povodeň

Přes Karvinsko a Frýdecko-Místecko se přehnala extrémně silná bouřka

Přes Frýdecko-Místecko a Karvinsko v Moravskoslezském kraji přešla ve středu večer podle meteorologů extrémně silná bouřka. Doprovázel ji prudký přívalový déšť, při němž někde spadlo za půl hodiny až 40 milimetrů srážek. Hasiči po prudkém dešti čerpali vodu ze zatopených sklepů. Zasahovali mimo jiné v obcích Střítež a Hnojník. Řekl to mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

Hladina říčky Stonávka ve stanici Hradiště velmi rychle vystoupala na třetí povodňový stupeň, v noci na čtvrtek ale klesla na normální stav. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav. Z informací hydrologů vyplynulo, že Lučina v Domaslavicích se okolo 21:30 dostala na první stupeň, asi za hodinu se však vrátila k běžnému průtoku.

Zdroj: ČTK

Několik řek v Česku vystoupalo na povodňové stupně, Botič u Prahy a dva toky na Jesenicku

Několik toků v Česku vystoupalo v noci na úterý na povodňové stupně. Ráno byly na povodňovém stavu potok Botič u Prahy a dva toky na Jesenicku. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Hladina Černého potoka ve Velké Kraši na Jesenicku se po 05:30 držela na druhém povodňovém stupni ze tří a zbylé dva toky byly na prvním stupni.

Meteorologové varovali, že v noci na úterý a ráno bude na části území Česka vytrvale pršet. Úhrny srážek mohou za 12 hodin dosáhnout až 40 milimetrů, tedy 40 litrů na metr čtvereční. Toky vystoupaly na povodňové úrovně asi jednu až dvě hodiny po půlnoci.

Botič v Jesenici v okrese Praha-západ se zhruba od 02:00 vytrvale drží na prvním stupni, tedy povodňové bdělosti. Na prvním stupni je od 02:30 i řeka Vidnavka ve Vidnavě na Jesenicku. Krátce se nad ránem dostala i na druhý stupeň, ale pak hladina zase klesla na první. Černý potok ve Velké Kraši byl na prvním stupni už v pondělí večer, poté klesl na normální úroveň, ale v úterý po 01:00 se znovu dostal na první povodňový stupeň. Od 03:00 se hladina zvedla na druhý stupeň, tedy povodňovou pohotovost, na kterém se zatím stále drží.

Zdroj: ČTK

Na západě Čech může z pátku na sobotu místy napadnout až 15 centimetrů sněhu

Na západě Čech bude dnes večer a v noci místy intenzivně sněžit a do sobotního rána tam může někde napadnout až 15 centimetrů sněhu. Sníh se bude držet hlavně v polohách nad 400 metrů nad mořem, informoval Český hydrometeorologický ústav. Řidiči by podle něj měli počítat s tím, že sněžení může snížit viditelnost.

Upozornění před sněžením platí od dnešních 18:00 do sobotního rána pro Plzeňský a Karlovarský kraj, okres Rakovník ve Středočeském kraji a Chomutovsko v Ústeckém kraji. Silné sněžení s intenzitou kolem tří centimetrů sněhu za hodinu tam bude podle meteorologů souviset s přechodem frontálního systému přes Česko, přičemž do sobotního rána může v uvedených regionech nová sněhová pokrývka místy dosahovat sedm až 15 centimetrů.

Podle meteorologů bude sněžit v noci na sobotu také na Šumavě. Zpočátku budou ale tamní přeháňky dešťové, kvůli kterým se mohou zvednout hladiny toků na první povodňový stupeň. "Během noci na sobotu bude déšť přecházet ve sněžení a hladiny toků budou postupně klesat," doplnili meteorologové.

Zdroj: ČTK

V Britské Kolumbii platí stav nouze kvůli rozsáhlým záplavám. Úřady evakuovaly tisíce lidí

Kanadská provincie Britská Kolumbie vyhlásila od středy stav nouze kvůli rozsáhlým záplavám, které postihly řadu měst a přinutily k evakuaci tisíce lidí. Kanadská centrální vláda rovněž povolala na pomoc do zasažených oblastí armádu. Povodně způsobené nebývale silnými dešti ze začátku týdne mají zatím jednu potvrzenou oběť, úřady však varují, že zemřelých bude pravděpodobně více. Nejméně čtyři lidé jsou dál pohřešováni.

remiér Britské Kolumbie John Horgan ve středu řekl, že vyhlásil stav nouze zejména kvůli tomu, že se tak místním úřadům podaří rychleji zprovoznit komunikace. Některé jsou totiž zavřené již několik dní, což přerušilo zásobování. Premiér obyvatele provincie vyzval, aby ze strachu o nedostatek nenakupovali velké zásoby jídla a dalšího zboží a mysleli také na potřeby svých sousedů.

V neděli a v pondělí udeřily na západní břeh Kanady a částečně i USA silné bouře, při nichž na některých místech spadlo za den tolik srážek, jako obvykle za měsíc. Velké množství vody způsobilo sesuvy půdy a poničilo či zablokovalo řadu silnic.

Zdroj: ČTK

Na pěti místech Zlínského kraje platil ráno první stupeň povodňové aktivity

Vytrvalý déšť zvedl hladiny mnoha vodních toků ve Zlínském kraji. První stupeň povodňové aktivity značící bdělost platil ve středu ráno na pěti místech na Vsetínsku. Nad jeho spodní hranicí se držela Rožnovská Bečva v Horní Bečvě, Rožnově pod Radhoštěm a Valašském Meziříčí, Vsetínská Bečva ve Velkých Karlovicích a také říčka Bystřička nad stejnojmennou přehradou. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: ČTK

Kvůli následkům povodní na severu Čech mohou lidé žádat o mimořádnou dávku

Lidé z Libereckého a Ústeckého kraje, které o víkendu zasáhly bleskové povodně, mohou požádat o mimořádnou dávku. Na překonání dopadů přírodní pohromy mohou případně získat až patnáctinásobek životního minima, tedy 57.900 korun. V obcích Dolní Poustevna a Lobendava na Děčínsku vyřizují podporu od státu mobilní týmy úředníků. Informovala o tom mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková.

Dávka mimořádné okamžité pomoci má přispět k překonání dopadů přírodní katastrofy. Patří mezi dávky hmotné nouze. Pro jejich přidělení se tedy podle zákona zkoumá příjem a majetek žadatelů i další skutečnosti.

"V případě povodní může úřad práce poskytnout tuto jednorázovou dávku klientovi, kterého postihla vážná mimořádná událost a jeho sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci," upřesnila Beránková. Podle ní mohou lidé požádat případně o příspěvek na úhradu nezbytného výdaje, a to třeba na správní poplatky za nové osobní doklady či duplikát rodného listu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat