Ruští agenti a výbuch ve Vrběticích

Za výbuch ve Vrběticích odškodnění 700 milionů, rozdělí si je kraj, obce i obyvatelé

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun. Počítá s tím návrh zákona, který dnes ve zrychleném režimu schválila sněmovna. Musí ho ještě projednat Senát. Zákon již dříve podpořila vláda a podporuje ho i prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 113 ze 123 přítomných poslanců, proti nehlasoval nikdo.

Zákon počítá kvůli omezení po výbuchu dvou muničních skladů s odškodněním, které by bylo rozděleno mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipovou, Vlachovice a Slavičín a jeho obyvatele. Návrh podepsali poslanci napříč stranami v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) a předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Při výbuchu prvního ze skladů zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci 2014. Obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. V době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což na jaře vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

Zdroj: ČTK

Hamáček chce pomocí speciálního zákona odškodnit obyvatele v okolí Vrbětic

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí vládě předloží navrhovaný postup, jak odškodnit obyvatele v okolí Vrbětic na Zlínsku. Nejjednodušším způsobem podle něj je speciální zákon schválený Parlamentem. Pokud vláda nalezne shodu, přistoupí vnitro k dalším krokům při přípravě odškodňovacího zákona. Hamáček to dnes řekl po jednání se zástupci postižených obcí.

"Z materiálu, který nám byl prezentován, je evidentní, že pokud by to stát měl řešit v rozsahu požadovaném zástupci obcí, nejjednodušším možným řešením je speciální zákon, který by přijal Parlament a tam by veškeré nároky obcí, občanů a vlastníků vypořádal," uvedl Hamáček.

Podle Hamáčka je třeba dořešit hloubkovou pyrotechnickou asanaci pozemků v okolí areálu. Vnitro už loni v létě předložilo vládě materiál, podle kterého by měly být vytvořeny fondy ve výši zhruba 100 milionu korun. Tehdy pro návrh ale nebyla politická podpora, proto byl stažen. Vnitro nyní návrh aktualizovalo a je o něm připraveno dále jednat, doplnil Hamáček.

Jeden sklad ve Vrběticích explodoval v říjnu 2014, druhý v prosinci téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, v době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což před nedávnem vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem. Rusko obvinění odmítá.

Moskva označila bulharského diplomata v Rusku za nežádoucí osobu

Rusko označilo za nežádoucí osobu diplomatického pracovníka bulharského velvyslanectví, uvedla agentura TASS. Je to odveta za nedávné vyhoštění ruského diplomata z Bulharska. To Sofia oznámila na konci dubna, den poté, co bulharská prokuratura uvedla, že podezírá šest Rusů v souvislosti s výbuchy bulharských skladů munice v letech 2011 až 2020.

Příslušná nóta byla ve středu předána bulharskému velvyslanci, který byl předvolán na ruské ministerstvo zahraničních věcí. "Jde o odvetné opatření za nepodložené rozhodnutí bulharské strany označit jako nežádoucí osobu ruského diplomata v Sofii," uvedlo ruské ministerstvo.

Bulharská prokuratura den před vyhoštěním ruského diplomata oznámila, že podezírá šest Rusů ve spojitosti se čtyřmi výbuchy v bulharských skladech a továrnách, kde měl uložené zbraně a munici bulharský zbrojař Emilijan Gebrev. Společné jim bylo mimo jiné to, že vojenský materiál měl odtud směřovat na Ukrajinu a do Gruzie.

Zdroj: ČTK

České velvyslanectví v Moskvě propustilo k 21. květnu většinu Rusů, které zaměstnávalo, potvrdila médiím mluvčí MZV. Celkem bude výpovědí 79

Zdroj: ČTK
Pokračovat