům.
Ve Středozemním moři se potopilo ruské nákladní plavidlo Ursa Major, dva lidé z 16členné posádky jsou nezvěstní. Dnes to podle agentury Reuters oznámilo ruské ministerstvo zahraničí, podle kterého záchranáři dopravili námořníky do Španělska. Loď Ursa Major spojovaná s vojenskými transporty do Sýrie byla na sankčním seznamu USA.
Zprávy z úterý 24. prosince
Severokorejští vojáci se patrně zúčastní tradiční přehlídky ke Dni vítězství na moskevském Rudém náměstí. Dnes to podle ruské státní agentury TASS uvedl poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov.
Putin s Ficem podle něho jednali také o vzájemných vztazích a energetice. Podle poradce Kremlu Jurije Ušakova se oba vyslovili pro obnovení vztahů mezi svými zeměmi.
Při setkání se "podařilo vyměnit si názory i na ukrajinské záležitosti"; Putin Fica "seznámil se svým pohledem na současnou situaci na bojišti", citovala agentura TASS Peskova.
Mluvčí Kremlu Peskov v pondělí odpoledne uvedl, že Putin s Ficem mluvil o svém pohledu na konflikt na Ukrajině.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že v ruské Kurské oblasti padlo či bylo zraněno přes tři tisíce vojáků KLDR.
Prezident Petr Pavel v České televizi uvedl, že pokud kdokoli z evropských politiků zahájí cestu vlastního přístupu k Rusku, narušuje jednotný přístup. Komentoval tak jednání slovenského premiéra Fica s ruským prezidentem Putinem.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes obvinil slovenského premiéra Roberta Fica, že jeho přístup k dodávkám plynu z Ruska naznačuje, že chce pomoci ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi pomoci vydělat peníze na válku proti Ukrajině a na oslabení Evropy. Ukrajinský prezident to uvedl na sociální síti X.
"Moskva poskytuje Ficovi výrazné slevy, ale Slovensko za ně platí. Takové slevy nejsou zadarmo," napsal Zelenskyj.
O tranzit ruského plynu na Slovensko přes ukrajinské území se podle zdrojů ČTK ve čtvrtek strhla hádka mezi Zelenským a Ficem na summitu EU v Bruselu. O věci pak Fico v neděli jednal s ruským prezidentem Putinem v Moskvě.
Ukrajinští vyšetřovatelé od začátku celoplošné ruské invaze evidují 147 případů poprav ukrajinských vojáků zajatých Rusy, z toho 127 připadá na letošek. Popravování ukrajinských zajatců v ruském zajetí je v posledních měsících systematické a jde o součást ruské politiky. Britské BBC to řekl Jurij Belousov z ukrajinské generální prokuratury, kde vede odbor zabývající se válečnými zločiny.
Ruský prezident Vladimir Putin během nedělní schůzky se slovenským premiérem Robertem Ficem mluvil o svém pohledu na dění na Ukrajině a o situaci na bojišti. Dnes to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Putin s Ficem podle něho jednali také o vzájemných vztazích a energetice.
Při setkání se "podařilo vyměnit si názory i na ukrajinské záležitosti". Putin Fica "seznámil se svým pohledem na současnou situaci na bojišti," cituje agentura TASS Peskova.
Čtvrteční summit Evropské unie doprovázela hádka o tranzit ruského plynu mezi slovenským premiérem Robertem Ficem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. ČTK se to dozvěděla z diplomatických zdrojů, podle nichž maďarský premiér a kritik Ukrajiny Viktor Orbán překvapivě mlčel. Událostmi ze summitu Fico zdůvodnil nedělní cestu do Moskvy, kde jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí sestřelila 47 ruských dronů, informovalo dnes ukrajinské letectvo. Ze dvou regionů země hlásí škody. Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) uvedla, že v Tatarské autonomní republice se podařilo zničit sklad dílů pro drony typu Šáhed-136, jaké Rusko používá k útokům proti ukrajinskému území. Škody vyčíslila na 16 milionů dolarů (385,7 milionu korun).
Severní Korea se zřejmě chystá vyslat do Ruska do bojů proti Ukrajině další vojáky a vojenskou techniku, informovala dnes podle agentury Jonhap jihokorejská armáda. Kyjev odhaduje, že v západoruské Kurské oblasti je po boku ruských jednotek nasazených asi 11 tisíc vojáků z KLDR, kteří mají za úkol pomoci Rusům vytlačit z tohoto regionu ukrajinské síly.
Zprávy z pondělí 23. prosince
Slovenský premiér Fico v prohlášení uvedl, že jednal v Moskvě s Putinem o dodávkách plynu na Slovensko. O cestě předem informoval představitele EU.
Slovenský premiér už ve čtvrtek řekl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, se kterým Fico jednal na okraj summitu EU v Bruselu, úplným odmítáním tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu poškozuje zájmy Slovenska.
Zelenskyj naopak tvrdil, že Kyjev dovolí jen tranzit plynu z jiných zemí, tedy ne z Ruska. V reakci na stížnosti Bratislavy, že zastavením tranzitu přijde o peníze, ukrajinský prezident uvedl, že jeho země přichází o daleko více.
O Ficově návštěvě Ruska se spekulovalo od konce týdne, protože srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl, že Fico se chystá jednat s Putinem o dodávkách plynu. Agentura TASS uvedla, že Putin se slovenským premiérem naposledy bilaterálně jednal v roce 2016.
Krátce po zahájení rozhovorů mezi Putinem a Ficem Peskov řekl, že se dá očekávat, že se povedou jednání o dodávkách plynu z Ruska na Slovensko. Slovensko odebírá plyn od ruské společnosti Gazprom. Ukrajina už ale od začátku příštího roku nechce dovolit tranzit této ruské komodity přes své území, což Bratislava kritizuje. Podobný problém má i Maďarsko.
Jednání mezi ruským prezidentem Putinem a slovenským premiérem Ficem skončilo, oznámil mluvčí Kremlu Peskov. S veřejným prohlášením se nepočítá.
Místopředseda ANO Karel Havlíček uvedl, že on by do Moskvy nejel, ale Slovensko je suverénní stát a rozhodnutí Fica jednat s Putinem nebude kádrovat.
Jednání je vždy lepší než nadávky či urážky, s Ruskem jednají představitelé většiny důležitých zemí, uvedl k události předseda SPD Tomio Okamura.
Roli české vlády v zajištění energetické nezávislosti na Rusku vyzdvihli ve vyjádřeních v souvislosti s dnešním jednáním slovenského premiéra Roberta Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem český premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Šéf diplomacie v té souvislosti také označil za prozíravé březnové rozhodnutí o přerušení mezivládních konzultací mezi ČR a Slovenskem.
"Naše zahraniční politika míří opačným směrem než do Ruska, i proto jsme za poslední dva roky přijali řadu opatření, abychom na něm byli energeticky nezávislí a mohli plyn kupovat od spolehlivějších partnerů," napsal Fiala.
Podle Lipavského česká vláda zajistila nezávislost na ruských energetických dodávkách tak, "abychom se nemuseli plazit před masovým vrahem".
Ficova návštěva v Rusku je šílený nápad, jednáním s Putinem ohrožuje své spojence včetně ČR, sdělil šéf senátního zahraničního výboru Fischer.
Ruský prezident Putin přijal slovenského premiéra Fica, který je v Rusku na pracovní návštěvě, oznámil podle agentury TASS mluvčí Kremlu Peskov. Jednají nejspíše o dodávkách plynu, pro výsledky je ale podle Peskova nutno počkat na závěr jednání.
Místní úřady v sobotu uvedly, že na město, které se nachází zhruba tisíc kilometrů od hranice s Ukrajinou, zaútočilo několik dronů. Část z nich zasáhla rezidenční dům, nejméně jeden dopadl i na průmyslový objekt. Úřady oběti nehlásily. Ruské ministerstvo obrany útok připsalo Ukrajině, která ho však nekomentovala.
Ruský prezident Putin pohrozil odvetou a destrukcí za sobotní útok na Kazaň, který ruské úřady připisují Ukrajině, informují zahraniční agentury.
Putin dnes hovořil s představiteli Tatarstánu, kde se Kazaň nachází. "Kdokoliv se snaží něco zničit v naší zemi, tak bude ve své vlasti čelit ještě větší destrukci a bude litovat toho, co se pokusil udělat v naší zemi," uvedl Putin.
Ukrajinská armáda dnes uvedla, že její letectvo v noci sestřelilo 52 ze 103 ruských dronů. Dalších 44 dronů zmizelo z radarů a jeden opustil ukrajinský vzdušný prostor směrem do Běloruska, uvedla armáda na platformě Telegram.
Moskva podniká téměř každodenní útoky desítkami bezpilotních letounů na Ukrajinu ve snaze vyčerpat její protivzdušnou obranu.
Ruské ministerstvo obrany dnes také podle agentury Ria Novosti informovalo, že ruské síly dobyly vesnici Soncivka v Doněcké oblasti a vesnici Lozova v Charkovské oblasti.
Ruské síly na Ukrajině v posledních týdnech postupují nejrychlejším tempem od začátku invaze z února 2022. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden řekl, že si udržují převahu na celé frontové linii.
Ruské systémy protivzdušné obrany v noci na dnešek zničily 42 ukrajinských dronů nad pěti regiony na západě Ruska. S odkazem na ruské ministerstvo obrany to dnes uvedla agentura Reuters.
Dvacet bezpilotních letounů bylo sestřeleno nad Orelskou oblastí, po osmi nad Rostovskou a Brjanskou oblastí, pět nad Kurskou oblastí a jeden nad Krasnodarským krajem, uvedlo ministerstvo na platformě Telegram.
Jeden z útoků způsobil požár na zařízení palivové infrastruktury ve vesnici Stalnoj Koň, uvedl gubernátor Orelské oblasti Andrej Klyčkov. "Naštěstí, díky rychlé reakci, se útok obešel bez následků. Požár byl rychle lokalizován a je nyní zcela uhašen. Nejsou žádné oběti ani významné škody," sdělil gubernátor.
Ukrajinské vzdušné síly během noci sestřelily 57 z 113 ruských dronů, které Rusko vyslalo na Ukrajinu. Nedošlo k žádným obětem na životech. Drony zasáhly 11 ukrajinských regionů, včetně Kyjeva, a poškodily domy v Záporožské a Charkovské oblasti. Ruské síly rovněž vypustily raketu S-400, ale bez škod. Ruské drony zaútočily na obytný komplex v Kazani, přičemž šest z nich zasáhlo výškové budovy, ale nikdo nebyl zraněn. Úřady dočasně uzavřely letiště v Kazani. Rusko pokračuje v útocích drony s cílem vyčerpat ukrajinskou protivzdušnou obranu.
Ázerbájdžán pomáhá Rusku obcházet energetické sankce, zejména přeprodejem ruské ropy a plynu, které následně končí v Evropě jako ázerbájdžánské produkty. Upozornila na to v rozhovoru s ČTK právnička Žala Bajramovová. Její otec, Gubad Ibadoghlu, známý ekonom a protikorupční aktivista, který odhalil tyto praktiky, je v současnosti vězněn v Ázerbájdžánu a čelí vážným zdravotním problémům. Potřebuje totiž urgentní operaci srdce, kterou mu úřady odmítají poskytnout.
Bajramovová upozornila, že její rodina čelí výhrůžkám a pronásledování. Ázerbájdžán, podobně jako Rusko, podle ní používá metody bezpečnostních složek proti disidentům. Dodala, že země jako Česko, které odebírají ázerbájdžánské energie, mají možnost vyvíjet na Ázerbájdžán tlak v oblasti lidských práv. Lidskoprávní organizace dlouhodobě kritizují porušování svobody projevu a pronásledování disidentů v této zemi.
Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dokončila šestou revizi úvěrového programu pro Ukrajinu, což umožňuje vyplacení dalších zhruba 1,1 miliardy dolarů (asi 26,5 miliardy Kč). Fond o tom informoval v dnešní tiskové zprávě. Zároveň zlepšil odhad letošního růstu ukrajinské ekonomiky na čtyři procenta. V říjnovém globálním ekonomickém výhledu letošní hospodářský růst na Ukrajině odhadoval na tři procenta.
"U ekonomického růstu v roce 2024 došlo ke zlepšení vzhledem k překvapivě silné odolnosti vůči energetickým šokům," uvedl MMF. "V roce 2025 se nicméně očekává zpomalení hospodářského růstu kvůli stoupajícímu napětí na trhu práce, dopadům ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a pokračující nejistotě ohledně války," dodal.
Chinštejn uvedl, že Ukrajina vypálila rakety HIMARS dodané USA, které poškodily několik budov včetně školy, rekreačního střediska a soukromých rezidencí ve městě Rylsk ležícím asi 26 kilometrů od hranic s ukrajinskou Sumskou oblastí.
"To, co se dnes stalo, je pro nás všechny obrovská tragédie," uvedl Chinštejn na síti Telegraf. "Truchlíme společně s rodinami obětí. Nikdo nezůstane bez podpory," dodal s tím, že ti, kdo jsou za útok zodpovědní, se dočkají "zasloužené odplaty".
Ruská tisková agentura RIA Novosti informovala o ukrajinském raketovém útoku na Kurskou oblast. Útok na město Rylsk potvrdil úřadující gubernátor Kurské oblasti Alexandr Chinštejn, podle nějž si útok vyžádal šest obětí včetně jednoho dítěte a zraněno bylo deset lidí.
Rusku a Ukrajině se nepodařilo uzavřít dohodu o pokračování vývozu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Dohodu se snažil zprostředkovat Ázerbájdžán. Agentuře Reuters to dnes řekl vysoce postavený zdroj z ázerbájdžánské energetické společnosti SOCAR. Dohoda o tranzitu plynu do Evropy přes Ukrajinu vyprší na konci letošního roku. Evropská unie a Ukrajina požádaly Ázerbájdžán, aby zprostředkoval jednání s Ruskem.
V rámci české muniční iniciativy má být do konce roku Ukrajině dodáno na 500 tisíc kusů dělostřelecké munice. Premiér Petr Fiala (ODS) již s představiteli Dánska a Nizozemska oznámili pokračování iniciativy v příštím roce.
Prezident Petr Pavel si telefonoval se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Hovořili o potřebě výcviku ukrajinských jednotek i pokračování muniční iniciativy v příštím roce, uvedl dnes Pavel na síti X. "Pár dní před Vánoci jsem si telefonoval s Volodymyrem Zelenským. Bavili jsme se o potřebě výcviku ukrajinských jednotek i pokračování muniční iniciativy tak, aby i v příštím roce byly zajištěny dodávky dělostřeleckých granátů," napsal Pavel.
Nepoměr v počtu předávaných těl vyplývá ze skutečnosti, že Ukrajina se letos převážně brání a ustupuje před útočícími ruskými vojsky. Ale tyto počty neodrážejí reálnou úroveň ztrát. Ty má Rusko nyní větší, protože útočí, zatímco Ukrajina, která má vojáků méně, šetří jejich životy v obranných pozicích, napsal nedávno server Naša Niva.
Ukrajina repatriovala do vlasti těla 503 vojáků, kteří přišli o život ve válce rozpoutané Ruskem, uvedl dnes ukrajinský koordinační štáb, který má na starosti záležitosti válečných zajatců. Do Ruska se naopak vrátilo 42 těl ruských vojáků, řekl serveru RBK ruský poslanec Šamsail Saalijev, který je členem prezidentské rady pro lidská práva.
Minulý měsíc si znepřátelené strany dvakrát vyměnily těla zabitých vojáků. Na počátku listopadu tak Ukrajina repatriovala těla 563 bojovníků, Rusko 37. Na konci měsíce Ukrajině předali těla 502 vojáků a Rusku 48 těl, připomněl server Meduza.
Ruská centrální banka dnes překvapivě ponechala svou základní úrokovou sazbu na 21 procentech. Analytici očekávali, že ji o dva procentní body zvýší. Centrální banka se domnívá, že dosavadní opatření povedou ke zmírnění inflace, uvedla v dnešním sdělení. Inflaci prohlubují také vládní výdaje na válku proti Ukrajině. Rozhodnutí přichází v době, kdy centrální bankéře za zvyšování sazeb kritizuje řada vlivných podnikatelů, včetně magnátů blízkých Kremlu, uvedla agentura Reuters.
"Dvacátého prosince dosáhly ruské ztráty 2200 vojáků. Jde o nejvyšší počet od začátku úplné invaze. Předchozí rekord 2030 zabitých vojáků vznikl 29. listopadu 2024. Nutíme okupanty platit nejvyšší cenu za jejich teror," napsalo ukrajinské ministerstvo v příspěvku na síti X.
Rusko utrpělo nejvyšší ztráty za jediný den od začátku invaze, uvedlo dnes ukrajinské ministerstvo obrany. Během 24 hodin bojů bylo zabito 2200 ruských vojáků, tvrdí ministerstvo na svém účtu na sociální síti X. Moskva to nekomentovala a informaci ve válečných podmínkách není možné ověřit z nezávislých zdrojů.
Dodávky ropy ropovodem Družba, který dodává surovinu i do Česka, jsou od čtvrtka kvůli technickým problémům pozastaveny.
Ruská centrální banka překvapivě ponechala svou základní úrokovou sazbu na 21 procentech. Očekává, že míra inflace po zvýšení úroků začne klesat.
Poškození šesti ambasád v Kyjevě při ruském útoku označil mluvčí ukrajinské diplomacie dle médií za barbarské porušení mezinárodních pravidel.
Slovenský premiér Robert Fico tvrdí, že jeho zemi čeká kvůli ukrajinskému prezidentovi plynová krize. Bratislava chce zachování tranzitu plynu přes Ukrajinu.
V době útoku nikdo v prostorách Českého centra v Kyjevě nebyl.
Náš kyjevský tým z ruského útoku naštěstí vyvázl nezraněn. Otřeseni jsme ale všichni. Obdivuji @TerezaSouskova a celý její tým @CzechCentreKyiv, jak statečně čelí spolu s Kyjevem už bezmála tři roky trvající ruské agresi. Děláme, co můžeme, abychom je co nejlépe podporovali.
— Jitka P Jurkova (@jitkapj) December 20, 2024
Následky raketového útoku na Kyjev 20. prosince 2024.
Tlaková vlna při ruském raketovém úderu poničila České centrum v Kyjevě. Na síti X to dnes uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestraník). Na místě nikdo nebyl, v okolních bytech se nacházeli civilisté, poznamenal.
"Takto si Rusko představuje 'předvánoční příměří'. Až Ukrajina zvítězí, Kreml nám zaplatí za všechny škody a zničené životy," dodal šéf české diplomacie.
Rusko ničí ukrajinské životy a majetky, dnes ráno i náš, český. V důsledku ruského raketového úderu na Kyjev bylo tlakovou vlnou poničeno České centrum. Na místě naštěstí nikdo nebyl. V okolních bytech se ale nacházeli civilisté. pic.twitter.com/vXaT7qnUne
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) December 20, 2024
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
vítáme vás u nového online přenosu k dění na Ukrajině. Předchozí informace naleznete zde.