Praha je stále bez metra, čeká na 2000 kubíků

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 6. 2013 14:33
Místo metra jezdí linky XA, XB a XC, město posílilo vlakovou dopravu
Pohled z Jiráskova mostu.
Pohled z Jiráskova mostu. | Foto: Lucie Janebová

Praha - Pokud bude hladina Vltavy nadále klesat, mohl by pražský dopravní podnik otevřít ve středu ráno pět stanic metra, které byly uzavřeny jako poslední v pondělí večer.

Na lince B jde o stanice Smíchovské nádraží, Kobylisy, Vysočanská a Českomoravská, na lince A Muzeum. Průtok ve Vltavě by ale musel klesnout pod 2500 metrů krychlových za sekundu, nyní činí kolem 3000 metrů. Do pátku by mohlo být průjezdné celé metro.

V současné době byla také obnovena tramvajová linka 3 a 10 v úseku Palmovka - Kobylisy, kde dosud fungovala náhradní autobusová doprava zavedená kvůli rozvodněné Rokytce.

I v úterý komplikuje dopravu v Praze opatření kvůli povodním, především částečná uzavírka metra. Omezeny jsou také některé tramvajové linky, jezdí naopak náhradní autobusy i rychlíky, na které navíc platí jízdenky pražské integrované dopravy.

Linku XB posílí tramvaj číslo 7

Když průtok v řece klesne pod 2500 kubických metrů, bude opět možno uzavřenými stanicemi projíždět, při průtoku pod 2000 metrů by mohly být opět zprovozněny, vysvětlil generální ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek.

"Je to přesně v souladu s povodňovým plánem. Já jsem avizoval, že jakmile se zvedne průtok Vltavy a přiblíží se k hranici 3000 kubických metrů za sekundu, budeme muset přistoupit k realizaci dalších nápravných opatření," dodal Křístek.

Podle DPP je situace pod kontrolou a do metra nepronikla žádná voda.

Metro tak nejezdí v úseku Dejvická - Náměstí Míru, na trase B mezi stanicemi Českomoravská - Smíchovské nádraží a na trase C v úseku Kobylisy - Muzeum.

Za linky A a B byly v uzavřených úsecích zavedeny náhradní tramvajové linky XA a XB, namísto linky C náhradní autobusová linka XC.

Pomáhají informátoři, linka i web

Na lince B se adekvátně se zkrácením prodlouží trasa náhradních tramvají XB, které budou od úterního rána jezdit mezi Radlickou a Lehovcem přes Anděl, Karlovo náměstí, Masarykovo nádraží, Florenc, Palmovku a Vysočany.

Od úterního rána se rovněž změní trasa tramvajové linky 7. Ta nahradí linku XB v úseku mezi Andělem a Sídlištěm Barrandov.

Povodňové drama v Libni a okolí:

Po celé Praze se pohybují desítky informátorů, kteří lidem pomáhají s dopravou a nabízejí mapy. Vyhledávač spojení na webu dpp.cz již navíc obsahuje všechny změny, lidé si tak přesnou trasu své cesty mohou vyhledat přes něj nebo mohou telefonovat na linku 296 191 817.

V hlavním městě je celkem 56 uzavírek, pro auta je uzavřený Libeňský most, auta nejezdí ani po Smetanově nábřeží. Policisté budou na vybraných křižovatkách řídit dopravu tak, aby zajistili přednost autobusům a tramvajím.

Nejproblematičtější je situace na Smíchově, kde se ráno a dopoledne tvořily kolony aut, a v Libni. Libeňský most je pro automobilovou dopravu uzavřen, tramvaje přes něj ale normálně jezdí, řekl novinářům po jednání štábu ředitel dopravního podniku Milan Křístek.

Tramvaje nejezdí v Braníku

Mimo provoz budou do odvolání tramvajové linky 4, 5, 6, 8, 14, 17, 24. V pondělí dopoledne byl přerušen provoz tramvají v úseku mezi zastávkami Nádraží Braník a Sídliště Modřany. 

Voda se na dráhu tramvaje přelila již v pondělí ráno, znovu pak vytekla i v poledne. Dopravu by měly nahradit autobusy 157 a 121.

Nejvytíženějším úsekem tramvajového provozu je v úterý oblast Radlická, kde kapacita tratí nedovoluje větší nasazení vozů pro plynulost dopravy.

Kvůli individuální automobilové dopravě byly potíže na Andělu a na Palackého mostě. Místem nemohla ráno projekt náhradní autobusová linka XB, která obsluhuje stanice od Radlické po Hloubětín. 

Před polednem ale byly odstraněny protipovodňové zábrany pod Palackého mostem, takže auta tam mohou projíždět. "Automobily nenajíždějí na Palackého most, autobusová linka XB může fungovat, jak potřebujeme," uvedl Křístek.

Zrušená linka S8 a S80 trvá

Posíleny jsou také spoje příměstské železniční dopravy. Výjimkou je zrušená železniční linka S8 a S80 z Prahy do Čerčan přes Vrané nad Vltavou, nahrazuje ji prodloužená autobusová linka 331 z Budějovické.

Opět nejezdí také linka S41 z Roztok do Libně, omezen je provoz na lince S4 mezi Libčicemi a Kralupy, projíždí se také zastávka Úholičky.

Rozvodněná Vltava z ptačího pohledu:

Linka S7  funguje bez omezení, nezastavuje se pouze na zastávce Praha - Velká Chuchle. V úterý odpoledne byl obnoven provoz linky S41 mezi Roztoky a Libní. Ve stanici Praha-Horní Počernice zastavují všechny rychlíky.

Ze Suchdola do Sedlce na vlaky S4 a S41 je zavedena zvláštní autobusová doprava X147.

Posíleny byly linky Smíchov - Hlavní nádraží - Vysočany a Hlavní nádraží - Uhříněves, linky jezdí v intervalu 15 minut. 

Cesta do práce je až o 40 minut delší

Pražané musí během povodní počítat s delším cestováním po metropoli. Přibližně o 40 minut delší než při běžném provozu byla například v úterý ráno cesta náhradní dopravou ze Zličína do centra Prahy, protáhla se na více než hodinu. 

Přestup z metra trasy B na stanici Radlická komplikovala nedostatečná kapacita schodiště, v metru se hromadil dav lidí. Náhradní tramvaje XB navíc nezvládly plynule odvážet cestující z metra, takže se na nástupišti tramvaje tvořily velké fronty.

Zálezlice se ocitly v kleštích Vltavy a Labe, podívejte se: 

Metro začalo s omezením jezdit v pondělí.

Spoje byly přetížené, například na Masarykově nádraží se v dešti na zastávce hromadili lidé, nemohli se vejít do tramvají. Někteří se kvůli tomu dokonce pohádali.

Naopak z Lazarské ulice směrem na Karlovo náměstí tramvajové koleje chvílemi připomínaly spíše parkoviště, vlakových souprav stálo v řadě přes deset, některé téměř bez cestujících.

 

Právě se děje

Další zprávy