Musíme dát Praze čas na přípravu, říká hrázný z Orlíku

Jan Gazdík Jan Gazdík
2. 6. 2013 19:11
Aktuálně.cz hovořilo s Pavlem Melicharem přímo u přepadu hráze
Hrázný na Orlíku Pavel Melichar.
Hrázný na Orlíku Pavel Melichar. | Foto: Vojtěch Marek

Orlík - Ještě v neděli ráno přitékalo do orlické přehrady 1040 metrů krychlových vody za vteřinu a ve čtyři odpoledne už to bylo přes 1400 metrů krychlových (normálně jen 85 kubíků za sekundu).

"To je sakra velký nárůst. Před deseti minutami začala přes horní přepady přepouštět vodu slapská přehrada a nás to ještě dnes čeká taky. Zatím se snažíme zadržet co nejvíce přitékající vody, abychom dali Praze pod námi dostatek času k postavení protipovodňových zábran. To je teď náš hlavní úkol," řekl v neděli odpoledne vedoucí hrázný orlické přehrady Pavel Melichar.

Půlhodinový rozhovor, který se odehrál u přepadu hráze, byl asi dvacetkrát přerušen telefonáty, při nichž Pavel Melichar vysvětloval situaci na Orlíku, anebo ujišťoval, že jeho lidé jsou při odpouštění vzedmuté hladiny jezera připraveni do puntíku plnit pokyny centrálního dispečinku Povodí Vltavy.

Aktuálně.cz: Za zády máme miliony kubíků vody a pod nohama sedmdesátimetrovou propast. A na vás se hrne velká voda z jižních Čech. Nic to s vámi nedělá?

Samozřejmě si uvědomuji, jak velké množství lidí žije pod přehradou. Ta zodpovědnost plnit do puntíku pokyny dispečinku Povodí Vltavy je velká. Pokud bych vyšiloval, nemám tu co dělat. Sloužil jsem tu při katastrofálních povodních před jedenácti lety. Vím, co nás čeká, až se voda z horního toku přihrne, i když určitě to nebude v tom množství jako tehdy. Respekt k vodě a její až neskutečné síle musíme mít ale vždycky.

A.cz: Máte strach z té vlny, která se z jihu valí?

Jak říkám - jen velký respekt. Nic víc, nic míň.

A.cz: Zdá se ale, že přehrada je už plná.

Není. Do jejího naplnění zbývají dva metry čtyřicet. Říká se tomu retenční - pro laiky ochranný - prostor, v němž se zachycuje povodňová vlna. A do tohoto prostoru se ještě vejde ohromné množství vody.

A.cz: Proč se tedy chystáte k odpouštění přes horní přepady?

Abychom si zachovali možnost regulovat či zadržovat potřebné množství vody - podle požadavků dispečinku Povodí Vltavy. A také  podle situace pod námi či v hlavním městě. Všechna voda, která teď přehradou protéká, jde přes turbíny - za vteřinu je to 181 kubíků. Turbosoustrojí se proto v podstatě nezastaví.

A.cz: A jak se cítíte v roli ochránce Prahy před povodněmi?

Ochráncem je hlavně dispečink Povodí Vltavy, který zná sílu přítoků Sázavy a Berounky pod námi. My se jen zadržováním vody snažíme, aby se vlny z těchto tří řek nesešly a Praha měla co nejvíce času na přípravu.

A.cz: Na hrázi teď i spíte?

Obsluha je tu kvůli povodním pořád. I můj podřízený, který má domek pod přehradou.

A.cz: Hrozí mu zatopení?

V roce 2002 ho voda vytopila. Věřím, že se to nebude opakovat. Je to profík a zatím to psychicky zvládá. Znovu říkám: tady na orlické hrázi nemohou dělat nespolehliví či nervově labilní lidé.

A.cz: Kdy začnete tak jako Slapy odpouštět vodu horními přepady?

Večer bude zasedat krizový štáb Prahy. Ten podle síly přítoků Sázavy a Berounky rozhodne, kdy a kolik budeme odpouštět přes přepady. Zítra však přes ně voda už určitě poteče.

A.cz: A jste na to připraveni?

Všechny strojovny jsme si několikrát prošli a pro jistotu zkontrolovali. Jsou v perfektním stavu.

A.cz: Fakt je, že tohle vodní dílo budí v člověku úctu.

Přehradu stavěli opravdoví machři. A zvládli to z dnešního hlediska s předpotopní technikou... a při výpočtů její pevnosti měli k ruce jen logaritmická pravítka. Žádné počítače.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České vojenské vozidlo v Mali najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala česká armáda

České vojenské vozidlo v Mali v sobotu dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda.

"V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat," uvedla armáda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy