Chaos ve školách. Tady navzdory primátorovi učí, tam ne

Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
3. 6. 2013 14:19
Pražské školy a školky nepostupovaly jednotně, některé výuku pouze omezily
Praha, pondělí ráno: Rodiče kromě velké vody řešili, zda se koná škola, či nikoliv.
Praha, pondělí ráno: Rodiče kromě velké vody řešili, zda se koná škola, či nikoliv. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha -  V pražských školách nastal kvůli povodním chaos. A to zrovna v nejméně vhodnou dobu, leckde probíhají či měly probíhat maturity, přijímací řízení či státnice. V základních školách se zase kromě výuky ruší i odjezdy na školy v přírodě.

Velká část základních a středních škol neučí, některé učí, některé učí v omezeném režimu, jiné neučí, ale probíhají v nich maturity. Nepanuje jednotný stav, jak ho v neděli večer avizoval pověřený primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09), když kvůli záplavám a omezením v pražské MHD oznámil zrušení pondělní školní docházky ve všech mateřských, středních a základních školách, učilištích a gymnáziích.

Obecně platí, že zcela zavřeny zůstaly zejména ty školy, které jsou přímo ohroženy velkou vodou.

"V základní škole ani v mateřské škole se z bezpečnostních důvodů pondělní vyučování neuskuteční. Z bezpečnostních důvodů nejsme schopni zabezpečit ani provizorní provoz!" píše se například na webu ZŠ a MŠ na Lyčkově náměstí v ohroženém Karlíně.

Jak dodává ředitel této základní školy Jan Korda, ruší se i odjezd dětí do školy v přírodě.

Pokud se však situace v Praze dramaticky nezmění, Praha je připravena nařízení o zrušení vyučování zrušit, sdělil to pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP09). Rozhodnutí tak bude na jednotlivých městských částech.

Vyslat dítě do školy? Ráno byla bojovka

Podobně se výuka rušila i ve školách v samotném centru Prahy. "Vzhledem k povodňové situaci a doporučení Magistrátu hl. m. Prahy se od zítřejšího dne, tj. 3. 6. 2013, ruší výuka v obou budovách Gymnázia Jana Patočky," visí od neděle na stránkách školy, která má jednu budovu na náměstí Curiových  a druhou v Jindřišské, oboje tedy v Praze 1.

Rodiče tak již od neděle mohli počítat s tím, že výuka odpadne, jak nám potvrdil otec jednoho z žáků.

"Gymnázium Jana Patočky to mělo samo na webu už odpoledne, protože je to u Vltavy a nemuseli čekat, až jim to někdo poradí. Druhého syna ale mám na základní škole v Praze 4. Ta neměla na webu nic a rodiče se střídavě obtelefonovávali a sledovali protichůdná vyjádření komunálních politiků. Situace se měnila každým okamžikem, nakonec se ráno ukázalo, že škola bude," sděluje své rozdílné zkušenosti.

Dlouhá noc, v níž Praha čekala na povodňovou vlnu:

Pondělní ráno bylo po víkendovém informačním vakuu pro mnohé rodiče a jejich děti velkou bojovkou. Protože  výuka se rušila nejen přímo kvůli nebezpečí velké vody, ale i kvůli omezení dopravy v celé Praze, popřípadě z důvodu, že  magistrát vydal v neděli doporučující nařízení. Tím se ale ředitelé řídili značně nejednotně.

"Celý večer jsem byla přilepená u obrazovky ČT24 a čekala na zprávy o Praze 10. Pak přišlo nařízení pověřeného primátora, z něhož jsem pochopila, že vyučování v pondělí odpadá v celé Praze. Kolem půl desáté v noci jsem pak začala shánět někoho, kdo mi pohlídá děti, protože můj muž je odřízlý v chalupě na Děčínsku," líčí obtíže jedna z maminek z Prahy 10.

Pondělní výuka je plná výjimek, o čemž svědčí například rozhodnutí Obchodní akademie Kubelíkova v Praze 3.

"Z důvodu omezené dopravy se dne 3. 6. 2013 ruší náhradní výuka pro 1. ročník. Ostatní program proběhne dle rozpisu," hlásá její web. Na škole tak například probíhají i plánované maturity.

"Z rozhodnutí Krizového štábu MHMP bude naše škola 3. 6. 2013 uzavřena," vyvěsila vzkaz na své webové stránky ZŠ Glowackého v Praze 8. Určující pro ni tedy bylo rozhodnutí magistrátu, škole jinak nehrozily ani záplavy (budova na pomezí Bohnic a Troji je vysoko nad Vltavou), ani dopravní omezení (autobusy jezdí v lokalitě normálně).

Odpadají přijímačky i státnice. Ale jen někde

Uzavřeny zůstaly i některé vysoké školy, ale i zde panuje chaos a situace je fakultu od fakulty velmi odlišná.

Právnická fakulta zůstala uzavřena a zrušila i všechny pondělní  zkoušky a státnice, Filozofická fakulta zrušila na pondělí veškerou výuku i přijímací zkoušky ve všech svých budovách, nicméně Fakulta sociálních věd (FSV UK), která sídlí hned vedle, přímo na Smetanově nábřeží u Vltavy, funguje podle plánu.

"Termíny přijímacích zkoušek se nemění, zkoušky od 3. 6. probíhají ve všech budovách podle původních oznámení na pozvánkách. Pokud se kvůli povodním nemůžete přijímacích zkoušek účastnit, je možné zažádat o náhradní termín zkoušky," píše se na webu FSV UK. K tomuto sdělení jsou připojeny aktuální dopravní informace, jak se do jednotlivých budov školy dostat.

Zmatek je i v provozu mateřských škol

Podobný zmatek panuje v mateřských školách. Mnoho jich zůstalo zavřených bez náhrady, některé otevřely, jiné se přestěhovaly do provizorních prostor, v některých je ruch, ale nejsou tam děti, nýbrž evakuovaní lidé.
 
Velká část se rozhodla respektovat nedělní nařízení pověřeného primátora Prahy Tomáše Hudečka.

Některé ale zůstaly otevřené a o děti se v případě potřeby postarají, jiné slouží jako evakuační centra. Bez omezení však fungují mateřské a základní školy v Praze 13, Praze 17, Praze 18, Praze 19 a Praze 20, fungují i některé školky v Praze 8.

Školy a školky, které mají technické a personální možnosti, chtějí vyjít vstříc rodičům a o jejich děti se v případě nutnosti postarají. Praha 4 například požádala ředitele ZŠ a MŠ, aby zajistili dohled nad žáky, kteří se v pondělí dostaví.

Povodně očima čtenářů, den třetí:

V Praze 2 stráví dnes mladší děti, které nemohou zůstat doma, den v budově Sokola Královské Vinohrady, jež slouží jako provizorní družina. V Praze 1 jsou mateřské školy uzavřeny jen částečně, v Praze 8 zůstalo dokonce 18 školek v normálním provozu.

Praha 15 zabezpečila omezený provoz ve všech mateřských a základních školách s výjimkou ZŠ Hostivař a ZŠ Hornoměcholupská. V Praze 22 nefunguje školní družina Matulka, děti jsou umístěny v budově ZŠ Jandusů.

Pěti městských částí se omezení výuky nijak nedotklo, jednou z nich je i Praha 13. "Povodňová situace v centru Prahy se škol v Praze 13 nedotýká a k přerušení jejich provozu není důvod. Děti se normálně dostaví do školy," mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 1 hodinou

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy