Mynářova muže za jedno zpevnění svahu v Lánech odsoudili, nyní dá miliony na další

Lukáš Valášek Adéla Jelínková Lukáš Valášek, Adéla Jelínková
22. 10. 2021 7:00
Šéf lánské správy Miloš Balák byl v květnu nepravomocně odsouzen na tři roky za manipulaci stamilionové zakázky na zpevnění svahů nádrže Klíčava. Ve funkci zůstává dál, kancléř Vratislav Mynář ho odvolat odmítá. Nyní bude za 3,1 milionu z veřejných peněz zpevňovat další svahy. Zakázku bez tendru dal firmě svého známého. Stejného muže policisté původně stíhali s Balákem i za těžbu kamene v Lánech.
Takto se Miloš Balák nechal zvěčnit v knize, kterou Hrad vydal o Lánech.
Takto se Miloš Balák nechal zvěčnit v knize, kterou Hrad vydal o Lánech. | Foto: Aktuálně.cz

Vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře vyzývají politici včetně premiéra Andreje Babiše k rezignaci kvůli tomu, že týden tajil neschopnost Miloše Zemana vykonávat úřad. Mynář to v prohlášení na stránkách Pražského hradu odmítl s tím, že o jeho práci rozhoduje jen Miloš Zeman. Ve čtvrtek na hradním brífinku bez otázek novinářů přehrál záznam, na kterém Zeman na nemocničním lůžku podepisuje dokument o svolání sněmovny.

Zatímco nadále zůstává nejasné, jak se bude zdravotní stav Miloše Zemana vyvíjet a zda kvůli tomu nepřijde o některé své pravomoci, šéf Lesní správy Lány Miloš Balák ve venkovském sídle prezidenta rozděluje další milionové zakázky z veřejných peněz. A to přesto, že je stíhaný za prodej tisíců tun kamene ze sídla prezidenta a od května nepravomocně na tři roky odsouzený za manipulaci tendru na zpevnění břehů lánské nádrže Klíčava.

Nyní podle zjištění Aktuálně.cz a HN zadal další zakázku na zpevnění terénu. Tentokrát je podle Baláka třeba za 3,1 milionu z veřejných peněz v Lánské oboře sanovat svahy v lokalitách Nad Skleničkovou loukou, Pod Marjánčinou a v Údolí Lánského potoka. Smlouvu Balák uzavřel v pondělí 18. října.

Bez výběrového řízení získá miliony korun firma Piratex Trading. Balák sice v minulosti reportérům tvrdil, že ji nezná, ale policisté zjistili něco jiného. "Jde o známého obviněného ing. Baláka," zapsali do dokumentů o Michalu Krejčíkovi, který zmíněnou firmu dlouhodobě ovládá. 

Balák na dotazy redakcí, proč zakázku získala zrovna Krejčíkova firma, odpověděl, že lesní správa postupovala podle zákona. "Byly osloveny tři firmy a Piratex Trading podal nejlevnější nabídku," řekl.

Na doplňující dotaz, jaké firmy Lány ještě oslovily a jaké ceny nabídly, však už do čtvrtka neodpověděl. Prý řeší větrnou kalamitu a přehled o tom nemá. Stejně tak nekomentoval, proč v minulosti tvrdil, že firmu Piratex nezná, když je Michal Krejčík jeho známý.  

Zakázka pro tuto společnost je další ze série Balákových smluv, které jsou pod zákonným limitem, a nemusí se tak oficiálně soutěžit. Pravidla si investor stanovuje sám. Taková praxe je v Lánech pod Balákem běžná. V minulosti takto podřízený kancléře Vratislava Mynáře zadával například i právní služby - advokátům, kteří dříve pracovali právě pro Mynáře dokonce za 1 999 999 korun bez daně. Limit byl v tomto případě dva miliony.

Nová zakázka na zpevnění svahů doteď chybí ve věstníku, který Lány zveřejňují na webu. V minulosti se v něm objevovaly zakázky až poté, co Miloš Balák uzavřel s jejich zhotovitelem smlouvu. Dozvěděli se tak o nich jen ti, které šéf Lán sám oslovil. V jiném případě například Otto Zach, kterého policie stíhá za korupci. Policisté ho podezřívají, že uplácel, aby získal zakázky na opravu středočeských silnic v éře exhejtmanky Jaroslavy Jermanové. 

I v případě Piratex Trading Hrad zakázku zveřejní až po prohlášení jejího vítěze. "Zakázka bude zveřejněna na profilu v nejbližších dnech," potvrdil Balák redakci. Protikorupční experti to prohlašují za netransparentní a na hraně zákona.

Dvanáct milionů korun z Lán ve firmě nezůstalo

Piratex Trading není v sídle prezidenta nováčkem. Při zakázce na zpevnění břehů Klíčavy dělala v letech 2017 a 2018 subdodavatele stavební firmě Energie - stavební a báňská, která je dnes nepravomocně odsouzená spolu s Milošem Balákem. 

Dodnes není jasné, proč a za co do společnosti Piratex Trading přes Energii "odteklo" z Lán minimálně 12 milionů korun. V té době měla firma neexistujícího majitele - střelecký klub, který svaz vyškrtl pro neplacení poplatků. A také neexistující sídlo - v domě poskytujícím služby schránkovým firmám jí odmítali přebírat poštu, protože nájem také neplatila. Navíc porušovala zákon tím, že v rejstříku nezveřejňovala účetní závěrky.

Miliony korun za zpevnění břehů v Lánech ve firmě ale nezůstaly. Z hospodářských výsledků, které společnost po letech až letos v březnu publikovala v obchodním rejstříku, je patrné, že ve zmíněných letech vydělala jen několik stovek tisíc. Ač v té době neměla žádnou veřejně dohledatelnou aktivitu, zřejmě měla vysoké náklady. Komu platila, je nejasné.

Na dotaz, co se s penězi stalo, firma nereagovala. Redakce oslovila oficiálního majitele Michala Krejčíka jediným kontaktem, který Piratex Trading (bez vlastních webových stránek) má - čili e-mailem. 

"Veškeré práce a činnosti probíhají v souladu se zákonem. Více se asi nemá cenu rozepisovat, vzhledem k tomu, že vám nejde o pravdu, ale o senzaci pro čtenáře, což je vidět ve vašich dehonestujících a zavádějících článcích," přišla nepodepsaná odpověď.    

Stíhání za nelegální těžbu kamene

Firma mezitím nedostatky v obchodním rejstříku napravila. Dnes už je jako oficiální majitel firmy v obchodním rejstříku napsaný mladší jmenovec zmiňovaného Michala Krejčíka, který za firmu podle vyšetřovatelů vystupoval i v minulosti. Muže v souvislosti s lánskými zakázkami policie dokonce stíhala. Nyní firmu vede jeho příbuzný.

Detektivové zjistili, že Krejčík Balákovi v sídle prezidenta, které je součástí chráněné krajinné oblasti, pomáhal bez povolení Báňské správy vytěžit na 40 tisíc tun kamene. Část ho pak Balák prodal pod cenou rovněž již zmiňované stavební firmě Energie. 

Z případu Krejčík ale vypadl poté, co jeho stížnosti vyhovělo Nejvyšší státní zastupitelství. Podle rozhodnutí detektivové chybně stanovili konkrétní trestný čin, kterého se Balák mohl dopustit.

Policisté následně Balákovy obchody s kamenem překvalifikovali ze zpronevěry na porušení povinnosti při správě cizího majetku. A toho se mohl dopustit už jen on jako ředitel Lesní správy Lány. Michal Krejčík se tak soudu nejspíše vyhne.

Další menší zakázky pro Piratex

Společnost Piratex je v Lánech úspěšná i v dalších menších zakázkách. Už v roce 2018 Balákovi dodala stovku mysliveckých košil, které ředitel lesní správy často nosí. Balák přesto tvrdil, že netuší, s kým o tom jednal.   

Vloni i letos Piratex v Lánech podle dokumentů, které Hrad vložil do registru smluv, opravoval oplocení, vrata či dělal výkopové práce. Celkem za více než 400 tisíc korun. A letos v květnu pak s Piratex Trading rovnou Balák podepsal rámcovou smlouvu, na základě které bude provádět v Lánech opravy budov. Krejčík se ale jako oficiální majitel firmy Piratex Trading objevil až letos v lednu. 

Předtím byl úředním majitelem dle obchodního rejstříku Tomáš Kaiser. I on je dnes dalším příjemcem peněz za opravy z Lán na základě stejné rámcové smlouvy jako Piratex.

Letos v březnu pak s Piratex Trading Balák uzavřel smlouvu na prodej jehličnatého a listnatého dřeva. Podobně jako v jiných případech prodeje pokácených stromů, i tentokrát Miloš Balák tají množství i cenu materiálu, který si dle dohody Piratex může odvážet do konce roku. Navzdory tomu, že v minulosti v jiných textech Aktuálně.cz právní experti upozorňovali, že taková praxe je nelegální a smlouvy jsou tak od začátku neplatné. 

Vloni dřevo z Lán díky smlouvě s Balákem mohla nakupovat i Kristýna Houbová, která jinak dle živnostenského rejstříku provozuje ze středočeské vesnice Skryje autodopravu. Podle pátrání Aktuálně.cz ale na takovou činnost nemá koncesi, kterou zákon vyžaduje. Tu jí zajišťuje Tomáš Kaiser.

Soud: Neschopnost prezidentské kanceláře zabránit zneužití veřejných peněz

I přesto, že Balák dle soudu Hrad připravil o miliony korun, kancléř Mynář ho odvolat odmítá. Sám ho do čela lesní správy v roce 2013 vybral a dosadil bez tendru. Od té doby se ho zastává a dokonce tlačil na soudce a ministry spravedlnosti, aby Balákovo trestní stíhání torpédovali.

Předseda senátu kladenského soudu Petr Sedlařík, který v květnu nepravomocně poslal Baláka na tři roky do vězení, mluvil v rozsudku o "neschopností Kanceláře prezidenta republiky zabránit zneužití veřejných peněz".  

"Byl to šolich. Na každé úrovni projektu se nacházel někdo, kdo věděl, že nejedná správně," uvedl Sedlařík přímo v soudní síni s tím, že obžalovaní v kauze zpevnění břehů lánské nádrže "popřeli smysl zadávacího řízení".

Vratislav Mynář na dotaz Aktuálně.cz, zda má Hrad nastavená opatření, aby k nelegálnostem nedocházelo, neodpověděl. S redakcí nekomunikuje dlouhodobě.

Na stamilionové lánské zakázce na zpevnění břehů, za niž je Balák stíhaný, se podíleli i Mynářovi blízcí - byli v roli těch, kteří měli Hrad chránit před podvody. Navíc Mynář v době, kdy se problematická zakázka připravovala, Balákovi dával vysoké odměny. Aktuálně.cz a Respekt už popsaly, že z manipulace lánských zakázek policisté podezřívali i Vratislava Mynáře. I kvůli tomu, že požívá výhod prezidentské ochranky, mu ale nikdy nezákonnosti nedokázali. 

Technický i právní dozor zajišťovali Mynářovi známí

  • Znalec Martin Teyschl působí také jako předseda představenstva brněnské firmy GEOtest a je jejím spolumajitelem. Stejná společnost dohlížela na samotné stamilionové práce při zpevňování břehů klíčavské nádrže. Zakázku dostala bez zákonného tendru, protože je Balák nacenil pod limit, nad který by musel vyhlásit řádnou soutěž. Odposlechy zachytily, jak se dnes s Balákem odsouzený manažer Energie Libor Tkadlec opakovaně chlubil, že velkou část prací na druhé etapě sice Hrad zaplatí, ale nikdy se neprostaví.
  • To, že je Mynářův známý, na získání zakázky na dohled ale prý vliv nemělo. "To je historická věc. To s tím vůbec nesouvisí. Těmto věcem se věnujeme, tak jsme se o zakázku přihlásili," uvedl už dříve Teyschl. 
  • Na právní dozor zpevňování břehů Klíčavy si Balák najal brněnskou advokátní kancelář Richarda Tománka a Jiřího Jestřába. Za roky 2015 a 2016 se Lesní správa Lány zavázala advokátům dvakrát vyplatit až 1 999 999 korun. Limit pro to, aby se musely právní služby soutěžit, je dva miliony.
  • I Jestřába s Tománkem kancléř Mynář velmi dobře zná. V roce 2014 mu zprostředkovali neobvykle levný nákup vily v pražských Strašnicích od advokáta Víta Širokého, který proslul třeba zastupováním odsouzeného lobbisty Romana Janouška. Oba právníci také poslali celkem 1,7 milionu korun na poslední prezidentskou kampaň Miloše Zemana. Statisíce darovali i straně SPOZ, v níž se Mynář angažoval.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy