program

Hrad zrušil Zemanův čtvrteční program, podle Mynáře to nesouvisí s prezidentem

Prezidentská kancelář z "technických důvodů" zrušila čtvrteční program prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Ve středu odpoledne to uvedl bez dalších podrobností mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zeman se měl ve čtvrtek odpoledne sejít s kandidátem na ministra životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) a svolal kulatý stůl k energetice. S Hladíkem se sejde o týden později, náhradní termín pro setkání k energetice Hrad ještě hledá. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář následně v podvečer řekl, že zrušení programu nemá spojitost s prezidentem ani jeho zdravotním stavem. Páteční program podle kancléře zrušen není.

"Z technických důvodů se ve čtvrtek plánovaný program v Lánech neuskutečni. Náhradní termín přijetí ministerského kandidáta je 20. října v 15:00 hodin, u kulatého stolu náhradní termín hledáme," uvedl Ovčáček. Informaci o přeložení schůzky na příští čtvrtek na dotaz ČTK potvrdil i Hladík, který má ve vládě nahradit Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL). Současná ministryně životního prostředí podala rezignaci ze zdravotních důvodů.

Zdroj: ČTK

Země EU schválily program francouzského, českého a švédského předsednictví

Státy Evropské unie v úterý schválily obecný program Rady EU pro příští rok a půl, na němž se dohodli zástupci tří příštích předsednických zemí - Francie, Česka a Švédska. Přes některé odlišnosti v názorech na témata, jako je obchodní či migrační politika, se trio shodlo na společném směru, jímž by se sedmadvacítka měla v příštích 18 měsících ubírat. Zaměřit se Paříž, Praha a Stockholm chtějí na klimaticky šetrné zotavení ekonomik po pandemické krizi, posilování zdravotní unie či lepší zabezpečení vnějších hranic bloku.

Francie se chopí vedení unie začátkem ledna, Česko je přebere v červenci a o dalšího půl roku poté stane v čele EU Švédsko. Trojice po sobě jdoucích předsednických zemí tradičně dává dohromady společný program, ačkoli se jejich vlastní priority mnohdy liší.

"Institut tria je rámcem pro organizovanější a těsnější spolupráci tří po sobě jdoucích předsednictví," řekla dnes česká velvyslankyně při EU Edita Hrdá, která ČR zastupovala na jednání unijních ministrů pro evropské záležitosti, kteří program schválili.

Trio následujících předsednictví podle ní bude usilovat o to, aby peníze investované do oživení ekonomik po pandemii směřovaly především do zelených a digitálních projektů. Předsednické státy chtějí také podpořit dotváření jednotného trhu či posílení odolnosti a obranyschopnosti unie.

Zdroj: ČTK
Pokračovat