Vltava a Labe stoupají, stovky lidí opustily domovy

Domácí Domácí
3. 6. 2013 6:18
Vývoj počasí v celé České republice sledujeme v online reportáži
Foto: Vojtěch Marek

Česká republika - Vláda vyhlásila v neděli večer kvůli povodním nouzový stav. Ten platí pro celé území Čech, kromě Pradubického a Karlovarského kraje. Na boj proti velké vodě uvolní 300 milionů korun.

Na padesáti místech vystoupaly v Česku řeky kvůli vydatnému dešti na třetí povodňový stupeň. Povodně si vyžádaly nejméně dvě oběti, které zavalily sutiny z podmáčené chaty v Třebenicích u Prahy. 

Výzva redakce:

Máte fotky stoupajících vodních toků? Pošlete je nám na adresu [email protected] i s krátkým popiskem. Děkujeme!

Tělo muže vylovili záchranáři z Úpy v Trutnově, ale není zatím jasné, zda jde o oběť povodní. Tři vodáci se pohřešují.

Na severu se města a vesnice, ležící na Labi, připravují na vzestup hladiny řeky. Očekává se, že Labe může vystoupat až na 10,5 metru.  

Dramatická je situace také v Praze, kde by měla v sedm hodin ráno kulminovat Vltava. Z rozhodnutí pražského magistrátu bude v pondělí zavřené metro a také všechny mateřské, základní a střední školy.

Během noci byly evakuovány stovky obyvatel Lahovic, Lahoviček, ale i Modřan.

V Čechách má nadále pršet, ale srážky by už neměly být na většině území tak vydatné jako během nedělního dne.

Situaci sledujeme v online reportáži:

Budova Classic 7, sídlo Aktuálně.cz v pražských Holešovicích, je zatím v provozu, běží elektřina i veškeré sítě. V neděli večer musely být kvůli hrozbě zaplavení vystěhovány sklepy, zaměstnanci Centrum Holdings přesouvali vybavení do 3. patra.

Hladiny dvou pražských potoků, Botiče a Šáreckého potoka, klesají, potíže z tří nejproblematičtějších malých toků dělá už jen Rokytka v Libni. Hladina Botiče v Praze 10 klesla okolo 2:30 o zhruba 80 centimetrů a průtok se snížil zhruba o polovinu.

Povodeň, která se přihnala do Prahy, se podle Vávry oproti té v roce 2002 liší zejména v tom, že největší problémy Praze dělaly menší toky. Mezi nimi jmenoval Rokytku, Botič a Šárecký potok. "Menší toky změnily charakter záplav," řekl Vávra.

Mezi nejohroženější části Prahy patří Praha 5. Tady budou obyvatelé evakuováni v případě, že voda dosáhne průtoku 3000 m3/s. Naopak klid je v oblasti Karlína a Invalidovny, kde podle mluvčí Prahy 8 Heleny Šmídové v 5:14 žádné nebezpečí nehrozilo.

Jedním z mála míst v Jihočeském kraji, kde voda stoupá, je Otava v Písku. Momentálně tam výška řeky dosáhla 486 centimetrů, což je o 35 centimetrů více než o půlnoci. Podle odhadů by tam hladina během dnešního dne měla kulminovat a překonat výšku pěti metrů.

Na 19 místech v Jihočeském kraji zatím stále zůstává třetí stupeň povodňové aktivity. Výška hladin řek a toků však přes noc na většině vodoměrných stanic klesla. Stav extrémního ohrožení stále platí v Božeticích na Táborsku na potoku Smutná, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Situace se lepší na nejvíce zasaženém místě, kterým se v neděli stala Bechyně. Výška Lužnice tam dnes po ránu dosahuje 483 centimetrů, zatímco v neděli odpoledne tam hladina vystoupala až na téměř šest metrů.

Velká voda však poznamenala chod českobudějovické teplárny. V neděli v noci nejprve zasáhla parovod ve čtvrti Máj a později i druhý parovod vedoucí přes Dlouhý most. "Znamená to, že celý levý břeh řeky Vltavy v Českých Budějovic se ocitl bez tepla a teplé vody," řekl mediální zástupce teplárny Zdeněk Zuntych. K poruše došlo i přesto, že hladina Vltavy v krajské metropoli přes noc klesla a nyní je tam stav 2. povodňové aktivity.

Do pražských Holešovic a přes most na Palmovku stále najíždějí hasičské kamiony, hlásí reportér Aktuálně.cz na místě. Voda na některých místech dosahuje takřka k břehům, například na tzv. "golfovém ostrově" u Libeňského mostu ji chybí do vylití cca 1,5 metru. Libeňský most je plný zaparkovaných aut (pod mostem, v pásmu záplav, jsou například autobazary).

V rameni u luxusních bytů Prague Marina voda dosahuje asi 1-2 metry k vršku betonového mola, které odděluje vodu od promenády před budovami. Hladina, která je jindy několik metrů pod úrovní a prohánějí se po ní většinou maximálně cvičné osobní motorové čluny, je zaplněná kotvícími nákladními loděmi.

Beroun dnešní noc kvůli rozvodněným řekám nejspíš překoná bez výrazných škod. Litavka v noci dosáhla hranice 2,5 metru a pravděpodobně kulminuje. Berounka po půlnoci překonala hranici pěti metrů a od té doby se drží mírně pod touto hodnotou. Hladiny obou řek zatím nerostou a spíše klesají, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

V Berouně se zatím splňují prognózy, podle nichž se bude hladina Berounky zvedat pomaleji než hladina Litavky a zároveň bude také později kulminovat. Voda by tak neměla zaplavit Husovo náměstí, které bylo zasaženo při povodních 2002. Ve městě je však zaplavené autobusové nádraží, kam dnes nebudou autobusy zajíždět a cestující budou využívat náhradní zastávky.

Aktuální průtok Vltavy v Praze se drží kolem 2750 kubíků za vteřinu, kulminace se očekává kolem 7. hodiny ranní.

Pod vodou se ocitlo také pražské závodiště ve Velké Chuchli, kde se měl 23. června konat největší dostih sezony 93. České derby. Tamní pořadatel musel zrušit včerejší dostihy Podle záběrů z místní webkamery se Vltava rozlila po celé ploše dostihové dráhy, ze které vykukují jen vršky živých plotů a bariér ohraničujících dráhu. Ke stájím se voda zatím nedostala, trenéři zhruba stovky chuchelských koní evakuovali své svěřence mimo Prahu už v neděli večer.

Kvůli záplavám a sesuvům půdy bylo ve Středočeském kraji uzavřeno téměř 50 silnic druhé a třetí třídy a jejich počet pravděpodobně bude růst. Povodňovou situací zabývá krizový štáb Středočeského kraje, který se opět sejde ráno.

Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC) se v noci částečně podařilo zprovoznit nádraží v Kolíně, kde voda zaplavila koleje. Vlaky mohou omezenou rychlostí jezdit směrem na Pardubice i Kutnou Horu, řekl kolem 4:30 mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Voda komplikovala provoz na důležité trati směrem na Moravu přes deset hodin.

Stanice Kolín byla neprůjezdná zhruba od nedělních 18:00, protože se na kolejích kvůli ucpané propusti vytvořila laguna. Pracovníci museli koryto pro odtékající vodu uvolnit, což zprovoznění nádraží několikrát odložilo. "Zprůjezdnění dalších kolejí už je teď jen otázkou času," dodal mluvčí. Vlaky mohou nádraží projíždět jen omezenou nízkou rychlostí pět až deset kilometrů za hodinu.

Vltava o několik centimetrů klesla, hlásí těsně před pátou hodinou ráno reportér Aktuálně.cz Jakub Novák z pražského Žofína.

Praha 12 začala evakuovat obyvatele v okolí Obchodního náměstí v Modřanech. Kolik lidí bude přesně evakuováno, zatím není jasné, řada lidí totiž opustila své domovy již v průběhu nedělního večera. "Voda se tady valí z kanalizace. Zatím víme, kolik lidí máme v evakuačním centru, těch je zhruba 50, kolik lidí bude celkem evakuováno, v tuto chvíli nelze říct. Policisté nyní projíždějí ulice a kontrolují domy," uvedl tajemník úřadu městské části Praha 12 Martin Roth.

Jižní část pražské zoologické zahrady v Tróji zalila voda. Všechna ohrožená zvířata jsou evakuována, zbývá přestěhovat pouze některé ptáky. "Voda zaplavuje areál od jihu od parkoviště a dosahuje zhruba k areálu tapírů," řekl v 3:30 ředitel zoo Miroslav Bobek.

Zálezlice na Mělnicku po 11 letech opět bojují s velkou vodou. Součást obce Kozárovice se musela evakuovat. Domovy opustily čtyři rodiny. Pět lidí evakuaci odmítlo. V obci se začala stavět protipovodňové bariéry loni na podzim a ještě nejsou hotové. Stavební firma se však podle starosty snaží udělat provizorní hráze na místech, kde ještě nejsou. Ochránit mají další zálezlickou část Zátvor.

Takto řádila povodeň v Hostinném, podívejte se:

V Jaroměři na Náchodsku se zřejmě kvůli velké vodě zřítila část historického železného mostu přes řeku Labe mezi školou Na Ostrově k hlavním náměstím. Most, který je využívaný jen pro pěší a cyklisty, je uzavřený. "Jedna z mostovek se zřejmě vlivem podemletí kvůli zvýšenému průtoku v Labi zbortila. Most je kompletně na výměnu," řekl starosta Jiří Klepsa.

Řidiči na území hlavního města neprojedou kvůli povodni po Strakonické ulici. Silnice, která je hlavní spojnicí mezi Prahou, Příbramí a dále jihem Čech, musela být uzavřena. Komunikace je uzavřena v úseku mezi Pražským okruhem a Jižní spojkou, a to v obou směrech.

Obyvatelé kolem rozvodněné říčky Botič si mohou pomalu oddychnout. Hladina začala po půlnoci klesat, hlásí z parku Folimanka reportér Aktuálně.cz Jakub Novák. "Pozitivní zpráva je, že nám klesla hladina Botiče. Nyní jím teče 40 m3/s, předtím to bylo 95m3/s, z nejhoršího jsme snad venku, ale nechci to zakřiknout," potvrdil informaci místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

Průtok vody v Praze 1 stoupl ve 02:30 hodin na 2.630 metrů krychlových za sekundu. Podle mluvčí první městské části Veroniky Blažkové byl před třetí hodinou ranní na Smetanovo nábřeží dovezen materiál potřebný ke stavbě protipovodňových zábran. Na stavbu hráze mají hasiči pouhé čtyři hodiny, největší krize se očekává kolem sedmé.

Foto: Vojtěch Marek

Přibližně v 1:30 ráno začala v Praze-Zbraslavi evakuace městské části od okolí ulic Spojařů a U loděnice směrem k mostu Závodu míru. Voda se tam dostala i za protipovodňové zábrany, teče kanalizací. "Evakuujeme i občany, kteří byli ještě před dvěma hodinami v klidu, že jsou chráněni," poznamenal starosta Aleš Háněl. Netroufal si nyní odhadovat, kolika občanů se evakuace týká, otevřena byla další tělocvična. Původní povodňové plány s takovou variantou vůbec nepočítaly. Radnice navíc podle Háněla předpokládá, že evakuace se nevyhne ani části Zbraslavi podél Vltavy od mostu Závodu míru na sever.

Systém krizového řízení Prahy nebyl při nynější povodni tak výkonný, jak být měl, míní člen krizového štábu a předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra. Tvrdí, že na magistrátu chyběly kontakty na osoby, které na radnicích jednotlivých městských řídí tamní krizové štáby, což pokládá za "naprosto neuvěřitelné".

Podle některých starostů městských částí je ale vina na straně magistrátu, který situaci nezvládl. "To, co probíhá na hlavním městě, je anarchie. Křičíme tam, že nám Botič zaplavuje území a nemůžeme se dovolat, co bude," uvedla starostka druhé městské části Jana Černochová. Postup nového vedení kritizoval i bývalý primátor metropole Bohuslav Svoboda (ODS). Podle Vávry někteří starostové chtějí pouze využít situace a získat politické body.

Kvůli stoupajícímu Labi se evakuují lidé v Ústí nad Labem, Děčíně a několika obcích na Litoměřicku. Do 6:00 ráno se musí evakuovat asi 500 lidí z Českých Kopist a Počápel, které spadají pod město Terezín na Litoměřicku. O tři hodiny více mají na opuštění domů a bytů obyvatelé částí ústeckých čtvrtí Střekov, Neštěmice a centrum Ústí na Labem.

Společnost Člověk v tísni otevřela povodňové konto na pomoc lidem zasaženým záplavami. Organizace vyhlásila sbírku SOS Povodně 2013, která bude využita především na individuální pomoc postiženým rodinám. "Během dne jsme zjišťovali informace od vodohospodářů a starostů postižených obcí. Pro nás jsou nejdůležitější zjištěná poškození obytných prostor, kam chceme směřovat nejvíc pomoci," uvedl Marek Štys, vedoucí humanitární Člověka v tísni.

Voda stoupá, ale základy pro mobilní hráze na Smetanově nábřeží zejí prázdnotou.
Voda stoupá, ale základy pro mobilní hráze na Smetanově nábřeží zejí prázdnotou. | Foto: Vojtěch Marek

Reportér Aktuálně.cz Jakub Novák z centra Prahy: "Smetanovo nábřeží se vyklízí, ale instalace mobilní hráze ještě nezačala, protože zatím na ní zatím nepřivezli materiál."

Největší potíže v Praze působí menší toky, zejména potok Rokytka, který ohrožuje dolní Libeň. K malým tokům proto magistrát postaví hlídky městské policie, které je budou sledovat. Protipovodňové zábrany se dokončují v Praze 1 a staví se rovněž v Praze 7.

Uzavírka železničního nádraží v Kolíně se protáhne. Vlaky tudy neprojedou minimálně do čtvrté hodiny ranní. Na kolejích se vytvořila laguna, protože se ucpala hlavní propust, která měla nedostatečnou kapacitu. Pracovníci se snaží 60 metrů dlouhý tunel uvolnit a vytvořit pod kolejemi další propust, aby mohla voda odtékat.

Člen krizové štábu Prahy Jiří Vávra řekl České televizi, že Vltava zřejmě bude v Praze kulminovat při průtoku 2800 metrů krychlových za vteřinu. Dříve krizový štán očekával, že to bude pří průtoku 3400 metrů krychlových za vteřinu.

Opustit obec musí do pondělních dvou hodin ráno necelých 1400 obyvatel Křešic na Litoměřicku, kteřé leží na pravém břehu Labe. Starosta Václav Kovařík o tom informoval na webových stránkách místních dobrovolných hasičů.

Ředitel Pražského dopravního podniku Milan Křístek informoval o změnách v pražské dopravě kvůli částečnému uzavření metra.

Zavřené stanice metra nahradí na linkách A a B tramvaje kopírující trasu metra XA a XB, na trase c bude jezdit autobus XC. Intervaly: XC - 90 vteřin, XA a XB po 4 minutách.

Nepojedou tramvajové linky 4, 5, 6, 8, 14, 17, 24. Tramvaj číslo 17 nahradí tramvaj číslo 3, tramvaj číslo 14-24 linka číslo 34.

Metro nepojede v úsecích Dejvická - Muzeum, Českomoravská - Smíchovské nádraží a Kobylisy - Muzeum.

Mapka pražské hromadné dopravy pro 3.červen.
Mapka pražské hromadné dopravy pro 3.červen. | Foto: DPP

Praha 5 v průběhu noci plánuje evakuovat část Janáčkova nábřeží a jeho okolí. Opatření se dotkne zhruba 1700 lidí. Kromě samotného nábřeží se výstraha týká ulic Zborovská, Malátova, V lesíčku, Vodní, Kořenského, Vodní, Nábřežní a Pavla Švandy ze Semčic. Podle starosty městské části Miroslava Zeleného hrozí nad ránem také evakuace Hořejšího nábřeží. Tam by evakuace mohla postihnout až tři a půl tisíce lidí.

Své domovy už opustili také lidé v Lahovicích ve směru na Zbraslav. Evakuace čeká i některé obyvatele Zbraslavi.

Některé školy a školky v Praze zřejmě i přes rozhodnutí zastupujícího primátora Václava Hudečka otevřou. Člen krizového štábu Prahy Jiří Vávra rodičům doporučil, aby ráno telefonicky kontaktovaly školy a školky.

Starosta Prahy 13 David Vodrážka na webu městské části oznámil, že všechny základní školy a mateřské školy, jejichž zřizovatelem je městská část, budou v pondělí v běžném provozu. "Povodňová situace v centru Prahy se škol v Praze 13 nedotýká a k přerušení jejich provozu není důvod. Děti se normálně dostaví do školy," uvedl.

Ústí nad Labem vyhlásilo povinnou evakuaci. Do pondělních devíti hodin ráno mají své domovy opustit obyvatelé asi třiceti ulic v městských částech Střekov, Neštěmice a Ústí nad Labem-město.

Hladiny řek Lužnice, Otava a Blanice na jihu Čech stále stoupají. V noci bude kulminovat Otava v Písku. V Českých Budějovicích v noci vystoupá hladina Malše.

Zpravodaj Aktuálně.cz Jakub Novák hlásí, že pražská ZOO pozdě večer přestěhovala do bezpečí pavilon velkých šelem.

Ústí Botiče do Vltavy.
Ústí Botiče do Vltavy. | Foto: Jindřich Nosek

V neratovické Spolaně začali v neděli odpoledne zaměstnanci přesouvat chlor a další látky na bezpečná místa, aby byly chráněny před velkou vodou. ČTK to řekl místostarosta města Tomáš Hrodek. V roce 2002 zasáhly velkou část podniku ničivé povodně. Jejich následkem byly desítky tun jedovatých látek vyplavených do vody či uniklých do ovzduší.

V Neratovicích od dnešního dopoledne platí druhý povodňový stupeň. Podle Hrodka je situace relativně dobrá. "Samozřejmě čekáme, co udělá Vltava s Labem a jestli bude opakovat rok 2002. Všichni čekáme a jsme v pohotovosti," uvedl Hrodek, který je zároveň členem povodňové komise.

Na Praze 6 bylo zatím evakuováno deset lidí v Rostocké ulici. Lidé v Mlýnské ulici evakuaci odmítli. V případě naplnění nejhoršího scénáře se bude evakuace na Praze 6 týkat asi tří stovek osob, reportuje z místa redaktor Aktuálně.cz Jakub Novák. Na Praze 1 se zatím žádné další evakuace neplánují. Kampa by měla být vysokou protipovodňovou hrází ochráněna. Střelecký ostrov je pod vodou.

Zaplavené nádraží v Kolíně zůstane zavřené minimálně do půlnoci. Rychlíky na hlavní železniční trase mezi Prahou a Pardubicemi jsou odkláněny přes Velký Osek a Chlumec nad Cidlinou.

Foto: Ludvík Hradilek

Letošní povodně mají možná třetí oběť. Záchranáři v neděli po jedenadvacáté hodině vylovili v Trutnově z řeky Úpy tělo neznámého muže. Příčinu jeho smrti určí až nařízená soudní pitva. Policie nevylučuje, že by mohlo jít o oběť povodní.

Začala evakuace obyvatel pražské čtvrti Sedlec, která je položena velmi blízko Vltavě ve směru na Roztoky. Sedlec velmi utrpěl během povodní v roce 2002. Probáhí také evakuace několila ulic v Kralupech nad Vltavou.

Další zpráva, týkající se Prahy. Provoz metra skončí v neděli mimořádně už ve třiadvacet hodin. V pondělí nepojede v centru vůbec.

Všechny mateřské, základní a střední školy v Praze budou v pondělí zavřené. Oznámil to pověřený pražský primátor Tomáš Hudeček. "Rozhodl jsem se vzhledem k povodňovému nebezpečí zrušit školní docházku v Praze, a to na zítřejší (pondělní) den ve všech mateřských, středních a základních školách, učilištích a gymnáziích," uvedl Hudeček.

Ve Štěchovicích se evakuuje zhruba sedmdesát lidí, kteří žijí blízko řeky Kocáby. V obci žije podle dostupných údajů téměř 1800 lidí. 

Foto: Vojtěch Marek

V Berouně začaly opět stoupat hladiny Litavky i Berounky. Litavka by se měla znovu dostat k hranici 2,5 metru. Kulminaci očekávají vodohospodáři během dnešní noci. Hladina Berounky se má podle prognóz zvedat pomaleji, během dnešní noci by mohla dosáhnout hranice pěti metrů. Během neděle zachraňovali na člunech berounští hasiči osmnáct lidí, kteří nedbali výstrahy a zůstali uvězněni ve skautském objektu v Srbsku.

Český hydrometeorologický úřad předpovídá na další hodiny opět déšť. "V Čechách zataženo, občas déšť, na západě a jihu Čech i vydatnější  K ránu vydatnější déšť na horách na severu. Na Moravě a ve Slezsku oblačno, přechodně i polojasno, ojediněle přeháňky," uvádí se na webu ČHMÚ.

Obyvatelé pražského Smíchova se připravují na možnost evakuace. Na dveřích domů u náplavky visí varování, aby se lidé pro jistotu sbalili a počítali s tím, že budou možná muset opustit své domovy. Protipovodňové zábrany na Smíchově zatím nestojí, píše reportérka Aktuálně.cz Lucie Kudláčková

Severní Čechy se chystají na velkou povodeň. V Děčíně začala evakuace čtrnácti ulic v blízkosti Labe. Ve městě se budují i protipovodňové hráze, některé silnice jsou uzavřené. Protipovodňové hráze už staví Ústí nad Labem, Děčín, Roudnice nad Labem, Lovosice nebo Křešice na Litoměřicku.

V Ústí nad Labem byla hladina v neděli v devatenáct hodin na 609 centimetrech. Očekává se, že může vystoupat až na 10,5 metru. Obvykle korytem protéká voda, která dosahuje tří metrů. Město vyzvalo lidi z Pražské a Veslařské ulice, aby se evakuovali.

Pražský magistrát zakázal z bezpečnostních důvodů vstup do několika městských parků. Týká se to i Petřína, Letné nebo Stromovky. Důvod je hrozba pádu stromů.

Berounka bude zřejmě kulminovat až v noci z pondělí na úterý, uvedl Jan Kail z plzeňského závodu Povodí Vltavy.

Rozvodněná Vltava zaplavila rozestavěný park na pražském Střeleckém ostrově, který byl téměř před dokončením. Na stavbě za téměř 80 milionů korun zbývalo dokončit chodníky a osadit stromy. Úpravy ostrova měly být hotové v červenci. Na ostrově se nacházel materiál a stavební technika.

Stupeň ohrožení je na pěti řekách a potocích Libereckého kraje, na Ploučnici, Smědé, Panenském potoce, Jeřici a Ješterce. Několik silnic muselo být uzavřeno, kvůli podemleté železnici nejezdí ani vlaky na části trati z Liberce do České Lípy. Podle meteorologů má nadále pršet. Podle údajů Povodí Labe za posledních 24 hodin napršelo místy v Jizerských horách přes sto milimetrů.

Uzavřené jsou některé silnice třetích tříd, například v Černousích na Frýdlantsku. Objížďky čekají řidiče také na Českolipsku - v Horní a Dolní Libchavě a Novinách pod Ralskem. Uzavřena jsou také některé silnice ve Stráži pod Ralskem, ulice Dubnická a z části ulice Lesní. V České Lípě se vylévá do okolních ulic říčka Šporka. Propadla se i část silnice 9 u Nového Boru.

Foto: Ludvík Hradilek

Na případnou evakuaci se připravuje i Praha 10, kterou protéká rozvodněný Botič. Preventivně radnice už evakuovala obyvatele Domu s pečovatelskou službou Sámova. Představitelé města ale nejsou spokojeni, jak se k situaci v jejich městské čtvrti postavil magistrát. "Pražský magistrát nás nechal totálně na holičkách. Záběhlice jsou pod vodou, nikdo z naší radnice nebyl nejen přizván na pražský krizový štáb, ale jsme i bez jakékoliv jiné podpory," sdělil místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

Na stoupající hladinu Labe se připravují další města. Protipovodňové hráze už kromě Ústí nad Labem začala stavět i Roudnice nad Labem nebo Křešice na Litoměřicku. V Děčíně večer začnou s evakuací prvních domů blízko řeky. V Ústí nad Labem hladina v 19:00 byla na 609 centimetrech. Očekává se, že může vystoupat až na 10,5 metru. Obvykle korytem protéká voda, která dosahuje tří metrů.

Krajské město staví protipovodňové zábrany na Střekově, kterému hrozí i odříznutí vodou od centra. "Pokud se předpověď vyplní, přijdeme jak o Mariánský most, tak o most Edvarda Beneše, jediné spojení bude po železničním mostě dráhou," řekl primátor města Vít Mandík (ČSSD). Počítá se se speciálním vlakem. Město vyzvalo lidi z Pražské a Veslařské ulice, aby se evakuovali.

Vlakové nádraží v Kolíně je zaplavené a mimo provoz. Na hlavní trati přes Kolín jsou zajištěny odklony vlaků přes Velký Osek a Chlumec nad Cidlinou. Řekla to mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. "U dálkové dopravy České dráhy zajišťují odklony, jezdí se tak, aby se vlaky Kolínu úplně vyhnuly," uvedla. Stanice Kolín je neprůjezdná zhruba od 18:00 a provoz by měl být obnoven do 22:00. Kvůli záplavám a sesuvům půdy bylo ve Středočeském kraji uzavřeno 22 silnic druhé a třetí třídy.

Vláda dnes kvůli záplavám vyhlásila nouzový stav. Platí pro celé území Česka s výjimkou Pardubického kraje. Kabinet zároveň uvolní 300 milionů korun, řekl v České televizi premiér Petr Nečas.

Pražský dopravní podnik uzavře v pondělí od 5:00 úseky metra Dejvice - náměstí Míru, Smíchov - Českomoravská a Pražského povstání - Ládví.

DPP uzavřel osm stanic metra
DPP uzavřel osm stanic metra | Foto: Sandra Štefaniková

Ústřední krizový štáb zatím nedoporučí vládě vyhlásit nouzový stav. Ministr vnitra Jan Kubice uvedl, že štáb připraví podklady, aby bylo možné v případě potřeby nouzový stav v řádu jedné hodiny vyhlásit. "Nouzový stav kromě toho, že ve skutečně nouzové situaci pomůže hasičskému záchrannému sboru v rozhodování, znamená i určité omezení pro práva občanů. Proto k tomu nechceme přistoupit už v tomto okamžiku," řekl Kubice.

Stavba protipovodňových zábran a rozvodněná voda uzavřela k dnešním 15:30 v Praze 19 komunikací. Dalších pět bude ze stejného důvodu zřejmě také uzavřeno. Problémy způsobuje v hlavním městě nejen Vltava, ale i rozvodněný potok Botič. K seznamu uzavřených ulic patří i oblasti vymezené ulicemi Kotelní, Nádražní a Lidická a ulicemi V Botanice, Elišky Peškové a Petřínská v Praze 5. Většina uzavřených ulic je právě v blízkosti Vltavy, některé pak u Botiče, který částečně zaplavil Hostivař. Uzavřeny byly například ulice U Záběhlického zámku, Euklidova, K Šeberáku nebo Hostivařské náměstí.

Na třetí povodňový stupeň stoupla hladina Labe v Ústí nad Labem, město začalo se stavbou protipovodňových stěn na Střekově. Znovu na třetím stupni je Kamenice ve Hřensku a Mandava ve Varnsdorfu na Děčínsku. Stupeň ohrožení je i na Flájském potoce v Krušných horách. Kromě vody, která místy zaplavuje silnice, komplikuje dopravu také silný vítr, který kácí stromy. Začínají evakuace prvních domů v Ústí nad Labem, Děčíně a Hřensku.

Pražská zoologická zahrada začala s evakuací zvířat. Gorily jsou v povodňové věži a do horní části zahrady pracovníci stěhují želvy, tapíry a další zvířata. Zoo je uzavřená.

V Třebenicích u Prahy našli záchranáři ve zřícené podmáčené chatě druhého mrtvého. Jde zároveň o druhou potvrzenou oběť záplav. Policie nadále pátrá po třech vodácích.

Pohled na rozlitou Berounku z Radotína.
Pohled na rozlitou Berounku z Radotína. | Foto: Martin Novák

Policisté pátrají po vodákovi, se kterým se na řece Metuji převrhla loď. Neštěstí se stalo v úseku mezi Peklem a Novým Městem nad Metují na Náchodsku, tři další vodáky se podařilo zachránit. "Po pádu do vody se vodák ztratil, nyní po něm v úseku pátrají policisté a hasiči," uvedla mluvčí hradecké policie. Policisté pátrají také po dvou vodácích, kteří se v sobotu v noci převrátili s raftem poblíž Hlásné Třebáně na Berounsku. Jednomu vodákovi se podařilo z vody dostat.

Plzeňský kraj vyhlásil dnes odpoledne po jednání krajské povodňové komise stav ohrožení kvůli velké vodě. Díky tomu má možnost mimořádně a rychle manipulovat s vodními díly, tedy hlavně na přehradách Hracholusky na Plzeňsku a v Nýrsku na Klatovsku. Hejtman Milan Chovanec (ČSSD) ale zároveň oznámil, že podle informací ČHMÚ a Povodí Vltavy by už v regionu nemělo docházet k zásadním problémům. Významné srážky jsou jen v Českém lese, tedy na Tachovsku a Domažlicku, odkud tečou Radbuza a Mže. Pokud vyjdou prognózy meteorologů, tak má region to nejhorší za sebou, řekl Chovanec.

Lidem postiženým povodněmi již začaly pomáhat charitativní a humanitární organizace. Veřejnost může jejich činnost podpořit příspěvkem na sbírková konta nebo dárcovskou textovou zprávou.

Diakonie Českobratrské církve evangelické spravuje sbírkové konto 3596666359/0800 s variabilním symbolem 2013. Charita ČR vyhlásila finanční sbírku na pomoc obětem povodní na sbírkovém kontu 11998822/0800 s variabilním symbolem 906.

Charitě ČR lze přispět také dárcovskou zprávou s textem DMS CHARITAPOMOC na číslo 87777. Cena jedné zprávy je 30 korun. Od pondělí 3. červa mohou lidé pomocí esemesky posílat peníze také diakonii, a to ve tvaru DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777.

Praha se připravuje na velkou vodu:

"Když Praha měnila primátora v roce 2002 (Jan Kasl/Igor Němec), přišla povodeň za dva měsíce. Tentokrát to netrvalo ani dva týdny. Potřetí bych to radši nezkoušel," glosuje situaci komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold.

Kvůli povodním začala v Praze evakuace Nemocnice na Františku. Část pacientů byla propuštěna domů, 79 zbylých rozvážejí sanitky do jiných nemocnic. "Sanitky jezdí ve skupinách po dvou až pěti, houkají cestou do nemocnice i z ní, dopravu v okolí řídí policie," hlásí z místa reportér Aktuálně.cz.

Hasiči z Olomouckého kraje, Vysočiny, jižní Moravy a z Ostravy míří na pomoc do oblastí postižených povodněmi v Čechách. Na starost budou mít stavbu protipovodňových hrází. České televizi to řekl ministr vnitra Jan Kubice. Například z Olomouce vyjely dopoledne více než čtyři desítky profesionálních a dobrovolných hasičů, řekl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Kubice rovněž uvedl, že už ráno se dohodl s premiérem Petrem Nečasem na tom, že vláda souhlasí s nasazením vojska na pomoc v postižených oblastech. Hasičský sbor může podle ministra použít bez souhlasu vlády 1200 vojáků, po jejím souhlasu má k dispozici asi 200 vojáků, na pomoc má tak nyní dostatek hasičů, policistů i vojáků. "Samozřejmě ukáže čas, jaká bude realita, až se spojí velké toky," doplnil Kubice.

Mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek pro Českou televizi uvedl, že společnost kvůli situaci v Praze vyhlásila stav nouze. Má tak nyní právo odpojit od dodávky plynu oblasti Prahy postižených povodní. Přerušeny už byly dodávky do botelů na Vltavě a odstaveny objekty na Novotného lávce a Žofíně.

Na mnoha místech se od rána staví protipovodňové zábrany
Na mnoha místech se od rána staví protipovodňové zábrany | Foto: Michal Žák

Podle krajského ředitele policie Milana Franka jsou uzavřené některé silnice v Černousích na Frýdlantsku a v Novinách pod Ralskem, Dolní a Horní Libchavě na Českolipsku. "Voda se tam přelévá přes silnice a řidiči by neviděli, kde je krajnice nebo zatáčka," uvedl Franko. Podle policie se ještě v České Lípě vylévá do okolních ulic říčka Šporka. Voda podemlela část železnice v úseku Křižany - Rynoltice na trati z Liberce do České Lípy. Vlaky proto částečně nahradily autobusy.

Národní divadlo kolem 15:00 ještě žádné omezení provozu v historické budově na vltavském nábřeží nepřipravovalo. Odpolední představení Zkrocení zlé ženy začalo podle plánu, představitelé divadla předpokládají, že budou stejný titul hrát i večer od 19:00. "Samozřejmě ale upozorňujeme návštěvníky na to, že mohou nastat problémy v dopravě," řekl mluvčí činohry Tomáš Staněk.

Rada hlavního města Prahy uvolnila 50 milionů korun na mimořádná opatření spojená s povodní. Vltava se vylila například na Kampě, na výpadovce z Prahy do Roztok, zaplavila náplavky i některé ostrovy.

Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák novinářům řekl, že hladiny rozvodněných řek by v kraji měly kulminovat až v pondělí nebo v úterý. Na Vltavě pak podle Řiháka hrozí, že pokud se zvýší přítok do orlické přehrady, bude nutné upouštět směrem k Praze víc vody než současných 200 metrů krychlových za sekundu

Z preventivních důvodů byla uzavřena Národní knihovna i Klementinum. Objekt je ohrožen zejména spodní průsakovou vodou, z tohoto důvodu dochází nyní například k vyklízení sklepních a suterénních prostor, kde je zejména technické zázemí, nábytek a fundus výstavního oddělení.

"Povodňová komise stanovila proces řízeného odpojení elektrické energie a datových systémů v případě stoupající hladiny vody v prostorách Národní knihovny. Posílena byla také ostraha Klementina," uvedla mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková.

Knihovní fondy podle ní ohroženy nejsou, avšak dojde ke zvýšené frekvenci kontroly vlhkosti vzduchu, kde jsou uloženy, neboť se dá předpokládat zvýšení jejich hodnot.

Hasiči staví 2. června protipovodňové stěny na řece Lužnici v Bechyni na Táborsku. Ačkoli začali v ranní hodinách, voda je předběhla. V Jihočeském kraji dosáhl 3. stupeň povodňové aktivity už na 20 místech.
Hasiči staví 2. června protipovodňové stěny na řece Lužnici v Bechyni na Táborsku. Ačkoli začali v ranní hodinách, voda je předběhla. V Jihočeském kraji dosáhl 3. stupeň povodňové aktivity už na 20 místech. | Foto: ČTK

Pražský dopravní podnik začal omezovat dopravu v metru. Soupravy pouze projíždějí stanicemi: Staroměstská, Malostranská na trase A, Florenc, Křižíkova, Invalidovna a Palmovka na trase B, Florenc, Vltavská a Nádraží Holešovice na trase C.

První náměstek primátora Tomáš Hudeček, který pověřený řízením Prahy, vyhlásil třetí stupeň povodňové aktivity. Průtok Vltavy podle něj dosáhl 1 513 kubíků za sekundu.

Už jen policejní hlídka dnes prohledává břehy a okolí Hlásné Třebaně na Berounsku, kde se v sobotu v noci převrátili na raftu tři lidé, dva z nich jsou pohřešovaní. Rozvodněná Berounka neumožňuje, aby pokračovala velká pátrací akce s potápěči.

Kvůli povodňové situaci se rozhodl premiér Petr Nečas o aktivaci Ústředního krizového štábu a pověřil ministra vnitra Jana Kubiceho jeho svoláním.  "Cílem jednání je zhodnocení aktuální situace i s ohledem na očekávaný výhled a formulace možných doporučení pro podvečerní jednání Vlády ČR," řekl ministr vnitra Jan Kubice.

Praha 6 uzavřela viadukt v ulici Podbabská. Objízdná trasa zatím vede přes ulici pod Paťankou. Praha 6 zároveň kvůli stoupající vodě uzavřela dopravu a průjezd v ulici V Šáreckém údolí.

Stav ohrožení byl kolem 13:00 na téměř padesátce míst řek v Čechách, nejvíce jich je na jihu a západě území, plyne z informací vodohospodářského webu.

Na třetí povodňový stupeň znovu stoupla Kamenice ve Hřensku a Mandava ve Varnsdorfu na Děčínsku. Stupeň ohrožení je i na Flájském potoce v Krušných horách. Meteorologové předpokládají, že na třetí stupeň stoupne i Labe. Mezi Děčínem a Benešovem nad Ploučnicí a u Moldavy na Teplicku spadly stromy na železniční trať, hasiči odstraňují i stromy ze silnic a čerpají vodu ze sklepů.

V Děčíně a Ústí nad Labem zasedly povodňové komise. "Podle odhadů by hladina Labe měla v pondělí v ráno dosáhnout 8,10 metru. Kulminace by měla být ve výšce 9,5 metru v pondělí kolem 12:00. Voda stoupá rychleji než obvykle," uvedla mluvčí města Markéta Lakomá.

Reportér Aktuálně.cz Petr Holub z Českých Budějovic hlásí, že pouliční rozhlas vyzývá občany, aby si zabezpečili svůj majetek "vzhledem k předpokládanému vývoji počasí". "Budějovické řeky vykazují nejvyšší vodní stav od povodní v roce 2002. Rozvodněná je zvláště Vltava. Kalný proud unáší vyvrácené stromy. Do okolí by se Vltava rozlila, pokud by stoupla o další metr," uvedl reportér z místa.

Podle něj je výjimkou park Stromovka a přilehlé zahrádkářské kolonie, které jsou do značné části pod vodou. Tuto záplavu však nemá na svědomí Vltava, nýbrž Litvínovický potok.

"Vltava však budí obavy u občanů, kteří se scházejí na jejím břehu. Jihočeský hejtman, Jiří Zimola, proto vysvětlil překvapivé zvýšení hladiny tím, že se odpouští přehradní nádrž Lipno, jelikož je třeba se připravit na další deště, které lze v příštích dnech očekávat," dodal reportér z Českých Budějovic.

Dopravní podnik Prahy (DPP) tvrdí, že je připraven velmi rychle reagovat na případné výrazné zvýšení průtoku Vltavy v Praze. Na základě protipovodňových plánů již zahájil aktivaci protipovodňové ochrany metra, o případné stavbě protipovodňových opatření se rozhodne během dne. 

"V tuto chvíli dochází pouze k okrajovému omezení dopravy, nicméně jsme připraveni v případě výrazného zvýšení hladiny Vltavy ke stavbě protipovodňových opatření u stanic metra a k případnému omezení dopravy v metru," uvedl Milan Křístek, generální ředitel DPP.

Nové prohlášení náměstka primátory Tomáše Hudečka k povodňové situaci v Praze: "Vzhledem ke stávající povodňové situaci jsem dnes vyhlásil  pro území města stav nebezpečí. Mimo jiné dojde se vší pravděpodobností nejpozději v pondělí  k omezení   individuální i hromadné dopravy v Praze. Upozorňuji proto všechny, kdo do Prahy dojíždějí , i Pražany, že na celém území města bude veškerá doprava, včetně veřejné hromadné dopravy, omezena, mohou být  přerušeny i některé linky metra  a pohyb po Praze bude velmi komplikovaný. Vyzývám proto každého, kdo může cestu do Prahy i po městě  odložit, aby to v pondělí udělal.  Praha řeší komplikovanou povodňovou situaci a chci požádat o pochopení a pomoc každého. Za  ni Vám děkuji. Tato opatření budou trvat až do odvolání."

Pohled na Národní divadlo.
Pohled na Národní divadlo. | Foto: Pavel David

Ministr financí Miroslav Kalousek v Otázkách Václava Moravce řekl, že je připraven předložit i novelu zákona o státním rozpočtu. "Jsme v mimořádné situaci kvůli povodním. Ministerstvo financí přijme opatření, aby pomoc byla rychlá," řekl Kalousek.

"Kdyby bylo potřeba uvolnit miliardu, jsme připraveni uvolnit miliardu, ale jsem přesvědčen, že teď to nebude potřeba, více peněz bude třeba později při odstraňování škod," dodal Kalousek.

V Jihočeském kraji dosáhl 3. stupeň povodňové aktivity už na 21 místech. Nádrž v Husinci na Prachaticku nestačí zadržovat vodu z řeky Blanice a ta přetéká přes hráz. "Kvůli tomu muselo být evakuováno zhruba 70 lidí," řekl ČTK starosta města Ludvík Friedberger. Rychle stoupá voda v povodí dolní Lužnice u Bechyně na Táborsku.

Letošní povodně mají první oběť. V Třebonicích u Prahy se zřítila chata, v níž jeden člověk zemřel. Dalšího budou hasiči vyprošťovat. Informaci potvrdil  mluvčí policejního oddělení Praha-západ Zdeněk Chalupa.

Kvůli povodňové situaci v České republice se v neděli mimořádně sejde vláda. V České televizi to oznámil premiér Petr Nečas. "Všichni pracují na plný výkon. Žádný občan v této situaci nezůstane sám," řekl Nečas.

Dosud bylo povoláno do služby 200 příslušníků 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce. "Předpokládá se účast jednotek, které jsou schopny řešit ženijní operace, ale například i pomoc armády při budování protipovodňových bariér v hlavním městě Praze," řekl Nečas.

Ministr obrany Vlastimil Picek k tomu dodal: "Podle požadavků krizových štábů jsme samozřejmě připraveni nasadit na pomoc další vojáky a techniku."

11:31 - Redaktor Aktuálně.cz Martin Novák sledoval situace na Berounce mezi Lahovicemi a Černošicemi. Do Černošic už přes Radotín nelze projet, seshora je vidět řeka rozlitá z břehů. Hasiči stavějí v Radotíně protipovodňové hráze. "Za hodinu to tady zavřeme," hlásil velitel.

V Lahovicích se lidé bojí opakování ničivých povodní z roku 2002, které tuto čtvrť zdevastovaly. "Bojím se, že to zase přijde. jakmile to bude na poli, dostane se to sklepů. Soused má koně, už připravuje jejich odvoz," říká místní starousedlice při pohledu na rozlitou Berounku ve směru k radotínskému přístavu.

Meteoroložka Dagmar Honsová Aktuálně.cz napsala, že za posledních 24 hodin nejvíce srážek spadlo v Horním Maršově 118 mm (hodinový srážkový úhrn se zastavil až na 45,5 mm), v Nedrahovicích 86 mm, v Nadějkově 81 mm, v Bechyni a na Churáňově 80 mm, na Labské boudě 74 mm. Například v Železné Rudě napršelo 72 mm, v Českých Budějovicích 69  mm, v Táboře 60 mm, v Praze-Libuši 54 mm, v Příbrami 52 mm a v Liberci 47 mm.

"Vydatně prší také během nedělního rána a to na jihu Středočeského kraje, na Vysočině a v Jihočeském kraji. Déšť, místy trvalý a vydatný, očekáváme v Čechách ještě během dnešního dne. Podle posledních výstupů numerických modelů to vypadá do dnešního večera na dalších 5 až 25 mm, na horách 40 mm, v Krušných horách až 55 mm," uvedla Honsová.

Foto: Dagmar Honsová, Meteopress

"V Jihočeském kraji byl vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity a občanská bdělost. Žádná mimořádná opatření zatím nebyla přijata," uvedla radní Jihočeského kraje Hana Rodinová. Podle informací místních obyvatel dochází k lokálním záplavám, jsou neprůjezdné některé oblasti.

Kolem půl desáté se opětovně protrhlo provizorní přehrazení rybníku Jordán. Lidem však v tuto chvíli žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. S obavami ale sledují situaci na Lužnici, jejíž hladina neustále stoupá.

Hráz Jordán.
Hráz Jordán. | Foto: Martin Blažek

Připraveni jsou pracovníci pražské zoo, kterou povodeň v roce 2002 ničivě zasáhla. Podle ředitele Miroslava Bobka zatím nejsou zvířata ani majetek zoo ohroženy. "Byli povoláni pracovníci dopravy k obsluze nakladače a nákladního vozidla pro případnou potřebu evakuace," napsal ČTK v SMS zprávě Bobek.

Generální ředitelství HZS ČR vydalo zprávu, ve které uvádí, že na celém území ČR bylo od půlnoci do dnešní  sedmé hodiny ranní v souvislosti se srážkami a povodňovou situací řešeno asi 450 mimořádných událostí.

"Na řešení těchto situací bylo nasazeno celkem 630 jednotek PO jak profesionálních, tak dobrovolných hasičů. Momentálně hasiči řeší 640 událostí zejména v krajích Jihočeském, Středočeském a Královéhradeckém," uvedla mluvčí Nicole Zaoralová. Do záchranných prací byly zapojeny také policejní i armádní vrtulníky. 

Přes provizorní hráz přepaženého táborského rybníku Jordán teče voda, která v posledních hodinách vystoupala nad její úroveň. Kvůli neustálému dešti a přítoku vody z okolních rybníků hrozí, že se hráz protrhne.

Tři vodáky pohřešují záchranáři v Plzeňském a Středočeském kraji. Jeden z nich se v pátek ztratil u rozvodněné Ústavy a další dva v sobotu vypadli z raftu na Berounce v Hlásné Třebani. V raftu byli tři lidé, jednomu se ale podařilo z vody dostat. Pátrání policisté po několika hodinách kvůli nepříznivému počasí přerušili, chtějí se k němu ale vrátit.

Mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová ČTK dnes řekla, že vlaky na řadě míst Čech zastavily zejména popadané stromy a zaplavení tratí vodou nebo bahnem.

V Jihočeském kraji je takto postiženo pět železničních úseků, ve Středočeském tři a v Pardubickém kraji je zastaven kvůli počasí provoz na dvou tratích. V Královéhradeckém kraji se to týká jednoho úseku. V některých z nich jezdí vlaky alespoň po jedné koleji, někde dráhy zavedly náhradní autobusovou dopravu.

Sídliště v Písku.
Sídliště v Písku. | Foto: Fanous30

Voda se rozlila na pražské silnici Roztocká. "Ta je od 10:15 hodin pro dopravu uzavřena a to v úseku od kruhového objezdu Kamýcká - Roztocká až do Roztok. Zvažuje se, že kvůli vodě bude uzavřena i silnice V Šáreckém údolí," uvedl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold popisuje situaci v Písku a okolí: "Průtrž mračen, déšť na stupni číslo pět, provoz na silnicích přitom houstne. V Písku je pod vodou důležitá křižovatka u pumpy Shell."

Středočeští hasiči mají nejvíce výjezdů na Benešovsku, Příbramsku, Praze-východ, Praze-západ a na Berounsku. "Všude, kde jsou řeky a potoky, jsou problémy. Od půlnoci do 9:00 jsme zasahovali asi 500krát. Evakuovali jsme dětský tábor v Kolíně nebo jsme dostávali ze zatopeného domku maminku se třemi malými dětmi Příbramsku," řekla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Podle mluvčí pražského magistrátu Ivy Vojtkové v současnosti kvůli zvýšené hladině Vltavy nejezdí tramvaje přes Troju, a to mezi zastávkami Nádraží Holešovice a Ke Stírce. Další omezení bude záviset na vývoji situace. Podle Vojtkové zatím nikde nebyla nařízena evakuace.

"Průtok řeky Vltavy a Berounky stoupá poměrně rychle, dosáhneme třetího stupně povodňové aktivity ve 12:00," řekl náměstek primátora Tomáš Hudeček. Podle něj situace v sobotu vypadala lépe než při katastrofálních povodních v roce 2002. "Povodňová situace je ale vždycky nepredikovatelná," poznamenal.

Situace v Praze v neděli ráno.
Situace v Praze v neděli ráno. | Foto: Reuters

Praha kvůli stoupající hladině Vltavy povolá armádu. Vyplynulo to z ranního jednání krizového štábu. "O pomoc jsme požádali armádu, vojáci by měli doplnit potřebný počet lidí na stavbu protipovodňových zábran. Na naši žádost pomohou některé soukromé firmy s dopravou," řekl náměstek náměstek primátora Tomáš Hudeček.

Hasiči v celém Královéhradeckém kraji od tří hodin ráno do půl osmé zasahovali u více než 25 událostí, v okolí Hostinného a Arnultovic jsou v terénu desítky hasičů. "Pomáhají lidem, kterým voda zaplavila zahrady nebo je uvěznila v domech," uvedla mluvčí Martina Žahourková. Voda zatopila zahrady, sklepy a domy také na Jičínsku a Hradecku, kde hasiči pomáhali lidem s odčerpáváním vody.

V povodí Lužnice museli hasiči evakuovat přibližně tři stovky turistů z kempů a tábořišť. "Šlo o části obcí Dobřejice a Bečice. Tábořiště se tam zaplavila, a proto jsme raději preventivně lidi evakuovali," řekl ČTK mluvčí hasičů Martin Novotný.

Kvůli zvýšení hladině řek zasahovali jihočeští hasiči v noci na neděli přibližně u 250 událostí. Nejčastěji šlo o čerpání vody, monitorování řek a hlídání hrází rybníků.

V Královéhradeckém kraji vytrvalý noční déšť zvýšil hladiny několika řek. Velká voda zasáhla například Svobodu nad Úpou. "Voda se k nám hrne po silnici z Janských Lázní i z okolních svahů, situace je velmi špatná," řekl v neděli ráno starosta Svobody nad Úpou Jiří Špetla. Voda podle něj zatopila několik úseků silnic, zasáhla také několik domů. "Zatím tu stále prší, ale doufám, že to ustane," řekl Špetla.

V Černošicích v noci na neděli provedli plošnou evakuaci náplavek a nechali odpojit elektrickou energii v zaplaveném území. "Je připraveno náhradní ubytování ve škole, pokud by někdo z evakuovaných lidí neměl kam odejít," řekl ČTK starosta Černošic Filip Kořínek

Podle webových stránek Berouna ve městě v sobotu před půlnocí evakuovali 47 obyvatel domova pro seniory, který stojí u řeky Litavky. Technické služby již kvůli stoupající hladině Berounky odpojili veřejné osvětlení na autobusovém nádraží na Závodí a v přilehlých oblastech.

Zahájili také preventivní pytlování a vyčlenili speciální povodňové linky. Do Berouna se dnes kvůli zvýšeným hladinám řek chystá středočeský hejtman Josef Řihák a ředitel Krajského úřadu Zdeněk Štětina. V Berouně bude zasedat povodňová komise města

Čtenář Aktuálně.cz Petr Sochor uvedl, že v osadě Brdečný, obec Křečovice, na Benešovsku začaly v noci na neděli přetákat rybníky.

Komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold z Rožmberku nad Vltavou hlásí, že v neděli v 6:00 bylo na cestě u jezu asi 30 centimetrů vody.

"Zatím z pravého břehu evakuovány jen automobily, respektive přeparkovány na náměstí. U některých domů u řeky se staví protipovodňové zábrany. Od soboty podvečera hustě prší. Od roku 2002 jsem tu víc vody neviděl," uvedl z místa.

Rožmberk nad Vltavou v neděli ráno.
Rožmberk nad Vltavou v neděli ráno. | Foto: Jan Lipold

Vltava v Praze v neděli v časných ranních hodinách dosáhla druhého povodňového stupně. Na třetí, tedy nejvyšší, vystoupá odhadem kolem poledne. Staví se protipovodňové bariéry.

"Povodňová komise hlavního města zahájila všechny kroky k aktivaci protipovodňových opatření stanovených povodňovým plánem," řekl 1. náměstek primátora Tomáš Hudeček, který je pověřený řízením Prahy.

V souvislosti s nastalou situací zprovozní magistrát bezplatnou informační linku 800 100 991.

Extrémní stupeň povodňového nebezpečí byl v neděli nad ránem rozšířen na Středočeský a Jihočeský kraj. Třetího stupně povodňové aktivity bylo v noci na neděli dosaženo na Labi u osady Vestřev, na Otavě v Sušici, na Jizeře u Jablonce nad Jizerou či na jihočeské řece Blanici u stanice Podedvory.

Třetí stupeň povodňové aktivity byl dosažen také na Lužnici v Bechyni, na Černé v Ličově, na Malši v Kaplici a v Pořešíně. "Na návětřích Novohradských hor, Šumavy, Krkonoš a Jizerských hor a dále na Českobudějovicku, Sedlčansku, spadlo za posledních šest hodin od 40 do 50 milimetrů srážek," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Hladiny řek stoupají už od pátku, kdy pražský magistrát přistoupil například k zavření náplavek, aby mohl preventivně začít upouštět vodu z Vltavské kaskády.

Během soboty pak byla zastavena lodní doprava na Vltavě. V Plzeňském kraji dosáhly 3. SPA Radbuza a Klabava. V Ústeckém kraji byla nejdramatičtější situace na Kamenici v Hřensku.

 

Právě se děje

Další zprávy