Markéta Pekarová Adamová

Opozice neprosadila odvolání Pekarové z čela sněmovny, vadil jí způsob řízení schůzí

Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z funkce předsedkyně sněmovny. Výsledek úterního hlasování se vzhledem k rozložení sil v dolní komoře předem očekával. Opozice vytýkala šéfce sněmovny způsob řízení schůzí dolní komory. Pekarová Adamová označila důvody za liché. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je útok opozice na ni bezdůvodný a zástupný, chtěla se podle něho vymezit proti koaliční vládě.

Pro odchod Pekarové Adamové z čela dolní komory hlasovalo 72 opozičních poslanců. Potřeba bylo nejméně 85 hlasů. Proti návrhu na odvolání předsedkyně se vyslovilo 97 koaličních zákonodárců. Sněmovna před tím odmítla návrh zpravodaje Radka Vondráčka (ANO), aby poslanci rozhodovali tajně.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová vinila Pekarovou Adamovou z naprosté absence pokory ke sněmovně, opozici i obyvatelům, i když o ní mluvila v projevu po svém zvolení předsedkyní. "Pokora a nadstranickost zůstala zapomenuta," uvedla Schillerová. Pekarová Adamová má podle ní velkou odpovědnost za mnohdy vyhrocenou atmosféru mezi koalicí a opozicí. Lídr SPD Tomio Okamura vinil Pekarovou Adamovou i z údajného aktivismu. "Její ideologická zapálenost je srovnatelná snad jen se svazáky 50. let," řekl.

Pekarová Adamová se vůči výtkám ohradila. Uvedla, že když řídí schůze, vede ke kázni a k dodržování pravidel kteréhokoli z poslanců bez rozdílu. Předsedkyně dolní komory také míní, že některá její vyjádření jsou překrucovaná. Připustila však, že jako každý člověk není bezchybná.

Zdroj: ČTK

"Naše příběhy se prolínají." Česko zůstane na straně Tchaj-wanu, řekla Pekarová

Před ztrátou svobod a demokracie v úterý ve vystoupení před tchajwanským parlamentem varovala předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Zdůraznila, že Česká republika je a nadále zůstane na straně ostrovního státu, příběhy českého a tchajwanského lidu se podle ní prolínají.

"Dobře sami známe, že mnozí sice hodně o demokracii mluví, ale ve skutečnosti jim vyhovuje pravý opak svobodného zřízení," poznamenala ve svém vystoupení šéfka české sněmovny. Mnoho autokratů a diktátorů, v minulosti i nyní, se podle ní sice zaštiťuje líbivými slovy o svobodě, ale "nejsou s to obstát bez svých berliček v podobě útlaku, výhrůžek, či dokonce násilí".

Zdroj: ČTK

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK

Šéfka sněmovny Adamová navštíví Washington, s politiky pojedou i podnikatelé

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v květnu chystá na návštěvu Washingtonu, kam ji doprovodí podnikatelská delegace. Plán návštěvy patřil mezi témata jejího pátečního jednání s novým americkým velvyslancem v Praze Bijanem Sabetem. Adamová řekla, že mluvili i o její chystané březnové cestě na Tchaj-wan.

 Adamová na jednání ocenila, že Spojené státy mají v Česku po dvou letech plnohodnotného velvyslance. "Pro naše spojenecké vztahy je to velmi důležité," řekla. Posledním americkým velvyslancem v Praze byl Stephen King, který na konci roku 2020 oznámil, že se pozice s nástupem nového prezidenta Joea Bidena vzdá. Od té doby byl post velvyslance USA v Praze neobsazený, Sabet se funkce ujal v polovině února.

V květnu navštíví Adamová Washington. "Půjde o parlamentní delegaci, která by měla být složená nejen ze zástupců Poslanecké sněmovny, ale bude doprovázena podnikatelskou delegací. Já budu v jejím čele," řekla. Chystá jednání se svým protějškem, dalšími zástupci Kongresu, ale i krajanskou komunitou, která žije v USA. Sabet podle ní přislíbil, že bude ohledně přípravy cesty nápomocen.

Zdroj: ČTK

Poslanci ANO a SPD chtějí podat návrh na odvolání Adamové, sesbírali dostatek podpisů

Skupina poslanců opozičních hnutí ANO a SPD sesbírala přes 80 podpisů k podání návrhu na odvolání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu postupu při sněmovním jednání o snížení červnové valorizace penzí. Na úterní tiskové konferenci před schůzí dolní komory to uvedla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Opozice hledá viníka nepřijatelného vystupování svých poslanců v čele s předsedou ANO Andrejem Babišem, reagovala na Twitteru Pekarová Adamová.

Odvolání předsedy nebo místopředsedy dolní komory je možné podle jednacího jen na písemný návrh nejméně dvou pětin všech poslanců, tedy aspoň 80 zákonodárců. Návrh na odvolání Pekarové Adamové by se mohl objevit na programu některé z dalších sněmovních schůzí.

Schillerová poznamenala, že Pekarová Adamová minulý týden jednání o sporné vládní důchodové novele naprosto nezvládla. "Schůzi neřídila nadstranicky, ale ve prospěch vládní koalice, a to je v přímém rozporu nejen s jejími slovy, když byla zvolena předsedkyní Poslanecké sněmovny, ale i v rozporu s jednacím řádem sněmovny," uvedla. Podobně jako Schillerová se v úterý na plénu vyjádřil předseda SPD Tomio Okamura, podle kterého Pekarová Adamová není předsedkyní všech poslanců, ale straní vládnímu táboru.

Zdroj: ČTK

Pekarová Adamová chce v březnu letět na Tchaj-wan, doprovodit ji mají podnikatelé

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) plánuje navštívit na konci letošního března Tchaj-wan. Doprovodit ji má delegace podnikatelů, zástupců měst i vědecko-výzkumných a vzdělávacích organizací. O cestě i dalších tématech ve středu jednala prostřednictvím videohovoru s tamním ministrem zahraničních věcí Josephem Wu. Informoval o tom mluvčí předsedkyně Sněmovny Martin Churavý.

Tchaj-wan navštívil již v roce 2020 předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Loni tuto asijskou zemi navštívila delegace senátorů a zástupců ministerstev. Čínská strana proti těmto návštěvám protestuje. Protesty čínské strany vyvolal i pondělní telefonát nově zvoleného prezidenta ČR Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Zdroj: ČTK
Pokračovat