V červnu to na léto nevypadá, pršet bude i nadále

Dagmar Honsová, Meteopress
31. 5. 2013 9:53
Meteorologové se zatím neshodují ohledně předpovědi na prázdniny
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - S prvním červnem přichází meteorologické léto, počasí tomu ale zatím příliš nenasvědčuje.

Za posledních 24 hodin se místy srážkové úhrny vyšplhaly i přes 30 milimetrů. Na Liberecku v Novém Městě pod Smrkem napršelo 30 milimetrů, v Hejnicích 40, na Plzeňsku v Železné Rudě 34 milimetrů. V Jihočeském kraji na Churáňově 23 milimetrů a v Černé v Pošumaví 24.

Vydatné srážky zvýšily hladiny řek. Další vydatné srážky očekáváme během soboty v Čechách.

Po srážkově nadprůměrném květnu, bude i první meteorologický letní měsíc - červen - srážkově nadprůměrný a teplotně zřejmě průměrný. Průměrně tak naprší 85 milimetrů a průměrná teplota vzduchu se bude pohybovat kolem 17,9 °C.

Období od 1. do 10. června

Zpočátku června čekáme velkou oblačnost - oblačno až zataženo, déšť nebo přeháňky. Postupně přijde oblačno až polojasno, místy přeháňky nebo bouřky.

Noční teploty se zpočátku období budou pohybovat mezi 10 a 5 °C, postupně 14 a 8 °C. Denní teploty očekáváme zpočátku období od 15 do 19 °C,  postupně od 20 do 26 °C.

Období od 11. do 20. června

V prostřední červnové dekádě bude oblačno až polojasno, občas přijde déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Na frontách budou srážky četnější. Noční teploty se budou pohybovat mezi 16 a 10 °C, denní pak mezi 18 a 24 °C, při zmenšené oblačnosti kolem 26 °C.

Na Šumavě minulý týden sněžilo, podívejte se:

Období od 21. do 30. června

Před začátkem prázdnin nás čeká polojasno až oblačno, místy občasný déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Noční teploty se budou pohybovat mezi 17 a 11 °C, denní teploty mezi 23 a 29 °C.

Jaké bude léto?

Sezónní předpovědi zpracovávané různými světovými centry se na tom, jaké bude léto roku 2013 ve střední Evropě, příliš neshodují.

Zatímco poslední platná predikce britské Mettofice předpokládá zvýšenou pravděpodobnost toho, že léto bude jako celek teplotně podprůměrné nebo nejvýše průměrné a současně průměrné nebo nadprůměrné z hlediska srážek, americký institut Iri očekává stejné šance pro nadprůměrné i podprůměrné hodnoty teploty i srážek.

Americké centrum NCEP pak v poslední předpovědi uvádí zvýšenou pravděpodobnost nadprůměrně teplého července.

Pokud budeme vycházet z dlouhodobých statistik, potom platí, že k českému létu patří jak tropické dny, většinou zakončené bouřkami, tak zatažené dny s deštěm a teplotami jen kolem 15 °C.

Letní měsíce většinou bývají nejteplejšími a zároveň nejdeštivějšími z celého roku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy