Hladiny stoupají, 3. stupeň hlásí z Plzeňska i Ústecka

Domácí Domácí
1. 6. 2013 23:40
Vývoj počasí sledujeme v online reportáži
Kamenice v Hřensku dosáhla 3. stupně povodňové aktivity.
Kamenice v Hřensku dosáhla 3. stupně povodňové aktivity. | Foto: ČTK

Česká republika - Obyvatelé čtyř krajů na západě a severu Česka s napětí sledují předpověď meteorologů.

Český hydrometeorologický ústav totiž vydal výstrahu před extrémním nebezpečím záplav.

Třetího stupně povodňové aktivity by mohly řeky kromě Plzeňského kraje dosáhnout i v krajích Karlovarském, Ústeckém a Libereckém.

Třetí stupeň momentálně platí na čtyřech místech, druhý na desíti.

Výzva pro čtenáře

Máte fotky stoupajících vodních toků? Pošlete je nám na adresu [email protected] i s krátkým popiskem. Děkujeme!

Nejvyšší povodňový stupeň hlásí z Plzeňského kraje z Radbuzy ve Staňkově a z Klabavy v Nové Huti a Hrádku. V Ústeckém kraji je na 3. stupni Kamenice v Hřensku.

Vzedmutí hladin hlásí i ve středních Čechách. Druhý povodňový stupeň byl dopoledne vyhlášen na Berounce ve Zbečně na Rakovnicku a v Černošicích. V Černošicích očekávají pětiletou vodu a vyklízí chaty.

"Od sobotního do nedělního rána se předpokládají srážky od 15 do 40 milimetrů, na horách ojediněle až 70 milimetrů," vyplývá z předpovědi ČHMÚ.

Situaci sledujeme v online reportáži:

Po 23. hodině dosáhl třetího stupně Flájský potok v Českém Jiřetíně. Zvýšené hladiny hlásí hydrologové i z Královéhradeckého kraje.

Ploučnice ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku dosáhla večer druhého povodňového stupně. Na prvním stupni jsou hladiny Lužické Nisy ve Hrádku nad Nisou, Smědé v Předlácích, Jeřice v Chrastavě a Panenského potoka v Petrolticích.

Hladina Stroupímského potoka v obci Hředle na Berounsku. Pod hladinou se nachází silnice směr Točník - Bzová.
Hladina Stroupímského potoka v obci Hředle na Berounsku. Pod hladinou se nachází silnice směr Točník - Bzová. | Foto: Ivana Rychlá

Rovněž v Jihočeském kraji roste kvůli neustálému dešti riziko vylití řek z břehů. Na Malši a Blanici dosažení třetího, nejvyššího povodňového stupně. Současně očekávají, že na mnoha místech v povodí horní Vltavy bude překročen druhý stupeň.

Tři toky v Libereckém kraji dosáhly prvního povodňového stupně. Stoupají hladiny Ploučnice, Jeřice a Panenského potoka, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Počasí komplikuje i dopravu, podle policie jsou zaplavené dvě silnice na Českolipsku. Na Liberecku spadl přes silnici strom.

Stoupající Berounka v Černošicích.
Stoupající Berounka v Černošicích. | Foto: Martin Novák

Rozvodněné řeky, namáhané hráze nebo zatopené sklepy hlásí Německo i Rakousko. Lodní doprava je na některých úsecích Rýna i Neckaru zastavena. Stoupající hladina Dunaje trápí i Slovenskoa povodněmi je ohroženo i Česko. Zato ve francouzských Pyrenejích se lyžuje a Laponsko sužují vedra.

Kamenice v Srbské Kamenici na Děčínsku dosáhla dnes v 15:20 třetího povodňového stupně, stejný stupeň hlásí i potok Bystrá v Benešově nad Ploučnicí. Mandava ve Varnsdorfu je na druhém stupni povodňové aktivity, Labe, Bílina, Ploučnice a Flájský potok hlásí první povodňový stupeň.

Povodňová situace 1. června 2013 v 16:30
Povodňová situace 1. června 2013 v 16:30 | Foto: Repro chmi.cz

Redaktor Aktuálně. cz Martin Novák hlásí z Černošic, že stoupající hladina Berounky už začíná místním dělat starosti. "Když bude nejhůř, všechny věci přeneseme do druhého patra. Ale snad na to nedojde," říká paní, která bydlí ve vile umístěné mezi řekou a železniční tratí.

V sousedních Mokropsech se Berounka na některých místech už z břehů vylila a pokryla hřiště i část silnice, vedoucí podél břehu. Zvýšená hladina je patrná i u radotínského přístavu nedaleko Lahovic, katastrofálně postižených povodní v roce 2002.

Hladiny stoupají i v Ústeckém kraji. Bystrá v Horních Habarticích je na 3. stupni povodňové aktivity, Mandava v Rumburku na druhém.

Za posledních šest hodin spadlo v Liberci 12 mm, v Praze 6 mm, v Tušimicích 19 mm, v Karlových Varech, Chebu a na Přimdě 11 mm, v Doksanech 15 mm, v Plzni 8 mm. Nyní se hodinové srážkové úhrny pohybují v Praze až na 5 mm.

Hasičům v Ústeckém kraji přibývá výjezdů k zatopeným sklepům a dalším událostem. Jak informoval jejich mluvčí Lukáš Marvan, například v Boleticích nad Labem na Děčínsku čistili propust potoka.

V Mokropsích už Berounka na některých místech překročila břehy.
V Mokropsích už Berounka na některých místech překročila břehy. | Foto: Martin Novák

Hladina Vltavy zůstává v Praze na prvním stupni povodňové aktivity. Určitý vzestup ale Povodí Vltavy očekává, proto pražský krizový štáb dopoledne rozhodl o dalších preventivních opatřeních.

Večer bude zastavena lodní doprava v centru města, bude spuštěn protipovodňový uzávěr u podchodu do Divadelní ulice a budou postaveny protipovodňové zábrany ve Zbraslavi.

Policie od rána několik hodin pátrala po ztraceném vodákovi, jehož prázdný kajak i s osobními věcmi se našel v pátek kolem 18:00 mezi Plzní-Koterovem a Starým Plzencem na břehu rozvodněné řeky Úslavy.

Kolem 12:00 ale bylo pátrání ukončeno, odvolán byl i vrtulník. "Vzhledem k aktuálnímu stavu vodního toku nebylo možno využít veškerou techniku, vše bylo, bohužel, negativní," uvedla policejní mluvčí Hana Štefflová.

Extrémní stupeň nebezpečí záplav, tedy třetí stupeň povodňové aktivity, hrozí kromě Plzeňského kraje nově i v krajích Karlovarském, Ústeckém a Libereckém.

Vodohospodáři začali upouštět vodní nádrž Skalka na řece Ohři u Chebu. Platí druhý stupeň povodňové aktivity.

"Začali jsme upouštět kolem 45 kubíků za sekundu, reagujeme na předpovědi. Bilance přítoku i odtoku je zhruba vyrovnaná, vzhledem k předpovědím nenecháváme nastoupávat hladinu v nádrži. To si necháme až na ty nejvyšší průtoky, abychom dokázali odříznout část povodně," uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Povodňovou pohotovost, tedy druhý stupeň, předpokládají ve Středočeském a Jihočeském kraji. První stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, očekávají v Praze a Královéhradeckém kraji.

Počasí v Česku nadále ovlivňuje tlaková níže, která přináší déšť, místy i vydatný. Na severu a severozápadě se hodinové srážkové úhrny pohybují až na 3 mm/hodinu.

"Trvalé, vydatné srážky se budou během soboty vyskytovat na severozápadě, severu a jihozápadě území, kdy spadne až kolem 30 mm, na horách až kolem 50 mm. Vydatné srážky v západní polovině území očekáváme také během noci na neděli a místy i během nedělního dopoledne a budou slábnout až během nedělního odpoledne. V reakci na vydatné srážky budou i nadále stoupat hladiny řek," vysvětlila Aktuálně.cz Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Také v pondělí bude zpočátku dne ještě zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky, postupně bude od západu oblačnosti i srážek ubývat.

Hladiny řek ve středních Čechách mírně stoupají. První povodňový stupeň, tedy bdělost, v regionu podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí od noci na sobotu na Vltavě ve Vraňanech na Mělnicku. Již v pátek byl zaznamenán na Vltavě v Praze a na Berounce ve Zbečně na Rakovnicku a v Berouně. Nyní platí druhý povodňový stupeň pro Berounsko, Rakovnicko a Černošice.

ČHMÚ vydal v pátek večer pro Středočeský kraj kvůli předpokládanému vydatnému dešti v sobotu a v neděli výstrahu nízkého stupně nebezpečí. Povodňové ohrožení, tedy extrémní stupeň nebezpečí, platí jen v kraji Plzeňském.

Ředitel středočeského krajského úřadu Zdeněk Štětina ještě v pátek kvůli povodňové situaci svolal pracovní skupinu. Cílem bylo připravit se na možné ohrožení, které by mohlo nastat o víkendu. Povodí Vltavy podle něj kraj informovalo o vytvoření zásobního prostoru ve vltavské kaskádě.

"Kvůli deštivému počasí přibylo od čtvrtka výjezdů hasičů, kteří především odstraňovali popadané stromy a kontrolovali hladinu rozvodněných toků," sdělila mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková. Hasiči zatím zaznamenali nejvíce problémů v kraji na Berounsku, Kladensku, Mělnicku a Mladoboleslavsku.

Vydatné srážky, a tedy i další nárůsty hladin řek se očekávají během soboty v Plzeňském kraji. Po noci zůstává třetí stupeň povodňové aktivity v Nové Huti na Klabavě poblíž Plzně, stejnému stupni, neboli stavu ohrožení, se začíná blížit už také Radbuza ve Staňkově na Domažlicku. Druhý stupeň je ještě hlášen na Úslavě v Plzni-Koterově. Na osmi místech v kraji platí bdělost, tedy první stupeň. Policie také bude i nadále pátrat po ztraceném vodákovi.

"Očekáváme další vydatné srážky, zpočátku v Karlovarském kraji, rozšíří se i do Plzeňského kraje. Hlavně na západě regionu budou vydatné," uvedla Marta Suchá z plzeňského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Předpokládá se proto další vzestup hladin řek. V noci už nepršelo, ale i tak toky zvedala dotékající voda po pátečních deštích. Detailní model s další předpovědí bude k dispozici po 10:00.

Podle policejní mluvčí Hany Štefflové v sobotu v 8:00 znovu policie začne pátrat po vodákovi, jehož prázdný kajak i s osobními věcmi se našel v pátek kolem 18:00 mezi Plzní-Koterovem a Starým Plzencem na břehu rozvodněné řeky Úslavy. "Začneme ve Starém Plzenci v Havlíčkově ulici, kde ho viděli nasedat do lodi a budeme pátrat ve směru do Koterova. Uvidíme, co nám řeka dovolí," uvedla Štefflová.

Podle hasičů byla noc v Plzeňském kraji klidná, zasahovali hlavně u několika popadaných stromů.

První stupně povodňové aktivity jsou v kraji na Berounce v Liblíně na Rokycansku i v Pzni-Bílé Hoře, na Klabavě v Hrádku, Úslavě v Prádle, Úhlavě ve Štěnovicích a Tajanově, Radbuze ve Lhotě a Tasnovicích.

Podle meteorologických modelů by mělo nejvíce pršet od sobotních 12:00, spíše ve druhé polovině dne, a to až do neděle. Ohrožená bude o víkendu nejvíce Úslava od Prádla po Plzeň, na Úhlavě se mohou vyskytnout třetí stupně v horních částech. Na Klabavě bude nejvíce vody v oblasti kolem Hrádku a Strašic. Deště zvednou hodně také Žákavu a Bradavu v oblasti Spáleného Poříčí, tedy toky vedoucí z Brd, a dále Litavku na Berounsku.

První povodňový stupeň hlásí v sobotu ráno v Ústeckém kraji dva toky. Od čtvrtka je povodňová bdělost na Flájském potoce v Krušných horách, od pátku se na severu Čech zvedá hladina Labe. Podle odhadů hydrologů může Labe v Děčíně dosáhnout v neděli až druhého stupně povodňové aktivity.

Děčín kvůli stoupající hladině v pátek uzavřel pobřežní průjezd pod Tyršovým mostem a večer také silnici do městské části Dolní Žleb, kde žije několik starousedlíků a jsou tam především rekreační objekty. Silnice tam vede blízko řeky, uzavřená je kvůli stoupající hladině několikrát do roka, letos už potřetí. Město kvůli tomu plánuje zakoupit vznášedlo, s nímž by se mohli záchranáři dostat do Dolního Žlebu po vodě. První povodňový stupeň ukazuje také vodočet na Labi v Ústí nad Labem.

Ve čtvrtek ráno povodňových stupňů dosáhly řeky Mandava ve Varnsdorfu a Kamenice v Hřensku, kde byl na několik hodin i stupeň pohotovosti. Hladiny tam ale už opadly. Úroveň prvního povodňového stupně zůstává na Flájském potoce v Horním Jiřetíně, kde má hladina od čtvrteční půlnoci kolem 79 centimetrů.

Meteorologové pro Ústecký kraj na sobotu předpovídají oblačno, postupně zataženo. Od západu pak má přijít déšť, odpoledne i vydatný. Od sobotního do nedělního rána se předpokládají srážky od 15 do 40 mm, na horách ojediněle až 70 mm.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
Další zprávy