déšť

Několik řek v Česku vystoupalo na povodňové stupně, Botič u Prahy a dva toky na Jesenicku

Několik toků v Česku vystoupalo v noci na úterý na povodňové stupně. Ráno byly na povodňovém stavu potok Botič u Prahy a dva toky na Jesenicku. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Hladina Černého potoka ve Velké Kraši na Jesenicku se po 05:30 držela na druhém povodňovém stupni ze tří a zbylé dva toky byly na prvním stupni.

Meteorologové varovali, že v noci na úterý a ráno bude na části území Česka vytrvale pršet. Úhrny srážek mohou za 12 hodin dosáhnout až 40 milimetrů, tedy 40 litrů na metr čtvereční. Toky vystoupaly na povodňové úrovně asi jednu až dvě hodiny po půlnoci.

Botič v Jesenici v okrese Praha-západ se zhruba od 02:00 vytrvale drží na prvním stupni, tedy povodňové bdělosti. Na prvním stupni je od 02:30 i řeka Vidnavka ve Vidnavě na Jesenicku. Krátce se nad ránem dostala i na druhý stupeň, ale pak hladina zase klesla na první. Černý potok ve Velké Kraši byl na prvním stupni už v pondělí večer, poté klesl na normální úroveň, ale v úterý po 01:00 se znovu dostal na první povodňový stupeň. Od 03:00 se hladina zvedla na druhý stupeň, tedy povodňovou pohotovost, na kterém se zatím stále drží.

Zdroj: ČTK

Deště výrazně zmenšily rozsah půdního sucha v Česku

Deště uplynulých dnů dokázaly výrazně zmenšit rozsah půdního sucha do hloubky jednoho metru. Tvůrci projektu Intersucho v pondělí vydali aktuální mapu, která je platná k nedělnímu ránu, přičemž tři nejhorší stupně sucha už jsou pouze na třech procentech území. Míru sucha ještě dále zmírnily srážky, které přes republiku procházely od neděle do pondělí. Míra rozšíření sucha by se neměla podle předpovědí v tomto týdnu nijak výrazně měnit.

Největší sucho se rozvinulo v západních a severozápadních Čechách. Tato oblast zůstává nadále velmi suchá v hloubce od 40 do 100 centimetrů, ale ve svrchní vrstvě půdy do 40 centimetrů sucho prakticky vymizelo. Je to právě díky studené zvlněné frontě doprovázené intenzivními srážkami, která začala ovlivňovat počasí v Česku koncem minulého týdne a dosud ho ovlivňuje.

Letošní sucho bylo velmi výrazné už na jaře, kdy je voda pro zemědělce nejdůležitější. Během letních měsíců pak přišly tři velmi intenzivní epizody sucha v souvislosti s minimem srážek a tropickými teplotami. První přišla ve druhé polovině června, druhá ve druhé polovině července a poslední skončila o tomto víkendu. Všechny trvaly zhruba dva týdny a především ty časnější poškodily úrodu.

Zdroj: ČTK

Velká voda zaplavila podchod na vršovickém nádraží. Potok Botič je na druhém stupni povodňové aktivity

Silný déšť zaplavil podchod na nádraží v pražské čtvrti Vršovice, kolem 15. hodiny v něm bylo zhruba po kolena vody. Na místě zasahují hasiči. V nedalekém potoku Botiči rozvodněná hladina dosahuje 189 centimetrů, podle pražských hasičů jeho hladina obvykle má maximálně 50 centimetrů. Potok je momentálně na druhém stupni povodňové aktivity. Meteorologové upozorňují, že hladina může stoupnout i na nejvyšší stupeň. 

Zdroj: Domácí

Paříž zasáhla silná bouře s krupobitím, voda zaplavila jednu stanici metra

Paříž v úterý v podvečer zasáhla silná bouře s deštěm a krupobitím. Voda natekla i do stanice metra Balard v 15. obvodu. Zavřené jsou kvůli bouřce a silnému dešti i další stanice. Meteorologická stanice na vrcholu Eiffelovy věže naměřila poryv větru o rychlosti 104 kilometrů za hodinu. S odkazem na prohlášení a fotografie na Twitteru o tom informovala stanice BFM TV.

V Paříži začalo prudce pršet zhruba v 17:30. Voda způsobila obtíže zejména v dopravě. Voda tekla po schodišti do stanice Balard, zavřená je rovněž stanice Alma-Marceau. Voda zaplavila také nedaleký bulvár New-York. Lidé se mají vyhnout podzemním podchodům.

Počasí narušilo také železniční dopravu, vlaky na několika tratích musely snížit rychlost a nabírají zpoždění.

Meteorologická stanice Montsouris ve 14. obvodu zaznamenala za jednu hodinu 26,5 milimetru srážek. Místy padají také kroupy. Škody likvidují hasiči.

Zdroj: ČTK
Pokračovat