Podnikatel prodal Zemanovi pozemek pro vilu. Dcera dostala milionovou zakázku z Lán

Lukáš Valášek Adéla Jelínková Lukáš Valášek, Adéla Jelínková
30. 7. 2020 10:23
Dva týdny poté, co podnikatel prodal Miloši Zemanovi pozemek pro vilu, dostala dle zjištění Aktuálně.cz a HN jeho dcera zakázku v sídle prezidenta. Přesně na roční výročí transakce pak druhou. Přijde si na téměř 1,5 milionu korun. Navíc z Lán odkupuje za utajenou cenu dřevo. Nákup pozemku vyjednával kancléř Vratislav Mynář. Zakázky podepsal jeho stíhaný podřízený Miloš Balák.
Nákup pozemku pro bungalov Miloše Zemana vyjednával jeho kancléř Vratislav Mynář (vlevo).
Nákup pozemku pro bungalov Miloše Zemana vyjednával jeho kancléř Vratislav Mynář (vlevo). | Foto: ČTK

Až Miloši Zemanovi za dva a půl roku vyprší mandát, má plán usídlit se ve stavení jen něco málo přes kilometr od sídla prezidentů v Lánech, kde přebývá nyní. "Na vilu nemám, ale mám celoživotní úspory, které mi umožní koupit si malý bungalov a v něm budu mít jednu místnost naplněnou knihami, bude tam houpací křeslo, budu si číst zajímavé knihy a nebudu muset odpovídat na pitomé otázky novinářů," představil Zeman své plány v roce 2018.

Loni pak dle kupní smlouvy zaplatil 2,5 milionu korun za tisíc čtverečních metrů stavebního pozemku v obci Lány místnímu podnikateli Josefu Hoškovi. Aktuálně.cz a HN ovšem zjistily, že téměř 1,5 milionu korun zároveň vzápětí začalo přitékat rodině Hoška z veřejného rozpočtu sídla prezidenta. Spolu s dřevem z lánských lesů.

Příjemcem těchto peněz ale nebyl přímo Hošek. Na hradních smlouvách je jméno živnostnice Ivany Píšové, která je podle pátrání redakce Hoškovou dcerou. Ještě v roce 2013 na webu nabízela manikúru. Avšak krátce poté, co její otec loni prodal Miloši Zemanovi pozemek, ji šéf Lesní správy Lány Miloš Balák vybral, aby ze stromů vyráběla pro Lány prkna, a nadvakrát jí za to zaplatí celkem téměř 1,5 milionu korun. 

Píšová žádnou pilu nevlastní. Dle rejstříku má ale živnost na zpracování dřeva, kterou provozuje kousek od obce Lány - v areálu, který patří jejímu otci Hoškovi. A trvalé bydliště má v lánském domě, který rovněž vlastní Hošek. 

První smlouvu za 580 800 korun s Píšovou Hrad uzavřel 13. března 2019. Tedy 14 dnů potom, co prezident Zeman podepsal kupní smlouvu na svůj nový pozemek, a uprostřed procesu zápisu změny vlastnictví do katastru, kterým se transakce definitivně stvrdila.

Na obou dokumentech je podpis Miloše Baláka, kterého policie už tři roky stíhá kvůli údajně předraženým zakázkám týkajících se majetku Hradu. Přesto zůstává ve funkci. Balák připouští, že je to poprvé, co Lesní správa zadala výrobu prken - podle něj kvůli kůrovcové kalamitě. Ale tvrdí, že transakce spolu nesouvisejí.

Protože se jedná o malou zakázku, nevztahuje se na ni povinnost soutěžit ji podle zákona. Balák tvrdí, že udělal poptávkové řízení, které paragrafy neupravují. Sám Hrad si v něm může oslovit, koho chce a jak chce. V minulosti takto získali z Lán peníze například sponzoři Miloše Zemana nebo advokátní kancelář Nespala, která za separátní peníze od Hradu hájí Hrad v kauze Peroutka.

"Víte, že je smrková kalamita? Víte, že je přebytek dřeva? Že to dřevo není kam dávat? Spotřebu prken jsme řešili tentokrát tak, že jsme si naše nechali pořezat," uvedl Balák.

Dokumenty, které sám loni zveřejnil v registru smluv, ale ukazují, že se šéf Lán Balák se svým podpisem unáhlil. Obora totiž v té době dle vlastního prohlášení neměla dostatek dřeva, ze kterého by mohla Píšová prkna vyrábět. Následovat v průběhu loňska tak musely dva dodatky, v nichž nakonec Hrad posunul smlouvou nařízené dodání prken až do konce roku 2019 "vzhledem k prodlevě objednatele s dodávkou řeziva".

Podpis druhé smlouvy v den výročí prodeje pozemku Zemanovi

Druhou smlouvu na výrobu prken za 880 880 korun pak Hrad s Píšovou podepsal letos 27. února. Na den přesně rok poté, co Miloš Zeman parafoval smlouvu s otcem Píšové, který z prezidenta udělal majitele klidného pozemku v obci Lány. A také krátce poté, co Zeman oznámil, že na dům dostal stavební povolení.

V obou případech přitom ve smlouvách Hrad znečitelnil pasáže, z nichž by se dalo odvodit, kolik platí za konkrétní typ prken, a porovnat to tak s nabídkou konkurenčních pil.

Ivana Píšová, které od Hradu dostala zakázky za téměř 1,5 milionu. Potom, co její otec prodal pozemek Miloši Zemanovi.
Ivana Píšová, které od Hradu dostala zakázky za téměř 1,5 milionu. Potom, co její otec prodal pozemek Miloši Zemanovi. | Foto: Christine Havranova

Aktuálně.cz a HN kontaktovaly Píšovou. Ta nejprve redakci tvrdila, že si nevybavuje, jak přesně došlo k tomu, že od Hradu získala zakázky za 1,5 milionu korun. Následně ale řekla, že sídlo prezidenta oslovila sama. Navzdory tomu, že šéf Lán Balák naopak tvrdí, že Hrad sám udělal poptávkové řízení.

"Já sháním zakázky pro svoji firmu. Žádná domluva nebyla. Sama jsem se byla ptát," reagovala Píšová a připustila, že Baláka zná. "Bydlíme v Lánech. Je to malá vesnice. Není možné, abychom se neznali," uvedla Píšová, která krom podnikání se dřevem dělá na zdejší radnici místostarostku.

Ale kategoricky odmítla, že by získání zakázky od lánských lesů souviselo s tím, že prezident od jejího otce koupil pozemek. "To s tím nemá nic společného. Můj otec vůbec nevěděl, komu pozemek prodával. Netuším, s kým to dojednával. Prostě přišel pán a řekl, jestli je volná parcela. To bylo vše. Byla poslední. Prodával ji půl roku. Nikdo ji nechtěl," tvrdí Píšová.

Smlouvy za v součtu téměř 1,5 milionu korun, které v Lánech uzavřela dcera muže, od něhož si Miloš Zeman koupil pozemek.
Smlouvy za v součtu téměř 1,5 milionu korun, které v Lánech uzavřela dcera muže, od něhož si Miloš Zeman koupil pozemek. | Foto: Aktuálně.cz

Hošek: O tom, že chce pozemky prezident, mi řekl kancléř Mynář

Hošek je v obci Lány známá osoba. Zdědil tu větší množství půdy a provozuje místní turistickou atrakci - Hokejovou síň slávy.

Josef Hošek, který prodal za 2,5 milionu korun pozemek prezidentovi. Dalších téměř 1,5 milionu přiteče jeho dceři z Lán.
Josef Hošek, který prodal za 2,5 milionu korun pozemek prezidentovi. Dalších téměř 1,5 milionu přiteče jeho dceři z Lán. | Foto: Christine Havranova

I on popírá, že by v prodeji pozemku a zakázkách pro dceru byla souvislost. "Potřeboval jsem peníze, protože jsem potřeboval dostavět barák, takže mi bylo úplně jedno, komu to prodám. Peníze dal pan prezident jako každý druhý," řekl HN a Aktuálně.cz Hošek.

Na přímý dotaz, s kým o transakci jednal, odpověděl: "Že prodávám pozemek prezidentovi, jsem se dozvěděl od pana Mynáře. Pan prezident se mnou nejednal," uvedl Hošek. Upřesnit, zda tím, kdo s ním o prodeji pozemku vyjednával, byl právě kancléř, původně nechtěl. Na otázku, zda někdo z Hradu někdy byl v jeho hokejové síni, pak ale dodal: "Byl tam Mynář, když přišel domlouvat pozemek."

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář je přímým nadřízeným Baláka. A také muž, který ho přes jeho patálie s policejními obviněními za manipulace s hradním majetkem odmítá odvolat. Balák tak může za Hrad uzavírat další smlouvy. Třeba i tu s Píšovou. Aktuálně.cz a týdeník Respekt už dříve informovaly, že policisté původně z manipulace zakázek v Lánech podezřívala i kancléře. Jeho prověřování ale nevědomky zabránila prezidentská ochranka.

Mynář na dotazy Aktuálně.cz a HN, jak se stalo, že jeho podřízený zadal zakázky rodině, s níž vyjednával koupi pozemku, nereagoval. "Vytváříte nesmyslné konstrukce se zcela průhledným cílem poškodit pana prezidenta. To je jediná reakce, kterou poskytnu," uvedl k tomu hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Také Hošek vše označuje za náhodu. Zároveň připouští, že zakázky z Lán jsou pro pilu, kterou vlastní, zásadní. "Kdysi, když jsem pilu koupil, bylo tam tak 30 lidí. Dneska jsou tam dva lidi. Udržet takto velký objem není legrace. My si na sebe musíme vydělat. Byl jsem rád, že mě oslovil, jestli mám zájem jít do výběrového řízení. Nebo já… dcera," podotkl Hošek.

Na pozemku Miloše Zemana už začíná růst jeho "bungalov". Stavební povolení dostal v únoru.
Na pozemku Miloše Zemana už začíná růst jeho "bungalov". Stavební povolení dostal v únoru. | Foto: Christine Havranova

Hrad také na Hoškovu pilu prodává dřevo. Tají kolik a za kolik

Zakázkami na výrobu prken ale spolupráce Hradu s rodinou Hoškových nekončí. Na pilu, kterou Hošek vlastní, proudí z Lán další dřevo. Balák s Píšovou totiž uzavřel smlouvu, že po celý rok 2020 může dřevo z Lán odkupovat. Hrad ovšem tají množství odebrané kulatiny i celkovou cenu. 

Dle právních expertů tím Balák, kterého policie obvinila už ve dvou separátních případech z manipulací zakázek v Lánech, opět porušuje zákon. Takové obchody dle nich vůbec neplatí. "Lesní správa Lány porušuje zákon o registru smluv. Postupuje zcela netransparentně a brání se tak veřejné kontrole," uvedl právník protikorupčního sdružení Rekonstrukce státu Lukáš Kraus.

Prohlášení, kterým dle Hradu Píšová prohlásila odebraný objem dřeva a jeho cenu za své obchodní tajemství. Píšová tvrdí, že o něm nic neví.
Prohlášení, kterým dle Hradu Píšová prohlásila odebraný objem dřeva a jeho cenu za své obchodní tajemství. Píšová tvrdí, že o něm nic neví. | Foto: Aktuálně.cz

Balák utajení ceny zdůvodňuje tím, že jde o obchodní tajemství. Ovšem nikoliv Hradu, ale právě Píšové. Dokládá to jejím údajným prohlášením, které ke smlouvě s Píšovou v registru smluv připojil. "Sdělujeme vám, že veškeré tyto kupní smlouvy obsahují naše obchodní tajemství," píše se v dokumentu, který měla napsat Píšová a který vyžaduje znepřístupnění právě ceny a množství prodaného dřeva.

Píšová ovšem byla tím, že Hrad tvrdí, že chce údaje tajit, zaskočená. "O tom vůbec nevím, že je to neviditelné," uvedla.

Prohlášení zcela stejné textace, jaké údajně napsala Píšová, přitom Balák v poslední době přikládá k desítkám dalších zakázek na prodej dřeva. Až na jednu výjimku u všech tají objem i cenu dřeva. 

"To je velmi podezřelé. Je možné, že jde pouze o kličku, jak se Lesní správa snaží vyhnout požadavkům zákona. Tato klička ale vůbec není dokonalá. Obchodním tajemstvím v tomto případě dle zákona nemůže být celková cena prodávaného dřeva, ale pouze jeho objem anebo kalkulace jednotkové ceny. Navíc nemůže jít o obchodní tajemství kupujícího, ale obchodní tajemství prodávajícího, tedy Lesní správy Lány," dodal Kraus.

Zakázka na prodej dřeva pro Píšovou ale není jediná, u které Balák dle expertů nezákonně utajuje cenu. Celkem Aktuálně.cz v registru smluv dohledalo 151 smluv na prodej dřeva z Lán a jejich dodatků. Cena je uvedena pouze u jednoho dokumentu.

Pochybná zakázka na zpracování dřeva | Video: Aktuálně.cz

Balák je už stíhaný za to, že z Lán tajně prodával kámen

Šéf Lesní správy Lány Balák je přitom od letošního dubna už stíhaný za to, že ze sídla prezidenta tajně prodal tisíce tater kamene, který se v chráněné oblasti těží. Přes protesty ochranářů nyní také usiluje o to, aby se v oboře otevřel regulérní kamenolom.

A není to jeho jediný problém se zákonem. Vrchní státní zastupitelství v Praze Lenky Bradáčové ho v květnu obžalovalo ze stamilionových manipulací při zpevňování vodní nádrže Klíčava v Lánech. Společně s kladenskou stavební firmou Energie, které prodával i kámen, kvůli němuž je stíhaný. Stejná firma sponzorovala jeho basketbalový klub ve Strakonicích.

"Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (…). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (…). A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude, a může se vyfakturovat," zachytili třeba policisté, jak se manažer Energie Libor Tkadlec chlubí jednomu ze svých spolupracovníků, že v sídle prezidenta se souhlasem Baláka manipuluje zakázku za čtvrt miliardy korun. 

Zemanův pozemek v Lánech | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 7 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 9 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy