důchody

Úspory a změna důchodů. Vláda upraví program na přelomu měsíce, v dubnu představí novinky

Úpravu svého programového prohlášení schválí vláda na přelomu února a března, řekl v sobotu ve svém pořadu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily premiér Petr Fiala z ODS. V dubnu by podle něj mělo být jasno, kde bude kabinet hledat úspory ve státním rozpočtu, známé by měly být i základní parametry chystané důchodové reformy po projednání ve vládní pětikoalici.

Vláda usiluje o snížení schodku státního rozpočtu pro příští rok o 70 miliard korun. Na úsporných opatřeních ministři pracují s experty, řekl Fiala. Doplnil, že žádná rozhodnutí zatím nepadla, návrhy zmiňované v médiích nejsou projednané a schválené koalicí. Kabinet nechce zvýšit celkové daňové zatížení občanů. "Přemýšlíme, zda je daňový systém optimálně nastaven, zda ho nelze někde zjednodušit. Zda třeba u spotřební daně nemůžeme dospět ještě k spravedlivějšímu principu," uvedl.

Důchodová reforma má podle Fialy zásadní význam, pokud chce stát zajistit, aby i lidé mladší 40 let měli šanci na důstojnou penzi. "Měla se udělat už před řadou let. Že k tomu předchozí vlády nepřistoupily, považuji za velkou chybu," řekl. Základní parametry důchodové reformy by po projednání koalicí měla podle Fialy znát veřejnost v dubnu. "Pokládám za nutné, abychom se snažili dosáhnout i shody s opozicí, aby lidé měli jistotu, že ty věci budou platit v příštích desetiletích," uvedl.

Zdroj: ČTK

Zvyšování důchodového věku by se netýkalo lidí, kteří mají krátce před penzí, říká premiér

Zvažované další zvyšování důchodového věku by se netýkalo lidí, kteří mají krátce před důchodem. Dotklo by se případně až pracovníků, kteří mají do penze třeba 20 či 30 let. Rozlišily by se také náročné profese, které by mohly odejít na odpočinek dřív. Na tiskové konferenci po své návštěvě ministerstva kultury to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Důchodový věk se postupně zvyšuje už léta, a to u mužů o dva měsíce a u žen obvykle o čtyři měsíce za rok. Na 65 letech by se měl zastavit ve 30. letech. Experti doporučují v pomalém posouvání věkové hranice pokračovat. Zmírnilo by to finanční propad penzijního systému.

"Pokud máme zvyšovat věk odchodu do důchodu - a nemůže se to týkat lidí, kteří mají před penzí. To je vyloučeno. Nepůjdeme cestou, o jaké uvažují ve Francii. Muselo by to být dlouhodobé pro lidi, kteří půjdou do penze třeba za 20, 30 let - tak musíme rozlišit ty, kteří mohou pracovat o něco déle, a ty, kteří jsou v náročných povoláních a nemohou pracovat o něco déle," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK

Francie má zase sebou druhou celostátní stávku proti důchodové reformě. Demonstrovalo přes milion lidí

Ve Francii v úterý proběhla druhá letošní generální stávka, která ovlivnila výrobu elektřiny, zrušila výuku na některých školách a zastavila veřejnou dopravu. Lidé po celé zemi protestovali proti navrhované důchodové reformě, kterou na začátku ledna představila francouzská vláda. Plánuje mimo jiné postupně posunout hranici odchodu do důchodu o dva roky na 64 let. 

Podle policejních odhadů v úterý demonstrovalo 1,272 milionu lidí. Francouzská odborová ústředna CGT, která stávku svolala, uvádí 2,8 milionu účastníků. Oba údaje přinesla stanice BFM TV. V Paříži podle policie na demonstraci přišlo 87 tisíc lidí, více než při prvním velkém protestu z 19. ledna. 

Odbory, které na celý den naplánovaly protestní shromáždění po celé Francii, chtějí udržet tlak na vládu. "Tato reforma je nespravedlivá a brutální," řekl generální tajemník odborového svazu UNSA Luc Farre. "Posunutí (věku odchodu do důchodu) na 64 let je ze sociálního hlediska krokem zpět," dodal.

V zemi v úterý jezdil jen asi každý třetí vysokorychlostní vlak TGV a ještě méně místních a regionálních vlaků, také pařížské metro čelilo vážným omezením. Stávky se účastnila asi polovina učitelů základních škol. Stávkovali také zaměstnanci ropných rafinerií a pracovníci v dalších odvětvích, včetně veřejnoprávních televizí, které místo zpravodajských pořadů pouštěli hudbu.

Zdroj: ČTK

Česko zřejmě čeká kvůli vysokému růstu cen mimořádné zvýšení důchodů

Česko zřejmě čeká v příštím roce mimořádné zvýšení důchodů kvůli vysokému růstu cen. Pokud se ceny zvednou o pět a více procent, o stejný díl se má upravit i zásluhová část penze. Vyplývá to ze zákona o důchodovém pojištění. Ministerstvo financí dnes zveřejnilo predikci, podle které by růst cen měl zrychlovat. V prvních měsících roku by se mohl pohybovat kolem sedmi procent. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) v úterý řekla, že s řešením její resort počítá. Počkat musí ale na ekonomické údaje.

"Počkáme si na to finální stvrzení. Ve vládě se poradíme s kolegy, jak budeme postupovat. My stále nevíme, kdy můžeme očekávat fungování nové vlády," uvedla ministryně. Téma chce zmínit už na středečním zasedání dosluhujícího kabinetu.

Zdroj: ČTK

Vláda schválila návrh s dodatečným navýšením všech penzí od ledna o 300 korun

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě o dalších 300 korun. Návrh důchodové novely dnes schválila vláda. Aby zákon s mimořádným přidáním začal platit, musí ho schválit Parlament a podepsat prezident.

Podle ministerstva by starobní penze podle zákonných pravidel od ledna měla vzrůst v průměru o 458 korun. Dalších 300 korun navíc by podle navrhované normy mělo putovat do zásluhové části důchodu. Částka by tak každý další rok při valorizaci dál o určité procento rostla. Podle propočtů ministerstva práce by příští rok na toto dodatečné přidání bylo potřeba 10,6 miliardy korun navíc, v příštích třech letech pak celkem 32,6 miliardy.

Někteří opoziční poslanci už řekli, že novelu s ohledem na stav státního rozpočtu a ekonomickou situaci Česka nepodpoří. Uvedli, že nechtějí dál prohlubovat schodky. Zmínili i předvolební uplácení voličů. Návrh kritizovali také ekonomové. Podle nich je nesystémový a do budoucna ještě zhoršuje udržitelnost penzijní soustavy.

Zdroj: ČTK
Pokračovat