před 19 hodinami

Pavel je rozhodnut účastnit se prezidentské volby, kandidaturu vyhlásí v srpnu

Generál Petr Pavel je rozhodnut zúčastnit se lednových prezidentských voleb a odhodlaný je vyhrát. Připravuje se na kandidaturu, vyhlásit ji chce v srpnu. Uvedl to ve středu na setkání s novináři. Na počátku července chce zveřejnit transparentní účet.

Představil také své sponzory, zároveň vyzval podporovatele, aby mu poslali příspěvek. Má již shromážděnou část podpisů občanů, které potřebuje pro účast ve volbách.

Za začátek kampaně považuje vyhlášení kandidatury, k tomu chce přistoupit na konci prázdnin. Voliči podle něj mohou s jeho kandidaturou počítat, zhatit by ji mohla například vážná nemoc jeho nebo v jeho okolí.

O možnosti politické podpory mluvil se zástupci koalice Spolu, chce ale kandidovat jako nezávislý uchazeč o post prezidenta.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 27. 6. 2022 11:32

První kolo prezidentských voleb bude 13. a 14. ledna

První kolo voleb prezidenta bude v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku. Termín dnes oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nástupce Miloše Zemana tak bude znám nejpozději o dva týdny později. Případné druhé kolo voleb bude v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna. Vystrčil chce, aby vyhlášení voleb vyšlo ve Sbírce zákonů nejpozději 1. července. Od té chvíle bude kampaň oficiální a všechny náklady na ni se budou započítávat do zákonem stanoveného finančního limitu.

Právě v této souvislosti se rozhodl vyhlásit volby už nyní, aby všichni zájemci o úřad hlavy státu měli stejnou startovací čáru. Vystrčil ještě před třemi týdny zvažoval, že by volby vyhlásil až v srpnu. Chce ale, aby volební podmínky byly férové pro všechny adepty na úřad hlavy státu.

Podotkl, že někteří zájemci už kandidaturu ohlásili, zatímco někteří jiní politici provozují aktivity, které minimálně nesou znaky kampaně. Reagoval tak zřejmě na počínání předsedy ANO Andreje Babiše.

Zdroj: ČTK
6. 4. 2022 10:40

Termín komunálních a senátních voleb vyhlásil Zeman na 23. a 24. září

Letošní volby do obecních zastupitelstev a do třetiny senátních obvodů se uskuteční v pátek 23. září a sobotu 24. září. Termín voleb vyhlásil prezident Miloš Zeman, informoval ve středu Pražský hrad v tiskové zprávě. Mluvčí vlády Václav Smolka sdělil, že premiér Petr Fiala (ODS) termín bude kontrasignovat. Zeman měl podle zákonných pravidel na vyhlášení termínu čas do začátku prázdnin.

Předchozí senátní volby v 27 obvodech, kde se bude volit i letos, se v roce 2016 konaly 7. a 8. října. Obecní volby byly o dva roky později ve dnech 5. a 6. října. Prezident tak tentokrát nezvolil nejzazší možný termín pro konání voleb.

Strany i nezávislí kandidáti budou mít čas na sestavení a odevzdání obecních kandidátek do 19. července. Ve stejný den skončí také lhůta pro nominace na senátory. Případné druhé kolo se v příslušných senátních obvodech uskuteční 30. září a 1. října.

Zdroj: ČTK
21. 3. 2022 14:54

Politické strany dostaly se státního z rozpočtu přes miliardu, nejvíc získalo ANO

Stát podle ministerstva financí vyplatil za loňský rok stranám a hnutím celkem 1,042 miliardy korun, zhruba polovina částky souvisela s volbami do sněmovny. Celková suma je o zhruba 33 milionů korun vyšší než za předchozí volební rok 2017. Stát tehdy ještě nepřispíval na činnost politických institutů sněmovních stran a hnutí, které od něj za loňský rok dostaly 33,8 milionu korun.

Nejvyšší příspěvek za loňský rok získalo hnutí ANO, a to 290,2 milionu korun, což je přibližně třetina celkové sumy. Za roce 2017 obdrželo 263,7 milionu korun. ODS dostala za loňský rok 167,8 milionu korun, o 55 milionů korun více než za rok 2017. Piráti obdrželi 102,8 milionu korun, za rok 2017 to bylo 65,2 milionu korun. Hnutí SPD za loňský rok obdrželo 89,6 milionu korun (66,9 milionu za rok 2017), KDU-ČSL 85,7 milionu korun (79,7 milionu korun) a STAN 62,6 milionu korun (44,6 milionu korun).

Ze sněmovních stran si pohoršila jen TOP 09, které bylo za loňský rok vyplaceno 62,1 milionu korun. O čtyři roky dříve dostala zhruba 68 milionu korun. Hůře dopadly levicové strany, které se loni do sněmovny nedostaly. ČSSD za rok 2021 dostala 60,9 milionu korun, přičemž za rok 2017 to bylo 142,3 milionu korun. KSČM za loňský rok obdržela 45,8 milionu korun, za rok 2017 měla od státu 99,7 milionu korun.

Úspěšné strany mají ze zákona nárok příspěvek na činnost, tedy na stálý příspěvek a příspěvek na mandát. Stálý příspěvek činí ročně šest milionů korun pro stranu nebo hnutí se ziskem alespoň tří procent hlasů ve sněmovních volbách. U uskupení s vyšším ziskem se zvyšuje až na deset milionů korun. Příspěvek na mandát činí ročně 900 tisíc korun za každého poslance nebo senátora a 250 tisíc korun za krajského zastupitele. Příspěvek na podporu činnosti politického institutu činí ročně desetinu z celkové výše příspěvku na činnost.

Zdroj: ČTK
4. 2. 2022 19:51

Miroslav Kalousek nebude kandidovat na prezidenta, řekl deníku Právo

Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebude kandidovat na prezidenta. Sobotnímu Právu řekl, že kandidaturu zvažoval. Z analýz, které si nechal zpracovat, mu ale vyšlo, že jeho šance vyhrát je nulová, a on nehodlá marnit čas.

Kalousek také řekl, že nebude kandidovat v letošních senátních či komunálních volbách. Do budoucna kandidaturu v některých volbách nevyloučil.

Zdroj: ČTK
Pokračovat