Povodně ohrozily pitnou vodu, roste riziko nemocí

Domácí Domácí
3. 6. 2013 13:14
Ministerstvo zdravotnictví varuje před kontaminovanými potravinami
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Nohl

Česká republika - V souvislosti se stoupající vodou roste i nebezpečí nákaz, lidé by proto měli důkladně dodržovat hygienické podmínky.

Podle ministerstva zdravotnictví hrozí zvýšené riziko hepatitidy typu A, salmonelózy, tularemie nebo úplavice.

Příčinou je nejen extrémní kontaminace prostředí, ale i množící se přenašeči chorob, především komáři. Lidé jsou navíc vystaveni extrémní námaze a stresu, což snižuje imunitu.

Podle ministerstva je tak nutné dodržovat hygienu, lidé by měli používat desinfekci, gumové rukavice a holinky a co nejvíce omezit styk kůže s kontaminovanou vodou.

Je nutná také dezinfekce oděvů, nestačí tak pouze ho vyprat.

Problémy jsou pak především s pitnou vodou. Povodně kontaminovaly 51 vodovodů, 100 jich je v ohrožení. Lidé by neměli používat vlastní zdroje, ale jen balenou pitnou vodu nebo nezasažený veřejný zdroj.

Ministerstvo také varovalo před potravinami, které přišly do styku s vodou. Jsou kontaminované a lidé by je měli okamžitě zlikvidovat. I konzervy je nutné omýt a dezinfikovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 1 hodinou

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy