Ruští agenti a výbuch ve Vrběticích

Čeští policisté mají kvůli vyšetřování Vrbětic společný tým s Brity

Čeští detektivové, kteří vyšetřují výbuch muničního skladu ve Vrběticích, vytvořili v únoru letošního roku vyšetřovací tým s britskými policisty, kteří pracují na případu otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Na webu o tom ve čtvrtek informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Důvodem vzniku společného týmu je výměna informací o podezřelých. Podle mluvčího nebylo možné o jeho vytvoření informovat dříve.

Čeští kriminalisté mají podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Podle fotografií i jmen z pasů mužů, po nichž česká policie pátrá, jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Zdroj: ČTK

Policisté odložili případ Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Podnětem k prověřování byla informace serveru Seznam Zprávy, podle které chtěl Hamáček odcestovat loni v dubnu do Moskvy, aby tam získal vakcíny proti covidu-19 výměnou za informace o vyšetřování výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Krátce před chystanou cestou tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) a Hamáček zveřejnili, že za výbuchy byli podle českých bezpečnostních složek příslušníci ruské vojenské tajné služby GRU.

Ibehej poukázal na paragraf trestního zákoníku, podle kterého trestní odpovědnost zaniká, "jestliže pachatel dobrovolně upustil od dalšího jednání směřujícího k spáchání zvlášť závažného zločinu a odstranil nebezpečí, které vzniklo zájmu chráněnému trestním zákonem z podniknuté přípravy".

Hamáček tvrzení o výměně informací o výbuších za vakcíny opakovaně popřel, v minulosti uvedl, že v žádném okamžiku se neplánoval "jakýkoliv výměnný obchod s Ruskem". Na Seznam Zprávy podal žalobu, kterou Obvodní soud pro Prahu na konci května nepravomocně zamítl.

Zdroj: ČTK

Odškodnění za Vrbětice získají i lidé bez trvalého bydliště v obcích, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) zrušil část zákona o odškodnění lidí z okolí Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 explodovaly muniční sklady. Nárok na odškodnění nově získají lidé, kteří v obcích sice prokazatelně žili, ale neměli tam trvalý pobyt. Soud zároveň otevřel také cestu k odškodnění lidí, kteří měli pobyt zapsaný na ohlašovně obecních úřadů. Úspěšný návrh na zrušení výjimek v zákoně podávala skupina 19 senátorů z klubu Starostů a nezávislých.

Senátoři se domnívali, že zákon je v rozporu s ústavním pořádkem a má diskriminační dopady. Ústavní soudci rozhodovali zrychleně, protože 30. června končí lhůta pro uplatnění nároku u ministerstva vnitra. Středeční nález vstupuje v platnost bez odkladu.

Zákon rozděluje odškodnění mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipovou, Vlachovice a Slavičín a také obyvatele s trvalým bydlištěm v některé ze zasažených obcí. Norma vymezuje tři období mezi 16. říjnem 2014, tedy dnem exploze prvního skladu, a 13. říjnem 2020 jako dnem ukončení zásahu. Za každý den mají lidé nárok na 300 korun, 100 korun, respektive 20 korun. V případě města Slavičín zákon částky krátí na 20 procent, ovšem s výjimkou lidí z místní části Divnice.

Zdroj: ČTK

Lidé z okolí Vrbětic dostali zatím odškodnění ve výši 269 milionů korun

Ministerstvo vnitra doposud vyplatilo obyvatelům obcí v okolí Vrbětic na Zlínsku, které byly zasaženy výbuchem dvou muničních skladů z roku 2014, zhruba 269 milionů korun. Sdělila to mluvčí ministerstva Hana Malá. Lidé podle ní podali přes 8500 žádostí, kladně již vnitro vyřídilo zhruba 93 procent z nich. Zákon o odškodnění za výbuchy platí od počátku roku, nároky je třeba uplatnit do 30. června.

Ministerstvo rozhodlo kladně o zhruba 7900 žádostech v celkové výši 281 milionů Kč. Proplatilo téměř 7300 nároků. Z důvodů úmrtí žadatelů muselo zastavit řízení u čtyř žádostí, 51 jich zamítlo. Aby lidé mohli nároky u resortu uplatnit, museli mít mezi říjnem 2014 a říjnem 2020 trvalé bydliště v některé z dotčených obcí.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo dokončilo kontrolu v prezidentské kanceláři, zatím skartaci nekomentuje

Ministerstvo vnitra ukončilo kontrolu, kterou v Kanceláři prezidenta republiky prověřovalo správu dokumentů a spisů. Uvedla to mluvčí ministerstva Hana Malá. Úřad zatím k výsledkům kontroly nebude sdělovat bližší informace. Kontrolu v kanceláři prováděl i Národní bezpečnostní úřad, zkoumal, jak kancelář dodržuje právní předpisy v oblasti ochrany utajovaných informací.

Kontroly ministerstva vnitra i Národního bezpečnostního úřadu na Hradě doporučil začátkem února sněmovní bezpečnostní výbor. V souvislosti se skartováním tajné zprávy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích měly podle výboru prověřit dodržování požadavků na ochranu utajovaných informací na Hradě. Výbor by se případem ještě měl zabývat, na další schůzi je přizvaný i zástupce kanceláře.

Na skartování tajné informace o Vrběticích na Hradě upozornily Radiožurnál a server Respekt.cz. Policisté podle nich na informaci o skartování materiálu narazili, když na Hradě zjišťovali, zda se s tajnou zprávou o Vrběticích neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Kancelář později potvrdila, že dokument skartovala. Odmítá ale, že by tím porušila předpisy.

 

Zdroj: ČTK
Pokračovat