Pondělí: Lidé z Nymburska utíkají, protrhly se hráze

Domácí Domácí
3. 6. 2013 23:57
Vývoj počasí v celé České republice sledujeme v online reportáži
Povodeň na Rokytce v Praze.
Povodeň na Rokytce v Praze. | Foto: Ludvík Hradilek

Česká republika - Hladiny řek v několika krajích začaly klesat.

Na více než čtyřech desítkách míst stále platí třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, extrémní stupeň ohrožení už byl na všech místech odvolán.

Vltava v Praze bude kulminovat patrně až v úterý ráno. Hasiči v oblastech zasažených povodněmi evakuovali tisíce lidí.

Povodně mají již sedm obětí. Zatím poslední je žena, kterou v průhonickém parku zabil padající strom. Další pondělní obětí je elektrikář v Cerhenicích na Kolínsku, kterého při odpojování trafostanice zabil proud. 

Zemřel také devětašedesátiletý muž z Plzeňska, jehož tělo záchranáři objevili už v pátek v Měčíně na Klatovsku. Dva lidé zemřeli v neděli ve zřícené chatě v Třebenicích u Prahy. Další obětí záplav je zřejmě dvaaosmdesátiletý muž, jehož tělo našli v neděli v Janovském potoce v Mokřanech na Benešovsku.

Záchranáři v neděli vylovili tělo i z řeky Úpy v Trutnově. Příčinu smrti muže určí až pitva, ale policie nevylučuje, že mohl být obětí záplav. Policie ještě pátrá po čtyřech vodácích.

Výzva redakce:

Máte fotky stoupajících vodních toků? Pošlete nám je na adresu [email protected] i s krátkým popiskem. Děkujeme!

Vláda vyhlásila pro všechny české kraje s výjimkou Pardubického stav nouze.

Záplavy zatím ohrožují jen kraje v Čechách, nejvíce míst na třetím povodňovém stupni je v Jihočeském kraji - nyní kolem 15. Výška hladin toků však přes noc na většině vodoměrných stanic klesla.

Hladiny dvou pražských potoků, Botiče a Šáreckého potoka, klesají. Potíže z tří nejproblematičtějších malých toků dělá už jen Rokytka v Libni.

Kulminace Labe v Ústí nad Labem by měla nastat během úterý na 10,8 metru a průtoku 3750 kubíků za sekundu. Při povodni v roce 2002 Ústím protékalo 4700 kubíků.

V Praze museli být evakuováni například obyvatelé Zbraslavi či Modřan. Na Zbraslavi radnice bojuje s nefunkčními protipovodňovými opatřeními. Pokud zábrany nevydrží, domovy bude muset opustit až 250 lidí. Evakuace se zatím vyhnula Praze 5.

Kvůli stoupajícímu Labi se evakuují lidé v Ústí nad Labem, Děčíně a několika obcích na Litoměřicku. Odejít musí i 1400 obyvatel Křešic na Litoměřicku či 500 lidí z Českých Kopist a Počápel u Terezíne. Města a obce podél řeky postavila protipovodňové zdi.

Záplavy přerušili na řadě míst dopravu a dodávky elektřiny. Uzavřely více než 150 úseků silnic, voda ztěžuje třeba i provoz na dálnici D5 na Berounsku. Blokováno je i více než 15 železničních tratí, hlavně ve Středočeském a Jihočeském kraji. Zpoždění činí desítky minut až hodiny.

Rozvodněná Vltava z ptačího pohledu:

Aktuální situaci sledujeme v online reportáži:

Řeka Barounka kulminuje. Půl hodiny před půlnocí dosáhla výšky 576 centimetrů a průtoku 1150 kubíků za vteřinu. V následujících hodinách už by hladina řeky měla postupně klesat.

"Byl jsem informován o jednom případu rabování," uvedl hejtman Středočeského kraje Josef Řihák. K incidentu došlo v Kralupech nad Vltavou, podle Řiháka jsou posíleny policejní hlídky.

V Děčíně se musí evakuovat další ulice, levý břeh bude řízeně zaplaven vodou. Z krizových míst ve městě už muselo odejít téměř 9 stovek lidí.

Své domovy už muselo opustit více než 8 tisíc lidí. Nejvíce z nich - zhruba 4,5 tisíce - bylo evakuováno v Ústeckém kraji. Další tisíce domácností jsou bez elektřiny.

Situace na Nymbursku se vyostřuje. Tisícovka lidí opouští své domy kvůli přetékajícím rybníkům. Obec Křinec musela být zcela evakuována poté, co se na místním rybníku protrhla hráz. Podle informací ČT přetékají i rybníky v okolí a zaplavují další obce a cesty mezi nimi.

Hladina Labe v Křešicích na Litoměřicku by mohla dosáhnout asi osm metrů. Voda se do hodiny až dvou přelije přes protipovodňové zábrany, které jsou stavěné pouze na dvacetiletou vodu, tedy asi 7,5 metru. Většina lidí už se evakuovala, v obci zůstává asi 70 obyvatel.

Na třetí stupeň dnes večer stoupla v Ústeckém kraji i Ohře v Lounech, hladina v 21:00 byla na 490 centimetrech. Vodohospodáři totiž zvýšili odtok z přehrady Nechranice. Stupeň ohrožení hlásí kromě Labe ještě Bílina, která se vlévá do Labe v Ústí nad Labem a Flájský potok na Mostecku.

Průtok Vltavy v Praze začal růst a před devátou hodinou večer přesáhl 3020 metrů krychlových za sekundu. Do Prahy již částečně dorazila vlna ze zvýšeného odpouštění Vltavské kaskády.

V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku pokračuje evakuace sídlišť, kterou si vyžádala velká voda. Do bezpečí už bylo odvezeno 2500 lidí ze sídlišť, nemocnice a domu pro seniory. Potíže s velkou vodou mají i lidé z několika obcí na Mrlině na Nymbursku, kde se protrhly hráze Bučického a Komárovského rybníka. Mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová řekla, že se evakuace může týkat tisícovky lidí.

Povodeň v Holešovicích a Libni
Povodeň v Holešovicích a Libni | Foto: Daniel Poláček

S obavami sledovaná řeka Berounka už ve střední části kulminuje, během noci už bude klesat. Stav Berounky ve Zbečně se pohybuje asi šest centimetrů nad šesti metry, ale vzestup se zastavuje. Aktuálně.cz to řekl Petr Dvořák, mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorologové s obavami sledují srážkové systémy přicházející z Polska nad Beskydy. V bouřkách a při vydatních deštích tam může během zítřka spadnout až 100 milimetrů srážek, což zvedne hladiny tamních řek.

Průtok Vltavy v Praze před 20:00 dosáhl 2965 kubíků za sekundu. To je zhruba dvacetinásobek běžného stavu a odpovídá to dvacetileté povodni. Hladina v Malé Chuchli dosáhla 5,13 metru, běžný stav je pod jeden metr.

Vodohospodáři předpokládají, že hladina Labe bude v Ústí nad Labem kulminovat ve středu dopoledne. Hladina má stoupnout až na 11,3 metru, možný průtok bude 4150 metrů krychlových za vteřinu. To je hodnota stoleté vody.

Pražský dopravní podnik od úterního rána uzavře na trase metra A také stanici Muzeum. Stanice se po obvyklém nočním přerušení provozu neotevře v úterý v 05:00. Metro na této trase pojede mezi Depem Hostivař a Náměstím Míru. Pro trasu C bude stanice Muzeum nadále otevřená.

Starosta obce Zálezlice nařídil kvůli prosakující provizorní hrázi evakuaci obyvatel. "V půl deváté odjíždí autobus s dvaceti lidmi, těch, co odjeli sami, je šedesát. Zůstávají lidé, kteří neměli větší problémy ani v roce 2002. Ti, co na vlastní zodpovědnost zůstávají v rizikovějších oblastech jsou na kontaktu a mají instrukce se v případě, že by přišla voda, přemístit na druhou stranu pozemku. Případně mohou přijít k nám na úřad," řekl Aktuálně.cz starosta Zálezlic Jiří Čížek.

Evakuace Zálezlic
Evakuace Zálezlic | Foto: Ludvík Hradilek

Povodňová komise městské části Praha 6 kvůli očekávánému vzestupu vody rozhodla o okamžitém uzavření Papírenské ulice a ulice V Podbabě. Evakuace by se měla týkat až 30 lidí. "Zároveň odcházejí i poslední zaměstnanci Ústřední čistírny odpadních vod," sdělil mluvčí městské části Adam Halmoši.

Hladiny dvou pražských potoků, Botiče a Šáreckého potoka, klesají, potíže z nejproblematičtějších malých toků dělá od dopoledne Rokytka v Libni. Kvůli Rokytce jsou ohroženy především ulice Koželuhova, Elsnicovo náměstí, Švábky a Zenklova ulice. Jde o oblast, kde žije asi 1500 lidí.

Podle Prahy 12 hrozí vylití Libušského potoka. "Retenční nádrž na horním toku je již zcela plná a vzhledem k tomu, že voda v oblasti ulice Generála Šišky vstupuje do potrubí kanalizace, která je již zaplněna až k okraji vozovky, může nastat situace, kdy při ucpání potrubí vyvře voda přímo na silnici," uvedl starosta Prahy 12 Petr Prchal (TOP 09). Prahu 12 také stále trápí voda, která vytéká z kanalizace na Obchodní náměstí. Evakuováno tam bylo asi 50 lidí

Záplavy mají už sedmou oběť. V parku v Průhonicích u Prahy zabil padající strom ženu, která tam venčila psa. Její tělo vyprošťují hasiči, kteří museli strom rozřezat. Podle mluvčí hasičů Lenky Kostkové je možné, že strom byl podmáčený. "Paní byla pod ním zaklíněná a pod sebou měla ještě psa," uvedla mluvčí.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa je ohledně situace v Praze ještě pesimističtější než premiér Nečas. V úterý dopoledne dosáhne podle něj průtok v Praze až 3500 metrů krychlových za sekundu. Ministr to řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Impuls.

Praha 8 zvažuje vyhlášení povinné evakuace. Pro lokality Karlín, Invalidovna a dolní Libeň již byla vyhlášena evakuace dobrovolná.

Pražský dopravní podnik oznámil další omezení veřejné dopravy od 20. hodiny. Praha totiž očekává zvýšení průtoku Vltavy až na 3300 kubíků za vteřinu. "Především dojde ke zkrácení stávající trasy metra B, budou uzavřeny 4 stanice: Smíchovské nádraží, Českomoravská, Vysočanská a Kolbenova. Uzavřené úseky budou dopravně obslouženy změnami náhradní tramvajové linky XB," uvedl dopravní podnik.

Povodeň v Holešovicích a Libni
Povodeň v Holešovicích a Libni | Foto: Daniel Poláček

Kvůli povodním zastavila veškerý provoz neratovická Spolana. Rozhodla o tom povodňová komise v reakci na riziko třetího stupně povodňové aktivity. Společnost již v neděli 2. června realizovala preventivní opatření a přesunula chlor a další látky do bezpečí. "Všechny zodpovědné osoby a složky Spolany jsou v pohotovosti pro případ nouze a jsou v těsném kontaktu s místními orgány  připraveni dále reagovat na vzniklou situaci," sdělil deníku Aktuálně.cz Miroslav Kulík, vedoucí sektoru kvality životního prostředí Spolany.

V areálu společnosti ÚJV v Řeži u Prahy dnes krizový štáb vyhlásil druhý stupeň povodňové aktivity. Výzkumníci vyklidili suterénní a přízemní pracoviště, zajistili všechny radioaktivní zářiče a odstavili výzkumné jaderné reaktory. Chemičky Lovochemie a Preol v neděli preventivně přerušily výrobu.

Prezident Miloš Zeman pochválil vládu za uvolnění finančních prostředků pro lidi postižené povodněmi. Neodpustil si ale rýpnutí do některých politiků. "Byly zde dvě varianty, buď se ostentativně proletět helikoptérou nad postiženými oblastmi, což se obávám, že nikomu nepomůže. Nebo navrhnout konkrétní vklad. Rozhodl jsem se proto, že požádám hradní stráž, aby se účastnila záchranných akcí," řekl prezident. Hradní stráž podle něj může pomoci při evakuaci nebo ochraně majetku. Připraveno je zhruba 60 příslušníků stráže.

Pražská zoo evakuuje lachtany, kteří zůstali ve spodní části zahrady, píše na své facebookové stránci ředitel Miroslav Bobek. Pražské gorily podle něj budou za nějaký čas převezeny do zoo ve Dvoře Králové.

"Gorily jsou v protipovodňové věži. Až to bude možné, budou převezeny do Zoo Dvůr Králové, kde zůstanou tak dlouho, dokud nebude pavilon opraven. Ani tak se však do něj nemohou vrátit, pokud si nebudeme jisti, že byly učiněny kroky, které zabrání dalšímu opakování stejné katastrofy," řeklBobek, který ostře zkritizoval někdejší rozhodnutí magistrátu nebudovat u zoo protipovodňové hráze.

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) bude oproti předpokladům třeba upustit Vltavskou kaskádu. Vodní nádrž Orlík se totiž blíží svému naplnění. Průtok Vltavy v Praze tak zřejmě v úterý dopoledne dosáhne 3300 kubíků za sekundu. Nyní dosahuje přibližně 2900 kubíků.

"Okolo poledne to vypadalo, že bude možné odtok Vltavské kaskády udržet na úrovni 1700 kubíků. Ukazuje se nyní, že bude muset být navyšován. To znamená, že bude postupně navyšován průtok Vltavou v Praze až na úroveň 3300 kubíků, které by mělo být dosaženo někdy zítra (v úterý) mezi osmou a dvanáctou hodinou," řekl premiér, který během pondělí navštívil místa postižená povodněmi.

Pražská zoo pod vodou.
Pražská zoo pod vodou. | Foto: Tomáš Adamec, Zoo PRaha

Prezident Miloš Zeman vyčlenil 60 příslušníků hradní stráže, aby pomáhali při povodních. Jsou k dispozici ústřednímu krizovému štábu, který rozhodne jejich dalším nasazení, sdělil hradní kancléř Vratislav Mynář. Zeman své rozhodnutí oznámí na podvečerním brífinku, kde bude i šéf hradní stráže Radim Studený.

Velká voda má další oběť. Elektrikáře v Cerhenicích na Kolínsku zabil proud, když odpojoval trafostanici v zaplavené oblasti. Celkově si tak povodně vyžádaly šest mrtvých. Nejvíce obětí je ze středních Čech, kde si velká voda vyžádala už čtyři lidské životy.

Situace ve Středočeském kraji se zhoršila. Například v Zálezlicích hrozí protržení hráze. Hasiči evakuovali všechny obyvatele kromě 7, kteří ji odmítli.

Před 17. hodinou hlásí 3. stupeň povodňové aktivity čtyři desítky míst. Hladiny postupně klesají, vše ale zpomaluje déšť. Je stále uzavřeno 14 úseků železnic a 150 úseků na silnicích.

Pražská divadla ruší kvůli velké vodě svá představení, došlo i na open air koncerty, v ohrožení jsou i některé festivaly. Hrát se nebude v Ypsilonce, v Arše, pod Palmovkou a v Dlouhé. Národní divadlo v Praze je zatím mimo ohrožení. Všechny zrušené akce si můžete prohlédnout ZDE.

315 vězňů z celé země chce dobrovolně pomáhat lidem v oblastech postižených povodní. Vězeňská služba nabídne pracovní skupiny odsouzených hejtmanům zatopených krajů. "V okamžiku, kdy budeme znát potřeby jednotlivých krajů, bude nasazení odsouzených koordinovat krizový štáb Generálního ředitelství Vězeňské služby," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová. Společně s pracovní skupinou by na místo podle ní přijeli i dozorci. 

Do práce by se mohli zapojit také lidé odsouzení k obecně prospěšným pracím. Probační a mediační služba je podle Čechové připravena koordinovat jejich pomoc na základě potřeb jednotlivých krajů a obcí. Pomoc 24 vězňů z Litoměřic a Teplic již využil Krajský soud v Ústí nad Labem, odkud odsouzení vynášeli spisy a další materiál, aby ho uchránili před velkou vodou.

Povodně očima čtenářů, den třetí - podívejte se:

Pražská Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) byla kvůli záplavám dočasně odstavena z provozu, čerpadla již nezvládají velký přítok vody. Veškeré dešťové a odpadní vody tečou přímo do Vltavy, řekla mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Marcela Dvořáková. Provoz bubenečské čistírny by podle ní mohl být obnoven v úterý nebo ve středu.

"Aby se zabránilo velkému poškození technologických zařízení na ÚČOV, byl v čistírně vyhlášen havarijní stav a zastaven přítok vody stokami," uvedla Dvořáková. "Na ÚČOV teď fungují pouze vnitřní procesy k zachování provozu čistící linky, kalového hospodářství a energocentra a zajištění ochrany majetku," řekla mluvčí.

Tepelná elektrárna v Mělníku v případě dalšího vzestupu hladin Labe a Vltavy odstaví některé bloky. Elektrárna je na břehu Labe, které je u Mělníka na třetím, tedy nejvyšším povodňovém stupni. "Je možné, že pokud bude hladina stále stoupat, budou v první fázi odstaveny tři bloky elektrárny Mělník," uvedl její ředitel Miroslav Krpec. Kdyby hladina stoupala extrémně, bude podle něj omezení provozu rozsáhlejší.

Vltava bude v Praze kulminovat v úterý nad ránem. Nejvyšší průtok zaznamená krátce poté, co svého vrcholu dosáhne Berounka, která se do ní vlévá. Nejsou vyloučeny evakuace na dalších místech Prahy, v Kralupech na Vltavou a na jiných místech ve Středočeském kraji. Při likvidaci následků záplav je připraveno pomoci 350 policistů.

V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku řeší policie první případ rabování. Dnes kolem 13:00 se v Havlíčkově ulici asi třicetiletý muž snažil vniknout do evakuovaného domu. Policisté podezřelého zadrželi a nyní případ vyšetřují. "Je to první případ a doufám, že bude jediný," řekl mluvčí mělnické policie Václav Tichý.

Rozlitá Vltava.
Rozlitá Vltava. | Foto: Pavel Novák.

Plynárenský podnik RWE vyhlásil ve 13:43 stav nouze pro Ústecký kraj. Dodávky nejsou omezeny, střední a větší odběratelé musí zabránit úniku plynu při povodni.

K evakuaci se chystá Terezín na Litoměřicku a obec Kly na Mělnicku. V Terezíně žije kolem 1700 lidí, do 24 hodin by měli opustit své domovy. Původně se uvažovalo jen o evakuaci východní části města, výzva ale nyní platí pro všechny obyvatele Terezína. Terezínem protéká řeka Ohře, lidé se tu ale obávají spíše toho, že se zopakuje situace z roku 2002, kdy město zaplavila zpětná vlna vody z rozvodněného Labe, do kterého se Ohře kousek od Terezína vlévá. "Prosím lidi, aby si ubytování zajistili sami, kdo může, s ubytovací kapacitou je to tu špatné," řekla starostka Růžena Čechová.  Město se potýkalo už s umístěním 270 klientů zdejšího domova se zvláštním režimem. Byla zřízena krizová linka pro obyvatele - 475 271 100. 

Prezident Miloš Zeman svolal na dnešních 18:30 mimořádný briefing k aktuální povodňové situaci. Promluví na Pražském hradě,  pohovoří také kancléř Vratislav Mynář a velitel Hradní stráže Radim Studený. Zemanova mluvčí Hana Burianová v neděli uvedla, že Zeman přírodní neštěstí bedlivě sleduje. Apeloval na vládu, aby situaci věnovala největší možnou pozornost a řešení nalezla v co nejkratší době. "Prezident republiky hluboce soucítí se všemi postiženými a ohroženými občany ve všech oblastech ČR," zdůraznila mluvčí. Podle ní se prezident se nechává průběžně informovat o dalším vývoji situace.

Kvůli záplavám se v Česku ocitly bez proudu tisíce domácností. Energetici museli z preventivních důvodů odpojit desítky rozvodových trafostanic, řadu z nich už zaplavila voda. Nejhorší situace je ve středních Čechách v okolí Berounky, Vltavy a jejích pražských přítoků - Botiče a Rokytky. Společnost RWE vyhlásila ve středních, severních a východních Čechách stav nouze a varovala, že může být omezena spolehlivost dodávek plynu. Záplavy ovlivnily i dodávky tepla, nejhorší je situace v Českých Budějovicích.

V Ústí nad Labem bylo evakuováno 152 zahraničních turistů ze dvou výletních lodí, které projížděly po Labi. Kvůli povodním musely zakotvit v přístavu v Krásném Březně. Cestovní kancelář přepraví turisty autobusem do Drážďan. Podle mluvčí ústeckých policistů Valerie Bartošové v přístavu kotvily dvě výletní lodi, jedna německá a jedna švýcarská. "Evakuováni byli Švýcaři, Němci a Američané," řekla.

Foto: Radek Nohl

Hejtmani vyzývají vládu, aby na odstraňování povodňových škod v Čechách nasadila nezaměstnané. Povolat nezaměstnané umožňuje vládě zákon o zaměstnanosti. Úřady práce mohou povolat nezaměstnané k veřejným pracím. Podle zákona by mohli likvidovat škody tři měsíce. Každému z nich by za to stát mohl vyplatit až 15 000 korun měsíčně.

U břehu Labe postávají davy lidí a sledují hladinu. Policie již uzavřela jeden z příjezdů do centra Ústí nad Labem, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz. Hasiči pod jedním z mostů čerpají vodu. Voda již natekla do garáží, které jsou hned vedle vlakového nádraží. Dopravu musí řídit policie.

Pražská zoo odhadla škody na 160 milionů korun. "Obávám se, že celá ta spodní část zoo znovu podruhé během 11 let bude velmi vážně poškozena, ne-li zničena. A můžu říct jenom to, že mě mrzí, že Zoo Praha nebyla zahrnuta do těch protipovodňých opatření a že vlastně to, co tady je k dispozici proti povodním, je hráz dimenzovaná na dvacetiletou vodu," uvedl ředitel Miroslav Bobek.

Kvůli velké vodě na Berounce bude dnes v 19:00 hodin uzavřen pro osobní a nákladní dopravu most v Plzni na Jateční ulici. Značně to zkomplikuje dopravní situaci v Plzni, zejména řidičům směřujícím na sídliště Lochotín a dále na sever. V Dolní Lukavici poblíž Úhlavy evakuovala obec bez pomoci hasičů a policie 11 rodin. Vyplývá to z informací hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance (ČSSD) a krajské policejní mluvčí Hany Štefflové. "Po uzavření mostu na Jateční povede objízdná trasa směrem do města přes Roudnou, z města ven po Jateční přes ulici Chrástecká," řekla Štefflová. Hladina Úhlavy se podle Chovance stále zvedá, na kulminaci na dolním toku se čeká, podobně jako u Radbuzy.

Sídliště Hůrka v Kralupech nad Vltavou čeká evakuace. Oznámil to krizový štáb města. Kralupy jsou ohrožovány hladinou Vltavy a také potokem, který protéká centrem města.

Co by nemělo chybět v evakuačním zavazadle:

základní trvanlivé potraviny, pitná voda, jídelní potřeby

- osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy, cennosti

- toaletní a hygienické potřeby, léky

- náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnka, spací pytel nebo přikrývka

- mobilní telefon a nabíječka, přenosné rádio, svítilna, kapesní nůž, zápalky, šití

Kritická povodňová situace v Česku zvedla vlnu solidarity. Pomocnou ruku podává stát i neziskové humanitární organizace - VÍCE ZDE.

Spodní část Zoo Praha je nyní zaplavena až ke starému sloninci.
Spodní část Zoo Praha je nyní zaplavena až ke starému sloninci. | Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Na Příbramsku kvůli povodni unikla velmi slabě koncentrovaná radioaktivní voda z bývalého uranového dolu u Drásova. "Máme už konkrétní výsledky z laboratoře," říká vedoucí odštěpného závodu Sprava uranových ložisek Příbram státního podniku Diamo Václav Plojhar. Podle něj unikala voda s koncentrací přírodního uranu 2,5-2,7 mg/l (tedy asi 5x víc, než stanoví norma). "Ve vodoteči ale už došlo ke zředění na 0,15 mg/l. Nehrozí tedy žádné přímé nebezpečí ani obyvatelům, ani životnímu prostředí. Podobnou situaci ale musíme vždy hlásit," dodává Plojhar.

Částečná uzavírka metra může trvat i několik dnů, řekl na tiskové konferenci ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek. Hladina Vltavy totiž nemá v nadcházejících hodinách výrazněji klesat. Uzavírka metra působí velké potíže v dopravě. Metro na trase A do nejede v úsecích Dejvická - Muzeum, na trase B mezi stanicemi Českomoravská - Smíchovské nádraží a na trase C v úseku Kobylisy - Muzeum. Omezen je i provoz tramvajových linek. Neprůjezdná je trať v Braníku - VÍCE ZDE.

Zálezlicím na Mělnicku hrozí protržení hráze a opakování ničivých povodní z roku 2002. Místní část Kozárovice je celá zatopená a byli odtud evakuováni všichni obyvatelé. Vedení města začíná připravovat evakuaci zbytku obce. Zatím však není úplně jasné, jestli tato situace nastane. "Začínáme se bát, ta situace je opravdu hrozná. Voda pořád stoupá," řekl starosta Jiří Čížek. "Snažíme udržet provizorně postavenou hráz, která se však začíná kvůli velkému tlaku protrhávat. Ten tlak vody je větší než jsme čekali," dodal Čížek.

Hasiči v oblastech zasažených povodněmi evakuovali do 11:00 celkem 7105 lidí. V Ústeckém kraji jich bylo 4473, ve středních Čechách 1156. Více než 250 lidí hasiči před velkou vodou zachránili, nejvíce v Praze, uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. V zaplavených oblastech bylo nasazeno přes 14 000 hasičů. Do dnešního poledne řešili 670 mimořádných událostí. "Stále nejvíce událostí je ve Středočeském kraji. Dále v Jihočeském kraji, kde zásahová činnost mírně klesá, kde naopak přibývá zásahů je kraj Ústecký a Praha," uvedla mluvčí.

Řeka Bílina je v Trmicích na třetím stupni povodňové aktivity, její hladina tu ve 12:50 dosáhla 230 centimetrů. Na třetím stupni je i Labe v Ústí a Flájský potok v Českém Jiřetíně. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Bílinou v Trmicích protéká 43,5 metru krychlového vody za vteřinu, roční průměr přitom činí jen 6,5 metru krychlového. Řeka tu má v průměru 114 centimetrů.

Křinec na Nymbursku bude možná evakuovat obyvatele. Hrozí přelití nedalekého Bučického rybníku. Voda by potom zasáhla centrum městyse s 1300 obyvateli. Kvůli rozvodněné řece Mrlině tam nefunguje elektřina ani telefony, řekl starosta obce Milan Moc.

"Vypadá to katastrofálně. Zažili jsme tady v roce 2003 historicky největší vodu, ale to, co je teď, předčilo mé nejchmurnější představy," řekl Moc.

Kralupy na Vltavou.
Kralupy na Vltavou. | Foto: Martin Novák

Pokud se povodňová situace dramaticky nezmění, Praha dnes zruší nařízení, kterým zavřela všechny školy kromě vysokých. Řekl to pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Rozhodnutí pak bude na jednotlivých městských částech.

Hudeček v neděli večer kvůli povodňovému nebezpečí zrušil výuku ve všech mateřských, základních i středních školách v Praze. Ve většině škol a školek se dnes nevyučovalo, některé školy ale zůstaly otevřené. Chtěly tak vyhovět rodičům, kteří neměli pro své děti hlídání. Část škol slouží jako evakuační centra.

Už několik hodin hlídají historický Karlův most v Praze policisté, hasiči a jeden pětadvacetitunový bagr. Jeho dlouhé rameno odstraňuje z pilířů naplavené kusy stromů, zahradních domků nebo chuchvalce větví a bahna. Kdyby se předměty zachytily na některém z pilířů mostu, mohly by ho poškodit.

V souvislosti se stoupající vodou roste i nebezpečí nákaz, lidé by proto měli důkladně dodržovat hygienické podmínky. Podle ministerstva zdravotnictví hrozí zvýšené riziko hepatitidy typu A, salmonelózy, tularemie nebo úplavice - VÍCE ZDE.

Řeka Ohře dosáhla v noci na dnešek třetího povodňového stupně v Karlových Varech Drahovicích. Už dopoledne ale začala hladina klesat a po 12:00 už v kraji byla jen dvě místa s druhým povodňovým stupněm, na odtoku z Jesenice a na Ohři v Drahovicích. I tam ale podle údajů Povodí Ohře voda klesá. Silnice dosud uzavřené kvůli dešti se podařilo již během dopoledne většinou zpřístupnit.

EU je připravena pomoct České republice nebo Rakousku. Země mají právo na příspěvky z fondu solidarity, řekla mluvčí Evropské komise.

Labe má v Ústí nad Labem o půlnoci dosáhnout deseti metrů, v úterý ráno by řeka měla mít ještě o 60 centimetrů víc. Kulminace se tu očekává během úterka asi na 10,8 metru. Informovala o tom mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Původní odhady kulminaci situovaly asi o 30 centimetrů níž. Ústím by mělo v úterý protékat 3750 metrů krychlových vody za sekundu. Při historické povodni v roce 2002 to bylo 4700 metrů krychlových vody za sekundu. Hladina řeky tehdy měla 1196 centimetrů.

Berounka v Dobřichovicích.
Berounka v Dobřichovicích. | Foto: Martin Buben

V Děčíně vyzvalo město k evakuaci 790 lidí bydlících v 16 ulicích u Labe, ne všichni ale poslechli, uvedla mluvčí města Markéta Lakomá. Uzavřených je několik ulic, město je ale zatím průjezdné. Na mostě přes Labe se tvoří kolony. Hladina se dnes v poledne pohybovala podle měření Povodí Labe kolem 675 centimetrů, v úterý ráno může být až přes deset metrů.

Před polednem radnice Prahy 8 doporučila obyvatelům Invalidovny a Karlína, aby si sbalili evakuační zavazadla. Podle radnice stále více lidí z Karlína hlásí, že má zatopené sklepy. Nařízení povinné evakuace se nedá podle radnice vyloučit

Na Příbramsku kvůli povodni unikla velmi slabě koncentrovaná radioaktivní voda z bývalého uranového dolu u Drásova. Aktuálně.cz to potvrdila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podle ní žádné nebezpečí nehrozí. "Čistička to jen nepobere, ale v tuto chvíli určitě nic nehrozí. Prakticky to znamená, že se to musí sledovat, na což Diamo má své postupy, které plní. A je to pod kontrolou našeho regionálního centra Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v Příbrami-Kamenná," prohlásila Dana Drábová.

Meteorologové očekávají další výrazný vzestup hladiny na soutoku Labe s Vltavou. Ve středních Čechách bylo kvůli záplavám evakuováno už více než 1150 lidí. Povodeň v kraji uzavřela také 100 silnic. Po jednání krajského krizového štábu informovala mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.

V Mělníku na Labi byl dopoledne průtok zhruba 2200 metrů krychlových za vteřinu. "V průběhu následujících dvou dnů by řeka měla kulminovat minimálně na 3500 metrů krychlových za vteřinu. V těchto okamžicích v Mělníku pokračuje stavba protipovodňových hrází, zavírají se vrata do přístavu, je vypínán plyn v místech, kde se očekává zaplavení," uvedl hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.

Meteorologové vydali hlášení, že během dneška dojde na soutoku Labe s Vltavou k výraznému vzestupu hladin obou řek v důsledku dotékání vody z horních částí povodí. Několik desítek lidí už muselo opustit lokalitu Rybáře v Mělníku.

Česká pošta kvůli záplavám uzavřela zhruba 22 poboček. Do dalších desítek obcí nedoručuje kvůli zaplaveným nebo uzavřeným komunikacím, řekla mluvčí pošty Marta Selicharová.

Stav ohrožení platí v Libereckém kraji už jen na dvou tocích - na Smědé v Předláncích na Frýdlantsku a Panenském potoce v Pertolticích na Českolipsku. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Ještě ráno platil třetí povodňový stupeň i na Ploučnici, její hladina ale pomalu klesá a v Mimoni a České Lípě je aktuálně na druhém stupni. Pomalu opadají i další řeky. Voda zalila většinou jen louky a zahrady, největší problémy působí Smědá ve Višňové, řekl hejtman Martin Půta, který na Frýdlantsko vyrazil.

Lidé, kteří odstraňují následky povodní, mají v práci nárok na neplacené volno. Mohou ho dostat i tehdy, když se kvůli výpadku dopravy nedostanou do zaměstnání. Zameškanou dobu si mohou napracovat. Pokud firma přeruší práci kvůli velké vodě, musí lidem platit náhradu mzdy. Řekla to mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová. Ministerstvo rady shrnulo už v roce 2009 v příručce o pomoci po povodních. Brožuru nyní aktualizuje. Hotova by měla být nejspíš v úterý - VÍCE ZDE.

S velkou vodou bojuje celá střední Evropa. Krom Česka se řeky vylévají z koryt také na Slovensku, v Polsku, v Německu, Rakousku, ale i ve Švýcarsku - VÍCE ZDE.

Hladina řeky Cidliny v sedmitisícovém Novém Bydžově na Hradecku vytrvale stoupá a vodohospodáři její stav označili jako extrémní povodeň. Řeka se na některých místech ve městě vylila z koryta a zaplavila několik ulic, například v okolí zimního stadionu. Záchranáři dopoledne evakuovali děti z mateřské školy, uvedla mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Žahourková.

Voda z Cidlina zaplavila i hlavní silnici z Nového Bydžova na Hradec Králové. "U zimního stadionu v Novém Bydžově voda dosahuje zhruba 20 centimetrů. Z místního zdravotního střediska museli hasiči evakuovat dva dospělé a jedno dítě," uvedla Žahourková.

Hladina Cidliny v Bydžově po 11:00 vystoupala na 283 centimetrů. Očekává se, že průtoky dosáhnou padesátileté vody. V sobotu byla hladina Cidliny v Bydžově na 70 centimetrech.

Povodeň na Rokytce v Praze
Povodeň na Rokytce v Praze | Foto: Ludvík Hradilek

Povodně zasáhly i útulky, přibývají další zvířata, nosí je i lidé, kteří se museli evakuovat. O pomoc tak prosím například útulek Lesan z Kralup nad Vltavou. "Útulek prosí dobré lidi, zda by mohli vzít jejich stálé místní pejsky do dočasné péče, aby se Ti, kteří doslova připlavali měli možnost umístit a v suchu počkat na svého pána, který je tam snad bude hledat," uvedl Nadační fond pes v nouzi. Útulek odřízla voda, lidé, kteří chtějí pomoci, tak mají nejdříve telefonovat na číslo 775 105 275.

Útulek v Kralupech není jediným místem, které potřebuje pomoct. Aktualizovaný seznam si lidé mohou prohlédnout ZDE.

Vzhledem k očekávaným srážkám v Čechách dál hrozí extrémní nebezpečí záplav. Pro Jihlavsko, Znojemsko a okresy na severu Olomouckého a Moravskoslezského kraje nově platí povodňová bdělost. Severovýchod Česka dnes odpoledne zasáhnou přeháňky, bouřky a ojediněle i intenzivní srážky, které v noci přejdou do trvalého deště. Řeky v těchto krajích by tak mohly dosáhnout prvního povodňového stupně, sdělil Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha pro české kraje s výjimkou Pardubického a upozornění na povodňovou bdělost na Jihlavsku a Znojemsku platí až do odvolání. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji by měly být bouřky od dnešního poledne do zhruba půlnoci. Od úterního rána by pak měli obyvatelé Jesenicka, Šumperska, Bruntálska, Frýdecko-Místecka a Karvinska počítat s možným rozvodněním řek.

V současné době prší prakticky na celém území Česka, večer by mohl déšť místy ustávat. Očekávané srážky nejsou v povodněmi zasažených oblastech sice příliš významné, přesto by mohl pokles hladin v zasažených oblastech zpomalit, případně by hladiny mohly krátkodobě opět stoupnout.

Velká voda postihla i některé státní instituce, které sídlí v Praze v blízkosti Vltavy. Například budova Nejvyššího kontrolního úřadu v Holešovicích je od rána bez proudu a kontroloři mají volno. Prezident úřadu Miloslav Kala vzniklou situaci řeší, řekla ČTK mluvčí úřadu Olga Málková. Senát zrušil plánované akce na dnešek a úterý a ve Sněmovně dnes odpadly dva semináře. Obě komory Parlamentu sídlí na Malé Straně.

Hladiny řek v Jihočeském kraji většinou volně klesají. Mírně se zvedne jen Otava, jejíž úroveň zatím stále stoupá, a výraznější vzestup hydrologové očekávají především na střední a horní Lužnici na Táborsku a Jindřichohradecku. Tam by se hladina během dne mohla zvednout na třetí stupeň povodňové aktivity. Informoval o tom Tomáš Vlasák z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Zatopená spodní část pražské zoologické zahrady může být poškozena stejně jako při ničivých povodních v roce 2002. Škody budou moci být vyčísleny, až opadne voda, řekl ředitel zoo Miroslav Bobek. Až na jednoho plameňáka se zlomenou nohou se podle něho žádnému ze zvířat nic nestalo. Zahrada je zatím evakuována, jako by měla přijít padesátiletá voda. Gorily jsou schované v protipovodňové věži a chovatelé je jezdí krmit ve člunu. Část ptactva byla převezena do zoo v Liberci a v Plzni, vyklizen byl mimo jiné i pavilon šelem.

Gorily mají podle Bobka ve věži rezervu ještě dva metry, kdyby voda dále stoupala, musely by být také evakuovány. Ve spodní části zoo zůstali také lachtani. Většina zvířat ze spodní části zahrady byla evakuována na horní konec a do zázemí. Z restaurace Gaston je v současnosti vidět jen nápis na střeše.

Obec Vestec na Nymbursku zažívá největší povodeň v historii. Je téměř celá zaplavená. Evakuace všech obyvatel začala v neděli, dnes bude pokračovat. Navíc tam hrozí protržení hráze. Kritická situace je i v sousedícím Křinci. Řekl to starosta Vestce Jaroslav Janata.

"Situace je kritická. Řeka Mrlina protéká obcí a zaplavuje domy. V noci jsme to udrželi v korytě, navozili jsme tam asi 2500 pytlů písku. Od dnešního rána jsme znova pokračovali, ale potom přetekly hráze mezi Vestcem a Křincem," řekl Janata, podle kterého jde o nejhorší povodeň, která tam kdy byla. Podle starosty navíc hrozí protrhnutí Komárovského rybníka a hráze, která je přibližně tři metry nad obcí a je už hodně rozmočená. "Kdyby to prasklo, tak bychom dopadli jako obyvatelé Troubek na Přerovsku," řekl starosta.

Ústí nad Labem.
Ústí nad Labem. | Foto: Marek Danč

Záplavy mají další oběť. Devětašedesátiletý muž z Plzeňska spadl do odtokové roury.

Činnost většiny soudů v hlavním městě současné povodně zatím nijak výrazně neovlivnily. Výjimku tvoří Obvodní soud pro Prahu 1, kde byl vyhlášen stav nouze. Místopředsedkyně soudu Alena Novotná řekla, že konání dnešních i úterních jednání je nejisté. Všichni oslovení mluvčí soudů se shodli na tom, že v případě pochybností se předvolaní lidé mají obrátit na konkrétní soud telefonicky.

Náměstí v Kralupech nad Vltavou je pod vodou, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz. „K situaci v roce 2002 zbývá v centru města ještě metr vody," komentuje stav místní obyvatel. Sídliště Hůrka je již připraveno k evakuaci.

Lidem chybějí informace o situaci jejich blízkých: Češka Anna Serangeli žije s manželem a synem v Itálii, na facebooku se zajímá o situaci svých přátel v Praze, jimž se nemůže dovolat: Nemate nekdo zpravy o vode v Sarce? Od 4 jsou bez proudu a nevime jestli neco stavi nebo se nic nedeje. Vodu uz maji u vrat ale zabrany nejsou. Mate nekdo vic informaci?

Hladiny dvou pražských potoků, Botiče a Šáreckého potoka, klesají, potíže z tří nejproblematičtějších malých toků dělá dopoledne hlavně Rokytka v Libni. Podle starosty Prahy 8 Jiřího Janků se situace v Dolní Libni oproti nočním hodinám zhoršila. Obyvatelé by měli být připraveni na případnou evakuaci. Kulminaci samotné Vltavy očekávají vodohospodáři v odpoledních hodinách. Další krizový štáb na magistrátu zasedne v poledne.

Kvůli Rokytce jsou ohroženy především ulice Koželuhova, Elsnicovo náměstí, Švábky a Zenklova ulice. Jde o oblast, kde žije asi 1500 lidí. "Plošnou evakuaci ale nyní nepředpokládáme," uvedl starosta. Už v nočních hodinách radnice evakuovala několik lidí z nejohroženějších míst, tedy z Koželužské ulice a z ubytovny ve Voctářově ulici. Situace se v dopoledních hodinách ještě zhoršila. Vodní dílo Rokytka podle starosty nedokáže účinně regulovat množství vody v korytě říčky. Hasiči připravují pytle s pískem, aby zabránili dalšímu rozlévání vody.

Kvůli zaplaveným kolejím nebo popadaným stromům je nyní uzavřeno více než 15 železničních tratí, především ve Středočeském a Jihočeském kraji. Vlaky v hlavním městě zatím voda nezastavila, naopak byly posíleny příměstské spoje, kvůli zaplavenému nástupišti ale nezastavují vlaky v železniční stanici Praha - Velká Chuchle, řekla před 11:00 mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Zpoždění vlaků se počítají řádově na desítky minut až hodiny. Dopravu navíc zkomplikovala srážka rychlíku s člověkem na Českobudějovicku.

Kvůli velké vodě na Berounce bude dnes ve 13:00 hodin uzavřen most v Plzni na Jateční ulici. Značně to zkomplikuje dopravní situaci v Plzni, zejména řidičům směřujícím na sídliště Lochotín a dále na sever. V Dolní Lukavici poblíž Úhlavy evakuovala obec bez pomoci hasičů a policie 11 rodin. Po jednání krizového štábu Plzeňského kraje to novinářům řekl hejtman Milan Chovanec (ČSSD).

Rozvodněná Vltava v Praze na Smíchově zatopila část ostrova Císařská louka. V chráněném přístavu mezi ostrovem a smíchovským břehem stoupla voda proti normálu zhruba o tři metry a hrozí přelití protipovodňových vrat. Vyplývá to z informací obyvatel přístavu. V zátoce jsou desítky hausbótů a obydlí na vodě, u kterých kotví malé rekreační motorové lodě. Zátoka navíc slouží jako chráněný přístav Českých přístavů, do kterého se uchylují lodě v případě záplav. V současnosti je úvaziště plné výletních lodí. Přístav chrání od proudu Vltavy protipovodňová vrata pod mostem spojujícím ostrov s pevninou. K jejich přelití zbývalo kolem 10:00 hodin dopoledne zhruba 40 cm.

Foto: Jiří Mánek, Národní park Šumava

V Davli u Prahy si vzedmutí hladin Vltavy a Sázavy vyžádalo evakuaci několika stovek lidí. Náhradní ubytování museli vyhledat obyvatelé čtyř ulic. Do některých obydlí se již dostala voda, řekl starosta Jiří Prokůpek. Své domovy museli opustit lidé z ulic Kiliánská, Na Javorce, Nábřežní a Pikovická. "Týkalo se to asi 150 chat a 100 domů," uvedl starosta. Počet evakuovaných odhadl na 300 až 400. Většina lidí si podle něj našla nouzové ubytování u známých nebo příbuzných, asi 15 lidí bylo umístěno do sportovní haly.

V Jaroměři na Náchodsku se kvůli zvýšenému průtoku vody v korytě řeky Labe rozštěpil pilíř historického mostu mezi školou Na Ostrově a hlavním náměstím. Z mostu se zřítila železná lávka, kterou chce město co nejdříve dostat z koryta řeky. Most, který je nyní uzavřený, radnice odstraní. Řekl to starosta Jaroměře Jiří Klepsa.

"Je naprosto jasné, že most bude muset celý pryč. Nyní řešíme, jak z vody v první řadě dostaneme lávku, která se zřítila do vody," řekl Klepsa. Zřícenou lávku chce město z vody vytáhnout, aby nebránila průtoku vody. Podle informací z místa se lávka po pádu do řeky rozlomila a částečně vyčnívá z vody. Rozštěpený pilír mostu je viditelně nakloněný.

Povodeň v Praze zavřela po 10:00 tramvajovou trať z Braníku na Sídliště Modřany.

Lidé, které postihly povodně, mohou získat na překonání nejhorší situace a zvládnutí škod mimořádnou dávku od státu. Podle ministerstva práce mohou dostat až 51 150 korun. Požádat o tuto podporu mohou svou pobočku úřadu práce. Podle mluvčího centrálního úřadu práce Jiřího Reichla se úřad chystá uvolnit také peníze pro obce, aby mohly přijmout lidi na veřejně prospěšné práce na odklízení škod. Částka se zatím přepočítává. Pobočka úřadu práce v Kralupech nad Vltavou je kvůli velké vodě zavřena, podle mluvčího se evakuuje. Potřební se mohou obrátit na pracoviště v Mělníku.

Vedení Ústí nad Labem žádá řidiče, aby do centra města pokud možno vůbec nejezdili, protože hrozí, že se kvůli uzavření mostů nebudou moci vrátit. "Ve městě zatím funguje městská doprava bez omezení. Její provoz se bude upravovat podle situace na Labi," sdělila mluvčí magistrátu Romana Macová.

Národní divadlo v Praze je zatím mimo ohrožení, večer by se mělo hrát ve všech budovách, v provozu je i podzemní parking. "Situace se může ale měnit v průběhu dne, pokud by například došlo k odpojení budov od elektřiny a plynu," řekl mluvčí české první scény Tomáš Staněk. Objekt Anenského areálu byl podle něj v noci od elektřiny odpojen, nyní už elektřina funguje. "Národní divadlo momentálně nevyklízí žádné podzemní prostory. Protipovodňová vrata v historické budově, která ústí v nábřežní zdi, jsou plně funkční; došlo pouze k malým průsakům," dodal.

Veslařský kanál v Troji.
Veslařský kanál v Troji. | Foto: P. Janoušek

Ministerstvo školství uvedlo, že ředitelé škol mohou vyhlásit volno po dobu nutnou k odstranění následků povodní. Ředitelé dotčených škol mohou po dohodě se zřizovatelem přesunout výuku mimo postižené oblasti. Pokud ještě disponují takzvaným ředitelským volnem, mohou ho využít až na pět dnů. K dnešnímu dni pak ministerstvo vyhlásilo opatření pro ty školy, které již volnými dny nedisponují. "Umožní po dohodě se zřizovatelem vyhlásit mimořádné volno pro žáky a studenty dotčených základních, středních a vyšších odborných škol po dobu nutnou k odstranění následků povodní," informoval mluvčí ministerstva Marek Zeman

"Zdaleka ještě není vyhráno. Mírný pokles hladin jsme až na Písek zaznamenali v jižních Čechách, v tuto chvíli kulminuje Sázava, ale čekáme ještě vlnu na Lužnici a také ještě nekulminovala Beorunka - to bude i pro Prahu velmi důležité," sdělil Aktuálně.cz ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Nevládní organizace ADRA otevírá veřejnou sbírku na pomoc lidem v zatopených oblastech. Zřídila proto účet - 34983498/0300, variabilní symbol je 391. Lidé mohou pomoci také zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777. V nejbližších hodinách ADRA rozhodne o zapojení dobrovolníků. Na okamžitou naléhavou pomoc uvolnila ADRA z pohotovostního fondu částku 250 000,- Kč. "Komunikujeme s krizovými štáby, se složkami Integrovaného záchranného systému a se zástupci ostatních nevládních organizací a zjišťujeme rozsah škod způsobených povodní," řekl koordinátor pomoci při mimořádných událostech Josef Koláček.

Na severu Čech jsou kvůli záplavám bez elektřiny desítky domů. Pracovníci ČEZ Distribuce začali z preventivních důvodů vypínat distribuční stanice a úseky vedení nízkého napětí především na Litoměřicku a Ústecku. Bez proudu jsou hlavně domácnosti v Ústeckém kraji, v sousedním Libereckém je situace lepší a zatím nebylo nutné nikoho odpojit, řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

"Stanice a vedení vypínáme na základě požadavků zákazníků a z bezpečnostních důvodů, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem," vysvětlila mluvčí. V současné době jsou podle ní z bezpečnostních důvodů odpojeny domácnosti v některých částech Hřenska, Litoměřic nebo Štětí a také v obcích Dobřín, Lounky, Račice, Vejprty, Braňany, Brzánky, Černeves, Kyškovice, Naučničky, Počáply, Třeboutice, Svádov nebo Žalhostice.

V souvislosti s uzavřením mostů se počítá se zprovozněním mimořádné vlakové linky, která bude zajišťovat kyvadlovou dopravu mezi nádražím Ústí nad Labem západ a čtvrtí Vaňov. Cestující tu budou moci uplatnit jízdenky na MHD. Podle prognóz se pod vodou ocitne i ústecké hlavní vlakové nádraží. "Provoz je tam zatím zachován, ale připravuje se stěhování pokladen a dalšího vybavení do stanice Ústí nad Labem západ," sdělila mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Odhadla, že provoz na hlavním nádraží by mohl být zachován až do podvečera, vše záleží na rychlosti vzestupu hladiny Labe. Vlaky mezi Ústím nad Labem a Prahou nabírají zpoždění v řádech několika desítek minut, podle Pistoriusové je to kvůli poškození trati u Libčic nad Vltavou.

Berounka v pondělí ráno.
Berounka v pondělí ráno. | Foto: Jiří Tůma

Zhruba na půl hodiny se ráno dostali ze svého výběhu dva dvouletí ussurijští tygři v plzeňské zoologické zahradě. V podmáčené zemi se vyvrátil strom, spadl na plot výběhu a poškodil ho. Mladí samci Cesar a Cicero se dostali ven. Ošetřovatelé je museli uspat a odchytit. Nikomu se nic nestalo, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

"Oba tygři se drželi do vzdálenosti několika desítek metrů od svého výběhu, nikam daleko nešli. Samice se ven nedostala vůbec," řekl mluvčí. Tygři jsou podle něj již zajištění ve vnitřní ubikaci. Zvířata se dostala na svobodu na začátku otevírací doby. V tu chvíli zatím nebyli v zoo návštěvníci. V souvislosti se záplavami a neustálým deštěm zatím zoologická zahrada žádné jiné vážnější problémy nemá.

Několik desítek lidí muselo opustit lokalitu Rybáře v Mělníku před velkou vodou. Tato část je společně s vinařstvím Lobkowicz jedinou ohroženou lokalitou ve městě. V obou částech ještě nebyly dokončeny protipovodňové bariéry a jsou chráněny pouze před dvacetiletou vodou. Po zasedání povodňové komise řekl starosta Ctirad Mikeš. Městem v 9:00 protékalo 2200 kubíků za sekundu a hladina Labe dosáhla výšky 674 centimetrů. Povodňová komise předpokládá, že se řeka vyšplhá na 8,5 metru a její průtok bude 3600 kubíků za sekundu.

V metropoli se právě vykopává asi tak další polovina tunelu Blanka. Mám na mysli výši škod, které povodeň způsobí. V roce 2002 to byla celá Blanka (bratru 30 miliard), letos je vody míň a máme zábrany, ale zase je všechno dražší. --- Naštěstí nejde jen o prachy. Respektive, dnes nejde vůbec o prachy. Píše komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold.

Národní galerie v Praze preventivně uzavřela klášter sv. Anežky, ve kterém je umístěna stálá expozice středověkého umění, a Valdštejnskou jízdárnu. Oba objekty budou uzavřené do pátku. "Přestože za současné situace nejsou umělecká díla ohrožena, zaměstnanci NG o víkendu v Anežském klášteře vyklidili nejníže položené prostory, exponáty a hmatovou expozici pro nevidomé," řekla mluvčí NG Eva Kolerusová.

Chemický závod Spolana Neratovice dnes možná kvůli záplavám zastaví provoz. Po poledni o tom rozhodne krizový štáb. V neděli firma přesunula chlor a další nebezpečné látky do bezpečí. Řekl to mluvčí Spolany Miroslav Kulík. "Vodu tady sice v tuto chvíli nemáme, ale pravidelně se schází povodňová komise. Během dneška se ještě několikrát sejdeme. Připravujeme se na variantu odstavení, což je součástí našich povodňových plánů," řekl Kulík. Vývoj počasí podle něj není dobrý. Neustále sledují průtoky Labe a Vltavy a během dne se mají rozhodnout, jestli zastaví provoz. Hlavní krizový štáb zasedne po poledni.

Víkendové povodně nadělaly na majetku ve správě Krkonošského národního parku škody za desítky milionů korun. Přívaly vody v nejvyšších českých horách poškodily zejména lesní cesty a turistické chodníky. Některé cesty voda úplně odnesla. Na několika místech se sesula půda, řekl mluvčí parku Radek Drahný. "Největší škody jsou z okolí Janských Lázní, Svobody nad Úpou, Horního Maršova a Rudníka. Například z Horního Maršova máme první informace, že škody na cestní síti jsou katastrofální. Prakticky se nikam autem nedá dostat," uvedl ředitel parku Jan Hřebačka. Správci parku myjí nyní obavy z případného větru, který by z podmáčené půdy mohl vyvracet stromy a způsobit rozsáhlé vývraty.

Jiráskův most v Praze.
Jiráskův most v Praze. | Foto: Lucie Janebová

Ve Svojšicích na Kolínsku kvůli záplavám evakuovali 110 klientů ústavu sociální péče. Protrhla se soustava rybníků, voda se dostala do zámku, v němž ústav sídlí. Řekl to ředitel ústavu Vítězslav Forman. Klienti, jimiž jsou mentálně postižení a psychicky nemocní lidé, byli přemístěni do školní jídelny a restaurace v obci.

Kvůli záplavám se v Česku ocitly bez proudu tisíce domácností. Energetici museli z preventivních důvodů odpojit desítky rozvodových trafostanic, řadu z nich už zaplavila voda. Nejhorší situace je ve středních Čechách v okolí Berounky, Vltavy a jejích pražských přítoků - Botiče a Rokytky. Nyní se energetici připravují na vzestup hladin řek v severních Čechách.

Vltava v Praze bude oproti původním předpokladům kulminovat později, patrně až v odpoledních hodinách. Korytem řeky protéká 2840 metrů krychlových vody za sekundu, normální průtok je přitom 149 kubíků, řekla kolem 09:30 mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková. "Pokud to dobře dopadne, bude Vltava kulminovat odpoledne," uvedla mluvčí. Původně se přitom předpokládalo, že by mohla Vltava dosáhnout kulminačního bodu už v 7:00. Vodohospodáři podle Pohůnkové stále upouští vodu z vltavské kaskády, proto se průtok Vltavy oproti ranním hodnotám zvýšil asi o 80 kubíků za vteřinu. Neměl by ale překročit hodnotu 2900 metrů, řekla.

"Já si myslím, že se nic vážného nestane. Teda aspoň doufám," říká senior, který bydlí v prvních domech u řeky v Ústí nad Labem. Na okraji ulice připravují dobrovolníci s policií pytle s pískem. Do Ústí v tuto chvíli míří velká voda a hladina Labe by měla během večera dosáhnout až 10,5 metru.

V Ústí nad Labem byla uzavřena tzv. protipovodňová vana, kudy vede silnice 1/30 spojující město s Děčínem. Objízdné trasy vedou centrem města, dopravu řídí policisté. Informoval o tom mluvčí ústeckého magistrátu Karel Rouč. "Vanu začala zaplavovat voda, další pokračování dopravního provozu by už nebylo bezpečné," uvedl.

Za víkend spadl místy i 1,5 násobek srážek červnového normálu, píše Dagmar Honsová z Meteopressu. Také pondělní ráno přináší déšť na celé území Česka, během noci spadlo většinou od 2 do 14 mm srážek. Za posledních 24 hodin spadlo např. v Poděbradech 90 mm, v Bedřichově 73 mm, v Železné Rudě 47 mm, v Liberci a v Peci pod Sněžkou 33 mm. Do pondělní půlnoci spadne dalších 2 až 12 mm, na severu v horských oblastech až 20 mm, v Beskydech kolem 35 mm. Během noci na úterý budou srážky slábnout a během úterý se očekává občasný déšť nebo přeháňky na severu a severovýchodě území.

Od 1. června do dnešního rána celkem spadlo např. v Nedrahovicích 120 mm, v Nadějkově 111 mm, na Churáňově 122 mm, na Labské boudě 104 mm, v Železné Rudě 107 mm, v Liberci 80 mm, v Praze-Libuši 78 mm, v Táboře 79 mm. Přitom červnový normál je 85 mm.

Foto: Meteopress

Ve Vraném nad Vltavou muselo být kvůli povodni evakuováno 258 lidí. Záplavy obec se zhruba 2400 obyvateli zasáhly ve dvou vlnách, rozvodnil se Zvolský potok a následně i Vltava. Škody dosáhnou desítek milionů korun, informovala starostka Martina Filipová. "Povodeň zasáhla zejména okrajové části obce, kde se valila voda ze svahů řeky a z několika potoků. Škodu zvýšila následná záplava z koryta Vltavy, která vystoupila ze svého koryta téměř o šest metrů," uvedla starostka.

V obci je podle ní zaplavena mimo jiné čistírna odpadních vod, průmyslová oblast bývalé papírny, dva největší podniky Megafyt Pharma a Klimaservis, fotbalové hřiště nebo byty v rodinných a činžovních domech.

Povodňová situace na Znojemsku a Břeclavsku se mírně zklidňuje. Na čtyřech místech v těchto okresech přetrvávají na řece Dyji první povodňové stupně, tedy bdělost. Hladina přes noc poklesla o několik centimetrů. V regionu se dnes očekávají srážky do deseti milimetrů, což není nic zásadního, řekla Michaela Juříčková z dispečinku Povodí Moravy. Vyhlášení druhých stupňů tedy zatím nehrozí.

Střekovská zdymadla v Ústí nad Labem hlasí zatím sloupec vody vysoký 705 cm. Před nimi je hladina Labe tři až čtyři metry pod břehem. Pracovníci neustále kontrolují, zda se mezi branami nezasekly klády, které tudy plují.

Zenklovu ulici nedaleko Divadla pod Palmovkou v Praze v pondělí brzy ráno zaplavila voda. Některá auta zalila až po střechu (3. června 2013)
Zenklovu ulici nedaleko Divadla pod Palmovkou v Praze v pondělí brzy ráno zaplavila voda. Některá auta zalila až po střechu (3. června 2013) | Foto: Zdeněk John

Novinářka Nora Grundová, která žije na Zbraslavi asi 70 metrů od řeky, píše na facebooku: Poziční hlášení: běhání s dětmi po bytě, exploze na řece, vystěhovanej byt a voda už leze nahoru po protipovodňový zdi. Silnice zmizely, ze všech jsou Vltavy. Asi nás evakuujou. Venku ruch jak při okupaci. Kapitáne, kam s tou lodí...

V Cirkvicích u Ústí nad Labem je voda pouhý metr pod hranicíc místní cyklostezky, která se tu několik měsíců stavěla. Pokud ji zatopí, dostane se voda i na silnici spojující Ústí a Litoměřice, protější silnice I/30 je přitom průjezdná pouze jedním směrem, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz.

Situace v Karlovarském kraji se oproti včerejšímu dni nepatrně zhoršila, ve srovnání s jinými kraji však není dramatická. "Nejhorší je asi situace v okolí řeky Svatavy, kde jsou zaplaveny zahrádky. Preventivně byl uzavřen most v Kraslicích. Hasiči pomáhají na ohrožených místech stavět zátarasy a odklízejí padlé stromy. Povodňové komise obcí zatím nepožádaly o pomoc krajskou povodňovou komisi, takže ta dosud svolána nebyla," řekl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jaroslav Borka.

V pondělí v 6:00 zasedal krizový štáb Prahy 2 a přijal další opatření. Kritická situace byla v podvečer a v noci zejména podél Botiče v Nuselském údolí a v Podskalí, do rána Botič poklesl, ovlivnit by ho neměla ani stoupající hladiny Vltavy.
Ze zatopené části parku Folimanka voda pomalu odtéká, nadále je však park uzavřen, stejně jako dolní část Havlíčkových sadů. Byl uvolněn most přes Botič spojující ulice Na Folimance a Jaromírovu. Omezený provoz je v části ulice Pod Nuselskými schody, kde se propadla vozovka. Ve vchodech domů v ulici Na Folimance jsou pytle s pískem, zatopené sklepy se budou odčerpávat po odeznění rizika rozlití Botiče. V Praze 2 jsou uzavřeny všechny mateřské a základní školy, pro děti je zajištěn náhraní prostor v Domě dětí a mládeže ve Slezské ulici. V jednání je i využití prostoru sokolovny TJ Sokola Královské Vinohrady.

Pro potřebné informace se občané mohou obracet na speciální tísňovou linku 800 879 222, kterou zřídila městská část Praha 2. Využít lze i bezplatnou telefonní linku800 100 991, kterou zřídil Magistrát hlavního města. Informace jsou také na webových stránkách městské části Praha 2 www.praha2.cz a na www.facebook.com/Praha2. Městskou částí také procházejí dobrovolnící s informačními letáky.

Praha v pondělí ráno.
Praha v pondělí ráno. | Foto: Sandra Štefaniková

Záplavy ve středních Čechách komplikují dopravu na silnicích i na železnici. Problémy přetrvávají na vlakovém nádraží v Kolíně, kde voda zaplavila koleje. Časně ráno se sice podařilo dvě koleje zprovoznit, část dopravy však musí být stále odkláněna. Některé vlaky v pondělní špičce nabírají až osmdesátiminutové zpoždění. Kvůli záplavám jsou mimo provoz i některé regionální tratě, řekla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Důvodem výluk jsou nejčastěji popadané stromy nebo bahno na kolejích. Uzavírek bylo podle Šubové ve středních Čechách ráno kolem 15, jejich počet se stále mění.

Kralupy nad Vltavou brzo ráno evakuovaly kvůli stále rostoucí hladině Vltavy sídliště U Cukrovaru a několik dalších ulic v centru města. Připravují se na možnou evakuaci sídliště Hůrka, platí třetí povodňový stupeň. Město je policií uzavřeno, mohou do něj vjet už jen obyvatelé a jejich příbuzní, kteří si pro ně jedou. Řekl to starosta města Petr Holeček.

Provoz na vlakové lince ve zbylém úseku mezi Vraným nad Vltavou a Prahou (S8) se zastavil. Místo toho budou zavedeny dopolední posilové vlaky v Praze mezi Hlavním nádražím a Smíchovem (S7), Hlavním nádražím a Uhříněvsí (S9) a Masarykovým nádražím a Vysočany (S2). Mezi jednotlivými spoji je interval 15 minut.

"V příměstské dopravě okolo Prahy je i nadále situace nejsložitější jižně od Prahy (neprůjezdná Strakonická a silnice 102 podél Vltavy). Z oblasti Mníšku pod Brdy jezdí autobusy odklonem na vlaky S7 do Dobřichovic, z oblasti Štěchovicka je v provozu pouze linka 338 z Pikovic přes Jílové na Budějovickou," vysvětlil mluvčí Ropidu Filip Drápal. Linka 361 od Nového Knína a Slap je odkloněna také do Dobřichovic na vlak S7. V ostatních oblastech je provoz autobusů v rámci možností zachován. Menší potíže přetrvávají na lince S4 mezi Libčicemi a Kralupy a není v provozu linka S8. Na všechny rychlíky na území metropole platí lístky z městské dopravy.

Kulminace hladiny Labe v Ústí nad Labem by měla nastat během úterý na úrovni 10,8 metru a průtoku 3750 metrů krychlových vody za sekundu. Při historické povodni v roce 2002 Ústím protékalo 4700 metrů krychlových vody za sekundu. Informoval o tom dispečink ústředí Povodí Labe v Hradci Králové. V Ústí nad Labem již začala evakuace obyvatel z ohrožených ulic.

V 08:10 byla hladina Labe v Ústí na 698 centimetrech při průtoku 1672 metrů krychlových vody za sekundu. Očekávaný průtok tak zřejmě bude proti nynějšímu stavu více než dvojnásobný. Obvykle korytem Labe v Ústí protéká voda, která dosahuje tří metrů.

Česko zaplavila velká voda:

Z Hřenska na Děčínsku byly evakuovány tři rodiny. Řeky Labe a Kamenice, které se tu stékají, tvoří jednolitou plochu, Kamenice je vylitá jen na malém úseku. S předpokládaným vzestupem Labe se však očekává zaplavení větší části obce, řekl starosta Jan Havel.

V Praze opouštějí své domovy stovky obyvatel části čtvrtí Modřany a Zbraslav, hasiči dokonce museli některé odvézt na člunech. Ve dvou případech, v Lahovicích a Velké Chuchli, zachraňoval lidi i vrtulník.

Pražské Divadlo Archa ruší v nadcházejících dnech svá představení. Po zkušenosti z ničivých záplav v roce 2002, které zasáhly tuto suterénní scénu fatálním způsobem, Archa vyklidila prostory velkého sálu a přilehlých míst.

Hasiči v oblastech zasažených povodněmi v neděli a v noci na dnešek evakuovali celkem 2695 lidí, zhruba polovina z nich byla ve Středočeském kraji. Na 200 lidí hasiči před velkou vodou zachránili, nejvíce jich bylo v Praze. Sdělila to mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

K již uzavřeným objektům Národního muzea se připojilo i Národopisné muzeum - Musaion. Kinského zahrada, ve které se objekt nalézá, je totiž uzavřena kvůli pádu stromů. Nadále zůstávají uzavřené i Náprstkovo muzeum, Muzeum Bedřicha Smetany a České muzeum hudby.

Ve většině škol a školek v povodní ohrožených částech Prahy se dnes nevyučuje. Některé ale zůstaly otevřené a o děti se v případě potřeby postarají, jiné slouží jako evakuační centra. Bez omezení fungují mateřské a základní školy v Praze 13, Praze 17, Praze 18, Praze 19 a Praze 20.

Kvůli zaplaveným kolejím nebo popadaným stromům je nyní uzavřeno 14 železničních tratí, především ve Středočeském a Jihočeském kraji. V hlavním městě jsou všechny tratě průjezdné. Zpoždění vlaků se počítají řádově v desítkách minut až hodin, řekla kolem 08:00 mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Okolí Divadla pod Palmovkou v Praze v pondělí brzy ráno zaplavila voda (3. června 2013)
Okolí Divadla pod Palmovkou v Praze v pondělí brzy ráno zaplavila voda (3. června 2013) | Foto: Zdeněk John

Ve Středočeském kraji je kvůli zaplaveným kolejím neprůjezdná trať Sedlčany - Olbramov - Kouřim - Pečky. Půda se sesunula na trať Davle - Jílové u Prahy. Omezený provoz na dvou kolejích je mezi Nelahozevsí a Libčicemi.

V Jihočeském kraji jsou zatopené koleje na v úsecích Hluboká nad Vltavou - Zliv, Dívčice - Číčenice, Ražice - Čejetice a na trati Vyšší Brod - Klášter - Loučovice.

V Ústeckém kraji jsou popadané stromy na kolejích mezi Moldavou v Krušných horách a Mostem.

V Královéhradeckém kraji je bahnem zavalená trať mezi Kunčicemi nad Labem a Pilníkovem. Napadané stromy leží v úseku Lázně Bělohrad - Ostroměř.

V Libereckém kraji jsou zaplavené koleje v úseku Křižany - Rynoltice a v úseku Hrozetín - Merklín leží na kolejích stromy.

Policisté již zjistili totožnost muže, kterého záchranáři vylovili v neděli večer z řeky Úpy v Trutnově. Zda pětapadesátiletý muž z Trutnova zemřel v souvislosti s povodněmi, zatím není jisté. "Tělo muže záchranáři vylovili z Úpy u krytého plaveckého bazénu. Nyní zjišťujeme, proč a jak k té nešťastné události došlo a jak se do té vody dostal. K zjištění přesného důvodu úmrtí jsme nařídili pitvu," řekl mluvčí trutnovské policie. Tělo muže spatřila v řece Úpě žena v Mladých Bukách, než jej záchranáři z vody dostali, uplavalo zhruba 15 kilometrů.

Policie na Náchodsku také pohřešuje vodáka, který se v neděli odpoledne převrhl s lodí u Nového Města nad Metují. Se sedmatřicetiletým mužem se v neděli převrhla loď na řece Metuji mezi Peklem a Novým Městem, v neděli policie hledání přerušila. "Pátrání bude pokračovat až po opadnutí vody v Metuji," řekl mluvčí královéhradecké policie. Třem dalším vodákům se z Metuje v neděli podařilo dostat na břeh.

Labe v Píšťanech na Litoměřicku je zatím zhruba tři metry pod hranicí břehu. Lidé tu ale začínají mít strach. "Přišel jsem si vše zkontrolovat, snad se už voda o moc nezvedne," říká starší muž, který přijel na kole zkontrolovat svou zahradu. O několik metrů dál situaci sleduje hlouček lidí. "To si pište, že máme strach," shodně odpovídají. Hladinu Labe tu kontrolují i pracovníci plynárenské firmy.

V Královéhradeckém kraji ráno stoupala hladina Cidliny v Novém Bydžově, na níž platí třetí povodňový stupeň. Hladiny většiny ostatních toků v noci klesaly. Třetí stupeň platil ráno ještě na Labi na přehradě Les Království a v Brodu. Uzavřena v kraji zůstává řada silnic. "Ve večerních a nočních hodinách se slabé srážky vyskytly pouze ojediněle. Zhruba ve 03:00 se na severní horské oblasti nasunula ze Slezska oblast se zvětšenou oblačností a s poměrně intenzivními srážkami," popsal situaci šéf dispečinku Jiří Petr. Dodal, že Labe v regionu nyní kulminuje pod Hradcem Králové.

Takto vypadalo v pondělí ráno dostihové závodiště Velká Chuchle, kde se mělo za tři týdny konat 93. České derby. Stovka koní ustájených na závodišti byla odvezena mimo Prahu v neděli večer a v pondělí ráno.
Takto vypadalo v pondělí ráno dostihové závodiště Velká Chuchle, kde se mělo za tři týdny konat 93. České derby. Stovka koní ustájených na závodišti byla odvezena mimo Prahu v neděli večer a v pondělí ráno. | Foto: www.galopp-reporter.cz

Ve 02:00 v noci skončila evakuace v Křešicích na Litoměřicku, kolik z celkem 1400 obyvatel obec skutečně opustilo, v tuto chvíli není jasné. Obec svážela jen ty lidi, kteří nemohli odjet svépomocí. Starosta Václav Kovařík připustil, že někteří ve svých domech zůstali.

Voda už dorazila téměř k Divadlu pod Palmovkou, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz. V místech, která patřila k nejvíce zasaženým při povodni v roce 2002, už jsou tři "utopená" auta. Dvěma nejsou vidět SPZ, třetí patří belgickému majiteli.

Dopravu v Praze od rána kvůli záplavám komplikuje částečná uzavírka metra. S potížemi se potýkají cestující v náhradní autobusové lince XC, linky XA a XB jezdí bez problémů. Příměstské autobusy mají problémy na jihu Prahy, kde byla uzavřena Strakonická ulice. "Linka XC je poměrně přetížená, a proto nyní hledáme další řešení. Linky XA a XB ale situaci zvládají a dodržují interval čtyři minuty," řekla mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Roudná je v současné době opět nejvíce postiženou lokalitou v Plzni. Jsou zaplavené pivovarské studně, všechna tréninková hřiště fotbalistů FC Viktoria Plzeň a domy před silnicí podél Mže. Všechna voda se tam vylévá od Berounky, Mže je zatím v korytě. Městský obvod uzavřel Luční ulici, která ale funguje "jen" pro obsluhu místních.

Hladiny řek v Plzeňském kraji od neděle opět stoupají. Nejhorší situace je na Radbuze, kde prakticky po celém toku platí třetí stupně povodňové aktivity. Stejná situace je na Úhlavě a velmi silné průtoky jsou také na Berounce. Podle předpovědí bude dnes v regionu dále pršet a má napadnout pět až 15 milimetrů; déšť už začal na Plzeňsku. V 9:00 hodin zasedne krizový štáb Plzeňského kraje.

Záplavy mají zřejmě další oběť. V Mokřanech na Benešovsku našli v neděli večer v korytě Janovského potoka utonulého 82letého muže. Seniora naposledy viděla odpoledne jeho manželka, jak kolem potoka odhrabuje a odklízí naplavené větve, řekla mluvčí benešovské policie Diana Škvorová.

Labe se v Litoměřicích vylilo do polí. Voda je také v několika domech, které jsou na břehu řeky. "Je mezi nimi i jachtařský klub a místní autoservis. Na okolní silnici se voda zatím nedostala," hlásí z místa reportér Aktuálně.cz.

Řeka Ohře dosáhla v noci na dnešek třetího povodňového stupně v Karlových Varech - Drahovicích. Zřejmě ale tak dosáhla svého maxima. Na horních tocích už začínají hladiny řek klesat, vyplývá z aktuálních informací Povodí Ohře. V kraji ale opět, i když mírně, prší.

Spodní část Zoo Praha je nyní zaplavena až ke starému sloninci. Přes povodňovou hráz se voda přelila před třetí hodinou ranní pod Trojským zámkem. "V té době již byli v bezpečí všichni savci i plazi a probíhala evakuace ptáků, která ještě pokračuje. Podařilo se přemístit stovky zvířat, aniž by jediné z nich zahynulo," uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. Pokud však bude voda stoupat i nadále, bude nutné evakuovat lachtany a v krajním případě rovněž gorily z povodňové věže. Dnes zůstane zoo zavřena.

Praha v noci na pondělí.
Praha v noci na pondělí. | Foto: Vojtěch Marek

Prakticky na celém území České republiky v současné chvíli prší. V pondělí bude většinou zataženo, od severu s občasným deštěm nebo přeháňkami. Večer od severu očekávají meteorologové ustávání srážek. ČTK to řekla meteoroložka Jana Hujsová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Praze. Denní srážky by se podle odhadu meteorologů měly pohybovat okolo 15 až 20 milimetrů.

Záplavy uzavřely v ČR více než 150 úseků silnic. K 06:00 evidovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) 152 neprůjezdných úseků, o dvě desítky více než v neděli večer. Nejčastější příčinou je zaplavení silnice, ale voda některé úseky také zanesla bahnem a místy leží spadané stromy. Většinou se jedná o silnice druhých a třetích tříd, ale voda ztěžuje provoz i na dálnici D5 na Berounsku. Aktuální informace o omezeních najdete ZDE.

Krizový štáb v Praze opět zasedne ve 12:00. "Vyslechli jsme si předpověď počasí i aktuální stav, oproti té hrozné noci je teď situace relativně stabilizovaná," řekl pověřený primátor Tomáš Hudeček.

Nedělní momentka z Českých Budějovic.
Nedělní momentka z Českých Budějovic. | Foto: Radek Smékal

Kvůli stoupajícímu Labi se evakuují lidé v Ústí nad Labem, Děčíně a několika obcích na Litoměřicku. Odejít musí i 1400 obyvatel Křešic na Litoměřicku či 500 lidí z Českých Kopist a Počápel u Terezíne. Města a obce podél řeky postavila protipovodňové zdi. Očekává se, že Labe může vystoupat až na 10,5 metru. Obvykle korytem protéká voda, která dosahuje tří metrů.

Stav nebezpečí v Jihočeském kraji bude platit měsíc, prozatím je vyhlášen až do 2. července.

Stav ohrožení je v Libereckém kraji na Ploučnici a Panenském potoce na Českolipsku a Smědé ve Frýdlantském výběžku. Druhý povodňový stupeň mají na Jeřici a Lužické Nise, vyplývá z informací Povodí Labe. Toky sice v noci většinou mírně klesaly, k ránu ale začalo znovu vydatně pršet.

Ve Višňové-Předláncích hrozila v noci extrémní povodeň na Smědé, která nastává po dosažení tří metrů, a záchranka do obce preventivně vyslala auto pro hromadná neštěstí. Řeka kulminovala ve 22:00 na 281 centimetrech, ráno v 5:50 byla na 262 centimetrech. "Obec je odříznutá pro osobní dopravu, máme tam deset jednotek," uvedl operační důstojník hasičů.

Třetí stupeň o několik centimetrů přesahuje Ploučnice v Mimoni a Panenský potok v Pertolticích nad Ralskem. Stav ohrožení byl v noci na Ploučnici i ve Stráži pod Ralskem a na potoku Jeřice v Mníšku u Liberce, tam se ale už toky dostaly pod tuto hranici. Stav bdělosti mají na Jizeře a Kamenici na Jablonecku.

V Chrastavě řeka klesá.
V Chrastavě řeka klesá. | Foto: Tomáš Andrejko

Vltava v Praze zřejmě bude kulminovat později než původně avizovaných 7 hodin. Do Prahy totiž stále přitéká voda z Berounky, která ještě nekulminovala. Ve Vltavě nyní Prahou protéká 2760 m3/s.

"Berounka stále stoupá a nedá se odhadnout, kdy bude kulminovat," řekla zhruba v 6:00 mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková. Kulminační bod má podle ní už za sebou naopak Sázava a až na výjimky většina toků na horní Vltavě v jižních Čechách. "Nyní je pro Prahu nejdůležitější situace právě na Berounce. Situace ale může být za hodinu úplně jiná," řekla mluvčí.

Povodí Vltavy se bude snažit udržet průtok Vltavy v Praze na maximálně 2800 kubíků za vteřinu. Podle situace na Berounce pak bude povodí regulovat i odpouštění na vltavské kaskádě.

"Vodu z přehrad upouštíme neustále, budeme ale postupovat tak, abychom udrželi průtok v Praze na zmíněných maximálně 2800 m3/s," dodala Pohůnková.

Strach z protržení hrází, města na vesnice pod vodou, rozsáhlé evakuace na mnoha místech země. Ve velké vodě se topí nejen Česko, ale i sousední Německo a Rakousko. "Záplavy se proměnily v katastrofu," píše v pondělí ráno internetový deník Spiegel Online. Nejhorší přitom Rakušany i Němce ještě čeká.

V Německu je do akce nasazena armáda. Největší problémy mají spolkové země sousedící s Českou republikou - Bavorsko a Sasko - a východoněmecké Duryňsko. Další podrobnosti k zahraničnímu dění najdete ZDE.

Protipovodňová hráz v pražském přístavu Holešovice.
Protipovodňová hráz v pražském přístavu Holešovice. | Foto: Jakub Unger

Pověřený primátor Prahy Tomáš Hudeček v České televizi připustil, že pokud bude průtok Vltavy dál stoupat, počítá se s evakuací obyvatel Smíchova.

"V rámci protipovodňových opatření jsme se dostali do určitého předstihu, momentálně jsme připraveni zajištěny až na průtoky kolem 3200 kubíků za vteřinu. Zábrany stavíme dále, dostavují se v Holešovicích, kde je největší souvislá stěna protipovodňových bariér," dodal Hudeček s tím, že v hlavním městě aktuálně pomáhají zhruba tři stovky příslušníků armády, hasiči a mnoho dobrovolníků.

Krizový štáb zasedne opět v 7:00, schází se každé tři, čtyři hodiny.

Budova Classic 7, sídlo Aktuálně.cz v pražských Holešovicích, je zatím v provozu, běží elektřina i veškeré sítě. V neděli večer musely být kvůli hrozbě zaplavení vystěhovány sklepy, zaměstnanci Centrum Holdings přesouvali vybavení do 3. patra.

Hladiny dvou pražských potoků, Botiče a Šáreckého potoka, klesají, potíže z tří nejproblematičtějších malých toků dělá už jen Rokytka v Libni. Hladina Botiče v Praze 10 klesla okolo 2:30 o zhruba 80 centimetrů a průtok se snížil zhruba o polovinu.

Povodeň, která se přihnala do Prahy, se podle Vávry oproti té v roce 2002 liší zejména v tom, že největší problémy Praze dělaly menší toky. Mezi nimi jmenoval Rokytku, Botič a Šárecký potok. "Menší toky změnily charakter záplav," řekl Vávra.

Mezi nejohroženější části Prahy patří Praha 5. Tady budou obyvatelé evakuováni v případě, že voda dosáhne průtoku 3000 m3/s. Naopak klid je v oblasti Karlína a Invalidovny, kde podle mluvčí Prahy 8 Heleny Šmídové v 5:14 žádné nebezpečí nehrozilo.

Jedním z mála míst v Jihočeském kraji, kde voda stoupá, je Otava v Písku. Momentálně tam výška řeky dosáhla 486 centimetrů, což je o 35 centimetrů více než o půlnoci. Podle odhadů by tam hladina během dnešního dne měla kulminovat a překonat výšku pěti metrů.

Nasycená řeka Jihlava v Jihlavě.
Nasycená řeka Jihlava v Jihlavě. | Foto: Petr Janoušek

Na 19 místech v Jihočeském kraji zatím stále zůstává třetí stupeň povodňové aktivity. Výška hladin řek a toků však přes noc na většině vodoměrných stanic klesla. Stav extrémního ohrožení stále platí v Božeticích na Táborsku na potoku Smutná, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Situace se lepší na nejvíce zasaženém místě, kterým se v neděli stala Bechyně. Výška Lužnice tam dnes po ránu dosahuje 483 centimetrů, zatímco v neděli odpoledne tam hladina vystoupala až na téměř šest metrů.

Velká voda však poznamenala chod českobudějovické teplárny. V neděli v noci nejprve zasáhla parovod ve čtvrti Máj a později i druhý parovod vedoucí přes Dlouhý most. "Znamená to, že celý levý břeh řeky Vltavy v Českých Budějovic se ocitl bez tepla a teplé vody," řekl mediální zástupce teplárny Zdeněk Zuntych. K poruše došlo i přesto, že hladina Vltavy v krajské metropoli přes noc klesla a nyní je tam stav 2. povodňové aktivity.

Do pražských Holešovic a přes most na Palmovku stále najíždějí hasičské kamiony, hlásí reportér Aktuálně.cz na místě. Voda na některých místech dosahuje takřka k břehům, například na tzv. "golfovém ostrově" u Libeňského mostu ji chybí do vylití cca 1,5 metru. Libeňský most je plný zaparkovaných aut (pod mostem, v pásmu záplav, jsou například autobazary).

V rameni u luxusních bytů Prague Marina voda dosahuje asi 1-2 metry k vršku betonového mola, které odděluje vodu od promenády před budovami. Hladina, která je jindy několik metrů pod úrovní a prohánějí se po ní většinou maximálně cvičné osobní motorové čluny, je zaplněná kotvícími nákladními loděmi.

Rameno Vltavy u areálu Prague Marina v Holešovicích, pondělí po páté hodině ráno.
Rameno Vltavy u areálu Prague Marina v Holešovicích, pondělí po páté hodině ráno. | Foto: Jakub Unger

Beroun dnešní noc kvůli rozvodněným řekám nejspíš překoná bez výrazných škod. Litavka v noci dosáhla hranice 2,5 metru a pravděpodobně kulminuje. Berounka po půlnoci překonala hranici pěti metrů a od té doby se drží mírně pod touto hodnotou. Hladiny obou řek zatím nerostou a spíše klesají, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

V Berouně se zatím splňují prognózy, podle nichž se bude hladina Berounky zvedat pomaleji než hladina Litavky a zároveň bude také později kulminovat. Voda by tak neměla zaplavit Husovo náměstí, které bylo zasaženo při povodních 2002. Ve městě je však zaplavené autobusové nádraží, kam dnes nebudou autobusy zajíždět a cestující budou využívat náhradní zastávky.

Aktuální průtok Vltavy v Praze se drží kolem 2750 kubíků za vteřinu, kulminace se očekává kolem 7. hodiny ranní.

Foto: Vojtěch Marek

Pod vodou se ocitlo také pražské závodiště ve Velké Chuchli, kde se měl 23. června konat největší dostih sezony 93. České derby. Tamní pořadatel musel zrušit včerejší dostihy Podle záběrů z místní webkamery se Vltava rozlila po celé ploše dostihové dráhy, ze které vykukují jen vršky živých plotů a bariér ohraničujících dráhu. Ke stájím se voda zatím nedostala, trenéři zhruba stovky chuchelských koní evakuovali své svěřence mimo Prahu už v neděli večer.

Kvůli záplavám a sesuvům půdy bylo ve Středočeském kraji uzavřeno téměř 50 silnic druhé a třetí třídy a jejich počet pravděpodobně bude růst. Povodňovou situací zabývá krizový štáb Středočeského kraje, který se opět sejde ráno.

Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC) se v noci částečně podařilo zprovoznit nádraží v Kolíně, kde voda zaplavila koleje. Vlaky mohou omezenou rychlostí jezdit směrem na Pardubice i Kutnou Horu, řekl kolem 4:30 mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Voda komplikovala provoz na důležité trati směrem na Moravu přes deset hodin.

Stanice Kolín byla neprůjezdná zhruba od nedělních 18:00, protože se na kolejích kvůli ucpané propusti vytvořila laguna. Pracovníci museli koryto pro odtékající vodu uvolnit, což zprovoznění nádraží několikrát odložilo. "Zprůjezdnění dalších kolejí už je teď jen otázkou času," dodal mluvčí. Vlaky mohou nádraží projíždět jen omezenou nízkou rychlostí pět až deset kilometrů za hodinu.

Vltava o několik centimetrů klesla, hlásí těsně před pátou hodinou ráno reportér Aktuálně.cz Jakub Novák z pražského Žofína.

Praha 12 začala evakuovat obyvatele v okolí Obchodního náměstí v Modřanech. Kolik lidí bude přesně evakuováno, zatím není jasné, řada lidí totiž opustila své domovy již v průběhu nedělního večera. "Voda se tady valí z kanalizace. Zatím víme, kolik lidí máme v evakuačním centru, těch je zhruba 50, kolik lidí bude celkem evakuováno, v tuto chvíli nelze říct. Policisté nyní projíždějí ulice a kontrolují domy," uvedl tajemník úřadu městské části Praha 12 Martin Roth.

Jižní část pražské zoologické zahrady v Tróji zalila voda. Všechna ohrožená zvířata jsou evakuována, zbývá přestěhovat pouze některé ptáky. "Voda zaplavuje areál od jihu od parkoviště a dosahuje zhruba k areálu tapírů," řekl v 3:30 ředitel zoo Miroslav Bobek.

Zálezlice na Mělnicku po 11 letech opět bojují s velkou vodou. Součást obce Kozárovice se musela evakuovat. Domovy opustily čtyři rodiny. Pět lidí evakuaci odmítlo. V obci se začala stavět protipovodňové bariéry loni na podzim a ještě nejsou hotové. Stavební firma se však podle starosty snaží udělat provizorní hráze na místech, kde ještě nejsou. Ochránit mají další zálezlickou část Zátvor.

V Jaroměři na Náchodsku se zřejmě kvůli velké vodě zřítila část historického železného mostu přes řeku Labe mezi školou Na Ostrově k hlavním náměstím. Most, který je využívaný jen pro pěší a cyklisty, je uzavřený. "Jedna z mostovek se zřejmě vlivem podemletí kvůli zvýšenému průtoku v Labi zbortila. Most je kompletně na výměnu," řekl starosta Jiří Klepsa.

Řidiči na území hlavního města neprojedou kvůli povodni po Strakonické ulici. Silnice, která je hlavní spojnicí mezi Prahou, Příbramí a dále jihem Čech, musela být uzavřena. Komunikace je uzavřena v úseku mezi Pražským okruhem a Jižní spojkou, a to v obou směrech.

Obyvatelé kolem rozvodněné říčky Botič si mohou pomalu oddychnout. Hladina začala po půlnoci klesat, hlásí z parku Folimanka reportér Aktuálně.cz Jakub Novák. "Pozitivní zpráva je, že nám klesla hladina Botiče. Nyní jím teče 40 m3/s, předtím to bylo 95m3/s, z nejhoršího jsme snad venku, ale nechci to zakřiknout," potvrdil informaci místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

Průtok vody v Praze 1 stoupl ve 02:30 hodin na 2.630 metrů krychlových za sekundu. Podle mluvčí první městské části Veroniky Blažkové byl před třetí hodinou ranní na Smetanovo nábřeží dovezen materiál potřebný ke stavbě protipovodňových zábran. Na stavbu hráze mají hasiči pouhé čtyři hodiny, největší krize se očekává kolem sedmé.

Foto: Vojtěch Marek

Přibližně v 1:30 ráno začala v Praze-Zbraslavi evakuace městské části od okolí ulic Spojařů a U loděnice směrem k mostu Závodu míru. Voda se tam dostala i za protipovodňové zábrany, teče kanalizací. "Evakuujeme i občany, kteří byli ještě před dvěma hodinami v klidu, že jsou chráněni," poznamenal starosta Aleš Háněl. Netroufal si nyní odhadovat, kolika občanů se evakuace týká, otevřena byla další tělocvična. Původní povodňové plány s takovou variantou vůbec nepočítaly. Radnice navíc podle Háněla předpokládá, že evakuace se nevyhne ani části Zbraslavi podél Vltavy od mostu Závodu míru na sever.

Systém krizového řízení Prahy nebyl při nynější povodni tak výkonný, jak být měl, míní člen krizového štábu a předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra. Tvrdí, že na magistrátu chyběly kontakty na osoby, které na radnicích jednotlivých městských řídí tamní krizové štáby, což pokládá za "naprosto neuvěřitelné".

Podle některých starostů městských částí je ale vina na straně magistrátu, který situaci nezvládl. "To, co probíhá na hlavním městě, je anarchie. Křičíme tam, že nám Botič zaplavuje území a nemůžeme se dovolat, co bude," uvedla starostka druhé městské části Jana Černochová. Postup nového vedení kritizoval i bývalý primátor metropole Bohuslav Svoboda (ODS). Podle Vávry někteří starostové chtějí pouze využít situace a získat politické body.

Kvůli stoupajícímu Labi se evakuují lidé v Ústí nad Labem, Děčíně a několika obcích na Litoměřicku. Do 6:00 ráno se musí evakuovat asi 500 lidí z Českých Kopist a Počápel, které spadají pod město Terezín na Litoměřicku. O tři hodiny více mají na opuštění domů a bytů obyvatelé částí ústeckých čtvrtí Střekov, Neštěmice a centrum Ústí na Labem.

Společnost Člověk v tísni otevřela povodňové konto na pomoc lidem zasaženým záplavami. Organizace vyhlásila sbírku SOS Povodně 2013, která bude využita především na individuální pomoc postiženým rodinám. "Během dne jsme zjišťovali informace od vodohospodářů a starostů postižených obcí. Pro nás jsou nejdůležitější zjištěná poškození obytných prostor, kam chceme směřovat nejvíc pomoci," uvedl Marek Štys, vedoucí humanitární Člověka v tísni.

Reportér Aktuálně.cz Jakub Novák z centra Prahy: "Smetanovo nábřeží se vyklízí, ale instalace mobilní hráze ještě nezačala, protože zatím na ní zatím nepřivezli materiál."

Největší potíže v Praze působí menší toky, zejména potok Rokytka, který ohrožuje dolní Libeň. K malým tokům proto magistrát postaví hlídky městské policie, které je budou sledovat. Protipovodňové zábrany se dokončují v Praze 1 a staví se rovněž v Praze 7.

Uzavírka železničního nádraží v Kolíně se protáhne. Vlaky tudy neprojedou minimálně do čtvrté hodiny ranní. Na kolejích se vytvořila laguna, protože se ucpala hlavní propust, která měla nedostatečnou kapacitu. Pracovníci se snaží 60 metrů dlouhý tunel uvolnit a vytvořit pod kolejemi další propust, aby mohla voda odtékat.

Člen krizové štábu Prahy Jiří Vávra řekl České televizi, že Vltava zřejmě bude v Praze kulminovat při průtoku 2800 metrů krychlových za vteřinu. Dříve krizový štán očekával, že to bude pří průtoku 3400 metrů krychlových za vteřinu.

Opustit obec musí do pondělních dvou hodin ráno necelých 1400 obyvatel Křešic na Litoměřicku, kteřé leží na pravém břehu Labe. Starosta Václav Kovařík o tom informoval na webových stránkách místních dobrovolných hasičů.

Ředitel Pražského dopravního podniku Milan Křístek informoval o změnách v pražské dopravě kvůli částečnému uzavření metra.

Zavřené stanice metra nahradí na linkách A a B tramvaje kopírující trasu metra XA a XB, na trase c bude jezdit autobus XC. Intervaly: XC - 90 vteřin, XA a XB po 4 minutách.

Nepojedou tramvajové linky 4, 5, 6, 8, 14, 17, 24. Tramvaj číslo 17 nahradí tramvaj číslo 3, tramvaj číslo 14-24 linka číslo 34.

Metro nepojede v úsecích Dejvická - Muzeum, Českomoravská - Smíchovské nádraží a Kobylisy - Muzeum.

Povodně-letecký pohled
Povodně-letecký pohled | Foto: Pavel Novák, HZS ČR

Nedělní dění jsme sledovali v obsáhlé online reportáži ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy