Povodně vyvolaly vlnu solidarity. Pomáhá, kdo může

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 6. 2013 18:15
Postiženým oblastem nabídly pomoc neziskové organizace, stát i dobrovolníci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kritická povodňová situace v Česku zvedla vlnu solidarity. Pomocnou ruku podává stát i neziskové humanitární organizace.

Veřejnou sbírku otevírá nevládní organizace ADRA, mimořádnou okamžitou pomoc mohou čerpat lidé na úřadu práce. Pomáhají také organizace Člověk v tísni, Charita a Červený kříž, které všechny vyhlásily veřejné sbírky na pomoc lidem zasaženým povodněmi.

Úplný seznam organizací, které pomáhají, najdete na webových stránkách DARUJSPRAVNE.CZ, které byly vytvořeny pro lepší orientaci a přehlednost pro případné dárce. 

Lidé mohou pomoci i pražské zoo, která musela evakuovat zvířata. Podle ředitele bude spodní část zoo zničena stejně jako před 11 lety. Příspěvky je možné zasílat pod názvem: konto ZOO Praha Povodeň 2013,  číslo účtu je 3070207/0100. 

Kromě finanční pomoci shánějí organizace i materiální pomoc a otevírají evakuační střediska. Na stránkách Charity jsou k nalezení nejdůležitější rady, jak se chovat v nastalé krizové situaci. Lidé se také mohou přihlásit jako dobrovolníci při odstraňování škod, hlasít se mohou na linku 1234. 

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {"Normální tabulka"; ""; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; "Times New Roman"; }

Zájemci, kteří mohou pomoci například s úklidem, nebo naopak ti, kteří pomoc potřebují, se mohou registrovat také jinde, a to podle krajů na zvlášť zřízeném odkazu. Zavolat lze také na číslo +420 730626743.

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {"Normální tabulka"; ""; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; "Times New Roman"; }

Člověku v tísni je možné příspěvky posílat na povodňové konto 72027202/0300. Přispět je možné také online, jak informovala organizace na svých stránkách.

Sbírka bude využita především na individuální pomoc postiženým rodinám. "Pro nás jsou nejdůležitější zjištěná poškození obytných prostor, kam chceme směřovat nejvíc pomoci," uvedl Marek Štys z Člověka v tísni. Vážná je situace například ve Štěchovicích či v obcích na jihu Čech a na Trutnovsku. "Už teď je jasné, že rozsah škod je veliký," dodal Štys.

Organizace nabízejí finanční, materiální i psychickou pomoc

Český Červený kříž zveřejnil konto 222885/5500, variabilní symbol 111. Zaslat je také možné dárcovskou SMS s textem DMS CCK na telefonní číslo 87777.

Červený kříž se v Praze podílí na dostavbě protipovodňových bariér a zajišťuje čtyři evakuační centra za pomocí samospráv. V Černošicích, ZŠ Vodičkova, ZŠ Hanspaulka, ŽŠ Školní. V Českých Budějovicích vyhlásil Červený kříž materiální sbírku.

Dárci mohou také finančně přispět na účet nevládní organizace ADRA, a to na konto 34983498/0300, variabilní symbol 391.

Další finance mohou dárci posílat prostřednictvím SMS ve tvaru "DMS ADRA" na číslo 87777. ADRA uvolnila na pomoc v zatopených oblastech 250 tisíc korun z pohotovostního fondu a situaci neustále monitoruje. 

Zapojit se může i veřejnost

"Komunikujeme s krizovými štáby, se složkami Integrovaného záchranného systému a se zástupci ostatních nevládních organizací a zjišťujeme rozsah škod způsobených povodní," uvedl hlavní koordinátor pomoci ADRA Koláček.

Charita otevřela v Praze 2 krizové povodňové centrum a sběrnu humanitární pomoci, nachází se na adrese Londýnská 44. Středisko bude zajišťovat koordinaci pomoci s pracovníky v terénu včetně dobrovolníků.

Bude též shromažďovat darovanou materiální pomoc a distribuovat ji do terénu. "Veřejnost se může do pomoci zapojit darováním materiální pomoci. Potřeba budou zejména čisticí, hygienické a dezinfekční prostředky, pracovní nářadí a pomůcky," uvádí Charita na webu.

Foto: Ludvík Hradilek

Sběrné místo humanitární pomoci zahajuje činnost od pondělního poledne. Hmotnou pomoc bude přijímat až do odvolání. Charita zřídila také povodňové sbírkové konto 11998822/0800, s variabilním symbolem 906. Peníze lze zasílat také prostřednictvím dárcovských SMS ve formě "DMS CHARITAPOMOC" na číslo 87 777.

Pozadu nezůstává s pomocí ani stát. Lidé postižení povodněmi mohou čerpat takzvanou mimořádnou okamžitou pomoc ve výši až 51 150 korun od státu na překonání nejhorší situace a zvládnutí škod.

O tuto podporu mohou požádat svou pobočku úřadu práce. Podle Jiřího Reichla, mluvčího centrálního úřadu práce, plánuje úřad uvolnit peníze také pro obce, aby mohly přijmout lidi na veřejně prospěšné práce na odklízení škod.

Ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) ujistila, že peníze od státu dostanou potřební co nejdřív. Úřady práce podle ní budou mít včas dost hotovosti na vyplácení mimořádných dávek. "Všechna pracoviště v celém resortu mají pokyny, co mají dělat," řekla ministryně.

Pobočka úřadu práce v Kralupech nad Vltavou je kvůli velké vodě zavřena, podle mluvčího se evakuuje. Potřební se mohou obrátit na pracoviště v Mělníku. Volat mohou na telefonní číslo 950 135 111.

Povodňovou službu, kterou zřídilo ministerstvo životního prostředí, využilo už více než tisíc lidí. Povodňová služba, kde se můžou volající ptát na aktuální hydrometeorologickou situaci, evakuaci i dopravu, je k dispozici nonstop. Lidé mohou volat na 267 122 462, 267 122 198 a 267 122 998.

Kralupy nad Vltavou
Kralupy nad Vltavou | Foto: Martin Novák

Dále se mohou postižení obracet na pomoc na Linku humanitární pomoci Prahy 6 - 220 189 744, bezplatnou krizovou linku 800 100 290 a na dopravní informace 220 189 210. Ve dvoraně úřadu Prahy 6 (ČS. armády 23) budou úředníci přijímat hovory i materiální pomoc.

Těžkou situaci motoristům chce ulehčit Ústřední automotoklub, který poskytl odtahovou techniku a telefonní linky 1234 a 800 123 003. Linka 1234 bude sloužit pro dotazy ohledně situace a na linku 800 123 003 mohou lidé hlásit sami poznatky a vývoj situace.

Kapacita  informačního call centra je posílena tak, aby žádný hovor neskončil jako nepřijatý. Linka je schopna přijmout až 150 souběžných volání.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy