Z opozice navrhovali škrtnout Hradu desítky milionů. Ve vládě to zatím neudělali

Lukáš Valášek Radek Bartoníček Lukáš Valášek, Radek Bartoníček
Aktualizováno 18. 2. 2022 20:01
Když byli nynější ministři Vít Rakušan a Vlastimil Válek v opozici, navrhovali snížit rozpočet Hradu až o 50 milionů. I proto, že v Lánech o penězích rozhoduje muž nepravomocně odsouzený za manipulace zakázek. Fialova vláda ale schválila s odkazem na rozpočtové provizorium stejné peníze jako Babišův kabinet. Ministr financí Stanjura i další říkají, že snížení navrhnou v dalším čtení rozpočtu.
Prezidentův poradce Martin Nejedlý, mluvčí Jiří Ovčáček a vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář.
Prezidentův poradce Martin Nejedlý, mluvčí Jiří Ovčáček a vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář. | Foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman v pátek dorazil do Poslanecké sněmovny na projednávání státního rozpočtu a radil vládě, kde by podle něj měla najít další úspory. On či šéf jeho kanceláře Vratislav Mynář ale mohou být s vývojem zatím spokojení.

I když už vláda Petra Fialy (ODS) návrh rozpočtu předchozí Babišovy vlády seškrtala o téměř 80 miliard korun, na peníze Hradu ministři zatím nesáhli. Vysvětlují to nynějším rozpočtovým provizoriem. Kabinet tak odhlasoval pro Hrad stejnou částku, kterou dříve předložila tehdejší ministryně financí Alena Schillerová (ANO), tedy 420 milionů korun.

Současný ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) pro Aktuálně.cz ale řekl, že nejde o konečný stav. Rozpočtu Hradu se má při projednávání ještě dotknout jeho poslanecký pozměňovací návrh, který se chystá předložit. "Půjde zhruba o 6 až 10 procenta provozních výdajů," upozornil. Důvodem, proč vláda schválila peníze pro Hrad v původní plné výši, je podle něj rozpočtové provizorium.

"V návrhu státního rozpočtu jsou kapitoly, které projednával rozpočtový výbor a ministerstvo financí je zapracuje. Mezi nimi je i kapitola Kancelář prezidenta republiky. Protože máme rozpočtové provizorium, tak jsme se rozhodli, že u těchto kapitol necháme rozpočet tak, jak ho schválil minulý výbor, abychom dostáli zákonu. Nicméně jsme připravili pozměňovací návrh, který načteme před druhým čtením," uvedl Stanjura. Kromě Hradu jde o kapitolu sněmovny, Senátu, ombudsmana, Ústavního soudu či Nejvyššího kontrolního úřadu.

Na dotaz, jak se jako správce státní pokladny dívá na hospodaření Hradu, například v souvislosti s pochybnostmi kolem některých zakázek, Stanjura odvětil: "Úplně poctivě můžu prohlásit, že na konci roku bude v pořádku kapitola ministerstva financí. Jinak za kapitoly odpovídají správci, žádný ministr financí nemůže říct, že tam není žádný problém a všechny kapitoly jsou v pořádku. To se týká i Kanceláře prezidenta republiky." 

Redakce oslovila také kancléře Vratislava Mynáře, který by se na případném seškrtání hradního rozpočtu měl podílet. Na dotazy ale nereagoval.

Balák dál rozděluje miliony

Vládní koalice se zatím nevyjádřila, zda plánuje seškrtat i desítky milionů, které rozděluje šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Toho Zeman s Mynářem nechávají ve funkci i přesto, že už ho soud potrestal třemi roky vězení za manipulaci jedné ze zakázek na zpevňování břehů lánské nádrže. Podle zatím nepravomocného verdiktu tím připravil Hrad o desítky milionů korun. V dalším případu Balák u soudu v těchto týdnech čelí obvinění, že zmanipuloval prodej tisíců tun kamene z Lán.

Hrad miliony po Balákovi u soudu nevymáhá. Mynář mu naopak ještě posílá vysoké odměny, jejichž výši tají. Aktuálně.cz a HN už dříve popsaly i další podezřelé zakázky, jedna se týká samotného prezidenta. Podnikatel prodal Zemanovi pozemek pro stavbu vily, jeho dcera pak dostala milionovou zakázku z Lán.

A politici nynější vládní koalice na zjištění v minulosti reagovali. Například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v listopadu 2020 informovala, že na rok 2021 předloží pozměňovací návrh, který Hradu seškrtá až 17 milionů korun. "Snad bychom mohli odložit i některé práce v Lánské oboře, zvlášť když s podobnými projekty byly v minulosti spojené pochybnosti o manipulaci veřejných zakázek, a letos dokonce byly vzneseny tři obžaloby," uvedla tehdy. Loni v dubnu pak zopakovala, že pro letošní rok už snížení hradního rozpočtu vyjde.

Nyní už jako předsedkyně sněmovny Aktuálně.cz řekla, že by pro určité snížení byla. I ona se odkazuje na pozměňovací návrhy, které teprve přijdou. "Například výdaje na zahraniční cesty a podobné věci by šly osekat, jestliže prezident prakticky nikam nejezdí už několik měsíců. Ve sněmovně jsme také osekávali peníze na zahraniční cesty. Měla by se také nastavit lepší pravidla fungování Kanceláře prezidenta republiky, jestliže tam nejsou schopni dodržovat skartační řád a další podobné věci," uvedla.

Připomněla, že Hrad skartoval utajovaný dokument ke kauze Vrbětice už po osmi měsících. Materiály po nich přitom chtěla policie, aby zjistila, zda na nich nejsou otisky nebo DNA lidí, kteří se k němu neměli dostat. Nejbližší spolupracovníci prezidenta, kancléř Vratislav Mynář nebo poradce Martin Nejedlý, totiž nemají bezpečnostní prověrku.

"Jeden z prezidentských protikandidátů Miloše Zemana (Jiří Drahoš, pozn. red.) měl trefnou větu, a když vidím, co se na Hradě děje, tak si na ni občas vzpomenu. Říkal, že pan Zeman nám už nemá co nabídnout, zatímco jeho okolí nám má ještě co vzít. To je podle mě přesné," reagovala Adamová na otázku, zda nezvažovala navrhnout například krácení rozpočtu Lesní správy Lány.

Stranický kolega Adamové a nynější ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navrhoval loňský rozpočet Hradu snížit o 50 milionů korun. Nynější ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan chtěl loni odebrat až devět milionů. 

O svém pozměňovacím návrhu už informoval Šimon Heller z KDU-ČSL. "Když šetří všichni, měl by šetřit i prezident. Ten navíc značnou část svých aktivit už ani nevykonává - nejezdí na zahraniční návštěvy ani do českých regionů a zahraniční hosty přijímá sporadicky," napsal na Twitteru.

Půjde Balák do vězení? Advokáti soud odsunuli

Šéf Lán Miloš Balák se mezitím chystá vypisovat další zakázky. Na začátku února si na jejich administraci najal živnostnici Jindřiškou Koblihovou. Žena za své služby dostane dva miliony korun, což je na samé hranici, za níž by zakázku už Balák musel soutěžit. Je to pro ni už třetí taková smlouva v řadě. Dříve měla Koblihová dohlížet na regulérnost tendru na zpevnění vodní nádrže v Lánech, za jehož zmanipulování byl Balák loni nepravomocně odsouzen.

O jeho dalším osudu měl minulý týden jednat Krajský soud v Praze, stání se ale nakonec nekonalo. Advokáti obžalovaných se omluvili kvůli nemoci a soud se posunul nejspíše na březen - odehraje se tak až po jednání o státním rozpočtu. Mynář i Zeman za Balákem dál stojí. Jak by se Hrad zachoval v případě pravomocného odsouzení, není jasné.

Kontrolu hospodaření Hradu už oznámil Nejvyšší kontrolní úřad. Samotnou podřízenou organizaci v Lánech ale zatím vynechá. Úřad to vysvětluje tím, že jde o běžný postup, protože tam už zakázky řeší policie. Ta se ovšem dosud zabývala jen dvěma zakázkami, Aktuálně.cz přitom popsalo mnoho dalších podezřelých.

Příklady podezřelých zakázek v Lánech

  • Dva týdny poté, co podnikatel prodal Miloši Zemanovi pozemek pro vilu, dostala podle zjištění Aktuálně.cz a HN jeho dcera zakázku v sídle prezidenta. Přesně na roční výročí transakce pak druhou. Celkem za téměř 1,5 milionu korun. Stejná žena z Lán odkupovala za utajenou cenu dřevo. Nákup pozemku vyjednával kancléř Vratislav Mynář. Zakázky podepsal jeho stíhaný podřízený Miloš Balák.
  • Redakce zmapovaly i toky lánského dřeva lidem spřízněným s Hradem. Řezivo za nejasných podmínek putovalo do Číny, k firmě Balákova zetě či ženě, od jejíž rodiny Miloš Zeman koupil pozemek pro svou vilu. Balák odmítá zveřejnit, kolik dřeva odebrali a kolik zaplatili, což je dle expertů nezákonné.
  • Veřejné miliony z Lán jdou také Balákově známému Michalu Krejčíkovi, který dlouho vystupoval za firmu Piratex Trading s neznámým majitelem a neexistujícím sídlem. Do té v letech 2017 a 2018 "odteklo" z Lán minimálně 12 milionů korun ze zakázky na zpevnění svahů, za niž je Balák zatím nepravomocně odsouzen.
  • Přesto loni Balák firmě Piratex Trading bez tendru poslal dalších 3,1 milionu za ještě jedno zpevňování svahů v oboře. Nová zakázka na zpevnění svahů dosud chyběla ve věstníku, který Lány zveřejňují na webu. V minulosti se v něm objevovaly zakázky až poté, co Miloš Balák uzavřel s jejich zhotovitelem smlouvu. O zakázce se tak dozvěděli jen ti, které šéf Lán sám oslovil. 
  • V jiném případě například Otto Zach, kterého policie stíhá za korupci. Policisté ho podezřívají, že uplácel, aby získal zakázky na opravu středočeských silnic v éře exhejtmanky Jaroslavy Jermanové. 
  • Balák miliony utrácí i za právní služby. Přesto, že prezidentská kancelář má právní odbor. Miliony tak tekly například advokátovi Marku Nespalovi, který Hrad zastupuje za další peníze v kauze Peroutka a řeší i privátní věci samotného Zemana. V letech 2018 a 2019 Nespalu smlouva opravňovala čerpat celkem až 1,5 milionu bez daně. Pak s ním Lány uzavřely další smlouvu na 1,8 milionu.
  • AK Musalová Jansta měla za dva tisíce korun za hodinu zastupovat nejen Lány, ale i jejich stíhaného šéfa Miloše Baláka v případu zpevňování břehů vodní nádrže v Lánech. Balák si tak z veřejných peněz zajistil svou vlastní obhajobu. Jansta je známý Baláka. Po tlaku nakonec Lesní správa smlouvu zrušila.
  • Mynářův známý Martin Teyschl bez tendru získal zakázku na stavební dohled při zpevňování břehů klíčavské nádrže. Odposlechy zachytily, jak se dnes s Balákem odsouzený manažer Energie Libor Tkadlec opakovaně chlubil, že velkou část prací na druhé etapě sice Hrad zaplatí, ale nikdy se neuskuteční.
  • Podle policejního vyšetřování těžil Balák v sídle prezidenta v chráněné krajinné oblasti bez patřičného povolení desítky tisíc tun kamene za pomocí trhaviny. Hrad tvrdí, že pro těžbu souhlas měl, Báňská správa však o žádném neví. S případnou pokutou vyčkává na výsledek soudu. Před ním se Balák zodpovídá z obžaloby, že kámen z Lán prodával spřízněné firmě pod cenou. A chce těžit dále.
 

Právě se děje

Další zprávy